מחקר חדש קובע: אין גבול לאושר שכסף יכול להביא

הכלכלנים בטסי סטיבנסון וג'סטין וולפרס, פרופסורים באוניברסיטת מישיגן: "היחס בין חיים נעימים והכנסה הוא פחות או יותר קו מושלם, ואינו יורד כאשר ההכנסה עולה"

לאלו בינינו שלא זכו בלוטו ולא ביצעו אקזיט מחברת סטארט-אפ ב-30 מיליון דולר, המדע מציע זה מכבר נחמה פורתא: בשלב מסוים, להרוויח יותר כסף לא הופך אותנו ליותר מאושרים. הצרה היא שמחקר חדש מפריך את הטענה עתיקת היומין הזו.

אין גבול לאושר שכסף יכול להביא, לפי מחקר שמתפרסם בגיליון חודש מאי 2013 של כתב העת American Economic Review, Papers and Proceedings של הכלכלנים בטסי סטיבנסון וג'סטין וולפרס, פרופסורים באוניברסיטת מישיגן. "היחס בין חיים נעימים והכנסה הוא פחות או יותר קו מושלם, ואינו יורד כאשר ההכנסה עולה", מסיק המחקר, שכותרתו היא "חיים טובים סובייקטיביים והכנסה: האם יש ראיות לשובע?". ובמילים אחרות, אם יש נקודת שובע כזו, לפי שעה לא הגענו אליה.

המתאם בין הכנסה מוגדלת לאושר מוגדל אינו שונה באוכלוסיות של עשירים ועניים, לפי המחקר. "הקשר החיובי בין ההכנסה של משפחה לחיים הטובים שעליהם היא מדווחת יציב בצורה מרשימה, ואינו מראה סימני דעיכה גם ברמות הכנסה גבוהות מאוד", מדווח המחקר. הוא נשאר חיובי מאוד גם בהשוואות חוצות-גבולות בין מדינות עשירות ועניות, וגם בהשוואת אוכלוסיות עשירות ועניות באותה מדינה, לפי סטיבנסון ו-וולפרס.

לדברי המחקר, רק 35% מהאמריקאים שמרוויחים פחות מ-10,000 דולר בשנה דיווחו שהם "מאושרים מאוד" ורק 24% דיווחו שהם "מאוד שבעי רצון" מחייהם. מבין אלו שהכנסתם עולה על 500,000 דולר בשנה, 100% דיווחו שהם "מאושרים מאוד" ו"מאוד שבעי רצון מחייהם". מחוץ לארה"ב גילו שני החוקרים אותן מגמות. "גילינו בייחוד שאין ראיות לכך שהעקומה משתטחת מעבר ל'נקודת שובע' מסוימת בשום מדינה", הם כתבו.

מדוע עוד כסף מבשר עוד ימים טובים בעתיד? וולפרס אומר שהוא משאיר זאת לאחרים לנחש, אך יש לו תיאוריה אחת: "יכול להיות שהיחס הוא לא בין ההכנסה שלך למספר האייפונים שאתה יכול לקנות, אלא שזה עניין של חופש הבחירה שלך". ככל שאתה מרוויח יותר, הוא אומר, נפתחות בפניך יותר אפשרויות. "אבל אני מעולם לא אייעץ לך להפוך לעורך דין תאגידי ולא לעבוד במלכ"ר אם אתה מוצא שעבודה כזו יותר ממלאת את משאלותיך", הוא אומר.

הפרכת הפרדוקס

המחקר של סטיבנסון ו-וולפרס סותר מחקר מ-1974 של הכלכלן ריצ'רד איסטרלין, שטען שנתוני האושר מצביעים על "פרדוקס", שבו עלייה בהכנסה מעבר לנקודה מסוימת לא העלתה את תחושת החיים הטובים. איסטרלין ניסח את המסקנה המפורסמת שלפיה תושבי מדינות עניות יותר היו מאושרים יותר כאשר הם יכלו להרשות לעצמם את צורכי הקיום הבסיסיים. מחקר המשך של פרופסור ריצ'רד ליארד מבית הספר לכלכלה של לונדון הסיק שמעל 15,000 דולר בשנה לאדם, "הכנסה ממוצעת גבוהה יותר אינה מבטיחה אושר רב יותר". מדובר, כמובן, על שנות ה-70 של המאה שעברה.

איסטרלין, כלכלן באוניברסיטת דרום קליפורניה, חולק על ממצאי המחקר החדש. "עוד כסף לא הופך אותך למאושר יותר כאשר אתה רואה מה קורה לבני אדם במרוצת השנים כאשר הכנסתם נעה כלפי מעלה", הוא אמר למרקטווץ'. "אם אתה משווה אנשים באותה נקודת זמן, בעלי ההכנסה הגבוהה יותר מאושרים יותר בדרך כלל. אבל אי אפשר להכליל מנקודת הזמן הזו על הקשר בין הכנסה לאושר לאורך זמן. זהו פרדוקס איסטרלין".

רוצה להשאר מעודכן/ת בנושא שוק ההון?
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988