זוכרים, שרים ומספרים: כל הפרטים על טקסי ואירועי יום הזיכרון

כמדי שנה בערב יום הזיכרון יתקיים הטקס "במותם ציוו" ■ באנסמבל תיאטרון הרצליה יקראו את מחזהו של נתן שחם "הם יגיעו מחר" ■ צפו ברשימת האירועים

מחזה

"הן יגיעו מחר"

מה: אירוע מקורי ומעניין יתקיים באנסמבל תיאטרון הרצליה, ששעריו ייסגרו בקרוב. בערב יום הזיכרון תתקיים קריאת מחזהו של נתן שחם "הם יגיעו מחר" שנכתב בשנות ה-50 המוקדמות. מחזה נוקב, מהסוג אשר כה חסר כיום, על השחתת הנפש הבלתי נמנעת במלחמה. סיפרו של הטבע האנושי, סיפורה של ההיסטוריה, ועל הירואיקה, אתוס ומוסר.

מתי ואיפה: ראשון, 14 באפריל, 20:00. בן גוריון 5, הרצליה. טלפון: 09-9591515.

טקס מסורתי

במותם ציוו

מה: "במותם ציוו". כך נקרא הטקס המסורתי בערב יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ונפגעי פעולות האיבה, המתקיים בשנים האחרונות באמפיפארק בראשון לציון. השנה ישתתפו ויופיעו אייל גולן, ריטה, מירי מסיקה, רוני דלומי, מוש בן ארי, קרולינה, כנסיית השכל, עידן עמדי וקובי אפללו. קובי מידן ינחה את הטקס. הכניסה חופשית.

מתי ואיפה: ראשון, 14 באפריל, 20:00. גולדה מאיר, ראשון לציון. טלפון: 03-9666141.

אירוע

יום הזיכרון הישראלי-פלסטיני

מה: זו השנה השמינית לטקס יום הזיכרון הישראלי-פלסטיני, שמפיק ארגון "לוחמים לשלום". הטקס, תחת השם "זוכרים את הקורבנות", הוא בסימן "התייחדות עם זכר קורבנות הסכסוך בשני הצדדים וקידום הפיוס". בטקס ישתתפו משפחות שכולות משני הצדדים ויופיעו אמנים, אנשי תרבות ורוח, ביניהם יהלי סובול, מרים טוקאן, פרופסור אווה אילוז, נשיאת בצלאל. ינחו מירה עוואד ומיה כץ. הכניסה חופשית.

מתי ואיפה: ראשון, 14 באפריל. 20:00. גני התערוכה, ביתן 10, תל-אביב. טלפון: 054-7267110.

מוזיקה

זוכרים שרים ומספרים

מה: גם השנה, לצד האירועים הממלכתיים, יתקיים אירוע זיכרון לירי ומוזיקלי הכולל שירים, שאת חלקם כתבו חיילים שנהרגו. השנה ישתתפו ברי סחרוף, שלמה גרוניך, דיוויד ברוזה, שולי רנד, עידן עמדי, ישי לפידות, מיכל אדלר, ועוד. הכניסה חופשית.

מתי ואיפה: 14 באפריל, 20:00. בריכת הסולטן, ירושלים.

תערוכה

"עצמאות 65 - כך היינו"

מה: ברעננה נשטפים בנוסטלגיה לקראת יום העצמאות ה-65 למדינת ישראל, ומוציאים מהבוידעם כרזות חגיגיות ושלל פריטים מ-25 שנותיה הראשונות של המדינה, תוצרי תרבות שהיו מוכרים בכל בית באותה תקופה. כל אלו, שנאספו לאורך השנים על ידי מספר אספנים ישראלים, יוצגו בתערוכה שתתקיים בגלריה העירונית בבית יד לבנים בעיר.

סיפורה של המדינה ותושביה באותן שנים חלוציות יסופר באמצעות כרזות יום העצמאות, מוצרי קק"ל, ספרי ילדים, הגדות חג העצמאות, פריטי מזכרת ממלחמת ששת הימים ותוצרים של מפת הארץ.

מתי, איפה וכמה: פתיחה: מוצ"ש (13 בחודש), 20:30, בית יד לבנים, רח' אחוזה 147 רעננה. תוצג עד ה-29/6. הכניסה חופשית. שעות פתיחה: א'-ה' 9:00-19:00; שישי 9:00-12:30; שבת 11:00-12:30.

קלאסי

התזמורת הסימפונית ירושלים

מה: קונצרט יום העצמאות המסורתי של התזמורת הסימפונית ירושלים יארח השנה, לראשונה בתולדותיו, את תזמורת האקדמיה למוזיקה ירושלים. על הקונצרט ינצח פרדריק שאזלן (Chaslin), המנהל המוזיקלי של התזמורת הסימפונית ירושלים. הקונצרט יכלול שלוש יצירות אהובות ונגישות מאוד מלב הרפרטואר: ה"בולרו" של רוול, "קרנבל החיות" של סן-סנס, וסימפוניה מס' 9, "מן העולם החדש" של דבוז'ק. את היצירות יבצעו הרכבים משותפים של שתי התזמורות.

מתי, איפה וכמה: שני, 15 בחודש, 21:30, איפה: אולם "הנרי קראון", תיאטרון ירושלים. מחיר: 175-155 שקל.

הפנינג

מסע אל העתיד ברכבת

מה: כבר 65 שנה מחכה מדינת ישראל לקו רכבת מהיר בין ת"א לירושלים, ונראה שהחלום קורם עור ומסילות. ביום העצמאות תאפשר לכם רכבת ישראל הצצה נדירה לפרויקט ההנדסי המרשים, עם הפנינג ייחודי לכל המשפחה במתחם ההקמה של הקו.

תחת הכותרת "מסע אל העתיד", ייפתח מתחם מיוחד במבוא חורון שליד פארק קנדה, שבו יתקיימו שלל פעילויות. משם ייצא מסע ברכב ספארי פתוח אל בטן האדמה לאורך תוואי הנסיעה, שישולב במיצג אור קולי, צעידה על גשרים תלויים ועוד.

מתי, איפה וכמה: יום העצמאות, 16 בחודש. הסיורים יחלו ב-8:30 ממבוא חורון, ההגעה עצמאית או באמצעות שאטלים מתחנת רכבת מודיעין. כניסה חופשית, בהרשמה מראש באתר הרכבת: www.rail.co.il.

סיור

מורשת בעמק יזרעאל

מה: כשחושבים על ראשית ההתיישבות בארץ ישראל, מיד קופץ לראש נהלל, המושב העגול עם הדמויות המיתיות והסיפורים הבלתי נשכחים. עמק יזרעאל, ערש ההתיישבות בארץ ישראל, מזמין אתכם ביום העצמאות לסיור בין השמות והמקומות שכל-כולם אומרים חלוציות וישראליות נוסטלגית, ומספרים בדיוק מה היה פעם, בשחזור מפורט. כאלו הם המוזיאון לראשית ההתיישבות בקיבוץ יפעת, מערת הפלמ"ח, ועוד. בחלק מהאתרים תהיה הכניסה ביום העצמאות ללא תשלום.

מתי, איפה וכמה: יום העצמאות, 16 בחודש, בכל יישובי עמק ישראל. פרטים: 04-6520013, www.emek-tour.org.il.

דעת

קריאה בטקסטים

מה: דרך מקורית ומעניינת לחגוג עצמאות, מצאו להם הישיבה החילונית ירושלים, מכון "בינה" ומוזיאון מגדל דוד. בערב יום העצמאות יתכנסו אנשי רוח, אמנים, עיתונאים ומוזיקאים וירבו שיח ויתהו על קנקנם של טקסטים דתיים וחילוניים. מטקס הבדלה לציון המעבר מיום הזיכרון לעצמאות ועד קריאת מגילת העצמאות, דרך שלל פעילויות אינטלקטואליות. יהיו שירי ארץ ישראל היפה, יהיה פייסבוק (שיחות עם גולשים), תהיה הופעה של להקת הג'ירפות, ומ-23:00 יהיה תקליטן שיתקלט. יהגגו, ישתפו וירצו: דב אלבוים, ג'קי לוי, תומר פרסיקו, ד"ר רוחמה רייס, נרי ליבנה ועוד.

מתי, איפה וכמה: שני, 15 בחודש, שער יפו, ירושלים.טלפון: 2884*. מחיר: 50 שקל ברכישה מוקדמת, 70 שקל בערב עצמו.

בלוז

בלוז בשבלול

מה: להקת הבלוז The Heeby Gee Bees תופיע במוצאי יום העצמאות במועדון "שבלול ג'אז" בנמל תל-אביב. סולן הלהקה הוא הזמר ונגן המפוחית גיא דגן, בנה של הזמרת צילה דגן, שמוכר מהופעות עם אפרים שמיר. לצידו מופיעים שלושה נגנים נוספים בגיטרות ותופים.

המופע יציג קטעי בלוז וסול מארה"ב של שנות ה-60 וה-70, החל בשיקאגו וכלה במיסיסיפי. בין היתר, יבוצעו קטעים של ענקי בלוז כמו מאדי ווטרס, אריק קלפטון, פול באטרפילד, בי בי קינג, ג'יימס קוטון, באדי גאי, ליטל וולטר ואחרים.

מתי, איפה וכמה: שלישי, 16 בחודש, 21:30, מועדון שבלול ג'אז, נמל תל-אביב. מחיר: 80 שקל.

תערוכה

ארץ נהדרת

מה: גם במוזיאון ישראל מחבבים רייטינג, ולרגל יום העצמאות ה-65 של מדינת ישראל תתנוסס על קירות המוזיאון תערוכת צילומים מתוך תוכנית הבידור "ארץ נהדרת" של קשת, ערוץ 2. הצלם אלדד רפאלי אוצר את תצלומיו, בהם כוכבי התוכנית לאורך עשר שנותיה. רפאלי שוטט מאחורי הקלעים, בחדרי החזרות, האיפור, בצילומים בפועל, וללא איפור, וגם ללא מסיכות ותחפושות.

מתי, איפה וכמה: התערוכה תימשך עד ל-27 באפריל.

מוזיאון ישראל, רח' לבנון 2, תל אביב. טלפון: 03-6412288.

צרו איתנו קשר *5988