לכתבה הקודמתמחקר: פרסומות בסרטוני וידיאו קצרים אפקטיביות יותר לכתבה הבאהמיזם ניר הוד "וויטרינה" מציע למכירה יצירות של אמנים ידועים

נושאים הקשורים לכתבה

עכשיו זה סופי: נמצא הכינור ששרד את הטיטניק

את טביעתה הטראגית של הטיטניק בשנת 1912, ליוותה מנגינת תזמורת האונייה ובראשה הכינור ששרד את המאורע, אשר נמצא ונשמר עד היום

17/03/2013, 17:25
שירות גלובס
כינור / צלם: יחצ
כינור / צלם: יחצ

את טביעתה הטראגית של הטיטניק בשנת 1912, ליוותה מנגינת תזמורת האונייה ובראשה הכינור ששרד את המאורע, אשר נמצא ונשמר עד היום. בתום מחקר שנמשך 7 שנים, משוכנעים החוקרים כי מדובר בפריט האמיתי. אתר BBC, דיווח על כך בסוף השבוע.

על פי ההערכות מדובר בפריט היקר ביותר ששרד את הטביעה, ושוויו נאמד בכ- 400,000 ליש"ט.

מי שהחזיק בכינור ההסטורי, פנה בשנת 2006 אל הנרי אלדרידג', שניהל בשעתו את המכירה הפומבית של אוצרות האוניה הטובעת, ובתום חקירה ארוכה אישרו החוקרים שאכן מדובר בכלי הנגינה המיתולוגי שהוביל את נגינתה של תזמורת האונייה. "אנו משוכנעים שמדובר בכינור עליו ניגן וואלס הארטלי ללא כל צל של ספק", כך אמר אנדרו אלדרידג', מבית המכירה הפומבית. "כשראינו לראשונה את הכינור, לא הצלחנו לרסן את ההתרגשות, היות שמדובר היה במשהו שהיה טוב מכדי להיות אמיתי", הוא סיפר.

לאורך השנים התפרסמו כמה וכמה תאוריות בנוגע לגורלו של הכינור. גופתו של וואלס הארטלי נמצאה כ-10 ימים לאחר הטביעה, אולם הכינור יקר הערך לא נמצא לצידה (למרות שכותרות העיתונים דיווחו שהוא נמצא חובק את קופסתו). היו שטענו שהוא נסחף ונעלם, ולעומתם היו שסברו כי הוא נגנב על ידי אחד ממטפלי הגופות. ביולי 1912 זמן קצר לאחר טביעת הספינה, נמסר הכינור לארוסתו של הארטלי, מריה רובינסון, ומאז עבר השתלשלויות שונות, עד אשר נמסר לבית המכירות הפומביות לפני כ-7 שנים.

באפריל הקרוב יוצע הפריט האותנטי למכירה פומבית.

גלובס לחודש היכרות – כל הכתבות, המאמרים וטורי הדעה אצלך מדי ערב >>
 
גלריה