ברק אובמה בישראל; אמר בעברית: "טוב להיות שוב בארץ"

(עדכונים שוטפים) - נתניהו: "התמיכה הבלתי מסויגת של ארצות-הברית היא המפתח להשגת שלום במזרח התיכון, ובעיקר עם הפלסטינים. בביקור הזה תכיר את ישראל האחרת, בפיסת האדמה הקטנה הזאת"

מטוסו של נשיא ארה"ב, ברק אובמה, נחת היום (ד') לפני זמן קצר בנתב"ג. לאובמה מצפה לו"ז צפוף, בירושלים וברשות הפלסטינית, שמביא בחשבון את נחיצות נוכחותו באתרים טעוני סמליות לשני הצדדים, מיד ושם וקברי הרצל ורבין, ועד כנסיית המולד בבית-לחם ומטה השלטון הפלסטיני ברמאללה.

לאחר הנחיתה סקר אובמה את מסדר הכבוד, שכלל את שרי ממשלת ישראל, ולאחר מכן נאמו הנשיא שמעון פרס, ראש הממשלה בנימין נתניהו והנשיא אובמה. פרס אמר כי "אנחנו מקדמים אותך כחבר הסטורי וחשוב לישראל. הביקור הזה מסמל את הברית ההסטורית בין העמים והמדינות שלנו. תודה רבה לך אדוני הנשיא ותודה לך אמריקה. תודה על מה שאתם ועל מה שאתם עושים. החלום האמריקני נובע מהתנ"ך ואנחנו מקבלים השראה ממכם. אוקיינוס גדול מפריד בינינו אבל יש לנו חלומות ותקוות משותפים".

"בלי התמיכה של ארה"ב ישראל הייתה סובלת מתוקפנות רבה יותר. אתה מציע לאמריקה ולעמי העולם מנהיגות בעלת השראה ותקווה לעתיד טוב יותר. אפשרת לישראל לחזק את בטחונה בדרך יוצאת דופן. אנו מושיטים את ידנו לשלום לכל עמי האיזור".

"אמריקה תמכה בנו מתחילת הדרך. אדוני הנשיא, לאן שלא תלך בארצנו אתה תפגוש בחום ובאהבה של עם ישראל. ברוך הבא הביתה, אדוני הנשיא".

אחרי הנשיא פרס דיבר ראש הממשלה בנימין נתניהו. "הנשיא אובמה, זהו רגע הסטורי. אתה בחרת להגיע לישראל כמקום הראשון לביקור בכהונתך השניה. אנו מדינה דמוקרטית בליבו של מזרח תיכון המצוי בתהפוכות. תודה לך אדוני הנשיא שאתם תומכים שוב ושוב ביכולת של ישראל להגן על עצמה. תודה לך אדוני הנשיא שאתה תומך בזכותו של העם היהודי למדינה כאן בארצנו ובברית הבלתי שבירה בין שתי הארצות ושני העמים".

אובמה: "שלום חייב לבוא לארץ הקודש"

"התמיכה הבלתי מסויגת של ארצות-הברית היא המפתח להשגת שלום במזרח התיכון, ובעיקר עם שכננו הפלסטינים. אנחנו רוצים מאוד להגיע לשלום עם הפלסטינים. בביקור הזה תכיר את ישראל האחרת, בפיסת האדמה הקטנה הזאת. לכבוד הוא לנו שאתה מבקר בארצנו ואנחנו מכבדים מאוד את זה ושותפים לתקווה שלך לשלום כולל במזרח התיכון".

מיד בתום הנאום של ראש הממשלה, נשא אובמה נאום קצר ובו הדגיש את המחוייבות של ארצות-הברית לביטחונה של ישראל ולקידום תהליך השלום באזור. אובמה פתח את דבריו במשפט "טוב להיות שוב בארץ" בעברית. בנאום שלו התייחס אובמה גם למה שמכונה "האביב הערבי".

"אתם עוד מעט חוגגים 65 שנות עצמאות ... אחרי מאות שנים של רדיפות וגירושים", אמר אובמה בנאום. "ארצות-הברית גאה להיות בת-ברית של ישראל במשך כל השנים האלה". אובמה המשיך ואמר כי "האביב הערבי" טומן בחובו הזדמנות עבור האזור, אך גם סכנות ועל כן "אני מדגיש את התמיכה שלנו לביטחונה של מדינת ישראל".

"אנחנו עומדים יחד כי שלום חייב לבוא לארץ הקודש, למרות שאנחנו יודעים שיש סכנות אנחנו לא נוותר על החלום של ישראל שמתקיימת ביחד עם שכנותיה", אמר אובמה לקראת סוף נאומו. בסוף דבריו אמר אובמה כי "ארה"ב הייתה הראשונה שהכירה בישראל לפני 65 באו"ם ולכן אני בטוח שהברית היא נצחית".

ביקורו של אובמה בישראל יימשך שלושה ימים, עם שתי גיחות לרשות הפלסטינית. מיד לאחר הנחיתה, יבקר הנשיא בתערוכה מאולתרת, בשטח הנמל, של מערכות ההגנה מפני טילים שפותחו בישראל בסיוע אמריקני: סוללה של "כיפת ברזל", וכן ה"חץ" ו"קלע דוד" ("שרביט קסמים"). מבחינת מארגני הביקור בצד הישראלי, חשיפת המערכות לעיני הנשיא ופמלייתו נחשבה כורח חיוני, ולא רק בגלל הערך המוסף של יחסי ציבור.

מאוחר יותר יבקר אובמה במשכן הנשיא וייפגש עם נשיא המדינה, שמעון פרס. לאחר מכן הוא ייוועד עם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לשיחה של כשלוש שעות. בסיומה, בערך ב-8 בערב, תיערך מסיבת עיתונאים משותפת ולאחריה ארוחת ערב חגיגית.

מחר יבקר אובמה במוזיאון ישראל, לרבות בהיכל הספר ובתצוגה טכנולוגית שאורגנה במיוחד לרגל האירוע. זה יהיה ביקור חפוז מפני שב-11 מתוכנן הנשיא להגיע לרמאללה, לפגישה עם נשיא הרשות הפלסטינית, מחמוד עבאס. ב-5 אחה"צ הוא ישא את נאומו לאומה הישראלית בבנייני האומה. ב-6 תיערך קבלת פנים בקונסוליה האמריקנית בירושלים, שמשמשת למעשה שגרירות לא רשמית של ארה"ב לרשות הפלסטינית ושאינה עובדת מול משרד החוץ הישראלי . רוב המוזמנים יהיו פלסטינים. ב-8 בערב תיערך ארוחת ערב ממלכתית במעון נשיא ישראל.

ביום ו' יניח אובמה על זרים על קברות בנימין הרצל ויצחק רבין, יבקר בכנסיית המולד בבית-לחם, ייפגש שוב עם ראש הממשלה וב-3.20 אחה"צ יגיע לטקס פרידה ממלכתי בנתב"ג. הוא ימריא לביקור בן כיום וחצי בעמאן. אובמה צפוי לשוב לוושינגטון ביום א'.

שני המוקדים העיקריים של הביקור בירושלים יהיו השיחות בין אובמה לנתניהו ונאומו של הנשיא בבנייני האומה. שתי המשימות מציבות לפניו אתגרים. השיחות עם נתניהו צפויות לעסוק בעיקר באיראן, בסוריה ובסכסוך הישראלי-פלסטיני. הבית הלבן כבר הכריז אין ספור פעמים, שאובמה אינו מביא עמו תכנית שלום חדשה ושהוא אינו מתכונן לחזור עם פריצת דרך במו"מ התקוע. נמיכות הציפיות תגשים את עצמה. מקורות ישראליים ואמריקניים תמימי דעים שלחץ אמריקני על ישראל בשאלת ההתנחלויות אינו מתוכנן בביקור הנוכחי ושאין לצפות ליותר מהצהרת תמיכה כללית בפתרון של שתי מדינות.

מנקודת מבטו של אובמה, אתגר גדול יותר יהיה הדיון על מאמצי ההתחמשות הגרעינית של איראן. מבחינה פילוסופית, נמצאים אובמה ונתניהו על דף אחד. שניהם מסכימים עקרונית שאסור להניח לאיראן להשיג נשק גרעיני ושהכלתו אינה אופציה. כידוע, מתמקדים חילוקי הדעות בין שני המנהיגים בשאלה הגדרתו של הקו האדום, שחצייתו ע"י איראן תחייב פעולה צבאית. הממשל טוען, שאיראן זקוקה לכשנה כדי להגיע ליכולת ייצור נשק גרעיני. ישראל טוענת שמדובר בשישה חודשים. אך מקורות ישראליים מודים, שאלה חילוקי דעות טקטיים, בסופו של דבר, שיוכרעו בעזרת מידע מודיעיני מדויק. לפי הערכות בוושינגטון, נתניהו נוטה להאמין, שאובמה אינו "מבלף" (הגדרה של הבית הלבן) כאשר הוא מכריז שכל האופציות נמצאות על השולחן.

אבל נתניהו עשוי לתמוה האם ארה"ב תהיה מסוגלת להתגבר על הפוביה שלה ממלחמה, פוביה שיצרו הפלישות לעיראק ולאפגניסטאן. משאלי דעת קהל מראים, שרוב הציבור בארה"ב מאמין שהמלחמה השניה בעיראק היתה מיותרת. תקציב משרד ההגנה האמריקני עומד לפני קיצוץ ענקי. שר ההגנה, צ'אק הייגל, הורה לגבש אסטרטגיה צבאית חדשה למרות שהאסטרטגיה הקיימת הוכנה לפני שנה בלבד. הימנעותה ארה"ב מתמיכה צבאית בארגוני המורדים בסוריה מעוררת תמיהה. בארה"ב גוברים הקולות שקוראים לבדלנות, להתכנסות פנימה. אפילו בקוריאה הדרומית, בעל ברית נאמנה של וושינגטון, נשמעות קריאות לפתח נשק גרעיני מפני שאין ודאות שארה"ב תחוש לעזרתה אם קוריאה הצפונית תחליט להנחית עליה מהלומת פתע.

ואתגר גדול לא פחות צפוי לאובמה בנאומו בבנייני האומה. הוא יצטרך להתגבר על לא רק על החשדנות שחשים כלפיו ישראלים רבים, לפי סקרים שפורסמו באחרונה, אלא גם למצוא דרך לשכנע את הציבור בישראל שתחושת הביטחון שיצרו "כיפת ברזל" וגדר הפרדה לא תוכל להתקיים לאורך ימים בלי הסדר מדיני. הוא צפוי לטעון, שוב, שהמשך השליטה הישראלית בגדה מעמיד את ישראל לפני מצב שבו יהיה עליה לוותר או על אופיה היהודי או על אופיה הדמוקרטי. הישראלים כבר שמעו זאת. דפוס הצבעתם בבחירות הראה שהם מוכנים לדחוק את הבעיה הפלסטינית לתחתית האג'נדה.

אובמה יצטרך להפגין בנאומו בבנייני האומה את מלוא הכושר האורטורי שלו. הפה שלו יהיה נשקו העיקרי. משקיף ישראלי העיר, שנשיא ארה"ב מגיע לנתב"ג מצויד בפה גדול ובמקל קטן.

צרו איתנו קשר *5988