לכתבה הקודמתפראי ואצילי: הדבר החם הבא בגזרת האוכל הבריא לכתבה הבאהפסטיבל "דוקאביב" בפתח: הנה רשימת הסרטים המומלצים ביותר

נושאים הקשורים לכתבה

צייר לי פרלוד: קונצרט בליווי צילומים המפרשים את הפרלודים של שופן

24 צילומים, המפרשים את 24 הפרלודים של שופן, ילוו את הקונצרט המיוחד של ד"ר אורית וולף במוזיאון תל-אביב

09/05/2013, 09:31
חגית פלג רותם

פנסתרנית ד"ר אורית וולף הזמינה 10 צלמים לתת פירוש ויזואלי ל-24 הפרלודים של שופן. את התוצאה, הפקת מקור מרשימה של 24 סרטונים המלווים את נגינת הפרלודים בביצוע חי על הבמה, בשני פסנתרים, תציג וולף בקונצרט שיתקיים בחמישי הקרוב במוזיאון תל-אביב לאמנות, שאותו היא מבצעת יחד עם הפסנתרן רון רגב.

הקונצרט העולה לראשונה במתכונת זו, הוא חלק מסדרת הקונצרטים המוסברים "בחותם אישי", שמגישה וולף במוזיאון זה מספר שנים. "התחלתי לעבוד על ההפקה לפני כשנתיים", אומרת וולף בשיחה עם "גלובס". "אלו הם 24 סרטונים קצרים, מותאמים לכל אחד מ-24 הפרלודים של שופן, שהם יצירת מופת קאנונית במוזיקה לפסנתר בכל הזמנים. בעיניי הפרלודים ממש שיוועו בתוכנם ובמהותם להיבט אמנותי נוסף. הבחירה בצלמים לפרלודים נעשתה על-פי האהבה שלהם לשופן והחיבור שלהם למוזיקה".

- כולם הכירו את שופן?

"לא, אבל השמעתי להם את הפרלודים והם התחברו. מי שלא התחבר לא מתאים לפרויקט. הם הבינו שהמוזיקה היא לא קישוט לתמונה אלא התמונה מלווה את המוזיקה. יש בכך חדשנות - איש לא עשה בעבר ליווי ויזואלי המותאם לקצב של ההופעה החיה. הנגינה החיה צופנת בתוכה שינויים ותזוזות - זה משהו מאוד דינמי, והטיימינג של הסרט מותאם לקצב הנגינה שלי".

יצירות הצלמים נאמנות לעולמות התוכן המעסיקים אותם בדרך-כלל. "חתן פרס ישראל אלכס ליבק לקח את הפרלודים לכיוון של אמירה חברתית ביקורתית ונוקבת", אומרת וולף. "לעומתו גיל ארבל, צלם טבע של 'נשיונל ג'יאוגרפיק', בחר פרלודים שהזכירו לו מסע חיזור של גורילות. יש אחרים שלקחו את זה למקום תת מימי, של מדיטציה".

- שופן הוא מלחין "פופוליסטי", קל לקהל לחבבו. זו בחירה פשוטה?

"אפשר לומר שהוא מלחין נגיש וקומוניקטיבי. רומנטי ומדבר ללב, גם ללא הבנה מוקדמת של מוזיקה קלאסית. ויחד עם זאת, הבחירה ב-24 פרלודים של שופן היא לא פשוטה. יש בה חלקים נוגים, מחאתיים, עצובים ואפילו כועסים, יש בה מנעד רגשות מאוד מורכב".

גלובס לחודש היכרות – כל הכתבות, המאמרים וטורי הדעה אצלך מדי ערב >>
 
גלריה