מתווה הקואליציה יפטור משירות 50 אלף תלמידי ישיבות

כך עולה מניתוח שערכה עמותת חדו"ש לחופש דת ושיוויון ■ כ-26 אלף אברכים יקבלו פטור מיידי, ועוד 22 אלף יקבלו פטור תוך 4 שנים ■ את הפטור יקבלו תלמידי הישיבות לפי סעיף במתווה הקואליציוני, עליו התפשרה "יש עתיד"

כ-48 אלף תלמידי ישיבות ואברכים יקבלו פטור מלא משירות צבאי כחלק מ"מתווה השוויון בנטל" שייושם בקדנציה הקרובה - כך עולה מניתוח שערכה עמותת חדו"ש לחופש דת ושיוויון.

הניתוח מתבסס על נתוני הסדר דחיית השירות לפי גיל שמסרה הפרקליטות לבג"ץ בקיץ שעבר. על-פי הניתוח שקיימה העמותה, כ-26 אלף מתוך ה-48 אלף תלמידים יקבלו פטור מיידי ועוד 22 אלף יקבלו פטור במהלך 4 השנים הקרובות. בחדו"ש מציינים כי לשם השוואה, כל מחזור הגברים היהודים בני ה-18 השנה עומד על 46 אלף איש.

מניתוח העמותה עולה כי לנוכח העובדה שמתווה הקואליציה קובע שחובת השירות תוחל רק בעוד 4 שנים, יימשך עד אז המצב הנוכחי בו נקבעים יעדי שירות לא מחייבים. את הפטור אמורים תלמידי הישיבות לקבל לפי סעיף במתווה הקואליציוני הקובע כי "החל מיום 1.8.2013 ובמשך תקופת המעבר (4 שנים) יזומנו תלמידי הישיבות והכוללים, שטרם התגייסו ולא הוענק להם פטור משירות צבאי ומלאו להם 22, ויוצגו בפניהם אפשרויות השירות העומדות בפניהם. אלה מהם שיבחרו שלא להתגייס יקבלו פטור מיידי משירות".

הסעיף הזה, מציינים בחדו"ש, היה פשרה של יש עתיד. במתווה המקורי של המפלגה הוצע להעניק ב-5 השנים הקרובות פטור מלא משירות לכל בחורי הישיבות מגיל 18. וכך נאמר במצע יש עתיד: "בשלב הראשון יינתן לבני הישיבות בישראל שלא יגויסו לצה"ל פטור החל מגיל 18, והם יוכלו לצאת מיד לעבודה".

על-פי חדו"ש, הפטור הגורף הזה לבני 22 ומעלה עומד לכאורה בסתירה לסעיף אחר במתווה הקואליציה, שכן לטענתם מדובר בסעיף הקובע יעדי גיוס מאוד שאפתניים של גברים חרדיים לצה"ל, למשל 3600 מתגייסים בשנת 2016. רבים מהמתגייסים החרדים היום הם בני 22 ומעלה, אבל לאחר קבלת הפטור ספק אם יהיה להם עניין לשרת. ספק גדול אם בתנאים האלה צה"ל יוכל לעמוד ביעדים או אפילו להתקרב אליהם.

מנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון, הרב עו"ד אורי רגב, מסר בתגובה כי "מספר הפטורים ההמוני רק מגדיל את השאלות שמעלה מתווה הקואליציה. לא ברור מה ההגיון בהענקת הפטורים היום אבל החלת חובת השירות רק בקדנציה הבאה, בעוד 4 שנים. בשלב זה המשמעות של משמעות המתווה היא הגדלת האפליה בין דם לדם ולא צמצומה". לדברי רגב, "זו אשליה לחשוב שתמריצים בלבד יביאו את אברכי הישיבות ללשכת הגיוס בהמוניהם, וניתן יהיה לעמוד ביעדים שיקבעו". רגב קרא ליש עתיד לשקול מחדש את מתווה הקואליציה. "יש להחיל את חובת השירות לאלתר, על-פי יכולות צה"ל והשירות האזרחי".

צרו איתנו קשר *5988