בנימין נתניהו: אין קואליציה היום בישראל רק בגלל חרמות

רה"מ קיבל מהנשיא פרס שבועיים נוספים לצורך הרכבת ממשלה ותקף את הברית בין לפיד לבנט: "יש החרמה של ציבור בישראל וזה לא מתאים להשקפתי", אמר נתניהו ■ "אנחנו עומדים בפני אתגרים המצריכים איחוד כוחות ולא פילוג"

לאחר ש-28 הימים שקיבל כדי להרכיב ממשלה תמו מבלי שהצליח להגיע עם המפלגות השונות להסכמות שיאפשרו לו להקים קואליציה, הגיע הערב ראש הממשלה בנימין נתניהו לפגישה עם נשיא המדינה שמעון פרס כדי לבקש ממנו הארכה של שבועיים.

לאור מה שנראה בשבועות האחרונים כמבוי סתום בהקמת ממשלת נתניהו השלישית, הנשיא פרס העניק לראש הממשלה את הארכת הזמן המותרת לו על-פי חוק לסיום התהליך. אם גם אחרי השבועיים האלה לא יצליח ראש הממשלה להרכיב קואליצייה, יטיל נשיא המדינה את המשימה על מועמד אחר.

במהלך הטקס, שהיה אמור להיות סמלי בלבד, תקף ראש הממשלה את התנהלות "יש עתיד" ו"הבית היהודי" במהלך המשא-ומתן הקואליציוני. נתניהו טען שהסיבה בגללה אין קואליציה היום בישראל היא בגלל חרמות שהפעילו חלק מהמפלגות והשווה את החרמות האלה לחרמות שהתמודדו איתם היהודים במהלך ההיסטוריה.

עד עתה, מפלגת התנועה בראשות לבני היא היחידה שחתמה על הסכם בדבר הצטרפותה לממשלת נתניהו, ובליכוד-ביתנו היו עסוקים בעיקר בניסיונות לפרק את הברית בין יאיר לפיד לנפתלי בנט, במטרה להקים ממשלה רחבה עם החרדים. בימים האחרונים נראה כי אנשי נתניהו ויתרו על האפשרות הזו לאחר שהבינו כי יש עתיד והבית היהודי משלבות ידיים במטרה להיכנס יחד לקואלצייה.

אתמול נערכה פגישה נוספת בין צוות המשא-ומתן של הליכוד-ביתנו לזה של הבית היהודי, אך גם היא לא הובילה לפריצת דרך במגעים. נציגו של נתניהו, עו"ד דוד שמרון, תקף את אנשיו של בנט ומתח ביקורת על הברית עם יאיר לפיד ויש עתיד. "בבית היהודי הודיעו לנו שגם הם מחרימים את החרדים כפי שיש עתיד מחרימים את החרדים, זאת כתוצאה מהברית שעדיין קיימת", אמר.

הבית היהודי: לא ניכנס לקואליציה בלי יש עתיד

שמרון הבהיר כי מבחינתו "יש כאן החרמה של ציבור שלם, אנחנו לא מקבלים חרמות. נצטרך לראות איך מתקדמים מכאן להרכבת ממשלה כתוצאה מהמצב הזה". בשלב זה לא ברור אם מדובר במשבר ממשי שנוצר בין הליכוד לציר בנט-לפיד או במסר שמנסים לשדר למפלגות החרדיות, שלפיו הם לא אלה שיהיו אחראים לאי כניסתן לממשלה.

בבית היהודי דחו את הטענות של שמרון מכל וכל אך הבהירו פעם נוספת כי הברית עם "יש עתיד" בלתי ניתנת לפירוק. ח"כ איילת שקד הבהירה בעמוד הפייסבוק שלה כי למפלגתה " אין בעיה להיכנס לקואליציה עם החרדים. אבל לא ניכנס לקואליציה בלי יש עתיד".

לפני הפגישה אמר שמרון רמז שמרון פעם נוספת על כך שהמפלגות של בנט ולפיד מאלצות אותו שלא להכניס את החרדים לממשלה. "גם אם הם יתגייסו בגיל 14 ויקבלו צו ראשון בבר-מצווה, אנשי לפיד יפסלו את ישיבתם בממשלה", אמר שמרון.

צרו איתנו קשר *5988