לכתבה הקודמתהצל של הבורדו: היין השחור של קהור הגיע לארץ - אל תחמיצו לכתבה הבאהרפסודיה רומנית ביפו: למי שבאמת מתגעגע לאוכל רומני

נושאים הקשורים לכתבה

בין כיכר פריז לשוק הטורקי: העיר התחתית בחיפה מתעוררת לתחייה

המתחם המתחדש של העיר התחתית בחיפה, הכולל חללי עבודה של אמנים, מוזיקאים ומעצבים, מנסה לחולל התחדשות אורבנית בשטח שהיה עד כה רדום

12/06/2013, 16:48
חגית פלג-רותם

איך עושים עיר? לשאלה הזו אין תשובה קלה והמרכיבים הנכונים ליצירת מתחם אורבני משגשג אינם רשומים באף ספר מתכונים. אבל תנאי הכרחי לחיים של כל חלק בעיר הוא תנועת אנשים ופעילות טבעית, רצוי כזו שמקיפה כמה שיותר שעות ביממה. אחת המשימות הקשות ביותר היא החייאה מחדש של מתחמים שקפאו ונבלו בלב העיר. אחת הדרכים הטובות להחיות אותם היא שילוב של טיפול "מלמעלה ומלמטה" - יוזמות עירוניות משולבות ותומכות ביוזמות פרטיות יצירתיות.

ברחובות העיר התחתית שבשולי הנמל בחיפה עמדו עסקים וחללי מגורים ריקים כבר יותר מ-15 שנה. בשנים האחרונות החלה באזור התעוררות הדרגתית, שנובעת הן מלמטה - מיוזמות עצמאיות של בעלי עסקים ותושבים, והן מכיוון העירייה, שמעודדת כניסת שימושים חדשים לבניינים הנטושים. אחרי שהשקיעה בטיפול נופי ברחוב הנמל, בהכשרת מעונות סטודנטים ובהעברת פעילות אקדמית לעיר התחתית ולקמפוס הנמל, מנסה מנהלת העיר התחתית לעבות את עורק החיים שהחל לפעום בשטח.

קול קורא ליוצרים

בסוף השבוע האחרון, נחנך "מתחם 21" - מגוון עסקים וחללי סטודיו של אמנים מתחומים יצירתיים שונים, שהתיישבו במתחם הרחובות שבין הנמל, השוק הטורקי וכיכר פריז. המתחם קם ביוזמה אמיצה למדי של העירייה, בעקבות תפיסה שמוכיחה את עצמה בערים רבות בעולם, שלפיה הכוחות היצירתיים שמתיישבים באזורים העזובים של העיר מושכים קהל של לקוחות, חברים וקהילה, שעשויה להתגבש במקום ולמלא אותו מחדש בחיים. אולם מה שקורה בטבעיות בשכונת ויליאמסבורג בברוקלין או בקרויצברג שבברלין זקוק לקצת תנופה בחיפה.

לאחר שאיתרו חללים מתאימים והתקשרו עם בעליהם, הוציאו אנשי מנהלת העיר התחתית קול קורא ליוצרים מתחומים מגוונים, ובו הצעה שקשה לסרב לה: שנתיים בלי שכר דירה, עם ארנונה מופחתת וסיכוי לקחת חלק במתחם מדליק וצעיר. מתוך 150 פניות נבחרו כ-30, המצטרפים לעוד מספר עסקים חלוצים הפעילים במתחם כבר שנים. לאלה יש להוסיף את המסעדות והבארים המוצלחים, שוק אמנים בסופי שבוע ושוק פשפשים קטן ליד כיכר פריז.

תמהיל העסקים שנענו לאתגר מעניין: חלקם יוזמות חדשות לגמרי וחלקם "עולים לחיפה" מאזור המרכז, כמו מעצבי הנעליים אדי כילב ו"אחת אחת", שפועלים בהצלחה בירושלים ובתל-אביב. אמנית הליבוד קלאודיה מנוקיאן פתחה כאן לראשונה סטודיו וחנות עצמאית; המעצבת התעשייתית מאיה צימרמן הגיעה מלימודים בבצלאל ובאקדמיה ההולנדית איינדהובן, והיא מציגה בסטודיו שלה תערוכה מתחלפת של עבודות מעצבים צעירים מהארץ ומחו"ל. נטלי לוין פתחה את "החדש והרע", מרכז לאמנות ותרבות עצמאית.

אסף אמדורסקי נכנס לעבוד בסטודיו חדש במבנה "השוק הטורקי" ולצידו מתמקם גם מיכה שטרית, שמתכנן להעביר בסטודיו סדנאות כתיבה ומוזיקה.

לא רחוק מהם נמצאת החנות המשותפת של "אסופה" ו"מעשייה" - שני עסקים שכנים למוצרי מעצבים צעירים ולעמותות יצרניות, שפועלים במתחם שוק הפשפשים בתל-אביב, ומתרחבים לראשונה צפונה.

עוד תמצאו במתחם צורפים ואמני ויטראז', מעצבי אופנה ומחדשי וינטג', בית ספר לתיאטרון בובות מוצרי תינוקות, תיקי מעצבים, אמנות מקורית והרבה רוח טובה, שזורמת גם מהים.

גלובס לחודש היכרות – כל הכתבות, המאמרים וטורי הדעה אצלך מדי ערב >>
 
גלריה