האם תוקם ממשלה עם לפיד ובנט כבר בשבוע הבא?

לאחר שחלה התקדמות משמעותית במו"מ בין הליכוד-ביתנו לבית היהודי ויש עתיד, מעריכים גורמים במפלגה כי חתימה על הסכם קואליציוני עם המפלגות צפויה כבר בשבוע הבא

ממשלה חדשה כבר בשבוע הבא? בכירים בליכוד מעריכים כי עקב ההתקדמות המשמעותית שנרשמה בימים האחרונים במגעים הקואליציוניים בינם לבין נציגי "יש עתיד" ו"הבית היהודי", החתימה על ההסכם הקואליציוני עם שתי המפלגות צפויה כבר בשבוע הבא - כך דווח הבוקר בעיתון "מעריב".

הדרך לחתימה על ההסכם שיכניס את לפיד ובנט לממשלה נסללה לאחר שחלה התקדמות במגעים בנושא המחלקת העיקרי ביניהן: המתווה לשוויון בנטל. ההסדר המסתמן יכלול כפי הנראה הסכמה על גיל 21 כגיל הגיוס הקובע וכי יופסק המימון לתלמידי ישיבות שיסרבו להתגייס לצה"ל או לשירות לאומי - חוץ מבני ישיבות שייכללו במכסה מיוחדת של לומדי תורה.

בכירים בליכוד העריכו כי אם המו"מ אודות הנושאים האחרים שעל הפרק - תקציב המדינה, המשא-ומתן המדיני וגודל הממשלה - יימשך אף הוא במגמה חיובית, החתימה על ההסכמים הקואליציוניים צפויה כבר בימים הקרובים. "השאיפה היא להגיע להסכמה מוחלטת כבר בשבוע הבא", הוסיפו המקורות הבכירים.

נתניהו ויתר על החרדים

אמש דיווחה כתבתנו הפוליטית רינה מצליח כי בקרב אותם בכירים בליכוד-ביתנו כבר חלחלה ההבנה שב"יש עתיד" וב"בית היהודי" לא מתכוונים לוותר על הדרישות שהציבו וכי לא ניתן לפרק את הברית החזקה בין לפיד ובנט.

לפיכך, ראש הממשלה נתניהו, שייאלץ ככל הנראה לוותר על החרדים בממשלתו הבאה, פנה לראשי ש"ס ויהדות התורה והציע להם לחבור לקואליציה בשלב מאוחר יותר. הסיבה נובעת מכך שלפי תמונת המצב, נראה שהתנאים בנושא הגיוס לא יאפשרו בשום אופן את צירופם לממשלה - לפחות בשלב הראשון.

ההצעה שהציג נתניהו נדחתה בתוקף על ידי החרדים, שהשיבו כי הם לא מתכוונים להצטרף לממשלה רק בשלב הבא. למעשה, לנתניהו היה קל יותר להכריע בסוגיה לאחר שנציגי "הבית היהודי" הבטיחו לנציגי הליכוד-ביתנו שהברית בינם לבין "יש עתיד" לא תהיה תקפה ביום שאחרי הכניסה לקואליציה.

משמעות הדבר היא כי לאחר כינון הממשלה, יוכל נתניהו לצרף את החרדים - ואולי אפילו חשוב מכך: היא הפיגה את חששו מפני "ממשלה בתוך ממשלה". נתניהו מתעקש להבטיח את צירופם של החרדים בהמשך, שכן הוא אינו מעוניין להיקלע למצב של תלות בלפיד, שמא האחרון יבקש - ביום מן הימים - לחתור תחתיו כדי להחליפו.

הנשיא פרס יעניק לרה"מ ארכה

היום ייפגשו צוותי המשא-ומתן של הליכוד-ביתנו עם נציגי "יש עתיד", לראשונה לאחר נתק של שבועיים. אמש נמשך מרתון הפגישות של נציגי הליכוד עם אלו של "הבית היהודי.

במוצאי השבת יגיע ראש הממשלה נתניהו למשכן נשיא המדינה על מנת לבקש ממנו באופן רשמי ארכה של 14 יום להרכבת ממשלה בראשותו. הנשיא צפוי לאשר את הבקשה ולאפשר לנתניהו להקים ממשלה.

כתבנו בכנסת עמית סגל דיווח אמש כי לראש הממשלה יש אפילו יותר משבועיים על מנת לגבש באופן סופי את הרכב ממשלתו - זאת עקב פרשנות של חוק יסוד: הממשלה שהגיע לידיו שאומרת כי אמנם יחויב להציג את ממשלתו עד ה-18 במרס, אולם יוכל לאשר את הרכבה עד ה-24 בחודש.

צרו איתנו קשר *5988