לכתבה הקודמתשטפונות של אמנות בוונציה: תערוכות ואירועים בכיכרות וארמונות העיר לכתבה הבאהאמנות על הנייר: אינסוף יצירות מנייר - מתכשיטים ועד רהיטים

מיליון "חברים" נוספו למועדון המיליונרים העולמי ב-2012

לפי דוח שפרסם הרויאל בנק אוף קנדה, ב-2012 נוספו לרשימת המיליונרים העולמית מיליון אנשים חדשים ■ ממצאי המחקר מעלים את החשש כי התמריצים המוניטריים של הבנקים המרכזיים הטיבו בעיקר עם חשבון הבנק של העשירים

19/06/2013, 12:34
משה גולן
דולרים, כסף, שטרות / צלם: רויטרס
דולרים, כסף, שטרות / צלם: רויטרס

מיליון אנשים נוספו לרשימת המיליונרים העולמית אשתקד, כך לפי דוח שפרסם הרויאל בנק אוף קנדה. לפי הנתונים, כמעט שליש מהמיליונרים החדשים הם מאסיה, עדות לכך שהגאות בשוק המניות האסייתי סייעה להגדיל את הונם של המשקיעים ב-2012.

מספר העשירים זינק ב-10% אשתקד ובכך עלה מספר האנשים עם הון של לפחות מיליון דולר ל-12 מיליון. ההון הכולל של "מועדון המיליונרים" גדל גם כן ב-10% לעומת 2011, ועמד על 46.2 טריליון דולר - יותר מפי 3 מהתמ"ג השנתי של ארה"ב.

לפי ההגדרה של עורכי הדוח, אדם נחשב למיליונר אם הונו האישי עומד על מיליון דולר ומעלה, אם באמצעות מזומן ואם באמצעות "נכסים אחרים הניתנים להשקעה". ההגדרה שוללת נכסים כגון בית המגורים המרכזי ומוצרי צריכה שונים כגון מכוניות.

השווקים היו תנודתיים מאוד במחצית הראשונה של 2012, כאשר משבר החוב בגוש האירו החמיר. אולם, לאחר שיו"ר הבנק המרכזי האירופי מריו דרגי הבטיח "לעשות כל מה שנדרש" להגן על גוש האירו בחודש יולי 2012, ובמקביל הפדרל ריזרב השיק סיבוב שלישי של הקלה כמותית (QE), מחירי המניות זינקו בחדות וסייעו לניפוח ההון של המשקיעים המבוססים יותר.

ממצאי המחקר מעלים את החשש כי התמריצים המוניטריים של הבנקים המרכזיים ברחבי העולם, שנועדו לחלץ את הכלכלה הגלובלית מהמשבר ולעודד צמיחה, תרמו בעיקר לחשבון הבנק של השכבות החזקות והעשירים ולא חילחלו מטה למעמד הביניים ולשכבות החלשות. כעדות לכך, עורכי המחקר מציינים כי שיעור האבטלה במדינות רבות נותר גבוה והשכר הממוצע נשחק ונמצא תחת לחץ עצום.

גלובס לחודש היכרות – כל הכתבות, המאמרים וטורי הדעה אצלך מדי ערב >>
 
גלריה