תוכן מקודם

כתבה זו נכתבה והופקה על ידי כותבי תוכן מקצועיים בשיתוף גורם מסחרי.

כתבות התוכן השיווקי בגלובס כוללות מידע ענייני בעל ערך מוסף לקורא, תוך שמירה על שקיפות מרבית כחלק מהקוד האתי של גלובס.

"אני נלחמת בעצמי שלא לכתוב משפטים ארוכים מדי"

הסופרת יהודית קציר הוציאה כבר 10 ספרים, 3 מהם ספרי ילדים, 3 רומנים, ולדבריה הז'אנר נקבע בהתאם לעלילה, ולא בהכרח מוחלט מראש ■ את ספריה ניתן לקרוא גם בגרסה אלקטרונית בטאבלט

הסופרת יהודית קציר התפרסמה לראשונה בראשית שנות ה-90, כאשר ספרה "סוגרים את הים" יצא לאור. מאז, נראה היא ממשיכה לסחוף אחריה קהילה אוהדת של קוראים, המלווים אותה מספר לספר.

את ריבי, גיבורת ספרה השני של קציר "למאטיס יש את השמש בבטן", פגשו הנאמנים שבקוראים כמו גם החדשים שבהם, גם בספר "הנה אני מתחילה". אמנם חלפו 8 שנים בין שני הספרים, אולם קציר בחרה לבנות גם את עלילת ספרה הרביעי שיצא בשנת 2003 סביב אותה הדמות, למרות שלדבריה, היא הבינה כי נכון יהיה לבחור בריבי רק במהלך תהליך הכתיבה.

"כשהתחלתי לכתוב את הספר לא ידעתי שריבי תהיה הגיבורה. לאט לאט הבנתי שבעצם זו אותה הנפש, אז חבל להמציא דמות עם ביוגרפיה אחרת, כשכבר יש את ריבי".

- זה ז'אנר שאת ממשיכה בו?

"להמשיך עם אותה הדמות? לא. יש הרבה סופרים שממשיכים ומלווים את אותה הדמות מספר לספר. פיליפ רות' למשל יצר את נתן צוקרמן. בכל מקרה, עדיין אפשר לקרוא כל ספר בפני עצמו".

- ובספרים שלך, יש אלמנטים שמוזכרים בשניהם?

"אם, אז זה מרומז. עלילת הספר 'הנה אני מתחילה' מתמקדת ביחסים של ריבי עם המורה שלה, ואת זה אי אפשר למצוא ב'למאטיס יש את השמש בבטן'. אבל היחסים שלה עם החברה והתהיות בנוגע לזהות המינית, כן מרמזים על משהו".

- הספרים האלה, כמו גם ספרך האחרון "צילה" הם רומנים, אבל כתבת גם סיפורים קצרים ונובלות. יש לך העדפה? סיפור ארוך או קצר?

"אלו לא העדפות שלי, אלא העדפות של הסיפור. יש סיפורים ארוכים ויש דמויות שמסתפקות בעלילה קצרה. אין לי העדפה. כתבתי גם כאלה וגם כאלה. בנובלה הסיפוק מהיר יותר, כך גם בספרי הילדים שכתבתי. ספרי ילדים אני יכולה לכתוב תוך שבוע. רומן זה כמו מסע. את הרומן האחרון שלי, "צילה" כתבתי כולל התחקיר כשנתיים וחצי".

- מה ואת מי את קוראת, ובעצם, ממי את מושפעת?

"אני קוראת וקראתי הרבה מאוד. אם הכוונה להשפעות, אז בתחילת הדרך הושפעתי מאוד מיעקב שבתאי".

- כולל המשפטים הארוכים?

"כן, את 'סוגרים את הים' כתבתי ככה. לפעמים אני נלחמת לא לכתוב ארוך מדי. אני אומרת לעצמי שאולי בכל זאת הדמות תחשוב במשפטים קצרים. אבל אין ספק שהוא השפיע עלי".

- מה את קוראת עכשיו?

"את פרנסוס על גלגלים של כריסטופר מורלי. מאוד ניהנתי ממנו. הוא גם קצר יחסית, ואני אוהבת לסיים ספר בתוך מספר שעות".

- הספרים שלך יצאו גם בגרסה האלקטרונית של e-vrit. מה דעתך על חווית הקריאה הזו?

"כקוראת עדיין לא הצלחתי להתרגל למדיה הזו. מודה שיהיה לי קצת קשה. אבל יש יתרונות - בטאבלט קל משקל יש מקום להרבה מאוד ספרים, וגם לשאת ספרים עבים במיוחד. אני בטוחה שזה עניין של גיל, ושאפשר להתרגל לחידוש שבזה. הבנות שלי למשל נולדו לתוך הטכנולוגיה, והן חיות במסכים. אני מכירה גם כמה וכמה בני גילי שהתרגלו לקרוא ככה. כשהציעו לי שהספרים יופיעו גם בגרסה אלקטרונית, שמחתי.

כתבה זו היא חלק מסדרת "סימני קריאה" העוסקת בספרות וסופרים, והיא שיתוף פעולה עם חברת סמסונג, יצרנית Galaxy Tab 3.
צרו איתנו קשר *5988