לכתבה הקודמתאלי עמיר: "מקווה שיקשיבו לאובמה ויחוללו מחאה מדינית" לכתבה הבאהלפיד: "אלך עם ליהיא לבראנץ' עצלני במסעדת אדורה בת"א"

נושאים הקשורים לכתבה

מנכ"ל תכשיטי פדני: "בשום מקום לא מלמדים איך לחיות נכון"

בני פדני, מנכ"ל ובעלי פדני תכשיטים, מדבר על ההחלטה לחזור לאוניברסיטה בגיל 50, על 4 המדדים שלפיהם יש לבחון כל אדם ועל מערכות יחסים בגיל מבוגר

27/03/2013, 11:44
ניר קיפניס

את בני פדני אני פוגש בנמל תל-אביב, לא רחוק מהגלריה שהייתה, לפני שנים רבות, החנות שממנה צמח ושגשג העסק המשפחתי.

אנחנו מתיישבים ב"בויה", המסעדה שהייתה אחת הראשונות במתחם הנמל המתחדש. לא מזמן היא עברה שיפוץ רציני, ולשמחתנו אנו מגלים שתנופת ההתחדשות לא נעצרה רק בעיצוב העדכני, אלא נותנת את אותותיה גם במטבח.

מהר מאוד נקבעת החלוקה בינינו: אני חומד את צלעות הטלה העסיסיות (אלמלא היה יושב מולי איש אלגנטי כל-כך, הייתי מחזיק אותן כמו ארטיק), בעוד פדני מסתפק בפירות ים ובירקות, מה שמסביר אולי מדוע הוא נראה צעיר מ-66 שנותיו.

הפגישה בינינו נערכת למחרת היום שבו מצליחה ברצלונה לבצע קאמבק מרשים מול מילאן בליגת האלופות ולהעפיל לשלב רבע הגמר. כמי שניחן בחוש אסתטי מפותח, עיניו מנצנצות כאשר הוא מדבר על הקבוצה האסתטית ביותר בתולדות הכדורגל.

- חוץ מבארסה, מה אתה עוד רואה בטלוויזיה?

"בעיקר סרטים. מדי פעם גם 'לילה כלכלי' או 'הצינור', בעיקר בגלל שבת הזוג שלי צופה בזה".

- ומה עם תוכניות הפריים-טיים שכולם מדברים עליהן?

"מדי פעם צפיתי ב'מאסטר שף' או 'האח הגדול', בעיקר מתוך סקרנות אנתרופולוגית. אני לא אומר את זה בהתנשאות חלילה, אלא מפני שרציתי להכיר את השיח סביבי. לא הפכתי לצופה קבוע, אבל אני מבין מדוע התוכניות האלה מצליחות. הן מעוררות סקרנות".

- הזכרת סרטים, אתה אוהב קולנוע?

"מאוד. אני רואה סרטים מכל הסוגים - מסרטי פעולה ועד לקומדיות רומנטיות. מהסרטים שראיתי בשנה האחרונה, אהבתי מאוד את 'מחוברים לחיים'. כמובן שראיתי גם את 'ג'יימס בונד' החדש, את 'לינקולן', 'ג'אנגו ללא מעצורים' ו'ארגו'. אני אוהב מאוד סרטים מצוירים, במיוחד את 'ספר הג'ונגל'. ראיתי אותו כמה פעמים, זה סרט נפלא שאני לא בטוח שכל המשמעויות שלו, כמו בעוד כמה סרטים מצוירים, מובנות לקהל הצעיר שאליו הוא כביכול מיועד".

מוזיקה קלאסית עם ראפ

בגיל 50 הגשים פדני הבטחה שהבטיח לעצמו בגיל צעיר וחזר אל ספסלי האוניברסיטה. הוא השלים תואר בפילוסופיה ומדעי המדינה.

"חזרתי ללימודים בעקבות המלצה של חבר שייעץ לי להכין את הגיל השלישי. זו הייתה, ועודנה, מתנה גדולה שהענקתי לעצמי. למדתי לקרוא את החיים ואני חייב לומר שזה תרם לי מאוד מבחינה עסקית. למדתי לקרוא את הסיטואציה טוב יותר. אני חושב שענפים כמו פסיכולוגיה, סוציולוגיה ועוד הם תחומים מועילים לכל איש עסקים, לא פחות מאשר ידיעה במספרים".

- מה למדת באקדמיה שהועיל לך בעסקים?

"למדתי איך לנהל עסק במובן של איך לנהל אנשים. לא כל תגמול אפשר למדוד דרך תמורות כספיות, אלא דרך תמורות אישיות, ערכיות ואינטלקטואליות".

- אכן נשמע פילוסופי.

"בסופו של דבר אפשר לנתח כל אדם על-פי 4 ממדים: פיזי, רגשי, אינטלקטואלי וערכי".

אנחנו מתכבדים בעוד ביס, ובינתיים לוגמים מעט יין. פדני בוחר באדום, אבל לא מתוך יומרה להבין.

פדני: "יש לי חבר שעבר קורס ממושך בטעימת יין מקצועית. במשך חודשים נאסר עליהם לעשן או לאכול מזון חריף, ועדיין, על-פי דבריו, עם תום הלימודים רק מעטים הצליחו לזהות בטעימה עיוורת את היינות. לא רק הבדלים בין זן ענבים למשנהו או יין זול מול יקר, אלא אפילו בין אדום ללבן. מתברר שכאשר סוגרים לנו את העיניים, רק לבודדים יש חוש טעם מפותח עד כדי כך. לפיכך אני שותה יין אדום כי אני יודע שכוס יין אדום היא בריאה".

בריאות היא נושא שמעסיק את פדני. הוא מקפיד לשחות מדי יום, לצעוד ולהתאמן והדבר ניכר בהופעתו.

"יש לי חברים עם בריכות שחייה שהמקסימום שהם יכולים הוא לשבת לצד הבריכה על כיסא נוח, בעוד אני מנצל את הבריכה שלהם לשחייה. חשוב לשמור על הגוף. פעם היה לי ויכוח עם חברים שמעשנים, שאמרו לי שלא אכפת להם ליהנות מהעישון, אפילו אם ייאלצו לשלם על כך בשנתיים מחייהם.

"אמרתי שאת זה אני מבין, אבל האם מישהו מבטיח להם שהם ימותו מדום לב בגיל 78 במקום בגיל 80? זה הרי כמעט אף פעם לא כך. בדרך-כלל משלמים בשנים ארוכות של בריאות לקויה שמונעת מאיתנו ליהנות מאיכות חיים. משום כך מוטב לשמור על הבריאות, גם בשם ההנאה".

עוד תחום שקרוב לליבו של פדני הוא המוזיקה. מלבד העובדה שהוא שוחה בכל בוקר לצלילי מוזיקה, הוא לרוב גם הולך לישון איתה בלילה, מכוון את המערכת עם טיימר שמפסיק את הנגינה כשעה לאחר שהוא שוכב לישון.

"אני אוהב את כל סוגי המוזיקה והשקעתי הרבה מאוד שעות כדי לבנות את האוספים שלי. אני מאזין למוזיקה מאוד מגוונת - מאתנית ועד למודרנית, כולל קלאסיקות כמו 'פינק פלויד' ו'הדורס'. אני מערבב ביחד את הכול, גם מוזיקה קלאסית עם ראפ. לא מזמן ראיתי הרכב שנקרא 'גלאקסיקו', ג'אז עם השפעות מקסיקניות, במועדון ה'בארבי' בתל-אביב. הייתה הופעה נהדרת".

- משהו לסיכום מפי אדם בעל ניסיון חיים עשיר?

"בשום מקום לא מלמדים אותנו את הדבר החשוב ביותר בחיים: איך לחיות נכון. הרעיון הוא איזון בין התחומים, בין 4 הממדים שמניתי קודם. כבר ראיתי אנשים שהצליחו מאוד בעסקיהם, אבל שקעו בהם כל-כך עד שלא הצליחו לפתח מערכות יחסים. הבעיה היא שבגיל מבוגר אתה כבר לא יכול לפתח מערכת יחסים, אלא מקסימום להפעיל מערכות כוח, כמו כסף, שיקנו לך דברים קרובים ליחסים.

"הבדידות היא אחד העונשים הגדולים של הגיל המבוגר, ומי שלא טיפח את אחד מ-4 הממדים: הפיזי, הרגשי, האינטלקטואלי או הערכי, עתיד לשלם את החשבון עם ריבית".

גלובס לחודש היכרות – כל הכתבות, המאמרים וטורי הדעה אצלך מדי ערב >>
 
גלריה