גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

רנו דורשת מבטר פלייס: החזירו לנו 65 מיליון אירו

(עדכון) - רו"ח ועו"ד סיגל רוזן-רכב מונתה למפרקת זמנית ■ רנו תוקפת את בטר פלייס: "לא הודיעה לנו על הפירוק" ‏‎■ הכנ"ר: "אי-אפשר להציל את בטר פלייס"

הליך הפירוק של בטר פלייס מתחמם: החברה מבקשת פירוק, רוכשי ומחזיקי הרכבים מבקשים להפעיל את החברה באמצעות מפרק זמני, ויצרנית הרכב רנו מבקשת לקבל חזרה את החוב שהחברה חייבת לה כנושה מובטח, שעשוי להגיע אף ל-65 מיליון אירו.

בנוסף, היום (ב') מינה השופט אילן שילה את רו"ח ועו"ד סיגל רוזן-רכב ממשרד ראב"ד-מגריזו-בנקל ושות' כמפרקת זמנית לחברה. בנוסף, נקבע דיון במעמד הצדדים למחר (ג') בבוקר.

"רנו - נושה מובטח"

יצרנית הרכב רנו, שמכוניותיה החשמליות משמשות את בטר פלייס, תוקפת את קבוצת בטר פלייס על כך שנודע לה רק עקב הידיעות בתקשורת על בקשת הפירוק של הקבוצה ועל חוסר שיתוף-הפעולה מצד בטר פלייס בהעברת החומר המשפטי לידיה.

בבקשה שהגישה רנו אמש (א') לבית המשפט היא מבקשת לצרפה כצד להליך הפירוק ולהורות על קבוצת בטר פלייס להעביר לבאי-כוחה את כל המסמכים שהוגשו בתיק. זאת, עקב היותה נושה מובטח.

מהבקשה עולה כי נרשם שיעבוד ספציפי לטובת רנו עד לסך של 65 מיליון יורו, ויתרת החוב ליצרנית הרכב עדיין נבדקת. מקורו של החוב, כפי שעולה מהבקשה, באספקת סוללות למכוניות חשמליות מדגם רנו פלואנז, כאשר השיעבוד לטובת רנו הוא על סוללות אלה.

בבקשה, שהוגשה בידי עורכי הדין דן גרוס ואמנון דרדיק, צוין כי "בקשה זו מוגשת לאחר שנודע בעיתונות בדבר הגשת בקשת פירוק על-ידי החברה. הח"מ (עורך הדין של רנו, א' ל"ו) פנה לבאי-כוחה של בטר פלייס, הבהיר כי רנו היא נושה מובטחת וביקש לקבל עותק הבקשות שהוגשו, אך למרבה הצער לא הועברו בקשות כאמור, למרות שהובטח כי ייעשה כן".

לטענת רנו, כנושה מובטח היא "צד ראוי ונחוץ בתיק הפירוק", ו"אף נכון היה לפנות אליה בטרם הגשת הבקשה ולצרפה כצד". בנוסף, נטען כי החברה מחזיקה בסוללות רבות של רנו, אשר בחלקן נמצאות אצל הלקוחות.

רנו מוסיפה כי במקרה הצורך, במקבלי להליך הפירוק בכוונתה להגיש בקשות למינוי כונס נכסים שיממש את זכויותיה בקשר לסוללות.

מבטר פלייס נמסר בתגובה: "חברת רנו הייתה שותפה מלאה לניסיונות בטר פלייס למצוא פתרון להמשך פעילותה של החברה. במסגרת המגעים שהתקיימו בין בטר פלייס לרנו יומיים לפני קבלת ההחלטה על פירוק החברה, הודיע הדרג הבכיר ביותר בחברת רנו להנהלת בטר פלייס כי לרנו אין כל כוונה לשתף פעולה עם מגוון ההצעות שהציעה החברה.

"כמו כן, בניגוד לטענותיה של חברת רנו, יש לציין כי החברה עודכנה בדבר עיתוי ישיבת הדירקטוריון של החברה, בה הוחלט להגיש בקשה לפירוק החברה ומינוי מפרק זמני".

"רוכשי המכוניות - נפגעם מרכזיים"

במקביל, גם מחזיקי רכבים שאותם מכרה בטר פלייס פנו לבית המשפט עם הגשת בקשת הפירוק של החברה, בבקשה לקבוע דיון דחוף בבקשת הפירוק לפני מתן החלטה על מינוי מפרק זמני. זאת, על מנת לשקול את האפשרות למנות מבריא לחברה, שיפעיל אותה באופן זמני במקום למנות מפרק.

לטענת הרוכשים, באמצעות עו"ד דוד פורר ממשרד גרוס-קליינהנדלר-חודק-הלוי-גרינברג, הרוב המכריע של ההשקעה בחברה נעשה בדרך של השקעת בעלים, ולכן החוב לנושים נמוך יחסית לסכום ההשקעה בחברה. בנסיבות אלה, נטען, הליכי הפירוק יפגעו בעיקר ברוכשי הרכבים ולא בנושים.

"נפגעים מרכזיים מקריסתה של החברה הם הרוכשים של המכוניות, המחזיקים עתה במכוניות אשר הפעלתם תלויה בחברה, אולם צפויים להימצא בפני שוקת שבורה, עם כניסתה להליכי פירוק".

על הרקע הזה, מבקשים הרוכשים מבית המשפט לשקול את האפשרות להפעיל את החברה באמצעות מפרק זמני, ולו רק לתקופת מעבר, על מנת להקטין את הפגיעה בהם.

בנוסף, נטען כי לאור האופי המיוחד של החברה יש מקום לבדוק את האפשרות לקבל מימון ממשלתי להמשך הפעלתה.

הכנ"ר: אין מנוס ממינוי מפרק

הבוקר הגיש גם כונס הנכסים הרשמי, פרופ' דוד האן, את תגובתו לבקשת הפירוק, במסגרתה ציין כי "במצבה של קבוצת בטר פלייס אין מנוס ממינוי מפרק זמני לחברות בקבוצה".

אתמול הגישו 4 חברות מקבוצת בטר פלייס בישראל לבית המשפט המחוזי מרכז בקשה לפירוקן ולמינוי דחוף של מפרק זמני, לאחר שהפכו חדלות פירעון.

מהבקשה עולה כי חובן של החברות לספקים חיצוניים עומד על כ-40 מיליון דולר, ושווי הנכסים מסתכם בכ-9.5 מיליון דולר בלבד. עוד צוין בבקשה כי היקף הכנסות החברה ב-2012 עמד על 7 מיליון דולר בלבד, ויש לה תזרים מזומנים שלילי מפעילות שוטפת. ב-2012 לבדה הפסידה החברה 454 מיליון דולר, ומאז הקמתה צברה הפסדים אדירים של 812 מיליון דולר.

בניגוד לבקשות שונות של קבוצות ענק שקרסו בשנים האחרונות, בבקשה שהוגשה על-ידי בטר פלייס לא מתבקש בית המשפט להקפיא את ההליכים בעניין קבוצת החברות על מנת להמשיך את פעילותה של הקבוצה, אלא מבוקש להורות על פירוק הקבוצה ועל מינויו של רו"ח יואב כפיר כמפרקה הזמני.

מה נשאר בבטר פלייס

עוד כתבות

פקקי תנועה באיילון/ צילום: איל יצהר

אלו הם הכבישים שבהם משרד התחבורה רוצה להפעיל נתיב פלוס

במשרד התחבורה בוחנים את הרחבת "נתיב פלוס" לכבישים נוספים, כשבין היתר שוקל המשרד לייעד נתיבים לתחבורה ציבורית ונסיעה שיתופית בכבישים 1 ו-4 ● המשרד מקדם את הנתיבים החדשים למרות שלא מתבצעת אכיפה מספקת בקיימים: אחד מכל 4 נהגים בנתיב נוסע בו בניגוד לחוק

דני כהן, קרן ויולה / צילום: תמוז רחמן

שותף מנהל בקרן ויולה: "לא אשקיע בסטארט-אפ שאין לו שיווק גאוני"

דני כהן, שותף מנהל בקרן ההון סיכון ויולה, שובר את המיתוס וטוען: "חברה צריכה קודם כל שיווק מעולה - ורק אחר-כך מוצר טוב" ● הוא גם מתנגד לתפיסת הסטארט-אפיסט הצעיר: "בחברות הגדולות שהשקענו בהן, היזמים מעל גיל 40" ● מתוך הפודקאסט של ערן גפן "חצי שעה של השראה"

בניינים חדשים באור עקיבא (הבניינים לא קשורים למדובר בכתבה) /  צילום: איל יצהר

רמ"י ביטלה מכרזי קרקעות למאות דירות באור עקיבא

הסיבה: מחלוקת סביב טיהור השפכים בשכונה שעלולה לעצור בנייה של כ-2,200 דירות נוספות ביישוב

יעל טרויכין / צילום: יונתן בלום

"חייבים למצוא דרכים חדשות להתגונן מפני האקרים. אין פתרון קסם שיכול להרוג מכשפות ומפלצות בבת אחת"

יעל טרויכין, שמכהנת כמנכ"לית חברת סייבר כבר בגיל 26, מספרת ל"ליידי גלובס" איך היא מתאמנת 30 פעם לפני פיטורי עובד, מתי שווה לצאת עם כפיף לדרינק כדי לבנות אמון, וכן, גם על הפחד לאכזב וליפול

מה אפשר לקנות ב-900 אלף שקל בדרום הארץ / צילומים: בר אל, עיבוד: טלי בוגדנובסקי

איזו דירה תוכלו לקנות ב-900 אלף שקל בדרום ישראל?

קוטג' בדימונה, דירת 5 חדרים בערד או דירת 4 חדרים באשקלון ובאר שבע

שופטי בית הדין הארצי לעבודה./  צילום: שלומי יוסף

החברה שהואשמה באחריות להטרדה מינית ברילוקשיין: לבטל את פסק הדין בשל "טעות עובדתית"

לטענת החברה, שחויבה לשלם רבע מיליון שקל לעובדת שהוטרדה, בעוד שבית הדין קבע כי ההטרדה בוצעה במשרדי החברה, ההטרדה בוצעה במלון אקראי מרוחק • התובעת: קביעות בית הדין תואמות את עובדות האירוע

בית הדין הרבני בתל אביב. / צילום: תמר מצפי

ביהמ"ש למשפחה: בגידה ממושכת של האישה אינה עילה לחלוקת רכוש לא שוויונית

בזמן שמערכת המשפט מחכה לדיון הנוסף של העליון בהלכת "פס"ד הבוגדת", צדדים לסכסוכי גירושים מנסים לזכות בנתח גדול יותר מהרכוש בטענה לבגידה ● והפעם: שופטת ביהמ"ש למשפחה מירב אליהו דחתה בקשת בעל לשנות את חלוקת הרכוש מאחר שאשתו בגדה בו במשך 20 שנה

מיכה אבני/ צילום: שלומי יוסף

הביקוש לאשראי חוץ בנקאי: פנינסולה גייסה 250 מיליון שקל בפרמיה של 6% על מחיר השוק

קרוב למחצית הסכום שגוייס בהנפקה הגיע מבעל השליטה, בית ההשקעות מיטב דש, ששמר על חלקו בחברה ● מניית פנינסולה בשיא לאחר עלייה של 120% בשנה האחרונה

יוסי לוי, גילעד אלטשולר, איציק שנידובסקי / צילומים: ענבל מרמרי ואיל יצהר

התשואות בגמל ובהשתלמות ב-2019: מי הגופים שכיכבו בצמרת, ומיהו האפיק היחיד שהפסיד?

סכום מצרפי עצום של כ-1.32 טריליון שקל מכספי הציבור נוהל ב-2019 על ידי קופות הגמל, קרנות ההשתלמות, קרנות הפנסיה החדשות המקיפות ופוליסות החיסכון הפנסיוני ● קרנות ההשתלמות המשיכו ליהנות מצמיחה מואצת, ושוק הגמל נהנה מתחייה מחודשת לאחר שנים של התייבשות

תיירים מצלמים ליד מקדש לוקסור במצרים / צילום: Mohamed Abd El Ghany, רויטרס

המלחמה במזרח התיכון שלא הכרתם: למה ישראל עדיין נופלת משכנותיה ביכולת למשוך תיירים

ישראל נהנתה בשנה החולפת ממספר שיא של תיירים, אבל ביחס למדינות הקרובות אליה - ירדן, מצרים, לבנון וקפריסין - לא מדובר במספר פנומנלי ● אז מי שיאנית האזור, ועם אילו תוכניות עתידיות שלהן משרד התיירות יצטרך להתמודד?

הסערה מתקרבת, נמל תל אביב    / צילום: דימה

השירות המטאורולוגי מסכם: כמה גשם ירד בתקופה האחרונה?

ברוב אזורי הארץ כמויות הגשם מתחילת העונה עולות על הממוצע הרב שנתי לתקופה המקבילה, בחלק מהם במידה ניכרת - פי 1.5 ויותר

בנימין נתניהו ויובל שטייניץ על אסדת הגז / צילום: מארק ישראל סלם - ג'רוזלם פוסט

מצעקות על ביבי ועד "לפגוע בקובי מימון זה כמו לפגוע באח של כחלון": מה מסתתר בספרו החדש של יובל שטייניץ

"סבן התקשר אליי מלוס אנג'לס. תשובה עשה את טעות חייו כשהזמין אותי לבקר באסדת הגז. חברי הליכוד הזהירו אותי מפני משה כחלון" ● שר האנרגיה יובל שטייניץ מפרסם ספר שבו הוא מציג את גרסתו למאבקי הגז ● מה שטייניץ העדיף לשכוח, איפה הוא טועה ומתי הוא מקמץ במילים

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - 22 בינואר

אתמול באיכילוב: 7 נפגעים בתאונות קורקינט ואופניים חשמליים

מדי יום "גלובס" ובית החולים איכילוב מדווחים על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

ראש הממשלה בנימין נתניהו עם נשיא רוסיה ולדמיר פוטין / צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ

ביקור פוטין: "אמרתי לאמא של נעמה יששכר - 'הכל יהיה בסדר'"

פוטין אמר לנתניהו כי "אני בטוח שזה יהיה לטובת התפתחות הקשרים בין המדינות" ● ההחלטה בנוגע לחנינת נעמה יששכר תלויה בין השאר בנכונות נתניהו למלא אחר מספר בקשות של הממשל הרוסי

רוגל אלפר  / צילום: איל יצהר, גלובס

רוגל אלפר: "אני אמות בתפקיד הזה - לא רואה כלי תקשורת אחר שיעסיק אותי"

טרול? "יש כיבוש, יש אפרטהייד, יש פשיזם. אני אומר את הדברים כפשוטם" ● מה ישראלי בעיניך? "אני הישראלי היפה" ● ומה לאלו ולביקורת טלוויזיה? "חובתי המוסרית והמקצועית" ● מבקר הטלוויזיה של "הארץ" סוגר 5 שנים בתפקיד ומסביר בפודקאסט "אוף דה רקורד" למה הוא לא פרובוקטור ● האזינו

ביל אבוט, מנכ"ל הולמרק הפורש / צילום: FayesVision/WENN.com, רויטרס

מנכ"ל חברת האם של ערוץ המשפחה האמריקאי פורש בגלל שידור פרסומת חתונת לסביות

ביל אבוט, המנכ"ל הפורש, אמר בנובמבר שערוץ הולמארק יהיה פתוח לתוכניות להט"ביות, וגרם בכך לכמה צופים למתוח ביקורת על האפשרות הזו

 

פסל השור המפורסם בוול סטריט/ צילום: רויטרס, CARLO ALLEGRI

נמחקו העליות בוול סטריט בנעילה; טסלה חצתה שווי של 100 מיליארד דולר

מדד דאו ג'ונס ננעל ללא שינוי מהותי, כך גם מדד S&P 500 ומדד הנאסד"ק עלה ב-0.2% ● מנוצ'ין: "החתימה על השלב השני בהסכם הסחר יכולה לקרות לפני או אחרי הבחירות" ● בורסות אירופה ננעלו בירידות, הדאקס השיל 0.3%, הקאק איבד 0.6%

מפגעי הפסולת שתועדו במטמנת עברון  / צילום: דוברות המשרד להגנת הסביבה

השופט פלאח: "הסבלנות שהנהיגו בתי המשפט כלפי מזהמי הסביבה פקעה"

בית משפט השלום בחיפה הטיל על מטמנת עברון, קיבוץ עברון ומנהליו קנס של מיליון שקל, התחייבות כספית של 2 מיליון שקל לשלוש שנים, ומאסר מותנה על המנכ"ל ● "יידע כל נושא משרה בתאגיד, שאל לו לפגוע באיכות הסביבה, אחרת עלול הוא למצוא את מקומו, מהיום והלאה, מאחורי סורג ובריח"

סוחר בבורסת ניו יורק / צילום: רויטרס

ה'קציצה' לא עוצרת, טסלה בעננים: האם הגיע העת לחשוש מהדובים?

מדד 500 S&P מציג רצף ימי מסחר עם תנודות נמוכות מ-1% שהוא כמעט חסר תקדים ב-50 השנים האחרונות ● בפעמיים האחרונות שהתופעה התרחשה, ב-2018-2017, אחרי תקופת השקט המדד צנח לטריטוריה דובית ● אז האם תגיע נפילה או רק "עלייה סנטימנטלית בתנודתיות"

אמיר ירון/ צילום: רפי קוץ

בנק ישראל שוב מתערב בשוק המט"ח

הבנק רוכש דולרים בהיקפים משמעותיים ● זאת על רקע פעילות של גורמים ספקולטיבים והתחזקות שער השקל מעבר ל"חלון" שהגדיר הבנק