גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

גרשון: "חיילי צה"ל נתפסים כתעודת ביטוח של העם היהודי"

אלוף במיל' ג'רי גרשון, שעומד בראש ארגון ידידי צה"ל, חושף את הסודות של תעשיית השנור: "המוטו שלי הוא אקסקיושן, אקסקיושן, אקסקיושן" ■ היעד שלו השנה: 80 מיליון דולר, וכל האמצעים כשרים. כמעט ■ ראיון בלעדי

שני הסרטים הדוקומנטריים "שומרי הסף" ו"חמש מצלמות שבורות", שהיו מועמדים לאוסקר לפני כמה שבועות, אמנם לא זכו בפסלון המוזהב, אבל הם כן זכו לייצר, כל אחד בדרכו, אתגר הסברתי בלתי פשוט עבור מדינת ישראל, עבור צה"ל, וכפועל יוצא מכך גם עבור נציגיו בתפוצות: ג'רי גרשון ופינקי זוארץ, הקצינים בדימוס העומדים בראש ארגון ידידי צה"ל (FIDF), המבקש להתרים כספים עבור החיילים.

"הסרטים האלה עושים לי בעיות, חד-משמעית", אומר גרשון, מנכ"ל הארגון. "מצד אחד אני שמח שהסרטים האלה לא זכו, ומצד שני אני לא רוצה להטיל ספק בחשיבות של שני הסרטים האלה, כמראה בפני החברה הישראלית. אם ראשי שב"כ עומדים ואומרים שאנחנו לא פועלים נכון, ושיכולנו לעשות יותר טוב, אנחנו בהחלט צריכים לקחת את הדברים ברצינות פנימה, אבל לא החוצה אל העולם. יש גורמים אחרים שלוקחים את זה אל העולם. יש כאן גורמים שמנצלים את זה ואומרים, 'למה שאני אתמוך במערכת שעושה עוולות ושלא הולכת לכיוונים הנכונים?'. יש לנו מספיק צרות גם בלי זה".

- איך הם פוגעים בך?

"זה מפריע לנו, אין לי ספק שזה מונע תרומות מסוימות. אנחנו מאוד משתדלים להיות א-פוליטיים, לא לייצג דתיות או קיצוניות. אנחנו לא תומכים בקניית נשק, ואנחנו לא מעודדים לעשות מלחמות, אנחנו לא מיליטריסטים בשום צורה שהיא. למרות שאנחנו לא בתפקיד רשמי כאן, אני לא יכול לעבוד נגד האינטרסים הרשמיים של מדינת ישראל, בסופו של דבר אתה מייצג את המדינה ואת החיילים".

כשאלוף במיל' ג'רי (יצחק) גרשון מדבר על הצטרפותו לידידי צה"ל, לפני למעלה מארבע שנים, זיק של ציונות ניצת בעיניו. הציניות נעלמת, העיניים בורקות, ואפילו הדיבור מתנקה כמעט לחלוטין מז'רגון צבאי, ואת מקומו תופס קצת לנגוויג' לוקלי. "כשהתפקיד הזה הוצע לי לראשונה", הוא מספר, "הרגשתי שאני לא רוצה לקחת אותו והסיבה היא שזה שנורר, ללכת עכשיו לבקש כסף מאנשים, לא נראה לי שזה דבר שאני רוצה ויכול לעשות.

"מה ששינה לי את הכיוון זה אירוע של הארגון בווסטצ'סטר קונטיקט: נתתי שם ספיץ', הייתי הקינוט ספיקר. אחד האנשים באולם, בחור צעיר, בן למעלה מ80-, שיער שיבה, עיניים כחולות, פתאום חיבק אותי, ואמר לי 'אתה לא יודע מה זה בשבילי לחבק גנרל ישראלי, אני הייתי ילד קטן באמצע הרחוב בפולין והסתכלתי לשמיים ושאלתי מאין יבוא עזרנו'. הוא אמר לי תודה לאל שיש לנו עכשיו את מדינת ישראל. אני הייתי בשוק, איך שאומרים באנגלית ספיצ'לס, ובדרך למלון אמרתי לאשתי שאני חושב שאני אקח את התפקיד, כי אני חושב שמצאתי את החזון מאחורי המשימה. זה נשמע הרבה יותר טוב באנגלית, 'I found the vision behind the mission'.

"האנשים כאן רואים את החיילים שלנו כתעודת ביטוח של העם היהודי. הדור הזה הוא הדור שלא עמד לרשותנו במלחמת העולם השנייה. אנחנו הגדרנו פה חזון לארגון, והוא לחזק את מדינת ישראל באמצעות הבאה של כל תומך אפשרי של מדינת ישראל, יהודים ולא יהודים, לעמוד מאחורי מדינת ישראל באמצעות התמיכה בחיילים".

- ועדיין, זה שנור. יש משהו בניסיון הצבאי שהכשיר אותך לתפקיד מהסוג הזה?

"קודם כול זה ארגון, שיש לו מטה ויש לו סניפים, וכמו בכל תחום עסקי צריך תוכנית עבודה, סיסטמטיות, חזון, יעדים, ניהול תקציב, בקרה ומעקב, ועוד הרבה אלמנטים שאתה מגיע מהשירות הצבאי די מוכן להם. הצד השני הוא הגישה לאנשים. לעבוד עם מועצת מנהלים, שזאת חבורה מצומצמת של אנשים. אם אתה מנהל את זה נכון אז יש שותפות אמיתית, ומהבחינה הזאת זה כמו לעבוד עם מטה כללי ולשכנע שהפיקוד שלך עושה את הדבר הנכון".

"אתה מייצג משהו טהור"

גרשון, 55, השתחרר מצה"ל ב-2007. בתפקידו האחרון שימש אלוף פיקוד העורף, וספג ביקורת על היערכות העורף במלחמת לבנון השנייה, אך הצליח להביא לגניזת דוח מבקר המדינה בנושא. קודם לכן שימש מפקד אוגדת איו"ש ומפקד חטיבת הצנחנים.

הפער הגיאוגרפי, המנטלי והמעמדי שבין מגדל הסיכה בקריה בתל-אביב לקומה ה-13 במגדל משרדים בלב מנהטן המשקיף אל טיימס סקוור, מלמד עד כמה מסלול הקריירה הצבאית עשוי להיות בלתי צפוי. קשה לחשוב על מנטליות יותר שונה בין החספוס הצה"לי המוכר, של אנשים שבילו קריירה שלמה בתוך נעליים גבוהות, לבין עולם העסקים והכסף הגדול של האליטה הניו-יורקית, על קוד ההתנהגות ועל השפה הפנימית הייחודיים לו. כאן אי-אפשר להגיע לפ"ע עם תורם בעוד שלושים קטנות, ומחלקת הטלמרקטינג אינה משפרת הופעתה בפקודה. "זה נכון", מסכים גרשון, "אתה לא יכול לבוא לכאן עם חספוס, ואין פה עניין של יחסי מרות. אבל לדרגה שלך יש משמעות גדולה מבחינת המעמד שלך בעיניהם, אתה מייצג משהו טהור".

- איך אתה משכנע תורם, ישראלי או יהודי או אחר, שיש לו בוודאי רשימה ארוכה של גופים שהוא מתבקש לתרום להם, לתת דווקא לך?

"אני אגיד את זה בצניעות, אנשים אומרים שיש לי את זה, שזה מתנת אל להיות מסוגל לשבת עם בן אדם ולרתק אותו, ולחבר אותו. זה סוג של משא ומתן בלי שאתה מגדיר את זה כמשא ומתן, כי בסופו של דבר אתה מביא אותו. רק להביא אותו להיכנס אלינו, להכניס את הרגל בדלת, כמו שאומרים הצנחנים, זאת משימה מורכבת.

"מהניסיון שלי של כמעט ארבע וחצי שנים, היו לי כישלונות בודדים, והם היו בתחילת הדרך. יש את הנושא של הגישה לבן אדם, למשל אתה לא דוחף לו אינפורמציה, אלא קודם כול שומע אותו. מפקד בצבא בא וישר מאכיל את החיילים שלו, יש לו פקודות. והנה פה אתה רואה עולם הפוך, כאילו עדיף לשמוע את הצד השני. אתה בא עם ארגז כלים שאתה מתאים את הדברים לרצונות שלו".

- אתה לא חושש מהמשמעות של כל התרומות האלה להפרטת הצבא? אם אתה מביא עכשיו תרומה של 5 מיליון דולרים מקוקה-קולה, וכל מה שהם מבקשים בתמורה זה את הלוגו של המוצר שלהם על טנקים, אולי אנחנו בדרך לשם?

"צריך לשים לזה גבולות. וכל זמן שמפקדי צה"ל לא עוסקים בהתרמה באופן ישיר, אלא עושים את זה גופים אחרים בתיאום, תוך יעד סדר עדיפויות משותף על מנת שבאמת הכספים ילכו למקומות הנכונים; כל זמן שהמפקדים בצה"ל לא עוסקים בשנורראי הזה - אני לא אוהב את זה, אבל זה המצב - אני חושב שלא חצינו את הקווים האדומים. אגב, זה רעיון מצוין אם קוקה-קולה תיתן 5 מיליון דולר, אבל על טנקים בשום פנים ואופן לא. צריך לעשות הפרדה מוחלטת בין איכות חייהם של החיילים, הרווחה של החיילים לבין הצד המבצעי".

החוק האמריקאי, אומר גרשון, אוסר על מלכ"רים העוסקים בהתרמות להתרים למען כלי נשק או תחמושת. "היו כאלה שהציעו לקנות סוללה של כיפת ברזל, שזה המון כסף", הוא אומר, "ודחיתי את זה. אמרתי להם אתם יכולים לאמץ את החיילים של כיפת ברזל במובן של הרווחה, חיילים נזקקים, או מלגות לימודים, או נופש לחיילים האלה, או משהו כזה, אבל לקנות סוללה זה אסור. אנחנו גם לא ניקח כסף מגורמים שעמדו כאן לדין פלילי, על בעיות של מוסר, מראש נוציא אותם מהתחום. לא רוצה שהם ילבינו דרכי את השם שלהם".

"יש לנו יעד, יש תוכנית עבודה"

לפני ימים אחדים התקיימה במלון היוקרתי וולדורף אסטוריה שבניו-יורק ארוחת הערב השנתית של הארגון, המהווה את אירוע הדגל מבחינת התורמים, הנאבקים על כרטיסים לאירוע במחיר של מאות דולרים לכרטיס. אין עדיין סיכום כספי סופי של ההכנסות מה"דינר" האחרון, אבל האירוע הזה לבדו גרף הכנסות של 26 מיליון דולרים בשנה שעברה. "אני הגדרתי כאן חזון ברור. השנה אנחנו הולכים להביא 77-78 מיליון דולר, אולי אפילו 80 מיליון. יש לנו יעד, יש תוכנית עבודה, כל אחד יודע בדיוק מה הוא צריך להביא, לאיזו תוכנית ולאיזה פרויקט".

מחלקת מו"פ לשנור

ההתמקצעות של מנגנון השנור מרשימה: בשנים האחרונות החל הארגון להפעיל תוכנת מידע מקיפה, הכוללת את כל המידע האצור בארגון לגבי כל אחד מהתורמים בפועל ומהתורמים הפוטנציאליים. כל שיחת טלפון מתועדת, כל פנייה, כל הצעה, תחומי הפעילות, העסקים והעניין שלו והפרויקטים שבהם הוא עשוי להתעניין, לרבות המעגל החברתי של תורם ספציפי, מי המליץ עליו, מיהם קרוביו ומקורביו, ובמילים אחרות - מיהם ומהם מנופי הלחץ שניתן להפעיל כדי להכניסו למעגל הפעיל של התורמים. "המוטו שלי הוא אקסקיושן, אקסקיושן, אקסקיושן", אומר גרשון. "כשאני הולך להיפגש עם בן אדם אני יודע בדיוק מי הוא ומה החוגים שהילדים שלו מתעסקים בהם. אני לא רוצה להגיד שאני עושה מודיעין, כי זה יישמע לא טוב, אבל מידע מקדים".

- מי האנשים האלה?

"יש לנו חברי דירקטוריון שהקימו את טויז אר אס, ואנשים כמו חיים סבן, שיושב ומעיר לך על התקציב. אתה לומד מהאנשים שהצליחו בגדול. עשינו מחלקת ריסרץ' אנד דיוולופמט - מי האנשים שמחוברים למדינת ישראל ושנותנים לנו כמעט כל השנה, מי האנשים שנותנים מדי פעם, שנה כן, שנה לא, וכן הלאה. הגענו לרמה של לצייד את הדירקטורים המקומיים ברשימה של שמות, שלפני שאתה הולך ומחפש תורמים חדשים בוא תתחיל קודם על הרשימות האלה, מבחינת הוקרת תורם, טלפון בחג.

העבודה יותר ממוקדת מכיוון שהיא מתבססת על מחקר. המחקר כאן עובד גם על פוטנציאל של תורמים חדשים, בכל מיני רמות. אם זה ביליונר אז אנחנו מחפשים מי הבן אדם שיכול לפתוח אליו את הדלת בתוך הבורד שלנו, בארגונים אחרים שיכולים לעזור לנו. אתה לא זורק את הדירקטורים ואומר 'תביאו 20 מיליון דולר', אלא נותן להם כלים, וזה הולך ומשתכלל ומשתפר כל הזמן".

הכתבה המלאה - במגזין G

עוד כתבות

רו"ח רולנד עם-שלם / צילום: מנחם שטאובר

רשות המסים מאשרת: נקדם חקיקה למיסוי חברות כמו גוגל ופייסבוק

כך אמר רו"ח רולנד עם-שלם, סמנכ"ל בכיר לעניינים מקצועיים ברשות המסים ● "הכלי למסות תושב חוץ הוא ליצור לו מוסד קבע"

עוזרת קולית / צילום: Shutterstock

האו"ם נגד העוזרות האישיות: מנציחות סטריאוטיפים מיושנים

מחקר של האו"ם קובע כי העוזרות הקוליות הדיגיטליות, שמציפות את השוק בשנים האחרונות, מיוצגות לרוב על ידי מאפיינים נשיים מובהקים כגון אפיון הקול, טון הדיבור ואופן התגובה "הצייתני" ● לפי המחקר, עשויות להיות לכך השלכות מרחיקות לכת על האופן שבו נשים נתפסות ועל הנצחת יחס זה כלפיהן בעתיד

כנס חרום עורכי דין/ צילום: שלומי יוסף

מכתב פתוח לאליטה המשפטית: כך נראית הדמוקרטיה ביומיום

בכירי המשפטנים מתגייסים למען הדמוקרטיה אבל עיוורים למציאות המעוותת של האזרחים במערכת המשפט ● כך, למשל, ממצאי הסנגוריה הציבורית על תנאי המאסר והמעצר של האסירים מזעזעים, אך האם בכירי המשפטנים בישראל יתגייסו גם למענם? ● פרשנות

סוחרים בבורסת ניו יורק/ צילום: רויטרס, Brendan McDermid

נעילה חיובית בוול סטריט; מניית טסלה ירדה 2.5%

המסחר בבורסת ניו יורק ננעל בעליות שערים קלות ● מדד הדאו ג'ונס הוביל עם עלייה של 0.37% ● הליש"ט זינק על רקע הודעת ההתפטרות של רה"מ בריטניה, תרזה מיי ● במסחר בנפט רושם חוזה מסוג ברנט עלייה של 1% לרמה של 68.4 דולר לחבית לאחר ירידה חדה של כ-6% אתמול

הפגנה נגד החוק האוסר הפלות / צילום: TIM SHORTT/ FLORIDA TODAY

מלחמה הרת-גורל בין "רוצחי הילדים" לבין "שלטון הגברים"

המחלוקת בת חצי המאה על הפלות מלאכותיות באמריקה נכנסת לשלב קריטי ● בית המשפט העליון עומד להתבקש לבטל את הפסיקה משנת 1973 שמצאה בסיס חוקתי להפלות ● בפעם הראשונה מאז יש רוב שמרני בבית המשפט ● אבל השינוי לא יהיה אוטומטי וכנראה גם לא מהיר ● שוחרי הביטול מוכנים לחכות. הרוח נושבת בגבם, ומגיני ההפלות נדחקים אל הקיר ● פרשנות

שריפות ענק בכפר אוריה, גיזו, ויער הנשיא

נתניהו בחפ"ק השריפות: קיבלנו סיוע ממצרים והצעה לסיוע מהפלסטינים

ראש הממשלה: "המשימות שלנו הם קודם כל הצלת חיים. זה אומר שאנחנו מפנים אנשים מבתיהם, וזה דבר קשה מאוד וקורע לב אבל הדבר נדרש"

קורנביף/ צילום: איל יצהר

הכי לא "בר 51": המסעדה החדשה של מושיקו גמליאלי מסקרנת וטעימה

המסעדה "בר 51" נפתחה רק לפני כמה שבועות בתל אביב, וכבר מסתמנת כלהיט ● מדובר במקום שמח, אנרגטי וסקסי לאללה, ואם ישמור על רמתו הגבוהה של האוכל, צפויים לו, ולנו, ימים יפים

תרזה מיי, ראשת ממשלת בריטניה, נואמת בפרלמנט / צילום: Reuters TV

תרזה מיי התפטרה והבהירה: חייבים להגיע לפשרה | פרשנות

את אנחת הרווחה של מיי, כשלא תצטרך יותר להמשיך ולעסוק ב"ברקזיט" מול תקשורת לועגת ופרלמנט מציק, היה אפשר לשמוע כל הדרך מ"דאונינג 10"

גרארד קושנר דונלד טראמפ / רויטרס

מהסמינר הכלכלי למחאת אמזון - כמה אתם שולטים בחדשות?

כמה עלה כל פרק בעונה האחרונה של משחקי הכס, מה קרה לתחזית הצמיחה של ישראל ומי אמר שהוא לא רלוונטי? 10 שאלות מהסיפורים החדשותיים של השבוע שחלף

רמי לוי וקופיקס/ צילומים: יחצ ואיל יצהר

הפסדי קופיקס מתרחבים: ירידה של 8% בהכנסות ברבעון

ברווח הגולמי של החברה נרשמה עלייה של 20% לרמה של כ-18 מיליון שקל על רקע שיפור בתנאי הסחר מול ספקי החברה ● סגרה 5 סניפי בתי קפה לפני שבוע

פרופ' רבקה כרמי. "לא לגמרי בחירה עצמאית וחופשית"

למה אין נשים בסגל הבכיר באקדמיה? "בוועדת המינויים יש רוב גברי"

סטודנטיות מהוות את הרוב במוסדות להשכלה גבוהה, ואפילו 55% מסגל ההוראה הן נשים, אבל כשזה מגיע לסגל הבכיר - שיעור הנשים צונח לשליש • עו"ד עידית סולומון, דוקטורנטית למשפטים בבר אילן שחקרה את הנושא, מסבירה למה זה קורה

בנימין נתניהו בקלפי / צילום: חיים צח-לעמ"

נתניהו מאיים על ליברמן באקדח ללא כדורים | פרשנות

מן ההודעה של ליברמן אתמול בלילה לפיה "ישראל ביתנו תתנגד בתוקף לממשלת הלכה, ממשלת 60" עולה שהוא לא ירים את אצבעותיו באמון בעד כינון הממשלה, והפוך: הוא יצביע נגדה ● פרשנות

ראשת ממשלת ברטיניה, תרזה מיי / צילום: רויטרס

דרמה בבריטניה: תרזה מיי הודיעה כי תתפטר מראשות הממשלה ב-7 ביוני

הודעת ההתפטרות העמיקה מיי את המשבר הפוליטי בממלכה המאוחדת, והציבה את הפרישה מהאיחוד האירופי שוב על מסלול אי-ודאות ● לפי רוב ההערכות המועמד המוביל להחלפת מיי הוא שר החוץ הבריטי לשעבר – בוריס ג'ונסון

בנימין נתניהו / צילום: אמיל סלמן-הארץ

את מי פספסה מחאת עורכי הדין הבכירים נגד חוק החסינות

ממרומי הקומה ה-36 במגדל אלקטרה בתל אביב, שבה התכנסו בכירי עורכי הדין למחות על המתקפה על המערכת המשפטית, המציאות הישראלית נראתה יפה ומפויסת • טיפול המדינה בתיקי ראש הממשלה, בנימין נתניהו, מוכיח כי אין אצלנו באמת שוויון מלא בפני החוק ● פרשנות

הארווי ויינשטיין הסגיר את עצמו לרשויות / צילום: רויטרס

דיווח: הארווי ויינסטין ישלם 44 מיליון דולר לקורבנותיו

ה"וול סטריט ג'ורנל": הכסף יגיע מחברות ביטוח ולא ישפיע על תביעה פלילית המתנהלת נגד ויינשטיין במנהטן, במסגרתה הוא מואשם באונס ופשעי מין נוספים

אביגדור ליברמן במסיבת העיתונאים / צילום: שלומי יוסף

משבר במו"מ הקואליציוני: מסתמן שליברמן לא ייכנס לממשלה

(עדכון) ● ליברמן מסרב לפשרות בנוגע לחוק הגיוס וכרגע נראה שהוא מחוץ לממשלה ● נתניהו יתקשה להקים קואליציה של 60 ח"כים

אזור מוליסה אברוצו / צילום: shutterstock א.ס.פ קריאטיב

יין איטלקי למתקדמים: נודדים למחוזות מבודדים

מחוזות מוליסה-אברוצו הם המערב הפרוע של עולם היין האיטלקי ● לאחרונה יותר ויותר מבקרים וחובבי יין מחפשים שם יינות מעניינים

שריפות ענק בכפר אוריה, גיזו, ויער הנשיא

גל השריפות: לאור מאמצי כוחות הכיבוי - רוב מוקדי האש תחת שליטה

מטוסי כיבוי ולוחמים עדיין פועלים להשתלט על שריפות ביישובים טלכיד שבבקעת הירדן ופדואל שבשומרון ● שלושה בני אדם נעצרו בחשד להצתות באזור ירושלים ● תושבי יכיני שבשער הנגב פונו מבתיהם עקב אש שפרצה מבלון תבערה

אווירת רמאדן / צילום: יותם יעקובסון

לילות רמדאן: בואו לגלות את הרחוב המוסלמי המקומי

טיולי רמדאן נערכים בימים אלה בכפרים ובערים מוסלמיות ברחבי הארץ, וחשים את הדופק הלא מוכר של הרחוב המוסלמי ● מבקרים במסגדים, בשווקים ובבתים פתוחים

גל גדות / צילום: Mario Anzuoni, רויטרס

הפרסומת של גל גדות להוט - הזכורה והאהודה ביותר השבוע

גיאוקרטוגרפיה: הפרסומת ללאומי - המושקעת ביותר - כמעט מיליון שקל, אך רק במקום החמישי במדד האהדה