אירופה הקלאסית: חגיגות המוזיקה כבר החלו - הנה המלצות לפסטיבלים

עונת הפסטיבלים הקלאסיים באירופה כוללת את המנצחים והסולנים החשובים בעולם ■ קבלו את המבחר החל מהיוקרתי והיקר ביותר (לוצרן), וכלה בזה ששובר את השוק (בוקרשט) ■ האזנה נעימה

קיץ כבר כאן, ואיתו מתחילה העונה החמה של פסטיבלי המוזיקה הקלאסית באירופה. הפסטיבלים היוקרתיים מציעים מבחר אדיר של קונצרטים מעולים, שבהם ניתן לראות את התזמורות, המנצחים והסולנים החשובים בעולם. עונת הפסטיבלים מתחילה ממש עכשיו, ובחלק מהם, תימשך עד סוף תקופת החגים.

הפסטיבלים האלו מספקים פיתרון מצוין לחובבי המוזיקה הקלאסית בארץ שמבקשים להישאר מעודכנים בשמות ה"חמים". זאת כיוון שישראל אינה נמצאת על מפת הפסטיבלים העולמית, והאפשרות לשמוע כאן את התזמורות הגדולות בביצועים חיים פשוט אינה קיימת.

כתבה זו מצביעה על כמה מהפסטיבלים הקלאסיים המומלצים לכיסים שונים - החל מהיוקרתי והיקר ביותר (לוצרן), דרך מספר אופציות ביניים, וכלה בזה ששובר את השוק (בוקרשט).

אוסטריה - פסטיבל זלצבורג

מצעד הכוכבים של המוזיקה הקלאסית

פסטיבל זלצבורג הוא אחד הפסטיבלים היוקרתיים ביותר בכל הנוגע למוזיקה סימפונית. מופיעות בו בקביעות התזמורות המובילות בעולם, ולצידן יש בו גם הפקות אופרה, קונצרטים קאמריים, קונצרטים קוליים ועוד.

מתי: 19 ביולי עד 1 בספטמבר.

שמות גדולים: פסטיבל זלצבורג משמש כמפגש פסגה של המוזיקאים הקלאסיים בעולם, וגם השנה יתארחו בו השמות הגדולים ביותר. בין היתר תככב בו השנה התזמורת הסימפונית "סימון בוליבאר" מוונצואלה, שתופיע הן בניצוחו של המטאור - גוסטבו דודאמל והן בניצוחו של סיימון ראטל. התזמורת הפילהרמונית של וינה תופיע בפסטיבל במגוון קונצרטים, שעליהם ינצחו גדולי עולם כמו ניקולאוס הרנונקור, זובין מהטה, ריקרדו מוטי, כריסטיאן טילמאן ולורין מאזל. התזמורת הפילהרמונית של ברלין תופיע בניצוחו של סיימון ראטל, תזמורת "דיוואן מזרח מערב" תופיע בניצוח מייסדה דניאל ברנבוים, תזמורת הגוונדהאוז מלייפציג תופיע עם ריקרדו שאיי, תזמורת אקדמיית סנטה צ'צ'יליה מרומא תופיע בניצוח אנטוניו פפאנו, ועוד. עוד מנצחים גדולים: ג'ון אליוט גרדינר, תומאס הנגלברוק ואיבון בולטון, שינצחו בקונצרטים שונים על יצירות מאת מוצרט.

תוכניות בולטות: הפסטיבל מציע השנה שלל קונצרטים סימפוניים וקאמריים מעולים, שבהם יבוצע בין היתר מכלול הסימפוניות של גוסטב מהלר עם תזמורות שונות ומנצחים שונים. בין שיאי הפסטיבל יהיו ללא ספק הביצועים לסימפוניות מספר 3, 7 ו-8 של מהלר, בהם תנגן תזמורת "סימון בוליבאר" בניצוחו של גוסטאבו דודאמל. דגש נוסף יהיה על היידן (מכלול האורטוריות בניצוחו של הרנונקור), ומוצרט (מוזיקה קולית עם טובי המנצחים). בנוסף לקונצרטים הסימפוניים והקאמריים יבוצעו במסגרת הפסטיבל גם שלל אופרות: "פלסטאף" ו"נאבוקו" (ורדי), "לוצ'יו סילה" ו"כך עושות כולן" (מוצרט), "אמני הזמר מנירנברג" ו"ריאנצי" (וגנר), "נורמה" (בליני) ועוד. על "פלסטאף" ינצח זובין מהטה, שבימים אלו מנצח עליה בפילהרמונית בהצלחה גדולה.

ממה להיזהר: לפני שאתם סוגרים על טיסה ומלון ודאו שיש לכם כרטיסים. הרבה מופעים כבר "סולד אאוט" בשלב זה.

שורה תחתונה: הסלבריטאים הגדולים של עולם המוזיקה הקלאסית נפגשים בזלצבורג. לא תבואו?

אתר הפסטיבל: salzburgerfestspiele.at

גרמניה - פסטיבל בטהובן בעיר בון

חופשה רגועה

פסטיבל בטהובן בעיר בון מתמקד במוזיקה סימפונית וקאמרית מלב הרפרטואר. בנוסף, יש בו מופעים מעניינים של ג'אז ומוזיקה אתנית. בון היא עיר הולדתו של בטהובן, והקונצרטים הסימפוניים מתקיימים ב"אולם בטהובן", הממוקם על גדות נהר הריין. בפסטיבל יש גם תוכניות של מוזיקה מודרנית, אבל הוא פונה במיוחד למי שמעדיף רפרטואר קלאסי ורומנטי. העיר עצמה מאפשרת חופשה בעלת אופי רגוע.

מתי: 5 בספטמבר עד 5 באוקטובר.

שמות גדולים: תזמורת ברמן בניצוח קנט נגאנו, זמרת הסופרן מיאה פירסון, הפסנתרנית הלן גרימו, המנצח תומאס הנגלברוק, תזמורת פיטסבורג בניצוח מנפרד הונק, רביעיית קזאלס, הפסנתרנית יוג'ה וואנג, זמרת הסופרן כריסטיאנה שפר, התזמורת הסימפונית של לונדון בניצוח דניאל הרדינג, הפסנתרן אנדרש שיף, רביעיית בורודין, אקדמיית סט. מרטין בניצוח נוויל מארינר, ועוד.

תוכניות בולטות: ערב שבמרכזו הקונצ'רטו לקלרינט של מוצרט והסימפוניה מס' 4 של ברהמס, בניצוח קנת נגאנו; קונצרט עם "זיקוקי דינור מלכותיים" של הנדל ו"וריאציות אניגמה" של אלגאר בניצוח תומאס הנגלברוק; האופרה "פידליו" של בטהובן בניצוח פאבו ירווי; קונצרטים סימפוניים וקאמריים בהשתתפות הפסנתרנית הלן גרימו; קונצרט בניצוח קז'ישטוף פנדרצקי, שבו יבוצע בין היתר קונצ'רטו לפסנתר פרי-עטו; רסיטלים לפסנתר של אנדרש שיף, בהם ינגן סונטות לפסנתר של בטהובן.

ממה להיזהר: אולם הקונצרטים של בון מיושן יחסית, והאקוסטיקה שלו לא מדהימה. קצת כמו היכל התרבות אצלנו לפני השיפוץ. שורה תחתונה: פסטיבל איכותי ומגוון, שמארח השנה סולנים ומנצחים מצוינים.

אתר הפסטיבל: beethovenfest.de

שוויץ - פסטיבל לוצרן

נהדר אך יקר

פסטיבל לוצרן נחשב, לצידו של פסטיבל זלצבורג, לאחד הפסטיבלים הקלאסיים המובילים בעולם. מנהלו המוזיקלי של הפסטיבל הוא קלאודיו אבאדו הנפלא, ו"תזמורת הבית" היא תזמורת מעולה שחבריה הם מטובי הנגנים באירופה. הקונצרטים הסימפוניים מתקיימים באולם חדש ויפהפה, המאופיין באקוסטיקה מצוינת. הבעיה היא שעל כל היופי הזה צריך לשלם הרבה כסף: כרטיס למקומות הטובים יעלה לכם כ-1,200 שקל. מתי: 16 באוגוסט עד 15 בספטמבר. שמות גדולים: בדומה לזלצבורג, גם בלוצרן תהיה השנה חגיגה של שמות גדולים. בין המנצחים יופיעו קלאודיו אבאדו, דניאל ברנבוים, לורין מאזל, אסה-פקה סאלונן, דיוויד רוברטסון, פייר בולז ומנפרד הונק. בין הסולנים - הפסנתרנים מיצוקו אושידה, מאוריציו פוליני, דניס מטסוייב ויפים ברונפמן, זמרת הסופרן דורותיאה רושמן, הבאריטון תומאס המפסון והכנר ריי צ'ן. בין ההרכבים - רביעיית "דיוטימה", "קונצ'רטו איטליאנו" בניצוח רינלדו אלסנדריני, רביעיית "ג'אק" ועוד. תוכניות בולטות: הפסטיבל מציע היצע עצום של מוזיקה סימפונית, קאמרית, רסיטלים, אופרות, מוזיקה מודרנית ומוזיקה אתנית. ממה להיזהר: משיחת הטלפון מהבנק אחרי שתרד לכם הוויזה. שורה תחתונה: פסטיבל יוקרתי ויקר.

אתר הפסטיבל: lucernefestival.ch

איטליה - פסטיבל MITO

למרות המצב

פסטיבל MITO מתקיים במקביל בערים מילאנו וטורינו בצפון איטליה. זהו פסטיבל איכותי ומגוון, שמתמקד במוזיקה קלאסית אך כולל גם הרבה מוזיקת עולם, ג'אז, רוק, מוזיקה עתיקה, מוזיקה מודרנית ועוד. מארגני הפסטיבל גאים בכך שהצליחו "להרים" אותו למרות המצב הכלכלי הקשה באיטליה, ולקהל יש בכך דווקא יתרון: מחירי הכרטיסים זולים באופן משמעותי מאלו שבפסטיבלים היוקרתיים בחלקים הצפוניים יותר של אירופה.

מתי: 4-21 בספטמבר.

שמות גדולים: האקדמיה למוזיקה עתיקה מברלין בניצוח דניאל רוס; תזמורת פסטיבל בודפשט בניצוח איוואן פישר; הצ'לן טרולס מארק; תזמורת סט. פטרסבורג בניצוח יורי טמירקנוב; הפסנתרן הותיק אלדו צ'יקוליני; האנסמבל הקולי המעולה "לה וונקסיאנה"; הצ'לנית הנפלאה סול גאבטה; אנסמבל הבארוק "האמנויות הפורחות" בניצוח וויליאם כריסטי. תזמורת "מאג'ו מוזיקאלה" מפירנצה בניצוח זובין מהטה; תזמורת סנטה צ'צ'יליה בניצוח אנטוניו פפאנו.

תוכניות בולטות: הפסטיבל יכלול השנה 109 מופעים, שיתקיימו ביותר מ-60 אתרים שונים. בתחום הקלאסי יתקיימו מחוות מיוחדות ליצירות מאת סרגיי רחמנינוב, בנג'מין בריטן ולוצ'אנו בריו, שעולם המוזיקה מציין להם "יום שנה" במהלך 2013. בנוסף יתקיימו שלל מופעים של מלחינים אהובים מהבארוק, הקלאסיקה והרומנטיקה, עם תזמורות ומנצחים שחלקם ב"ליגת העל" של עולם הביצוע.

ממה להיזהר: אחוז השמות הגדולים בפסטיבל לא גבוה באופן יחסי, ומופיעים בו גם לא מעט מבצעים מקומיים שאינם מהצמרת העולמית.

שורה תחתונה: פסטיבל MITO מציע מגוון עשיר של מופעים, במחירי קונצרטים שווים לכל נפש. מעבר למוזיקה, הוא מתקיים באזור מושך מאוד בכל הנוגע לאוכל, נוף ואווירה.

אתר הפסטיבל: mitosettembremusica.it

רומניה - פסטיבל אנסקו בבוקרשט

מוזיקאים גדולים במחירים קטנים

"פסטיבל אנסקו" (Enescu) בבוקרשט מציע פיתרון מצוין למי שרוצה לשמוע את השמות הגדולים בעולם המוזיקה - אבל בתקציב מוגבל. ההסבר פשוט: המחירים ברומניה הרבה יותר נמוכים מאשר במערב אירופה, וכך אפשר ליהנות מקונצרטים של ההרכבים הטובים ביותר במחיר של כ-40 עד 80 שקל לקונצרט. לשם השוואה - כרטיס למקומות הטובים ביותר בקונצרט סימפוני בפסטיבל לוצרן יעלה לכם כ-1,200 שקל, ובפסטיבל זלצבורג - כ-1,000 שקל. כמובן שהמחירים ברומניה זולים יותר גם בכל מה שנוגע למלון, שירותי הקרקע וכל היתר. מתי: 1-28 בספטמבר.

שמות גדולים: רשימת השמות בפסטיבל אנסקו השנה מדהימה ממש, ויכולה לפאר את הפסטיבלים היוקרתיים ביותר. בין היתר היא כוללת את תזמורת האופרה הממלכתית ברלין בניצוח דניאל ברנבוים; הפסנתרן הסולן ראדו לופו; תזמורת פיטסבורג עם המנצח מנפרד הונק והפסנתרנית יוג'ה וואנג; תזמורת פריז בניצוח פאבו ירווי; רביעיית המיתרים "ארקדיה"; תזמורת הבארוק המעולה "אירופה גלאנטה" עם הכנר והמנצח פאביו ביונדי; זמרת הסופרן ויולטה אורמאנה (שתשיר "בשירי גורה" של שנברג); הרכב הבארוק "לה ונקסיאנה" בניצוח קלאודיו קאווינה; תזמורת סנטה צ'צ'יליה מרומא בניצוח אנטוניו פפאנו; הפילהרמונית של לונדון בניצוח ולדימיר יורובסקי; הרכבי המוזיקה העתיקה "הספריון IXX" ו"לה קאפלה ריאל מקטאלוניה" בניצוח ג'ורדי סבאל; הפסנתרן יבגני קיסין; תזמורת ה"קונצטחבאו" מאמסטרדם בניצוח מאריס יאנסונס והפסנתרן האדיר מאריי פרהיה.

תוכניות בולטות: יש המון. דוגמאות: דניאל ברנבוים וראדו לופו יבצעו יחד את הקונצ'רטו לשני פסנתרנים של מוצרט, בתכנית שבה ינצח ברנבוים גם על "ארבעה קטעי קודש" מאת ורדי; מנפרד הונק ינצח על תוכנית יפהפייה שבה יבוצעו הקונצ'רטו לפסנתר מס' 1 של צ'ייקובסקי והסימפוניה מס' 5 של שוסטקוביץ'; ראדו לופו יבצע רסיטל שכולו שוברט; פאביו ביונדי ינגן וינצח על תכנית שכולה ויואלדי; ברטראנד דה-בילי ינצח על יצירתו הנפלאה של שנברג "שירי גורה"; השחקן ההוליוודי ג'ון מלקוביץ' יופיע בתוכנית "הקומדיה השטנית", שעלתה לא מזמן גם בארץ, עם זמרות ותזמורת בארוק מווינה.

ממה להיזהר: ממוזיקאים מקומיים שמשובצים אף הם בתכנית הפסטיבל, ואיכותם אינם משתווה לאלו של האורחים הבינלאומיים הנוצצים.

שורה תחתונה: שמות גדולים במחיר מצחיק.

אתר הפסטיבל: festivalenescu.ro/en

צרו איתנו קשר *5988