לכתבה הקודמתמנהלים מזוודות: המסעות המרגשים של המנהלים הבכירים לכתבה הבאהקבלו טעימות מהמסע הקולינרי שעבר השף יובל בן-נריה באסיה

נושאים הקשורים לכתבה

להיכנס לכושר מבלי לצאת מהבית - כך תעשו זאת

חולמים על חדר כושר בייתי? במספר צעדים תוכלו לעשות זאת ■ כל שצריך הוא שטח ותקציב התחלתיים

19/03/2013, 16:18
שירות גלובס
 אנרג'ים /  צילום: יח"צ
אנרג'ים / צילום: יח"צ

"אם נבחן את כמות ומגוון האנשים העוסקים בפעילות גופנית לאורך 5 השנים האחרונות, נראה שהיא בעליה מתמדת", אומר ארנון פרי, מנכ"ל חברת ציוד הספורט 'אנרג'ים'."בין אם מדובר באימון בבית , ובין אם באימון בחדר הכושר או בטבע, מדובר בטרנד שצובר תאוצה. במקביל לכך, ניתן בהחלט לחוש גם בעליה בהקמתם של חדרי כושר בדירות, בבתים פרטיים, ובבניינים משותפים".

- מרגישים את זה בביקוש לציוד?

"בהחלט. אנו חשים ביקוש גובר להקמתם של חדרי הכושר בייתים ועלייה בכמות המכשירים הנמכרת. מידי שנה כמות ההליכונים שאנו מוכרים עולה ב כ -10%-15% אחוז מה שמעיד על התופעה".

- מה חשוב שיהיה בחדר כושר בייתי?

"זה תלוי במקום בבית, ביכולת ובכושר של המתאמנים, וכמובן בתקציב. בדרך כלל אנו ממליצים על שילוב בין מכשירי אירובי וכוח, יחד עם מספר עזרים משלימים. אם נתמקד לדוגמה במכשירים לפעילות אירובית, אלה זוכים לפופולאריות משתנה. מסלול הריצה וההליכה, עדיין מככב בראש. היתרון הגדול שלו הוא בכך שהוא מביא להאצת הדופק, תוך נשיאת משקל. במקביל, מכשירים כמו אליפטיקלים וקרוס טריינרים החלו גם הם לבלוט".

- מה ההבדל בינם לבין ההליכונים?

"בקרוס טריינרים למשל, יש פחות זעזועים, מה שהופך את האימון לבריא יותר, ומותאם גם לאנשים מבוגרים. בחצי שעה קלה של אימון יומי, ניתן להגיע לתוצאות יפות. לטעמי, שילוב בין מכשירים הוא אידאלי ומשרת כמה מטרות, כמו עיצוב וכושר".

- מה על אופני כושר? טרנד אופני השטח השפיע עליהם?

"עדיין מדובר במכשיר פופולרי. היות שאין כאן אלמנט של נשיאת משקל, גם הם מתאימים לקהל רחב גם בעלי מגבלות. אגב, ישנה מגמה של בעלי כושר גבוה, שרוכשים אופני ספינינג לבית מה שמאפשר להם להגיע לדופק גבוה".

- ומתקני חתירה, כמו שיש בחדרי כושר ציבוריים?

"הם פופלאריים פחות, אבל כמכשיר משלים הם עושים עבודה אירובית יפה. מעבר לכך יש כמובן מגוון של מכשירים משלמים, משקולות שונות ועוד...".

הדרך אל הכושר

- מי קהל היעד של חדרי כושר ביתיים?

"היום כבר ניתן לומר שאימון בייתי מתאים כמעט לכולם. בני 35 ומעלה שמבינים שהטבע אינו מספיק, אם מפאת זמן ואם בגלל הפניות של בן או בת הזוג. נוסף אליהם, הייתי ממליץ גם למבוגרים מגיל 50 לשלב אימון בשיגרה. אם יש להם את התקציב, כדאי להם להעזר במאמן. הדבר נכון גם לבני 65 פלוס שמצבם הרפואי מאפשר להם. מה שכן, אפשר להגיד שהצעירים בכל זאת מעדיפים לעסוק בפעילות ספורטיבית בטבע. להם במרבית המקרים אין מקום ותקציב לחדר כושר בייתי".

- ומה על מוטיבציה? אין חשש שהאימון יוזנח וחדר הכושר הבייתי יהפוך למחסן?

"להפך. כשחדר הכושר נמצא מולך, הוא מזכיר לך את שאתה צריך לעשות, מה שמגביר את המוטיבציה. אחד הפרמטרים הקריטיים הוא הזמן. בחדר כושר בייתי אפשר לחסוך בדיוק את אותה חצי השעה הנדרשת להתארגנות והגעה למכון הכושר, ואת המקלחת שלאחריה. זה עוד לפני שדיברנו על שיחות החולין לפני ואחרי".

- מה השטח הדרוש בבית?

"השונות רחבה מאוד. הליכון יכול להשתלב בסלון או בחדר, והיות שהוא מתקפל, הוא חוסך מקום. שילוב של הליכון ואליפטיקל כבר דורש חדר, כאשר אפשר וכדאי להציב אותו מול טלוויזיה. בחדר רגיל ניתן לשלב מכשיר כוח אחד כך שלמעשה חדר רגיל של - 12 מטר יאפשר עבודה יעילה. עם זאת, בשטח בן 25 מטר, כבר בהחלט לתכנן חדר כושר לכל דבר, למקם על הרצפה מזרנים. בעלי אמצעים שישלבו בחדר הכושר תחנות בודדות שתופסות יותר מקום יגיעו כבר לשטח של 50 מטר, אבל פה מדובר באזור שיכול לשרת מספר מתאמנים באותה עת. חדר כושר כזה מתאים גם לבניינים משותפים. לא חסר 'פריקים' שעושים זאת עבור עצמם ומשפחתם כתחליף מלא לחדר הכושר".

- והעלויות?

"אפשר להתחיל מ 5,000 ש' לחדר כושר קומפקטי. ב 10,000 ש' ניתן לקבל כבר מסלול רחב כמו בחדר הכושר הציבורי, ולשלב אליפטיקל איכותי ומולטי טריינר. אלה שרוצים לעלות מדרגה, ולשלב מסלול איכותי עם מנוע Ac ומולטי טריינר איכותי במיוחד, של קטלר למשל, יצטרכו להיפרד מכ 15,000 ש'. ומכאן התקציב יכול להעלות כמו בסוגי רכב. עם נלך על מותג יוקרתי כמו לייף פיטנס, נעלה לתקציב של 30-50 אלף ש'. ואפשר גם להגיע ל-200 אלף שקלים".

גלובס לחודש היכרות – כל הכתבות, המאמרים וטורי הדעה אצלך מדי ערב >>
 
גלריה