גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

עו"ד ברוריה לקנר: "להפסיק את השנאה הרושפת לבעלי השליטה"

עו"ד לקנר, המשמשת בין היתר כיו"ר ועדת הביקורת בטאו תשואות של אילן בן-דב: "העולם העסקי רווי סיכונים, וכשאנו מבקשים לערוף את ראשי המנהלים, בלי לבחון את התנהלותם לגופה, אין לזה בסיס"

עו"ד ברוריה לקנר / צילום: תמר מצפי
עו"ד ברוריה לקנר / צילום: תמר מצפי

לו הייתי רוצה לתאר את קורות חייה המקצועיים של עו"ד ברוריה לקנר, הייתי מגיע לראיון איתה רק בעוד כמה עמודים. אז הנה, בקצרה: כבר 30 שנה שהיא עורכת דין וליטיגטורית בתחום המסחרי, שותפה ב"בן-שחר לקנר ושות'", וב-20 השנים האחרונות היא דירקטורית מטעם המדינה בחברות כמו חברת החשמל והמועצה הלאומית לדרכים (מע"צ) וכן דח"צית בחברות ציבוריות מוכרות.

מ-2008 היא גם משמשת כנציגת תלונות הציבור בלשכת עורכי הדין, אבל אין ספק שמה שהופך את הרזומה המרשים הזה לסופר-אקטואלי, הוא תפקידה כיו"רית ועדת הביקורת בטאו תשואות של אילן בן-דב.

לדברי לקנר, "במשך כשנה וחצי השקענו מאמצים כדי להגיע להסדר חוב בטאו, ולצערי לא הצלחנו". זוהי אמירה לא שגרתית באווירה ציבורית שעוינת "תספורות".

לדבריה, "מאז שאי.די.בי בכותרות, כל-כך הרבה דם רע נשפך מכיוון התקשורת, הציבור והפוליטיקאים שמגלים שנאה רושפת נגד בעלי השליטה בחברה. זה הציף אצלי את כל התחושות מתקופת טאו'.

"חשוב לזכור ולהזכיר שלא כל כישלון מסחרי הוא כישלון ניהולי. אפשר לנהל חברה 'לפי הספר', להשקיע השקעות נכונות לשעתן, להשתמש בכל המידע, לשקול את כל החלופות הרלוונטיות - ועדיין לחוות כישלון עסקי".

- ואת באמת לא יכולה להבין את רחשי ליבו של מישהו שחייו נתקעו בגלל חוב של 10,000 שקל לבנק, כשהוא רואה איך מוחקים מאות מיליונים למישהו שהיה נשאר מאוד עשיר גם אם היה נאלץ להיפרד מ-90% מהונו הפרטי?

"אני מבינה בהחלט, אבל אנחנו מחמיצים את הרציונל העסקי שכרגע תיארתי. בכל מקום שבו יש עסק, עלולה להתרחש חדלות פירעון. חדלות פירעון גוררת הסדר חוב, והסדר חוב גורר 'תספורת'. לא פעם זהו הצעד הראשון בדרך להבראת החברה. העולם העסקי רווי סיכונים, וכשאנו מבקשים לערוף את ראשי המנהלים, בלי לבחון את התנהלותם לגופה, אין לזה בסיס".

- זו דעה מאוד לא פופולרית בשיח של הימים האלה.

"כשאני מרצה בקורס להכשרת דירקטורים, אני מדגישה ואומרת להם: 'מותר לטעות, אבל אסור להתרשל'. כשאתה חי את העולם העסקי, אתה חייב לקחת סיכונים והניסיון לשפוט את המהלכים בחוכמה שבדיעבד, זו בעיניי הטיפשות הגדולה ביותר. תבחן את יוסי מימן, מוטי זיסר, נוחי דנקנר ואילן בן-דב: אם התקבלו אצלם החלטות שלא לפי דין - ערוף את ראשם, אבל אם הן התקבלו כסדרן והתרחש כישלון עסקי - עזור להם להבריא את החברה.

"הלך-הרוח הקיים בציבור כיום מדכא את היזמות העסקית ואת שוק ההון. עובדה שבתיק אי.די.בי העביר בית המשפט מסר אחראי לציבור, שלפיו הוא 'לא ממהר לשלוח את החולה לאשפוז', כי בית המשפט יודע טוב יותר מכל גורם אחר שפירוק הוא הפתרון הרע ביותר לכל הצדדים. צריך להפסיק את השנאה הרושפת ואת העליהום על בעלי השליטה ולשקול עניינית את האלטרנטיבה הטובה ביותר בנסיבות העניין".

בואו איתה אל הגליל

עו"ד לקנר ואני יושבים ב"נאמוס" שבמועדון היאכטות במרינה של הרצליה, מסעדת סושי מרהיבה שלקנר מבטיחה לי שהיא "הכי טובה בארץ". לא הייתי מתחייב על עניין ה"הכי טובה", אבל בהחלט הייתי מכריז עליה כאחת הטובות. בקבוק יין לבן וקר, בתוספת רוח נעימה שעולה מן הים אפילו ביום שרב לוהט, משלימים את האווירה: רק 5 דקות צפונה מתל-אביב ומטר אחד מערבה מקו החוף, וההרגשה היא כאילו עברנו לאירופה, בלי צ'ק-אין וביקורת דרכונים.

רק שלא תטעו - לקנר לא גדלה על סושי ויין מצונן במי קרח: "גדלתי בקריית ביאליק להורים מהגרים שלא נטמעו בארץ. הדרך היחידה שלי לייצר מוביליות כלכלית וחברתית הייתה דרך הלימודים".

במקרה של לקנר, לא מדובר על פילוסופיה מעורבת בנוסטלגיה, אלא בהכרה שהכתיבה את מהלך חייה הבוגרים: "עד אחרי הצבא הייתי חצויה בין שתי אהבות. אחת למוזיקה ואמנות והשנייה ללימודים. בבית-הספר הייתי תלמידה שקדנית, אבל בצבא שירתי בלהקת פיקוד צפון האחרונה שלפני תקופת רפול. דני ליטאי היה הבמאי, יאיר רוזנבלום המנהל המוזיקלי, אהוד מנור כתב את מילות השירים, ויהושע סובול כתב את קטעי הקישור".

- משהו שאנחנו מכירים? איזה סולו בלתי נשכח?

"מבין הלהיטים ששרתי בשעתו אתה ודאי מכיר את 'בוא איתי אל הגליל' או 'בלילה על הדשא'".

- וואו! נכסי צאן ברזל. אז למה לא נשארת בתחום?

"קיבלתי הצעות מפתות מעולם הבידור. האמרגן אברהם דשא פשנל רצה להחתים אותי כמחליפה של ירדנה ארזי ב'שוקולד מנטה מסטיק', אבל הוריי התנגדו. אבי אמר: 'לא יקום ולא יהיה - את תלכי לאקדמיה'".

- בדיעבד את לא מצטערת?

"זו שאלת מפתח שמעסיקה אותי. עם הרקע שממנו באתי, אני מניחה שאולי בתת-מודע החיפוש אחר ביטחון כלכלי הכתיב את מהלכיי".

- מה נשאר מאהבת המוזיקה שלך?

"מוזיקה היא פס-הקול של חיי. אני מרבה לצרוך מוזיקה מכל הסוגים. ראיתי בחו"ל הופעות של ברוס ספרינגסטין, ארתה פרנקלין, שארל אזנאבור, גאל קוסטה, ברברה סטרייסנד ועוד, אבל דווקא אחת ההופעות שהכי אהבתי לאחרונה הייתה של מתי כספי וריקי גל, באולם קטן במלון בעת כנס לשכת עורכי הדין באילת. יש לי גם אהבה גדולה לשירי ארץ ישראל מכל התקופות - מסשה ארגוב ועד ליוני רכטר".

- ומה לגבי אמנויות הבמה האחרות?

"אנחנו נמנים על חוג הידידים של תיאטרון בית לסין. אני חושבת שהתיאטרון הישראלי הוא תיאטרון משובח בכל קנה-מידה".

- ודברים ארציים יותר, כמו טלוויזיה?

"אני כמעט שלא צופה. בקושי מספיקה לראות את 'לילה כלכלי' או את 'לונדון וקירשנבאום' בשידור החוזר ב-1:30. בימי שפעת או לילות לבנים אני צופה ברצף בסדרות כמו 'בית הקלפים' או 'מד מן', האחת עם קווין ספייסי והשנייה עם ג'ון האם - שני גברים אפלים וכריזמטיים בעיניי".

- זמן לקרוא נשאר לך?

"אני צרכנית ספרים עונתית. בגלל שהעשייה היומיומית שלי דורשת לרוב קריאת כמות אדירה של חומר כתוב, זה מותיר לי מעט מאוד זמן לקריאה לשם הנאה, אבל הגעגוע צץ בחופשות.

"אם אני צריכה לבחור ספר אחד שהוא ממש 'מנטור' עבורי, אני אבחר ב'הנרות בערו עד כלות' של הסופר ההונגרי שנדור מראי. ספר שבמרכזו דילמה מוסרית: האם אדם צריך להיות נאמן לחברו או קודם כל לעצמו. בכל פעם אני חוזרת אליו ומגלה בו דברים חדשים".

עוד כתבות

הדמייה של הרחבת הכנסת / צילום: פלג אדריכלים

הוועדה המחוזית ירושלים החליטה לצמצם את הרחבת הכנסת

שטחי הבניה מעל הקרקע צומצמו בחצי משיקולים של כבוד למבנה ההיסטורי

 

אורן שייך, מוביל פיתוח תוכנה בחברת BrightWay Vision / צילום: יח"צ

"דאגתי שהציפורים במשרד יהיו מזן רגוע ועם ציוץ עדין"

אורן שייך (49) מוביל פיתוח תוכנה בחברת BrightWay Vision ● טווח שכר: 33-37 אלף שקל

כרמל שאמה הכהן / צילום: תמר מצפי

מכה לעיריית ר"ג: ביהמ"ש ביטל את מדיניות התמ"א שלה

השופט איתן אורנשטיין קיבל את עתירת התאחדות הקבלנים, קבע כי הוועדה המקומית חרגה מסמכותה, ופסק כי המדיניות הקודמת של תמ"א 38 ברמת גן - היא התקפה ● ראש עיריית ר"ג: אערער לעליון

קונים בדיזנגוף סנטר/ צילום: שלומי יוסף

30% הנחה למי שהצביע: יוזמה חדשה תעלה את אחוז ההצבעה?

קבוצת סטודנטים ובוגרים מהמרכז הבינתחומי הקימו את עמותת "מצביעים 70", שמטרתה להעלות את אחוז ההצבעה ע"י מתן הנחות במגוון בתי עסק ● מדובר ב-30% הנחה על מוצרים ושירותים בפורמטים השונים של בתי העסק, כאשר ההנחה תוענק למי שיציג תמונה שלו מחוץ לקלפי

שר המשפטים אמיר אוחנה / צילום: כדיה לוי, גלובס

עוד חוזר הניגון: כניסתה לתוקף של הרפורמה בתקנות סדר הדין האזרחי נדחתה שוב בחצי שנה

יום לפני הבחירות הורה שר המשפטים אמיר אוחנה על דחיית כניסתן לתוקף של תקנות סדר הדין האזרחי, בדיוק כפי שעשתה שרת המשפטים לשעבר איילת שקד יומיים לפני הבחירות הקודמות ● מבין נימוקיו של השר: הרפורמה עשויה לשמש "כר פורה לפרשנות ולאקטיביזם שיפוטי"

יגאל כרמי, מנכ"ל תדיראן סוללות / צילום: תמר מצפי, גלובס

תדיראן סוללות תובעת את מועצת ברנר ב-59 מיליון שקל: מונעת הקמת מפעל חדש

בכתב התביעה נטען כי "המהלכים השונים של הנתבעים לסיכול הקמת המפעל במגרש המיועד פוגעים באופן ברור בתדיראן סוללות, והצטברותם של כלל המהלכים לא מותירה מקום לספק כי מדובר בהתנהלות מאורגנת שמטרתה סיכול הקמת המפעל"

אייל לפידות / צילום ארכיון: תמר מצפי

האם אי.די.בי תספוג "תספורת" של 24 מיליון שקל על ההלוואה לאייל לפידות בעסקת כלל ביטוח?

החברה דיווחה היום כי היא בוחנת מכירה של הלוואת מוכר בסך 118 מיליון שקל, שאותה היא מחויבת להעמיד ללפידות, בתמורה לסכום של 93.5 מיליון שקל בלבד

אמזון./ צילום:  צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

מיליוני חבילות בשנה: אמזון חתמה על הסכם הפצה בלעדי עם דואר ישראל

עפ"י הערכות, ההסכם צפוי להגדיל את הכנסותיה של דואר ישראל בעשרות מיליוני שקלים בשנה, בהתאם לצפי של מיליוני חבילות שהחברה תפיץ עבור אמזון ברחבי הארץ

בני גנץ, בנימין נתניהו / צילום: איל יצהר, תמר מצפי

מה מצפה לנו אחרי הבחירות?

ישנם שלושה תרחישים ריאליים: בחירות סבב ג', ממשלת ימין-חרדים צרה או ממשלת אחדות ● דעה

 

אסדת קידוח / צילום אילוסטרציה: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב

יותר מהאמברגו הערבי ומלחמת יום כיפור: האם הנזק להפקת הנפט צפוי לגרור מיתון

מחסור בנפט עבור העולם המתועש גורר עלייה חדה במחירים, שבתורה עלולה לגרור את העולם למיתון חריף, במקביל להתייקרות חומרי הגלם ● תקיפת המל"טים בסעודיה גוררת אובדן הפקה של 5.7 מיליון חביות נפט ביום; מדובר בנזק חמור יותר מזה שנגרם כתוצאה מהחרם הערבי ומפלישת עיראק לכווית ● ארה"ב הודיעה כי תכסה על אובדן הנפט הסעודי, אך האם זה יספיק?

שחר בן מאיר/ צילום: יונתן בלום

עתירה לועדת הבחירות: עצרו מסרים מוקלטים ביום הבחירות עם מידע לא מהימן על שיעור ההצבעה

עו"ד שחר בן מאיר פנה בעתירה לועדת הבחירות ובה ביקש לעצור מסרים מוקלטים מראש, שהוכנו על ידי הליכוד, באמצעות ח"כ יואב קיש , ואנשים מטעם הליכוד כגון ראש מועצת בנימין ישראל גנץ

הזוכים ב-ThePITCH ב-2018 / צילום: שאולי לנדנר

1 מתוך 200: אלה הסטארט-אפים שעלו לגמר תחרות ThePITCH

ביום רביעי הקרוב, במסגרת הג'רני, ייערך גמר תחרות ThePITCH, שבו יתמודדו שמונה סטארט-אפים ● תחומי העיסוק שלהם - מאבטחה ועד חלבונים ומנועי חיפוש

מנכ”ל הדסה, פרופ’ זאב רוטשטיין / צילום: ליאור מזרחי

החרם הפלסטיני עובד? בתי החולים בישראל צופים ירידה של 100 מיליון שקל בהכנסות

הרשות הפלסטינית הורידה באופן חד את מספר האישורים שהיא מספקת לתושביה לעבור טיפוליים רפואיים בישראל ● זאת בשל חוק קיזוז משכרות למחבלים שמקטין את הכנסותיה ב-500 מיליון שקל בשנה ● הנפגע העיקרי: בית החולים הדסה שהכנסותיו מהרשות ב-2019 קטנו ב-70 מיליון שקל

הרמטכ״ל אביב כוכבי, ראש המל״ל מאיר בן שבת, ראש המוסד יוסי כהן, ראש  השב״כ נדב ארגמן, והמזכיר הצבאי שלו תא״ל אבי בלוט / צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון, יח"צ

האם היועמ"ש מנדלבליט חסם את נתניהו מלצאת למלחמה?ֿ

בשבוע שעבר רה"מ יצא לכנס בחירות באשדוד, אך נאלץ להתפנות למרחב מוגן עקב ירי רקטות על העיר ● בהמשך אותו לילה הגיע נתניהו להתייעצות בקריה וקיים התייעצות ביטחונית, ובמהלכה - עפ"י הפרסומים - דחף ליציאה למבצע צבאי רחב-היקף ● מה גרם לו לשנות את דעתו?

יובל כהן פורטיסימו / צילום:שלומי יוסף

פורטיסימו יוצאת לגיוס קרן חמישית בהיקף של יותר מחצי מיליארד דולר

קבוצת קרנות הפרייבט אקוויטי שמוביל יובל כהן גייסה עד היום כמיליארד דולר בארבע קרנות שהניבו תשואות של פי 7-4 ● הפתעה: גם קיבוצים מתעניינים בהשקעה של מיליוני דולרים בקרן, המתמחה בחברות צמיחה בעלות זיקה לישראל הפועלות בתחומי ההייטק והתעשייה

ארז ענתבי / צילום: איל יצהר

חוזה משמעותי לאלוט עם לקוח קיים, בהיקף עשרות מיליוני דולרים

ספקית פתרונות האבטחה בתקשורת תמכור ללקוח מאזור EMEA את הפתרון שלה, AllotSmart

אתי אלישקוב/ צילום :אבי מועלם

חברת הביטוח ליברה יוצאת נגד פייסבוק והמטבע הדיגיטלי שלה

חברת הביטוח הדיגיטלית הישראלית "ליברה" הגישה תביעה בסך 5 מיליון שקל נגד פייסבוק, שהודיעה לאחרונה על השקת מטבע דיגיטלי באותו שם ● לטענת חברת הביטוח, היא הבעלים של כל הזכויות בסימן "ליברה" בישראל

דורון גרסטלר, מנכ"ל פריון / צילום: תמר מצפי

רונן שילה ממשיך להקטין ההחזקה בפריון: מכר בחודשים האחרונים מניות בכ-1.7 מיליון דולר

שילה הפך לבעל מניות בפריון ב-2013, כשהחברה רכשה את חטיבת סרגלי הכלים של החברה שייסד, קונדואיט

אפי כץ  / צילום: איל יצהר, גלובס

"פינוי-בינוי צריך להיות לפחות 50% מהבנייה. צריך להשאיר את התמ"א רק למקרים חריגים"

לא פחות מ-10 אלף יחידות דיור בפרויקטים של פינוי-בינוי מקדם היום היזם אפי כץ, הבעלים של חברת ענב ● הוא לא מאמין בעטיפה לבניין מבית היוצר של תמ"א 1, חושב שבתמ"א 2 צריך להשתמש רק במקרים מיוחדים, ודוחף לשימוש נרחב בפינוי-בינוי במרכזי הערים

חנן מור / צילום: אייל טואג

גם החברות הקטנות נהנות מהביקושים הגבוהים בשוק האג"ח: חנן מור ורפק השלימו גיוסי חוב בהצלחה

חברת הנדל"ן חנן מור השלימה גיוס של קרוב ל-80 מיליון שקל, בריבית של 2.35%, לעומת ריבית של 2.9% שהציעה במכרז ● רפק, שפעילותה מתרכזת בתחום הפרויקטים בחשמל, קיבלה בשלב המוסדי בהנפקה התחייבויות של כ-100 מיליון שקל, בריבית שנתית של 4.35%, במקום ריבית מקסימום של 5.4% שהוצעה