"לפעמים עצם תהליך היצירה עלול לפגוע בהנאה התמימה ממוזיקה"

אריק ברמן מספר על תחנות התרבות בחייו ■ על השינוי שחולל בו בוב דילן (מוטב מאוחר), על הספר שליווה אותו במסע, ועל הסרטים שחשוב לראות

אריק ברמן / צילום: יח"צ
אריק ברמן / צילום: יח"צ

אריק ברמן, מוזיקאי, בן 33, גר בתל אביב

התפרסם לראשונה בשנת 2007 עם צאת השירים "מה עוד ביקשת", ו-"המתוקות האחרונות". לפני כשנתיים שב מטיול של שנה בדרכים של ארצות הברית, מושא יצירתו הנוכחית.

- לאיזו מוזיקה אתה מאזין בבית?

"בעיקר מוזיקה ישנה. שנות ה-60 וה-70. לאורך שנים ארוכות האזנתי ללאונרד כהן ול'דיפ פרפל'. לאחרונה נכנסתי חזק לעולם של בוב דילן".

- רק עכשיו?

"לפני כמה שנים ראיתי את הסרט שעשה עליו מרטין סקורסזה, No Direction. זה סרט דקומנטרי, שדי הפך אותי. למדתי ממנו המון, כי יש בו משהו ממכר, שהוא הרבה מעבר לרק מוזיקה. ג'וני מיטשל הגדירה את זה יפה כשהיא אמרה שדילן נותן לנו מפתח לעולם, שכשנכנסים אליו יכולים לעשות משהו אחר.

"מבחינתי, אני מרגיש שהמפתח דווקא נעל אותי. יש משהו בכתיבה של דילן, ובהתנהלות שלו בכלל, שהוא מאוד לא מתחנף. הוא עושה מה שבא לו. אם יש רגע שבו בא לו לעמוד עם הגב לקהל, זה מה שהוא יעשה. אני מאוד מתחבר לזה, למרות שבארץ זה לא עובד ככה. אין לאומן פריבליגיה לעשות מה שבא לו".

- אביב גפן לא עשה את זה?

"במידה מסוימת, אבל הוא עדיין נשאר מאוד נגיש. אביב מאוד השקיע בשואו שלו. דילן לא עשה זאת, להפך".

ברמן שב לפני כשנתיים ארצה אחרי שהות של שנה בארה"ב. "החיבור לדילן גרם לי לנסוע. רציתי לערוך מסע מסוג 'אדם בעקבות גורלו', או כמו 'בדרכים' של ג'ק קרואק".

- ואם כבר הזכרת את קרואק, מה אתה קורא?

"התחלתי לקרוא באופן אינטנסיבי רק בשנים האחרונות. במהלך הטיול קראתי הרבה ספרים, למשל את 'החיים כמשל' ואת 'כמעיין המתגבר'. הם ממש פתחו לי את הראש. אבל אני חושב שהפריצה הגדולה ביותר קרתה ב-3 השנים האחרונות, כשהתחלתי ללכת לאוניברסיטה".

- למדת ספרות?

"לא, דווקא פילוסופיה וקולנוע. החלטתי לסגור את 'הבור' שיש לי בהשכלה, בכל הנוגע לקלאסיקות. בגלל זה אני גם מקפיד לקרוא יצירות של סופרים קלאסיים כמו טולסטוי, ג'ורג' אורוול, הרמן הסה...".

- אבל אתה לומד קולנוע, מה הבחירות שלך?

"לקחתי קורסים על אלמודובר, האחים כהן, וגם כאן אפשר להגיד שאלה בעיקר יוצרים קלאסיים".

- כאלה שצריך לראות?

"זו מילה קשה - 'צריך'. אני מעדיף להגדיר את זה כ-'חשוב'. סרטים וספרים כאלה גורמים לך ליהנות ואם לא ליהנות, אז להתעשר. אני מודה שאני עצמי עדיין לא הבנתי מהי הדרך הנכונה".

- מה נותנת לך היצירה?

"מהמוזיקה למדתי שברגע שאתה מתעסק במשהו לעומק, אתה פחות נהנה ממנו. היום אני נזהר. אני חושב כמה פעמים לפני שאני עושה משהו, כדי שלא יקחו לי את ההנאה".

- זה אומר שאתה לא נהנה ממוזיקה כמו פעם?

"יש בזה משהו. אני כבר לא יכול להאזין לשיר באופן נקי לגמרי, וחבל לי שזה אבד. ביצירה זה אפילו הופך ליותר מורכב. למזלי אני לא נמצא במצב בו אם לא אצור ארעב ללחם. אני יוצר ולא כדי להתקיים, אבל גם המצב הנוכחי לא קל. זה לא פשוט להגיע למקומות נקיים וחדשים ביצירה, עם אותה הגיטרה ואותו הפסנתר".

- איפה תהיה בעוד 40 שנה?

"אין לי מושג. אני מקווה שיהיה לי רופא טוב".

אריק ברמן יופיע ביום ה', 20.6, בשעה 22:00 במועדון ויה בדימונה.

כתבה זו היא חלק מסדרת הכתבות "אורות גבוהים" העוסקת במובילי תרבות, והיא שיתוף פעולה בין "גלובס" וחברת "לובינסקי" יבואנית סיטרואן
יומן קורונה:
ניוזלטר יומי על כל מה שצריך לדעת
הרשמה
הרישום נכשל
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988