לכתבה הקודמתפופ בבית האבות: איגי פופ והסטוג'ז באלבום בינוני פלוס לכתבה הבאהריף כהן: "אני מאמינה שיום יבוא ותהיה מחאה של אמנים"

נושאים הקשורים לכתבה

פסטיבל המשוררים: חיים גורי התרגש מערן צור וחמי רודנר

במסגרת הפסטיבל במטולה התקיים ערב מחווה למשורר חיים גורי ולפניו ניתן פרס "טבע" לשירה בשווי 20 אלף שקל למשורר עדי עסיס

20/05/2013, 15:52
יניב מגל

במהלך חג השבועות וגם היום (ה') מתקיים פסטיבל המשוררים השנתי במטולה בניהול והפקת בית הקונפדרציה. האירוע המרכזי במסגרת זו התקיים ערב חג השבועות (ג'), כאשר נערך ערב מחווה למשורר והפזמונאי חיים גורי. האירוע נפתח בברכת נשיא המדינה, שמעון פרס, ובהמשך הוקראו שיריו של גורי, בין היתר לראשונה גם בידי אשתו, עליזה (אלקה).

לצד הקראת שירים וניתוח שלהם, וכן ביצוע פסנתר לשירו המוכר "הרעות", גם הזמרים ערן צור וחמי רודנר סיפקו הופעה משלהם. עם עלייתם לבמה בפעם הראשונה בערב, הם ציינו כי בחרו שלא לשיר את מה שכבר מוכר משיריו של גורי, אלא להוסיף על כך.

בהתאם, במהלך האירוע הם ביצעו 4 משיריו שהם הלחינו - את "התערבות", "קטע הונגרי", "יומם ולילה" ו"רחוק מזה", כולם מתוך הכרך השלישי של כל כתבי חיים גורי. פעם צור שר ורודנר ליווה אותו, פעם להיפך ולבסוף הם גם שרו יחד. השירים שהם בחרו כה התאימו לסגנונם, שלא היה מפתיע אם הם עצמם היו כותבים שירים אלו.

לבסוף גם גורי עלה לדבר. היה ניכר שהאירוע נגע בו מאוד והוא הודה לכל מי שעלה לבמה להקריא את שיריו. לגבי צור ורודנר, אותם לא הכיר טרם הערב הזה, הוא ציין כי התרגש מהם מאוד. "לא האמנתי שאפשר ככה להלחין את שיריי. זו חוויה שלא אשכח", הוא הוסיף.

לאחר התודות הוא החל להקריא מזכרונו תריסר שירים עבריים שהוא אוהב, מאלתרמן ולאה גולדברג, המשך באורי צבי גרינברג, רחל ואברהם חלפי וכן גם יהודה קרני, עליו אמר כי הוא אמנם נשכח, אבל עוד יזכרו את שירתו. בהחלט ערב יפה שגורי ראוי לו, ועל כך הקרדיט למנהל האמנותי של הפסטיבל, ד"ר אורי הולנדר, ושאר מארגני האירוע.

קשר בין שירה ורפואה קיים לפחות מימי רבי יהודה הלוי (שהיה רופא). בשנים האחרונות נוסף לקשר זה נדבך בדמות פרס למשורר בתחילת דרכו, אותו מעניקה חברת טבע ואליו מתווסף צ'ק בשווי 20 אלף שקל. קודם לאירוע המחווה לגורי, התקיים טקס קצר, בו ניתן השנה פרס זה לעדי עסיס, לפי בחירת צוות השופטים, שכלל את מנכ"ל בית הקונפדרציה, אפי בניה, הולנדר וכן גם בני ציפר והרב אלחנן ניר.

עסיס, בוגר בית הספר לשירה של הליקון והחוג לפילוסופיה באוניברסיטה העברית, כתב שירים, סיפורים קצרים ומחזות. בשנה שעברה הוא זכה בפרס אקו"ם על-שם נתן יונתן ליצירה שהוגשה בעילום-שם בתחום השירה על יצירתו "ילד".

בנימוקי הפרס כתבו השופטים כי "שירתו של עסיס מעידה - בדומה לפעילותו במסגרת תנועת 'מאבק המשוררים' - כי לדידו של בעליה יש בכוחו של שיר להשפיע על פני החברה. זו שירה שיודעת, בלשון השיר 'מחסום', ש'העברית מכאיבה', משום שלפעמים עליה לעקור את עצי הזית המַקיפים את הלשון, ולעתים עליה לחשוף בפני השכנים את ישבנה הצהבהב; זו שירה שיודעת היטב כי מוטל עליה 'לקושש נפשות לַמהפכה' שבוא תבוא, וכמעט תמיד דברי ימיה הם תולדות מזיגתן של הנשיקה והנשיכה".

גלובס לחודש היכרות – כל הכתבות, המאמרים וטורי הדעה אצלך מדי ערב >>
 
גלריה