לבנת: יש לבטל את שיטת הפריימריז הנהוגה היום בליכוד

לימור לבנת במכתב לנתניהו: "אדוני ראש הממשלה, כך אי-אפשר להמשיך. חובתנו התנועתית והציבורית לעצור את הגלגל הזה מלהמשיך להידרדר עוד ועוד"

קריאות בליכוד לביטול שיטת הפריימריז: על רקע החשדות לזיוף קולות בבית היהודי, פנתה הבוקר שרת התרבות והספורט, לימור לבנת, במכתב לראש הממשלה, בנימין נתניהו, שבו היא מבקשתממנו לבטל את שיטת הפריימריז הנהוגה גם בליכוד. "בימים האחרונים אנו עדים לפרסומים על חשדות חמורים הנחקרים במשטרת ישראל בנוגע לגילויי עבריינות קשים ובהם לכאורה קניית קולות, שימוש בחוקרים פרטיים, קבלני קולות, פוליגרפים ועוד, שאירעו במסגרת הבחירות המקדימות למפלגת הבית היהודי", כתבה לבנת.

"אדוני ראש הממשלה, כך אי-אפשר להמשיך", המשיכה השרה. "חובתנו התנועתית והציבורית לעצור את הגלגל הזה מלהמשיך להידרדר עוד ועוד". במכתבה מציעה לבנת לראש הממשלה לכנס מיד לאחר הרכבת הקואליציה את ועידת הליכוד ולתבוע מכל הנהגת הליכוד, שרים, ח"כים, ראשי סניפים וחברים לגלות אחריות ולתקן את החוקה באופן שיביא לביטול שיטת הפריימריז הנהוגה היום. "סבורני כי עלינו להקים ועדה שתמצא חלופה ראויה לשיטת הפריימריז הנהוגה באופן שתאפשר מצד אחד לבחור את הרשימה הטובה והאטרקטיבית ביותר, ובמקביל לא תאפשר דריסת רגל לתופעות עברייניות שליליות ולגורמים בעלי אינטרס שמעוותים את הרשימה לכנסת", הוסיפה.

"אין ספק, ששיטת הפריימריז, שאף אני הייתי בין תומכיה המובהקים בשעתה, ואשר נועדה לאפשר לציבור רחב ככל שניתן של תומכים להשתתף בהליך הדמוקרטי- הפכה לבלתי דמוקרטית בעליל, ואף מעוותת את רצון הבוחרים", כותבת לבנת, ומפרטת את ההתנהלות בפריימריז האחרונים. "בעת קיום הפריימריז האחרונים בליכוד היו 2,800 מתפקדים שהיו בה בעת מתפקדים גם ב"בית היהודי", דהיינו "מתפקדים כפולים". זוהי עבירה על חוק המפלגות תשנ"ב 1992 סעיף 15 - חברות במפלגה אחת בלבד, שדינה שנת מאסר. על-פי הנתונים שבידי מקרב 2,800 מתפקדים אלה, ישנם 458 מתפקדים אשר הצביעו בפועל בפריימריז בליכוד. כמובן שזו עבירה כפולה ומכופלת על החוק. לאיש מהם אסור היה להצביע כלל. על מנת לחדד את משמעות הנתונים אציין כי בין השר בני בגין, הנחשב לאחד מסמלי תנועתנו ,לכנסת הנוכחית הפרידו בסך-הכול 24 קולות".

לדבריה, "פעם אחר פעם אנו עדים לתופעה הפסולה מהיסוד שבה גורמים בעלי אינטרס מתפקדים ל'ליכוד' אך בבחירות הכלליות אינם מצביעים מחל. מבדיקה שערכתי עולה כי לא מדובר בתופעה זניחה - מדובר באלפים שרובם מתרכזים ביהודה ושומרון. ניתן לציין כדוגמה את היישוב שילה שבמטה בנימין, שם ישנם 321 מתפקדי ליכוד וביישוב רק 127 הצביעו מחל. דוגמה נוספת היא היישוב בית אל שם התפקדו 576 מתפקדים, אולם רק 212 הצביעו מחל בבחירות הכלליות. באלון מורה שבשומרון ישנם 216 מתפקדים, אך רק 96 הצביעו מחל. לצערי בידי דוגמאות רבות נוספות".

צרו איתנו קשר *5988