לכתבה הקודמתעכשיו זה סופי: נמצא הכינור ששרד את הטיטניק לכתבה הבאהזו התרופה שתאריך את חייכם, לפחות עד גיל 150

נושאים הקשורים לכתבה

מיזם ניר הוד "וויטרינה" מציע למכירה יצירות של אמנים ידועים

פרויקט ויטרינה מנגיש לקהל הרחב עבודות של אמנים מוכרים כמו סיגלית לנדאו וצדוק בן דוד במחירים של 400-4,000 שקל

14/03/2013, 12:32
חגית פלג רותם

"כבר כמה שנים שאני מנסה לקדם יוזמות בכיוון של הנגשה של אמנים מוכרים למעגל רחב יותר של אנשים", אומרת דנה גילרמן, אמנית, אוצרת ועיתונאית. "אמא שלי היא המודל וההשראה שלי: אוהבת אמנות שהמחיר עומד בינה לבין האפשרות לקנות יצירה. אני מכירה עוד אוהבי אמנות שאינם יכולים לאפשר לעצמם. גם אני אוהבת אובייקטים שאני רואה בחנויות המוזיאונים, שכיות חמדה - כאלה שאני חושקת לשים בבית ולהתגאות בהן".

זו הייתה נקודת המוצא למיזם "ויטרינה" שנפתח השבוע - חנות קונספט במתחם בית בנמל של קום איל פו, המציעה למכירה חפצי אמנות שיצרו אמנים ידועים. "פניתי לאמנים שעשו בעבר אובייקטים והם פיתחו את המוצרים למכירה בסדרות מוגבלות או במהדורה יחידה. המחירים - בין 400 ל-4,000 שקל - הופכים את התוצרים לנגישים למעגל נוסף שבדרך כלל לא יכול לקנות אמנות".

הרעיון מגיע ממודל המהדורות המוגבלות שנהוג בחו"ל ולוקחים בו חלק כמה מהאמנים הגדולים ביותר, כמו טקאשי מורקמי, ג'ף קונס או דמיאן הירסט. בשלב זה יש במקום יצירות של 21 אמנים ישראליים, חלקם בעלי הצלחה בינלאומית, וכולם התלהבו מהפרויקט. כך למשל, יש בוויטרינה תחתיות לכוסות של ניר הוד, הנראות כמראה שעליה פסי קוקאין להרחה (400 שקל לרביעייה). פסלוני פרחים בחיתוך לייזר ממיצב השדה של צדוק בן-דוד (350 שקל ליחידה, סדרה לא מוגבלת). צלחת מודפסת בציור של ניר הוד, בסדרה 120 עותקים בלבד ומחירה 1,400 שקל.

- זה כמו לקנות תמונה?

"אין מה להשוות. היום בפחות מ-10,000 דולר אין לך סיכוי לקנות תמונה של ניר הוד". סיגלית לנדאו יצרה במיוחד ל"ויטרינה" 12 עותקים של ערכת גובלן שהיא מיתגה בשם "גובלנדאו".

גילרמן: "זו בעצם עבודה מושגית - היא לקחה דימוי מתוך סרט וידיאו שלה, הדפיסה על בד לרקמה, צירפה מפת הוראות וחוטים בצבעים הנכונים" - מחיר הערכה 5,200 שקל. "איפה ניתן לקנות תמונה או פסל של סיגלית לנדאו במחיר שקרוב לכך אפילו? כל אמן השקיע כאן ביצירה בעבודת יד ובאופן אישי".

האמנים יקבלו 50% ממחיר המכירה, כנהוג בגלריות ובחנויות מוזיאון, והעבודות אמורות להתחלף כל הזמן, כמו היצע בחנות, לא כמו תערוכה בגלריה.

- יש בעבודה הזו קלילות יחסית לאוצרות של תערוכה?

"דווקא לא. אני מתייחסת לזה לגמרי ברצינות. המצב בשוק האמנות בשנים האחרונות ממש לא טוב ואני חושבת שאני מציעה פה במה נוספת לאמנים, שיוכלו למכור לעוד מעגל של קונים ולהציג עוד עבודות - במדרג מחיר שלא קיים בארץ. אני גם רוצה להביא את הקהל להבנה ש-4,000 שקל לעבודת אמנות זו מציאה. בעתיד אני מתכוונת לצאת עם הוויטרינה לחו"ל וגם להביא עבודות של אמנים מחו"ל לכאן".

"ויטרינה", בית בנמל, קום איל פו, נמל תל-אביב

גלובס לחודש היכרות – כל הכתבות, המאמרים וטורי הדעה אצלך מדי ערב >>
 
גלריה