גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

עוד אקזיט ישראלי: די בי מושן נמכרת ב-235 מיליון דולר

שלושת היזמים של חברת המחשוב הרפואי יקבלו במשותף עשרות מיליוני דולרים ■ הרוכשת היא AllScript האמריקנית

חברת המחשוב הרפואי די בי מושן (dbMotion) תימכר לחברת AllScript האמריקנית, כך הודיעו היום שתי החברות. המכירה תתבצע תמורת 235 מיליון דולר, מהם 145 מיליון במזומן, 50 מיליון במניות אולסקריפטס ועוד 40 מיליון במזומן בתשלום דחוי למשך 18 חודשים. די בי מושן, שהוקמה ב-2003, היא מחלוצות תחום מערכות המחשוב לתחום הרפואי. מכירותיה מגיעות לכמה עשרות מיליוני דולרים והיא מעסיקה כ-110 עובדים ברעננה, הוד השרון ועומר. די בי מושן הייתה אחת מחברות הסטארט-אפ המבטיחות של "גלובס" בשנת 2006.

די בי מושן פיתחה מערכת שמאפשרת לשלוף "תיק רפואי" וירטואלי עבור חולה, תוך אינטגרציה של מידע ממספר רב של מאגרי מידע שונים שבהם נשמרו הנתונים על-ידי מחלקות שונות בבתי החולים ומרפאות בהן החולה מטופל. השליפה מתבצעת מכל המאגרים, תוך מספר שניות. כאשר הטיפול מסתיים, ה'תיק' נסגר ונעלם וכל נתון שמור רק במאגר הרלוונטי.

הלקוחות הגדולים של החברה כיום הם בתי חולים ורשתות מרפאות, אשר נעזרים בטכנולוגיה של החברה כדי לאחד בין סוגי מידע שונים ששמורים במאגרי מידע שונים של אותו גוף רפואי. בבתי חולים בארה"ב, שם נמצא השוק העיקרי של החברה, מדובר לפעמים בהאחדה בין מאות מחלקות, שכל אחת משתמשת במאגרי מידע מעט שונים אשר מותאמים לצרכיה. בעתיד אמורה המערכת להשתתף במהפכה הצפויה של איחוד מידע רפואי של כל הגורמים הרפואיים שאצלם מטופל חולה יחיד. פתרון כזה אפשרי מבחינה טכנולוגית, באמצעות המערכת של די בי מושן, אולם מתעכב מסיבות פוליטיות, שיווקיות וביורוקרטיות וכן בשל חששות שקשורים בבטיחות.

יובל אופק, מנכ"ל החברה, מסביר: "אנחנו לא חברת רשומה רפואית אלא עוסקים באינטגרציה של מידע לאורך הקשת של הטיפולים בין בתי החולים, המרפאות והמומחים השונים. הצורך לשתף ולאגד את המידע כדי שאפשר יהיה לקבל תמונה כוללת הוא חשוב לחולה וגם מאפשר התייעלות למערכת, ובזה אנחנו מהמובילים בעולם".

המרוויחים העיקריים מהעסקה הן קרנות הון הסיכון הישראליות פיטנגו, ג'מיני ו-וורטקס. מדובר בהחזר של פי 4 על ההשקעה כאשר ניתן להעריך שכל המשקיעים נהנים ממנו בשיעורים דומים, משום שכולם השקיעו בחברה מאז תחילת דרכה. יחד עם השקעה של בית החולים האוניברסיטאי של פיטסבורג ועם השקעה של אולסקריפטס עצמה ב-2011, הושקעו בדי בי מושן עד היום קצת יותר מ-50 מיליון דולר. גם היזמים וההנהלה הבכירה צפויים להרוויח מהאקזיט, והם כנראה ישלשלו לכיסם עשרות מיליוני דולרים.

אולסקריפטס, החברה הרוכשת, מתמחה בתחום המידע הרפואי, לרבות שירותי ניהול קליניקה, חיוב אלקטרוני, מרשמים אלקטרוניים וגם רשומה רפואית. היא נסחרת בנאסד"ק לפי שווי של 2.15 מיליארד דולר.

"חלוצים בתחום"

רמי ברכה, שותף בפיטנגו אשר הוביל את ההשקעה מטעמה, מספר: "די בי מושן הוקמה בתוך חברת ה-IT נס על-ידי היזמים אסף הלוי וזיו אופק. הם יישמו לצרכים רפואיים את הפלטפורמה של נס, והיו החלוצים בתחום.

"את הפיתוח הראשוני ביצעה החברה, יחד עם שירותי בריאות כללית, שהייתה גם היא חלוצה וייחודית בתחום, כגוף שמהווה גם חברת ביטוח וגם מערך טיפול הכולל רפואה בקהילה וכן בתי חולים". אופק מסביר כי: "שירותי בריאות כללית הקדימו את השוק והשקיעו בשלבים מאוד ראשונים. בזכות הניסיון עם הכללית, כשהשוק העולמי בתחום התחיל לתפוס תאוצה, אנחנו כבר היינו מוכנים עם המערכות שלנו".

ברכה: "יובל, מנכ"ל החברה היום, הוא אח של זיו אופק, אחד משני היזמים. יובל היה ונצ'ר פרטנר בפיטנגו והוא הכיר לנו את החברה והציע לנו להשקיע בה כספין אוף של נס. כשהבנו שהוא מעוניין להיות המנכ"ל, הרעיון מצא חן בעינינו. יובל ניהל את החברה מאז, והוא בנה חברה לעילא".

יחד עם פיטנגו, נכנסו להשקעה בחברה גם ג'מיני ו-ורטקס. "הם השקיעו כשעוד לא הייתה חברה", מפרגן ברכה. ב-2006 הצטרף בית החולים UPMC בפיטסבורג, שנכנס כמשקיע אסטרטגי ולקוח. "הם מובילי דעה משמעותיים ביותר", אומר ברכה, "בארה"ב הם ממש גידלו את החברה, אפשר לומר שהם היוו חממה עבורה. המשרדים עברו לפיטסבורג ואז החלה הפריצה של החברה בארה"ב, ובמהלך השנים היא בנתה לעצמה שם של מוביל טכנולוגי".

שוק חם

בתקופה הזו שוק המחשוב הרפואי הפך חם, הן בשל ההבנה של מערכות הבריאות כי לא יוכלו עוד להתעלם ממהפיכת המחשוב והאינטרנט ולהמשיך לנהל את המידע של החולים בתיקי נייר, והם בזכות תמריצים שנתנה בשנים האחרונות ממשלת אובמה כדי לעודד את התהליך הזה, בתקווה שהוא יוכל לחסוך כסף מתוך תקציב הבריאות המכביד של ארה"ב.

התמריצים דחפו תחילה את השוק אך בהמשך הפכו לחרב פיפיות. "חלק מן התמריצים אכן התקבלו וחלק לא. בשנה האחרונה גורמים רבים ביקשו לחכות ולראות לאן מתכנסת החקיקה הזו ולכן הייתה האטה מסויימת בשוק, שכרגע מתחילה להשתחרר".

אולם, אם מסתכלים על טווח של כחמש שנים, השוק בנסיקה. עם הזמן, גורמים מתחומים רבים נכנסו לתחום - לא רק חברות המחשוב הרפואי כמו מקסן, אלא גם חברות ה-IT הכלליות כמו IBM וכן חברות הביטוח הרפואי הגדולות, שרכשו פעילויות IT כדי שיוכלו בעצמן לעקוב אחרי המידע של הלקוחות שלהן בכל מוסדות הטיפול (ברשותם של הלקוחות, כמובן). בשנים האחרונות התרחשה קונסולידציה בתחום ודי בי מושן הייתה אחת מאחרונות החברות העצמאיות, וקיבלה מספר פניות והצעות לרכישתה בשנים האחרונות. ברכה מסביר כי: "המייסדים חיכו להצעה שתהיה אטרקטיבית כלכלית אבל גם תאפשר מיזוג אמיתי שישמור על היכולות של החברה, על המוצר ועל העובדים".

- המצב של החברה היום הוא השיא שלה, או שהיו עליות ומורדות בשנים האחרונות?

"לא, החברה בשיא שלה מכל בחינה: מכירות, הסכמים אסטרטגיים, צוות וניהול".

- לאור העובדה שהחברה מוכרת בעשרות מיליוני דולרים ונמצאת בשיא, האם האקזיט לא קצת מאכזב?

"ההחזר על ההשקעה הוא יפה וכולנו מרוצים. די בי מושן לא נותנת פתרון מלא לכלל הבעיה של בניית תיק רפואי אחוד. למשל, אולסרקיפטס שאיתה אנחנו מתמזגים, מגיעה לקליניקות של רופאי המשפחה. זה שילוב של כוח טכנולוגי ושיווקי. היה ברור שנצטרך לחבור למישהו והשאלה הייתה רק באיזה תנאים ולמי".

אופק: "עד היום התמקדנו בלממש את הערך שלנו וככל שגדלנו והצורך של הלקוחות הולך וגדל, צריך להגיע לשוק עמוק יותר ומהר יותר. הצלחנו לעשות זאת עם שותפויות אבל בשלב כלשהו השתכנענו שהכי טוב לחבור לשותף ראוי שזה תחום העיסוק שלו".

עוד כתבות

תלונה לוועדת האתיקה אינה לשון הרע / צילום: shutterstock

השליח שנטען ששיקר, חצי מיליון השקל שלא שולמו לעובד הזר ופסק הדין שבוטל אחרי 6 שנים

בינואר 2014 חויב י' לשלם למעלה מחצי מיליון שקל לעובד זר שטען כי הועסק בתנאי עבדות ● 6 שנים לאחר מכן טען המעסיק: לא קיבלתי מעולם את התביעה, את הזימון לדיון וגם לא את פסק הדין ● בדיון התגלה: השליח הורשע בעברו בשורת עבירות מרמה וזייף עשרות רבות של "תצהירי מוסר"

סיבוס חוברת ל-Wolt במלחמה מול תן ביס / צילומים: שלומי יוסף

התחרות על ארוחת הצהריים מעלה הילוך: סיבוס חוברת לוולט במלחמה מול תן ביס

אפליקציית משלוחי האוכל חתמה על הסכם לשיתוף-פעולה עם סיבוס, ספקית שירותי ההסעדה לחברות, במטרה לחזק את נתח השוק שלה בת"א והסביבה ולקצר את זמני המשלוח לחצי שעה בממוצע ● מנכ"ל סיבוס: "מעריכים שמדובר בתוספת של אלפי משלוחים ביום"

סונדר פיצ'אי, מנכ"ל גוגל (מימין) / צילום: רויטרס / HANNIBAL HANSCHKE

כבר לא גוגל: מהו מקום העבודה הטוב ביותר לעבוד בו ב-2020?

פייסבוק וגוגל שתיהן נפלטו מעשרת המקומות הראשונים בדירוג השנתי של גלאסדור ● שתי החברות התמודדו השנה עם ביקורת רבה מהעובדים בשל החלטות מעוררות מחלוקת של ההנהלה ● אלה עשר החברות שכן נכנסו לרשימה

אביגדור ליברמן  / צילום: טל שניידר, גלובס

ליברמן נגד נתניהו: "אולי אתה הסוכן של ג'יימס פאקר?"

יו"ר ישראל ביתנו בפוסט חריף בפייסבוק נגד נתניהו: "לאחרונה אני מזהה קפיצת מדרגה בהשמצות נגדי... אם הייתי רוצה לתקוף או לפגוע בך, אדוני רה"מ, במקום הכי רגיש, הייתי מזכיר לך את דבריך ב-2008 על ראש ממשלה אחר, אהוד אולמרט" ● ליברמן טוען כי מכיוון רחוב בלפור יוצאות השמצות על היותו סוכן, ותוקף: "אולי אתה סוכן של גורמים עלומים ועשירים ממקומות שונים בעולם?"

יגאל מרזל, כנס לשכת עוה"ד / צילום: כדיה לוי

נוהל חדש של הנהלת בתי המשפט יילחם בפרסומים פוגעניים נגד שופטים

עפ"י הנוהל, ימונה גורם בהנהלת בתי המשפט שירכז את הטיפול בסוגיה ● לא כל פרסום פוגעני יטופל ע"י הנהלת בתי המשפט, אלא דווקא פרסום שלדעת יועמ"ש הנהלת בתי המשפט "יש בו כדי לפגוע ביכולת השופט למלא את תפקידו כראוי או לפגוע בתפקודה של הרשות השופטת"

דוד מחלב (מימין) וכריס וולף / צילום: איל יצהר, גלובס

"אנחנו בהחלט יכולים לחזות חברה של 200 מיליון דולר הכנסות בעוד שלוש שנים"

כריס וולף, מנכ"ל ID Systems שרכשה את פוינטר לאחרונה תמורת כ-140 מיליון דולר, והעומד בראש החברה המשותפת פוורפליט (PowerFleet), מספר בראיון משותף עם דוד מחלב, מנכ"ל פוינטר עד למיזוג, על היסטוריית היחסים בין החברות, על הרציונל בחיבור ביניהן, האם ימשיכו להיסחר ולפעול בישראל, ומה הסיכוי שפוורפליט תירכש בעתיד הקרוב

טקס השבעת חברי הכנסת ה־22 / צילום: רפי קוץ

גורמים בליכוד: "נתניהו שוקל לוותר על החסינות"

(עדכונים שוטפים) - כדי למנוע תאריך בחירות על חג פורים, 10 במרץ, חברי הכנסת חייבים להתכנס היום ולהספיק עד חצות לתקן את מועד הבחירות ל-2 במרץ 2020 ● ח"כ עודד פורר בדיון בוועדה המסדרת לפיזור הכנסת ה-22: לבטל את יום השבתון

מריוס נכט - תמר מצפי

החברות Verbal ו-Helthymize מתאחדות ומגייסות 9 מיליון דולר בהובלת קרן aMoon

החברות שפיתחו טכנולוגיות לאבחון מחלות על בסיס שינויים בקול האנושי ימוזגו לחברה אחת ששמה ייקרא Vocalis ● את הגיוס תוביל קרן הון הסיכון למדעי החיים aMoon בהובלת מריוס נכט

המחיר למשתכן / צילומים: shutterstock, יוסי אלוני, רפי קוץ, עיצוב, טלי בוגדנובסקי

ההגרלה העשירית של מחיר למשתכן יוצאת לדרך בתחילת ינואר

היקף ההגרלה יהיה דומה להגרלה האחרונה שכללה כ-3,000 דירות ● ירושלים, חיפה, אופקים ובאר יעקב צפויות להיכלל בהגרלה

אדוארד פיליפ, ראש ממשלת צרפת / צילום: מתוך תוכנית אירוח בצרפת

ממשלת צרפת הציגה הרפורמה בפנסיות; השביתות במדינה נמשכות

רה"מ אדואר פיליפ הבהיר כי גיל הפרישה הרשמי במדינה ימשיך להיות 62, אך הממשלה תעודד תוכניות שונות כדי להעלות אותו ל-64 עד שנת 2027 ● עובדי מגזרים אחדים, הכוללים עבודה פיזית קשה, יוכלו לפרוש כבר בגיל 60

יורש העצר הסעודי, מוחמד בין סלמאן / צילום: Reuters

על רקע הופעת בכורה מרשימה: האם הנפקת ארמקו תסייע להגשמת התוכניות של בין סלמאן?

מניית ענקית האנרגיה הסעודית זינקה ב-10% ביום המסחר הראשון שלה בבורסה המקומית של ריאד ● ההנפקה, הגדולה בהיסטוריה, אמורה לשמש בסיס לשינוי הכלכלי העצום שמבקש לחולל יורש העצר הסעודי והאיש החזק בממלכה, מוחמד בין סלמאן

בינה מלאכותית/ Shutterstock א.ס.א.פ קריאייטיב

מה עם זכויות האדם והתחרותיות במשק? כך תנסה ישראל להימנע מהסכנות של עתיד הבינה המלאכותית

פגיעה באוכלוסיות חלשות, בזכויות אדם ובתחרותיות במשק: בינה מלאכותית יכולה להשפיע על חיינו לרעה ● כך מנסה ועדה בהשתתפות נציגי ממשלה, חוקרים וגופים עסקיים, למנוע זאת - מהטלת האחריות על גופי הממשלה השונים ועד הגדרה מתי יהיה מדובר ברשלנות

בורסת קוריאה / צילום: רויטרס

שינויים קלים באירופה; ארמקו מזנקת 10% בהופעת הבכורה בבורסה הסעודית

דריכות לקראת הבחירות לממשלה בבריטניה מחר ● טולו אויל ממשיכה להתאושש מקריסה של 70% שלשום ● הבנק המרכזי בארה"ב ימסור היום את החלטת הריבית האחרונה השנה, והציפיות הן כי הריבית לא תשתנה

תאונה קטלנית באתר בנייה ברעננה / צילום: אלון רון

בפעם השלישית: רשם הקבלנים שלל רישיון לחברה נוספת

התליית רישיון לצמיתות או לתקופה מוגבלת וקנסות: אלו הצעדים שננקטו נגד כ-10 חברות לאחר חתימת הסכם בין מינהל הבטיחות לרשם הקבלנים

רמטכ"ל מינאמר, מין אנג הליינג. רציחות, אונס וגירוש של מאות אלפי בני מיעוט הרוהינגה / צילום: Maxim Shemetov, רויטרס

ארה"ב: משרד האוצר הטיל סנקציות כלכליות כבדות נגד מפרי זכויות אדם בעולם

בכיר במשרד האוצר האמריקאי: "המטרה היא לייצר השלכות מוחשיות ומשמעותיות לאלו שמרוויחים מהפרות זכויות אדם"

דונלד טראמפ, נשיא ארה"ב / צילום: Carlos Barria, רויטרס

מדדי אג'יו בנובמבר: נותר רק עוד חודש אחד לשנת השקעות מושלמת

מנגנוני ההנעה של שוק ההון קיבלו שוב כוח, גם בחודש שעבר, ממדיניות ההרחבה המוניטרית, מביצועים טובים של הכלכלות, מרווחיות טובה בקרב מרבית החברות ומהיעדר איומים מיידיים ● כל אלה מסתירים את הבעיות של הכלכלות לפי שעה ומאפשרים לשוקי המניות לפרוח, במקביל לעלייה במדדי האג"ח

זאב אלקין, הליכוד / צילום: איל יצהר, גלובס

יכול להיות שרוב המורים לחשבון לא למדו חשבון באוניברסיטה?

האם ייתכן שבעשור הקודם רק חמישית מהמורים לחשבון הוכשרו לכך כפי שהשר אלקין טוען? בדקנו ● המשרוקית של גלובס

דב קוטלר / צילום: גדי דגון, יח"צ

בנק הפועלים עקף את לאומי ושוב מחזיק בשווי הגבוה בענף הבנקאות

בימים אלה נרשם שינוי מהותי במאזן הכוחות בין שני הבנקים הגדולים - בעייני המשקיעים וכפי שהוא משתקף בבורסה ● בנק הפועלים אוחז בצמרת דירוג השווי שוק בבנקאות, כשהיום הוא נסחר לפי שווי של 36.5 מיליארד שקל למול שווי של 35.7 מיליארד שקל ללאומי

אדם נוימן / צילום: שאטרסטוק

עמק הסיליקון מסתגל למציאות חדשה, באדיבות אדם נוימן

חברות רבות כמו אובר, WeWork ו-Juul היו בעבר הכוכבות של עמק הסיליקון, אך בשנה האחרונה שווי השוק שלהן צנח משמעותית, בהיקף שמגביר את אי הוודאות במגזר ההון סיכון לרמה שלא נראתה כבר שנים ● "היינו במסיבה פרועה כמה שנים, ופתאום מישהו כיבה את האור"

ראש עיריית תל אביב רון חולדאי בהשקת מערך ההסעים החדש, "נעים בסופ"ש" / צילום: איל יצהר, גלובס

מיזם התחב"צ בשבת הוא סיפור הצלחה. כנראה שזה פחות מתאים לנהגי המוניות

ראשי העיריות המפעילות את "נעים בסופ"ש", שירות הנסיעות החינמי בגוש דן בשבת, קיבלו השבוע מכתב התראה שבו נטען כי השירות החדש שהם מספקים מסב נזק כלכלי לנהגי המוניות ופוגע בשוויון של תושבים דתיים ומסורתיים