להרגיש בבית בחו"ל: טיול משפחתי בקראוון במיוחד לפסח - לאן הכי נוח לנסוע?

טיול משפחתי בקרוואן הוא חוויה מגבשת ומלהיבה, משולבת באתגרים, כשקיימת גם אופציה לצאת בקבוצה ■ היעדים הנוחים והמומלצים לטיול בפסח הקרוב הם גרמניה, צרפת, הולנד, שווייץ ואיטליה

את הנסיעה לאורך כביש מספר 1, בין מונטריי ללוס-אנג'לס, העליתי במלואה לאלבום. פשוט לא יכולתי להפסיק לצלם, מה גם שאם הייתי מפסיקה - הייתי רואה בעין בלתי מזויינת את התהום שנפערה מתחתיי לכיוון הים, בכביש הצר, שחלקים ממנו נפרדו ונשרו וגשרים גבוהים מחברים בו בין כתף הר לעיקול נוף. אבל אחרי שבוע של נהיגה בין פארקים ויערות לבין החופים המרהיבים של האוקיינוס השקט, הנסיעה בקרוואן כבר הפכה למשחק נינוח, כך שבמכוון בחרנו בכביש הלונה-פארק, שחלקים ממנו עבירים בקושי.

אם נחזור שבוע לאחור, יש לומר שרגע הכניסה לקרוואן הוא רגע מכונן. רגע שבו אתם הופכים מסתם תיירים לאנשים עם בית. בית נוסע. אחרי הסברים לא מסובכים, סקירת ציוד והדגמה זריזה, אתם הופכים למשך זמן שהגדרתם מראש לבעליו הגאים והמאותגרים של בית על גלגלים.

השעות הראשונות מרגשות (לילדים במיוחד), ומרתקות להסתגלות (לנהגים ולנהגי המשנה). לא רק הנוף נראה אחרת, רוחב הגוף, גובה הגג ואפילו צורת האחסון של הכלים בארונות המטבח - כל אלה הופכים לפתע לחלק משיקולי התנועה.

אבל אל דאגה. קל להתרגל ולהרגיש בבית. במיוחד אחרי שכל אחד כובש לו את מקומו המועדף במרחב הפנימי. את התנועה בתוך הקרוואן צריך לשמור לנקודות העצירה, למען הבטיחות כמובן, מה שמבטיח לילדים שעות רביצה מאוד חשובות, בעת הנסיעה לפחות.

"תופרים" חבילה

חופשת פסח הקרבה עלינו היא הזדמנות לאנשים נועזים וספונטניים לצאת לטייל בקרוואן. היעדים המומלצים לטיול בעונה זו מגוונים, אבל מפאת קוצר הזמן נתמקד בעיקר באירופה. אם אתם מעוניינים בארה"ב דווקא, מומלץ להישאר בתחומי פלורידה, לאס וגאס או דרום קליפורניה.

בארץ מספר חברות המתמחות בטיולי קרוואנים ונמצאות בקשר עם ספקים אמינים ובדוקים בחו"ל. מחירי ההשכרה שמציעות החברות בארץ אינם גבוהים יותר מהזמנה ישירה בחו"ל ברוב המקרים. החברות "בנדנה" ו"מוטורהום ישראל" פועלות כסוכן עבור חברות ההשכרה מחו"ל ואינן מעמיסות עמלה על הלקוח. יתרונן הגדול ב"תפירת" החבילה המתאימה לכל אחד, כולל המלצות רבות ערך על אפשרויות לחיסכון בהוצאות, מתוך ניסיון והיכרות עם הטריטוריות השונות, ועם הביטוחים הנחוצים.

"כיוון שפסח יוצא השנה מוקדם, צריך לזכור שמזג האוויר באזורים הצפוניים והגבוהים עדיין חורפי", אומר אבי ברסלר, מבעלי חברת בנדנה. האפשרויות שמציעה החברה לפסח כוללות טיולים עצמאיים או טיולי משפחות בקבוצה. "בדרך-כלל, גם בטיול עצמאי יוצאות שתיים או שלוש משפחות ביחד. אבל זה לא הכרחי. ניתן להסתדר מצוין גם לבד, ולכל אחד אפשר להתאים את החבילה המתאימה לו באופן אישי", מבטיח ברסלר.

לדבריו, חשוב מאוד לקחת בחשבון את תאריכי חג הפסחא - ב-29.3 חל good Friday וב-1.4 יום שני של פסחא, בתאריכים אלה מרבית סניפי ההשכרה יהיו סגורים.

היעדים הנוחים ומומלצים לטיול בהחלטה ספונטנית הם גרמניה, צרפת ואיטליה. גם הולנד נחשבת ליעד מאוד נוח, עם חניוני קרוואנים מאובזרים ואטרקציות. קל להגיע אליה מיעדי טיסה שונים. "יעד נוסף שהפך לאטרקטיבי מאוד הוא באזל בשווייץ", אומר ברסלר ומסביר: "מבאזל נכנסים לעיר ריינפלדן בגרמניה, במרחק 30 ק"מ, ומשם יוצאים לטיול בקרוואן. באזל נמצאת בצומת המדינות שווייץ, גרמניה וצרפת. זה מיקום אטרקטיבי במיוחד למי שרוצה לטייל ביער השחור - נסיעה של 70 ק"מ לכיוון פרייבורג, ומרחק דומה לציריך בכיוון אחר".

מחירי ההשכרה בארה"ב בעונה זו, לדברי ברסלר, יכולים להתחיל ב-1,058 דולר לחבילה של 10 ימים, בתכנון נסיעות של 1,200 מייל כולל כל הציוד, בקרוואן ל-5 נפשות. רמת המחירים באירופה למשפחה בת 5 נפשות ל-10 ימים - החל מ-1,018 אירו (כולל צמיגי שלג, שהם חובה בחודש מארס), להשכרה במינכן. קרוואן מקביל במילאנו יעלה 1350 אירו. יתרונו, שהוא מגיע לפגוש אתכם בשדה, ועומד לרשותכם מהרגע הראשון.

נדרש זמן הדרכה

בתכנון הטיול בקרוואנים יש לשמור על ראש פתוח ולחשב את כל מרכיבי הטיול, שאינם כלולים ברכב עצמו. הטיסות הן המרכיב המשמעותי ביותר בנסיעה משפחתית מישראל. באתר מוטורהום ישראל מוצעות חבילות השכרה לפסח הכוללות טיסות ("טוס וסע"), ומתומחרות לפי כמות נוסעים וסוגי הקרוואנים. המחיר למשפחה בת 5 נפשות לשבוע (6 לילות) נע בין 3,200 ל-3,600 אירו (640-718 אירו לאדם, כולל טיסות).

עוד יש לספור את מחירי חניוני הלילה והנסיעות אל ומנקודות האיסוף וההחזרה. שעות הפעילות של סניפי ההשכרה פחות גמישות מהשכרת רכב רגילה, ונדרש גם זמן הדרכה ובדיקת הציוד - אם כי זה נעשה במיומנות ובמהירות.

טווח המחירים של החניונים במרכז אירופה כ-30-50 אירו ללילה. בארה"ב החל מ-25 דולר בחניונים של רשות הגנים הלאומית ועד כ-100 דולר ויותר בחניונים העירוניים, המאובזרים גם בבריכות שחייה.

כשמטיילים בקרוואן, צריך לזכור שהכניסה למרכזי הערים כמעט בלתי אפשרית. באתרי תיירות ידועים ניתן לברר מראש אם יש חניה מותאמת לקרוואנים (בארה"ב זה מקובל בפארקי השעשועים הגדולים). אך באופן כללי, מומלץ לחפש נקודת חניה בשולי העיר ולהיכנס בתחבורה ציבורית.

אפשר גם במאורגן

למי שמעדיף להיעזר במסגרת, עומדת האפשרות לצאת בטיול קבוצתי. "המכנה המשותף למטיילים הוא הרצון לחוות חוויה אישית-משפחתית אבל גם חברתית, בשילוב עם שקט נפשי. לדעת שהכול מתואם ומסודר מראש, המקומות מוזמנים בחניונים טובים. אנחנו בדקנו את השטח והכול מאוד מוקפד", אומרת רונית גלבוע מחברת "נוהגים לטייל גלבוע".

החברה מוציאה בחופשת פסח טיול משפחות לשבועיים, ממינכן שבגרמניה. גלבוע: "אנחנו יוצאים עם שמונה או תשע משפחות מקסימום, ומקפידים להיפגש להיכרות אישית ולתיאום ציפיות עם כל משפחה מראש.

המחיר בטיול הקבוצתי כולל גם את הפעילויות ואת הכניסות לאתרים (לפי בחירה אישית). "אנחנו לנים בחניוני חמישה כוכבים - והמחירים בהתאם", היא מבהירה. תוכנית הטיול לפסח עוברת בגרמניה, אוסטריה ושווייץ. היא כוללת ביקור בטירות ומבצרים, היער השחור ועיר שעוני הקוקייה, מכרה מלח, פארק שעשועים בשלג, מגלשות אלפיניות, דולפינריום ופארק ציפורים ועוד.

למשפחה בת 4 נפשות יעלה הטיול 36 אלף שקל, ול-5 נפשות 42 אלף שקל. התמחור כולל הפעם את כל העלויות הנלוות - ההסעות אל נקודת ההשכרה של הקרוואן, תשלום לחניונים וכניסות לאתרים, דלק, כבישי אגרה, ארוחות, וכמובן, הארגון וההדרכה. גלגול נעים.

צרו איתנו קשר *5988