גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מנכ"ל רוביקון: "בלי הבטלה, האנושות לא הייתה מתקדמת"

דרינק עם אמיר ברמלי, בעלים ומנכ"ל קבוצת רוביקון, שמדבר בראיון ל"גלובס" על הפילוסופיה העסקית שלו: "אני כאוטי, מאמין שאין חוקים", על טעמו בקולנוע ועל הסיבה שהוא לא רואה טלוויזיה

קשה לשוחח עם אמיר ברמלי בלי להיזכר בשיר המפורסם של שלישיית גשר-הירקון: "סימן שאתה צעיר", במיוחד בשורה "אתה אולי הולך בטל אך לא הולך בתלם". שכן ברמלי מודה שהוא אוהב מאוד את הבטלה, הוא בפירוש לא הולך בתלם, וכן, הוא צעיר, בוודאי יחסית לאיש עסקים שמנהל קבוצה של חברות שמחזור עסקיהן המוצהר הוא מאות מיליוני שקלים.

כך למשל, את אחד הסיפורים הראשונים שמספר לי ברמלי, תוך כדי שאנו עושים עבודה יפה מאוד על בקבוק "גלנפידיך 18", ראוי ללמד בכל בית ספר לשיווק: "בגיל 16 המצב בבית בעכו היה קשה ואני החלטתי שאני חייב להתפרנס. אהבתי נחשים וזוחלים והחלטתי לקיים הרצאות בבתי ספר תיכוניים על הנושא. במשך כמה חודשים חרשתי את הצפון בטרמפים, עובר ממנהל בית ספר אחד לשני, אבל לא הצלחתי למכור אף הרצאה. בסוף נמאס לי, ולמנהל בית הספר הבא שישבתי מולו, אמרתי שכותרת ההרצאה שלי היא 'התגוננות מפני בעלי חיים ארסיים לקראת עונת הקיץ'.

"לא שיניתי כלום בהרצאה, חוץ מאשר את הכותרת. בתוך חודשיים כבר היו לי ארבעה מרצים בוגרי צבא שהעבירו את ההרצאות לאור הביקוש. התפקיד שלהם כלל גם להסיע אותי ברכב, כיוון שעדיין לא היה לי רישיון נהיגה. הלקח הזה מלווה אותי עד היום".

עניין הנהיגה עוד יחזור ויעלה בשיחה, אבל בינתיים אנחנו נהנים קצת מהאוכל והשתייה ב"ננה-בר", המוסד הקולינרי הוותיק בנווה צדק. זו שעת ערב מוקדמת, התנועה במסעדה דלילה ואנחנו יושבים בקצה הבר, שמחים לגלות ששנינו אוהבים ויסקי, ומדברים כמעט באין מפריע, למעט הצלחות והכוסות שמתחלפות לפנינו.

אם הסיפור על הנחשים לימד משהו את ברמלי הצעיר, הרי זה רק ש"הכול אפשרי". מאז, כך נראה, זה המוטו שמוביל אותו. ברמלי, שבגיל 36 בלבד מגלגל מחזורי עסקים של מאות מיליוני שקלים, כמעט לא מוכר לקהיליית העסקים בישראל.

"יש משהו בעשייה שלא מצריך עודף של יחסי ציבור. להתפרסם מהר מדי זה קצת כמו לרוץ לבורסה מהר מדי, זה צריך להדליק נורה אדומה".

ההצלחה העסקית הפכה את הנער ללא רישיון נהיגה מגיל 16 לנהג מרוצים חובב, שמחזיק "צי רכב" קטן משל עצמו: "למדתי אצל ראם סמואל ומאוחר יותר התחלתי להתחרות בסבבים של תחרויות החובבים: ב.מ.וו קאפ ופיז'ו קאפ. יש הקבלה בין נהיגת המרוצים לעולם העסקים: בשניהם אתה צריך להתמקד במטרה בלי להירתע מהדרך. בעסקים זו פילוסופיה, במרוצים זה מדע". אם ברמלי נשמע לכם קצת "טיפוס", הרי שהוא הראשון להודות בכך: "להרבה אנשים לא קל לעכל אותי, אני כאוטי, מאמין שאין חוקים. החברות שלי מתנהלות ללא תקציב. במגבלות מה שיש לי, אני נותן לעובדים שלי לעשות מה שהם מבינים: אני מעדיף עובד ש' יבזבז' לי מיליון כדי להביא שניים מאשר מי שיוציא רק 100 אלף אבל יביא רק 150. גם כשאני מראיין עובדים חדשים, אני מראיין אותם לעיתים בלי לדעת למה בעצם. הרזומה שלהם פחות מעניין אותי, 'מה הפנטזיה שלך?', חשוב לי יותר. מה כבר אני יכול להפסיד? חצי שנה שבה שילמתי משכורת לאיש הלא נכון?".

ברמלי מתנייד בכל יום מזיכרון-יעקב, מקום מגוריו, למשרדי "רוביקון" בתל-אביב: "אני מאוד אוהב את תל-אביב. את הקצב שלה, את האנשים".

- אז למה לגור בזיכרון?

"בשבילי זו פשרה בין הצפון שאני כל כך אוהב, לבין תל-אביב".

עוד דבר שברמלי מאוד אוהב זה מוזיקה. "באוריינטציה שלי אני רוקיסט, אבל בשנים האחרונות התקרבתי גם להיפ-הופ ולפאנק. בארץ זה 'הדג נחש', בחו"ל זה 'בלאק אייד פיז' או קניה ווסט".

כאן אני מבקש לעבור ולשוחח על טלוויזיה, אבל דווקא השאלה הזאת מחזירה אותנו בחזרה לתחום הפילוסופיה העסקית של ברמלי: "אני כמעט שלא רואה טלוויזיה. לא רואה חדשות ולא קורא עיתונים. אם יש לי זמן, אני מעדיף לנהוג בסימולטור שלי בבית או לבלות עם הילדים. העולם שלי מלא גם בלי טלוויזיה".

- ובכל זאת, חדשות, אקטואליה, משהו?

"תן לי לחזור איתך לשנת 2006. בשנה הזאת, לא רק שאיבדתי את אבי, אלא כמעט שאיבדתי גם את עסקיי. מרביתם היו אז בצפון והמלחמה חיסלה אותנו. הייתי על סף פשיטת רגל, אבל במקום להתבכיין, עבדנו - דניאלה אשתי ואני, מאוד קשה, עד שיצאנו מהבוץ. אז החלטתי שאני חייב חברה חזקה, עם נזילות גבוהה. היום אני לא ממונף, אין לי אשראי, אני לא חייב שקל לאף בנק, יש לי אפס שעבודים ואפס חובות".

- איך זה קשור לאקטואליה?

"כשיש לך נזילות גבוהה, אתה לא צריך לראות חדשות".

- אז טלוויזיה לא כל-כך, אבל קולנוע כן?

"תלוי מה. אהבתי מאוד את 'מחוברים לחיים'. איך אפשר לא לאהוב סרט שמתחיל עם מרדף של מזראטי? כל מה שהם היו צריכים לעשות אחר כך הוא רק לא לקלקל. אני אוהב מאוד את קוונטין טרנטינו ואת האחים כהן, אבל לרוב מעדיף סרטי אקשן פשוטים וזולים. אני לא הולך הרבה לקולנוע, אבל מזמין לא מעט סרטים בבית".

- וספרים?

"ספרים זה בעיה. עד גיל העשרה הייתי 'תולעת ספרים', כל הספרניות בעכו הכירו אותי, אבל היום קשה לי להתרכז. אני קורא מאמרים על גבי מאמרים, אבל בספר אני מאבד עניין מהר מאוד".

מה שלא גורם לברמלי לאבד עניין הוא הים: "לא נעים להודות, אבל אחת ההנאות הגדולות שלי היא בטלה, והים הוא המקום היחידי שבו יש לך לגיטימציה להתבטל. בכל מקום אחר כמעט יש עליך לחץ לעשות משהו. "גם כשאני נוסע לחו"ל, אני מקפיד לשלב בנסיעה לפחות יום אחד שאין בו מה לעשות. כך אני יכול להסתובב ברחובות, להכיר את האנשים ואת התרבות. בארץ זה הים.

"אני יורד לחוף עם המשפחה, שומע את המוזיקה שלי ופשוט מתבטל. בלי הבטלה - האנושות לא הייתה מתקדמת".

אמיר ברמלי

תפקיד: בעלים ומנכ"ל קבוצת "רוביקון"

גיל: 36

מצב משפחתי: נשוי 4 (כולל תינוק בן חודש)

מגורים: זיכרון-יעקב

עוד משהו: אחת מהחברות ששייכות ל"רוביקון" היא רשת "צ'וקולטה" לממכר שוקולד

עוד כתבות

שי ניצן/ צילום: איל יצהר

13 מיילים בשנתיים, בלי בקשות גיבוי: מה נכלל ביתר המיילים ששלח שי ניצן לשופטים ולעורכי דין פרטיים?

תפוצת "פורום יוצאי הפרקליטות" של פרקליט המדינה שי ניצן, שעוררה סערה לאחר שנחשף כי ביקש משופטים ומעורכי דין פרטיים להגן על המערכת, לא כללה בקשות דומות ● מה בכל זאת נכלל ב-13 המיילים שהגיעו לידי "גלובס"?

מבקר המדינה מתניהו אנגלמן / צילום: כדיה לוי, גלובס

בעקבות השינויים הדיגיטליים: אנגלמן הסדיר את נוהלי עבודת ביקורת המדינה

הנוהל החדש, שגובש בשיתוף-פעולה עם היועמ"ש אביחי מנדלבליט, מסדיר היבטים של ביקורות על מערכות המידע ואיתנותן ואמור להסדיר את עבודת הביקורת בעידן של מאגרי מידע ממוחשבים, מחשבים ניידים וגישה למייל

ערן ניר / צילום: יח"צ

מנהל הקריאייטיב הראשי בגיתם, ערן ניר, פורש מתפקידו

זאת פחות משנה לאחר שקודם לתפקיד ● פרישתו מגיעה במקביל לשינוי ארגוני שנערך במשרד הפרסום ● בשלב הזה לא ימונה לו מחליף

דודו מזרחי מנכל בזק/  ישראל שם טוב

בזק חזרה לרווח ברבעון השלישי; ההפסד מתחילת השנה - 1.1 מיליארד שקל

גם הרווח הרבעוני, בהיקף של 191 מיליון שקל, עדיין נמוך ב-18% מהתקופה המקבילה אשתקד ● הכנסותיה הרבעוניות של בזק נשחקו בכ-2%, ל-2.25 מיליארד שקל

רן גוראון /צילום: שלומי יוסף

פלאפון: שיפור בהכנסות ברבעון השלישי שצמחו ל-446 מיליון שקל

השיפור בהכנסות חברת הסלולר בא על רקע עונתיות חזקה, אך בהשוואה לרבעון המקביל נרשמת שחיקה של 3 מיליון שקל

אמנון שעשוע/ צילום: אינטל Walden Kirsch

הדרך אל האקזיט כבר לא עוברת דרך הרכב האוטונומי

טרנד המכוניות ללא נהג נדחה למועד לא ידוע, אך 3 אירועים שנערכו בשבועות האחרונים מפזרים חלק מהערפל מעל עתיד התחום • מה גרם ליו"ר סקודה להתלהב בת"א, אילו מסרים היו חבויים בכנס המשקיעים של מובילאיי, והאם הענף בחר צד בסכסוך בין המעצמות?

אלדד פרשר / צילום: איל יצהר

בהשפעת ירידת המדד: רווחי מזרחי טפחות נשחקו ב-7%; המניה בשיא

הבנק מחלק דיבידנד של כ-170 מיליון שקל ● בסיכום תשעת החודשים הראשונים של השנה קפצו רווחי הבנק ב-40% ל-1.4 מיליארד שקל, בשל השפעת החקירה בפרשת הלבנת ההון בתקופה המקבילה

כיכר סן מרקו בונציה מוצפת / צילום: מנואל סילבסטרי, רויטרס

ונציה מוצפת בפעם השלישית בפחות משבוע; הכיכר המרכזית נסגרה

ראש עיריית ונציה, לואיג'י ברוגנארו, העריך את נזקי ההצפות בעיר בקצת יותר ממיליארד אירו ● ממשלת איטליה הקציבה כ-20 מיליון אירו כדי להתמודד עם המשבר בונציה ותוצאותיו ● מרבית הכספומטים בעיר הושבתו

מחזור סוללת רכב חשמלי במפעל בגרמניה/ צילום: רויטרס

גרמניה מאשרת חוק להגנת האקלים בהשקעה של 60 מיליארד דולר

במטרה להבטיח את השגת היעדים של הסכם פריז עד 2030, העביר הפרלמנט הגרמני ביום שישי את "חוק הגנת האקלים"

חיים גרון/  צילום: איל יצהר

בכיר לשעבר במשרד התקשורת בביקורת חריפה על מדיניות המשרד

סמנכ"ל הטכנולוגיות לשעבר חיים גרון בתגובה למדיניות המשרד בנושא הסיבים האופטיים: "קיים כשל אנושי מובנה בהנחה לפיה חבורת פקידים, בכירים ומוכשרים ככל שיהיו, יצליחו לחזות על סמך תחזיות ותרחישים תיאוריים את התנהגות השוק בתגובה למהלכי אסדרה שיינקטו על ידם"

הבורסה בהונג-קונג / צילום: שאטרסטוק

צפי ליציבות בוול סטריט בציפייה לחדשות נוספות מחזית הסחר

בסין דווח בסוף השבוע על שיחה חיובית בין סגן הנשיא הסיני ובין שר האוצר האמריקאי בנוגע להסכם סחר "שלב 1" ● ביום שישי חצה הדאו ג'ונס לראשונה רף של 28,000 נקודות, לאחר שהיועץ הכלכלי לבית הלבן אמר כי שתי המעצמות "מתקרבות" לעסקה

גיל שפירא, מנהל השקעות ראשי (CIO) של חברת eToro  / צילום: גיא חמוי, יח"צ

מחזקת את ניהול ההשקעות: eToro מינתה את גיל שפירא ל-CIO

פלטפורמת המסחר במניות ובמטבעות דיגיטליים שמובילים האחים יוני ורונן אסיא, הכריזה על הוספת תפקיד ניהולי חדש ● שפירא, לשעבר מנכ"ל חברת תעודות הסל של פסגות, יהיה אחראי על ניהול ההשקעות במניות ועל פעילות האנליסטים בחברה

אביגדור ליברמן  / צילום: טל שניידר, גלובס

ליברמן: ממשיך לדחוף לממשלת אחדות - עד רביעי בצהריים

יו"ר ישראל ביתנו אמר היום בפתח ישיבת הסיעה כי הוא ממשיך לדחוף להקמת ממשלת אחדות בין הליכוד לכחול לבן ויעשה זאת עד ליום רביעי בשעה 12 בצהריים

מיקו צרפתי, יו"ר ועד עובדי חברת החשמל / צילום: איל יצהר, גלובס

מיקו צרפתי, סמנכ"ל: הג'וב החדש והמפתיע שמסתמן עבור יו"ר ועד עובדי חברת החשמל

צרפתי, יו"ר המזכירות הארצית של ועד עובדי חברת החשמל, אמר כי אינו פוסל התמודדות על התפקיד שהתפנה בעקבות עזיבתו של עמית אוברקוביץ' לבנק הפועלים ● "כרגע זה לא רלוונטי. אם יפורסם מכרז, אהיה בדילמה קשה"

הבריכה במגדלי זיו, שבה התחשמל איתמר יוסף פוקס ז"ל / צילום: ניב אהרונסון, וואלה! חדשות

כשהרוח הופכת לסכנה ממשית: מי אמור לשמור על הבטיחות שלנו ברחוב

ילד נופל מערימת סלעים, אדם נכנס לבריכת נוי ומתחשמל, אישה מועדת על מדרכה שבורה ונפצעת קשה • מי אמור לשמור עלינו בחופים, בפארקים וברחובות - והאם זה בכלל אפשרי

טילי ספייק בשימוש חיילים גרמנים / צילום: רפאל

רפאל תמכור לגרמניה אלפי טילים נגד טנקים בכ-200 מיליון אירו

את העסקה בגרמניה הובילה חברת הבת של רפאל באירופה, Eurospike והיא נחתמה באחרונה ● במסגרת העסקה, במהלך השנים הקרובות רפאל תספק לצבא גרמניה אלפי טילי ספייק על דגמיהם השונים ועוד מאות משגרים מותאמים מסוג ICLU

יאיר לפיד/ צילום:  Shutterstock  א.ס.א.פ קריאטיב

לפיד: "דברי נתניהו על הערבים הם גזענות בלתי נסלחת"

ח"כ יאיר לפיד בישיבה של סיעת כחול לבן: "אם יקרה משהו למי מהיושבים פה בחדר, שיידע שזה ביבי. הוא מוביל לאלימות" ● יו"ר כחול לבן בני גנץ: ניהול מו"מ פוליטי אל מול הליכוד "שקול לדיבור עם הקיר"

HP חברת /צילום :Shutterstock / א.ס.א.פ קריאייטיב

HP דחתה את הצעת הרכישה של זירוקס, אך לא שללה את אופציית המיזוג ביניהן

ב-HP סבורים כי השווי שזירוקס הציעה נמוך מדי ● במיזוג של שתי יצרניות המדפסות תומך המשקיע האקטיביסט קרל אייקן, שמחזיק במניות של שתי החברות

שדרות ירושלים / צילום: כדיה לוי

עם חלון ראווה לסלון: עד שהרכבת הקלה תגיע, ביפו הופכים חנויות נטושות לדירות מגורים

בהיעדר קונים, בעלי חנויות בשדרות ירושלים מפנים עסקים ומשכירים אותן למגורים ● "יפו היא חצר אחורית, לאף אחד לא אכפת", מספר אחד מבעלי החנויות בשדרה

מריו דראגי / צילום: רויטרס

עולם חדש ומופלא? איך הגענו למצב של ריביות שליליות ומי המרוויחים הגדולים

איך הגענו לעולם הזה של ריביות שליליות ומדוע, מי מרוויח מכך ומי מפסיד, ואילו אקסיומות כלכליות נשברו בעשור האחרון? ● האם העולם של ריביות נמוכות צפוי ללווות אותנו עוד הרבה שנים? ואם כן, מה עלולות להיות ההשלכות על חיינו?