הסופר יו נסבו: "לכתוב ספרי ילדים או ספרי פשע זה אותו הדבר"

הסופר הנורווגי יו נסבו, כותב ספרי מתח וספרי ילדים באותה קלילות; חוץ מזה הוא גם שחקן כדורגל, סוחר בורסה ורוקיסט

מה סופרים היו גם כדורגלנים מוכשרים, סוחרי בורסה וכוכבי רוק בארצם? לא הרבה בוודאי. סופר המתח הנורווגי הפופולרי יו נסבו בהחלט עונה על כל ההגדרות. לאחרונה יצא בישראל ספרו "ציידי הראשים" (הוצאת "ידיעות ספרים"). באופן מעניין ובשונה ממקרים אחרים, הסרט המבוסס על ספר זה כבר הגיע לישראל ורק עתה מגיעה הגרסה הכתובה. לרגל המאורע התפנה נסבו לראיון בלעדי ל"גלובס".

- במה שונה "ציידי הראשים" מספריך הקודמים?

"זה ספר מתח שעומד בפני עצמו (לעומת סדרת הבלש הארי הולה - י"מ). הוא נכתב בגוף ראשון עם פרוטגוניסט (דמות ראשית) שעשויה להוות גם אנטגוניסט (הדמות הספרותית המתנגדת לגיבור הראשי). דמות שהיא יהירה וחסרת ביטחון גם יחד, אבל היא גם ניחנה בהומור, מה שאני מקווה שיגרום לקוראים לאהוב אותה".

- מה חשבת על הגרסה הקולנועית לספר? הבמאי מורטן טילדום התייעץ עימך במהלך עבודתו על הסרט?

"צפיתי בסרט באופן טכני מדי, לשאול אותי שאלה זו, זה כמו לשאול גניקולוג אם מצא את הפציינטית האחרונה סקסית. מורטן התייעץ איתי, אבל זה סרט טוב".

בינתיים גם הוליווד כבר שמה לב ליוצר הנורווגי. אולפני יוניברסל, יחד עם Working Title הבריטית, קנו את הזכויות של ספרו "איש השלג".

מחפשים ריגושים

ספרות המתח והפשע מאוד פופולרית בנורבגיה ובסקנדינביה בכלל. ניגוד מעניין ביחס לתדמית השלווה של מדינות האזור. נסבו עצמו אינו מכחיש שכיוון את כתיבתו לאפיק בעל היתכנות גבוהה.

"רציתי לכתוב משהו שהסיכוי שלו להידחות בהוצאת ספרים יהיה נמוך וכמובן גם שיעניין אותי. בעת הכתיבה קלטתי שהדמות הראשית שבניתי, של הבלש הארי הולה, הפכה למעניינת עבורי ברמת האישית, כך שהתחברתי אליה".

הוא גם מודה שיש קווים בדמותו של הולה שדומים לו אישית, אם כי מעולם לא חלם להיות בלש משטרה.

- כשמסתכלים מכאן, מהמזרח התיכון הסוער, נורווגיה נדמית למקום שלו ורגוע, לא קרקע פורייה לעלילת פשע.

"זה נכון, אבל אוסלו היא עיר גדולה, שיש לה צד אפל. באופנים מסוימים, הרקע הזה דווקא הופך את הפשע לבולט יותר, מעורר אמוציות ומזעזע".

- לצד ספרי פשע, כתבת גם ספרי ילדים - סדרת "דוקטור פרוקטור". מה יותר קל לכתוב - ספרי ילדים או ספרי פשע?

"זה אותו דבר - לספר סיפור. פשוט סיפורים אחרים, אבל העבודה דומה". בספרו "אדום החזה" (הוצאת בבל) נסבו דן בנושא הטעון של נורווגים ששיתפו פעולה עם הנאצים בתקופת מלחמת העולם השנייה.

- זה נושא שאנשים בנורווגיה מדברים עליו הרבה או דווקא מנסים להדחיק?

"שניהם גם יחד, להערכתי. נדמה שהיום פחות מבעבר אנשים פה פוחדים מהאמת הזו".

כאמור, נסבו היה בעבר ברוקר בבורסה ("הייתי אנליסט מצוין אבל איש מכירות גרוע") ויש לו גם צד מוזיקלי בולט, כזמר וכותב של להקת הרוק הנורווגית Di Derre.

- המוזיקה משפיעה על קריירת הכתיבה?

"זה שילוב טוב, להיות אקסטרוברטי בהופעה חיה, ומכונס בשעת הכתיבה".

כאמור, נסבו החל בכלל ככדורגלן, עד ששבר בקרסול קטע את חלומות הקריירה שלו.

- אם היית יכול באיזה מבין התחומים הללו היית בוחר?

"בכדורגל, כמובן".

יומן קורונה:
ניוזלטר יומי על כל מה שצריך לדעת
הרשמה
הרישום נכשל
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988