לכתבה הקודמתחופשה בחו"ל: הרים, צוקים והרבה טבע בזגוריה שביוון לכתבה הבאהאירופה הקלאסית: חגיגות המוזיקה כבר החלו - הנה המלצות לפסטיבלים

פסגת האושר: מסע להרי הפירנאים המדהימים בספרד

מלבד הנוף עוצר הנשימה של הרי הפירנאים בספרד, אפשר לנצל את האזור לסגירת פערים בתחום האקסטרים: גלישה מגובה של 300 מטרים בתוך קניון בין מפלי מים קפואים, רפטינג אימתני ומזחלת ההרים הארוכה באירופה

05/08/2013, 07:21
כפיר כשריאן

את הנוף המתועש והצפוף ביציאה משדה התעופה הבינלאומי בברצלונה, מחליף נוף כפרי ודליל של מטעי אגסים, תפוחים ודובדבנים הנחשבים לטובים ביותר בספרד. מדי פעם חולפים ששת הג'יפים בדרכם להרי הפירנאים דרך כפרים קטנטנים עם כמה עשרות תושבים. בהמשך הם יתגלו כהומי אדם בהתחשב במה שעוד מצפה לנו.

הפירנאים הם שרשרת הרים המהווה גבול טבעי בין ספרד (בצפון) וצרפת (בדרום). שרשרת ההרים המרהיבה הזו נמתחת ממזרח למערב ומסתיימת בקצה האחד בים התיכון ובקצהו השני באוקיאנוס האטלנטי. 3,400 מטרים זהו גובהו של ההר הגבוה ביותר, כשסביבו עוד כ-200 פסגות המזדקרות אל מעל ל-3,000 מטרים. החורף האחרון היה הקשה זה עשור בספרד, גובה השלג הגיע בפסגות לכ-15 מטרים וסיפק עונת סקי חלומית ומוצלחת מאוד שתימשך לתוך הקיץ.

ששת הג'יפים כאילו נעים בתוך תמונת נוף ענקית וצבעונית, כזו שתגרום למביטים בה לשחרר מנת אוויר לא מבוקרת מהריאות. מסביב מצוקים תלולים ומשופעים, בצדי הדרך נחלים קטנים זורמים לאיטם בדרך לנקודת החיבור עם אחד הנהרות בסביבה. מנהרות החצובות בתוך הסלע הן חלק אינטגרלי מהנוף כאן. יאיר, המדריך של החברה הגיאוגרפית, מפציר לשמור מקום במצלמה.

הודות לכמויות המים האדירות שזורמות כאן, הצבע הירוק שולט, פסגות ההרים מלאות שלגים המספקים מראה מגוון של צבעים, צמחייה ובעלי חיים המשוטטים בשמורות. יחד עם זאת, גן העדן הזה יכול בקלות להפוך את פניו. כמות השלגים הקיצונית שירדה עד תחילת יוני ולאחריה תקופה חמה במיוחד שלוותה בגשמים חזקים, כאלה שהאיצו את הפשרת השלגים, גרמה להצפות ולנזקים בעשרות במיליוני אירו בכפרים הפרוסים למרגלות ההרים ותשתיות. את הנזקים עדיין אפשר לראות בשטח.

בתי מלון קטנים ומשפחתיים

ההיסטוריה של המקום רוויה מאבקי דת אלימים בין האסלאם לנצרות, מלחמה שהסתיימה לפני 500 שנה כשהאסלאם לא הצליח לחדור את ההרים הגבוהים, והנצרות בסופו של דבר לקחה בעלות על חלקת האלוהים הזו.

השיירה חולפת על עשרות מבצרים מבודדים, כנסיות שהפכו למסגדים ולאחר קרב עקוב מדם חזרו לשמש ככנסיות. דוגמה טובה לכך היא העיירה הציורית האינסה (ainsa), המסמנת את הנקודה הצפונית אליה הגיעו המוסלמים. היא רוויה בסמטאות צרות הבנויות מאבן מקומית אותנטית. מתוך הסמטאות מציצים בעלי עסקים חייכניים שיזמינו אתכם בשפת הסימנים פנימה לסייסטה (המקומיים יודעים מעט מאוד אנגלית וכל שלטי הדרך כתובים בספרדית), אבל מצד שני לא יגרמו לכם חוסר נעימות. את הפאבים הקטנים מציפים כמה עשרות תיירים שנהנים מליטוף קרני השמש השוקעת לאטה.

הנוף שוב משתנה - כל טיפוס של כמה מאות מטרים יחד עם נסיעה צפונה מחזק את הצבע הירוק, את מי הטורקיז של הנחלים הזורמים במקביל לכבישים ואת החיוך של ארבעת יושבי הג'יפ שלנו. באופק כבר ניתן להבחין בהרי אנטו המושלגים, אליהם נתקרב בימים הבאים.

הערב יורד ובית המלון הראשון מקבל את פנינו. רוב בתי המלון בהרי הפירנאים קטנים ומשפחתיים, הגדולים מבניהם מחזיקים כמה עשרות חדרים בלבד ואילו הקטנים הרבה פחות. דווקא חוסר ההמוניות והפשטות הזו מחזקים את החיבור המיוחד למקום.

ארוחת הבוקר מוגשת ב-9:00 בדיוק ומתאימה באורח פלא לחיך של הטייל הישראלי, וכוללת הרבה ירקות והסברים באיזה תבשיל יש עירוב של בשר וחלב, ומאיזו חיה הגיע הבשר. מעמיסים את התיקים על הרכבים ויוצאים לדרך, לא לפני שלוגמים מנה גדושה של הנוף מסביב.

פארק אורדסה אי אלמונטה פרדידו (orsesa yel monte perdido), הנמצא במרחק של 10 דקות נסיעה מהמלון שלנו, מהווה את אחד מ-13 הפארקים הלאומיים של ספרד וזוכה לרמת השימור הגבוהה ביותר במדינה. ריינג'רים גלויים וסמויים משוטטים ומקפידים על קיום החוק, כך שאפילו זריקת בדל סיגריה ברחבי הפארק תעלה לעבריין כ-2,500 אירו.

מד הטמפרטורה בניסאן פטרול המרווחת מסמן על 25 מעלות, שתוך כדי טיפוס בשמורה תצנח ל-12 מעלות. מזג האוויר של הפירנאים מזכיר מאוד את זה של ניו זילנד, ובטח בתקופה זו של השנה, ארבע עונות ביום אחד, לבוש ארוך בהישג יד תמיד רצוי גם אם בטוחים שלא זקוקים לו.

הכפר פלאן (plan) מהווה את אחת מנקודות העצירה שלנו. פיקניק צהריים רגוע ונינוח נפרס מתחת לכמה עצים, משטח דשא רענן ומעטפת הרים מושלגים. התפריט כראוי למקום רווי במעדנים מקומיים, כמו זיתים ממולאים באנשובי וגבינות מקומיות עם רמת שומן שתגרום לכל רופא לב להחסיר פעימה. אבל אנחנו בטיול, ומה שאוכלים בחו"ל, נשאר בחו"ל. מהר מאוד חמש המשפחות בג'יפים, שנפגשו רק לפני יומיים, מתאחדות למשפחה אחת גדולה.

עשרות מפלים פעילים

אני חייב להודות, יש משהו מאוד מתסכל בפירנאים, בדיוק כשנדמה שהעיקול האחרון חשף את הנוף היפה ביותר שנגלה לעיניים, מגיע עיקול נוסף ולאחריו עוד עשרות רבות של עיקולים שמשאירים אותנו פעורי פה והמומים שוב ושוב. הטבע במלוא הדרו.

טיפוס של שעה בין העצים מסתיים בגובה 2,000 מטרים וחושף נוף אלפיני עוצר נשימה. נוף אלפיני הוא למעשה נקודת גובה בה העצים מפסיקים לצמוח וקרחות ההרים, שעד לפני שבועיים בלבד היו עמוסות בשלג, מלאות כעת בעשבייה ירוקה ושופעת ובפרחים מסוגים ומצבעים שונים. הפרות וסוסי הפרא הרועים במקום מרימים לרגע אחד את ראשם מתוך העשב הלח והשופע, מציצים בשיירה החולפת בחוסר עניין ומיד חוזרים ללעיסה.

השעה כבר 19:30 והשמש עדיין במרכז השמים, החושך יגיע רק לקראת השעה 22:00. נסיעה על הכביש המהיר בכיוון עמק פלאן (valle plan) חושפת עשרות מפלים הנשפכים לתוך נהרות ואגמים. האזור כולו פשוט דולף, ואין ממש מי שיכול לעצור את הדליפה היפהפייה הזו. מבט מהיר מסביב חושף את אחת השאיפות הגדולות של הקטלונים בשנים הקרובות, לייצר כ-40% מצריכת החשמל של המדינה באנרגיה ירוקה. שרשרת סכרים המווסתים את זרימת המים ואת טורבינות החשמל יוצרים אגמים כחלחלים וקסומים לאורך הכבישים המובילים עמק פלאן.

עוד קילומטר נעבור באחת המנהרות המפורסמות בפירנאים וזו שתוביל אותנו אל היעד שלנו. המנהרה שנחצבה בימיו של הרודן פרנקו על-ידי אסירים שמאות מהם מתו בתהליך, ונועדה להעביר כוחות צבא באותם ימים לכיוון עמק אראן, ולמנוע הברחות נשק ובני אדם, משתרכת לאורך של כחמישה וחצי ק"מ. יציאה מהמנהרה חושפת נוף שונה לחלוטין - פסגות ההרים תלולות יותר ומקושטות בשלג. העצים והצמחייה ירוקים יותר והעננים הכלואים בין העמקים משלימים את הגלויה. מתוך הנוף הקסום הזה נחשף העמק המפורסם באזור ובתוכו העיירה השלווה והציורית וייליאה (vielha).

חיבוק למכשפה

מחוז אראן הוא המחוז העשיר ביותר בספרד. הוא נהנה מתיירות לאורך השנה כשהתקופה החזקה ביותר היא עונת הסקי. העיצוב הארכיטקטוני הוא גולת הכותרת כאן, העיירה הציורית הזו מורכבת ממבנים ישנים וחדשים כאחד, הנראים זהים כמעט לחלוטין, למרות שמאות שנים מפרידות ביניהם. גגות הבתים עשויים מצפחה, אבן בגוון אפור הנחצבת בסלעים מקומיים. את הבניינים הקטנטנים מעטרות אבנים הנחצבות בקרבת מקום. נחל קטן חוצה את העיירה.

והנה זה מגיע, עיקול נוף החושף את מלוא עוצמתה של שמורת האיגוואס טורטס (aiguestortes), מים מתפתלים בתרגום חופשי. השיירה כבר בגובה של 2,300 מטרים והשביל רעוע ומתפורר אחרי החורף הקשה. אנו נעים על שפת המצוק כשהצבע הירוק והנוף האלפיני שוב שולטים.

סוסי הפרא העומדים על אם הדרך לא ממהרים לפנותה, ואפילו מעניקים לנו הצצה קרובה ביותר רגע לפני שהם ממשיכים בדרכם. ממשיכים לטפס ומפלים שוצפים מתנפצים בסמוך לשביל הנסיעה, כל כך קרוב שהוצאת הראש אל מחוץ לחלון תזכה באמבטיה צוננת של מי הרים מופשרים.

לפתע השיירה נעצרת. עשרות נשרים נלחמים על פגר פרה שסיימה את חייה וזה אחר זה תולשים ממנה חתיכות בשר נכבדות. לאורך נתיב הנסיעה אפשר למצוא שלדים של חיות בר נוספות שעברו את אותו התהליך כמה ימים קודם וכרגע כל מה שנשאר מהם זה עור נרקב ועצמות.

הערב יורד לאטו וכך גם אנחנו במורד ההר, בדרכנו לאחת העיירות הגדולות באזור בשם סורט (sort) המונה כ-2,000 תושבים. כאן המכשפות מסמלות את ההפך המוחלט ממה שחונכנו להכיר מספרי הילדים ותוכניות הטלוויזיה, ונחשבות דווקא לכאלו המביאות מזל ושגשוג. אחד התושבים בעיירה, שזכה פעמיים בהגרלת הלוטו המקומית, התהדר באוסף בובות מכשפות גדול, ומאז העיירה היא מקום עלייה לרגל עבור אלפי "מאמינים". במקום נמצאת חנות ענקית ואקסקלוסיבית המיועדת רק למכירת כרטיסי הגרלה, והזוכים המאושרים יכולים להצטלם ליד פסל המכשפה הסמוך.

גלישה בין מפלים

"צמולה", צועק בעברית עילגת מדריך הרפטינג המקומי. מיד תגיע פקודת "אשור" (עצור). זרם הנהר בסמוך לעיירה סורט אחיד לאורך כל השנה ומהווה את מרכז הרפטינג הגדול באזור. למעשה מי שאחראי על עוצמת הזרם הוא לא היושב במרומים, אלא מנהל הסכר הסמוך, המזין את הנהר. רודפי אקסטרים וספורט הטבע, ימצאו את העיירה הזו מאוד אטרקטיבית, בעיקר בקיץ, וכך גם את מחוז "פאייארס" (pallars sobira). האטרקציה הבאה כבר בפתח - קוראים לזה "קניונינג", גלישה מגובה של 300 מטרים בתוך קניון, כשמפלי מים קפואים מקפידים לשמור על הסלעים חלקלקים ואת הגולשים רטובים כהוגן.

הדרך לאנדורה עוברת בתוך עיירה קטנה בשם "תור" (tor), שנדמה כאילו הזמן עצר בה מלכת במאה השנים האחרונות. בתי אבן עומדים במקומם מאז המאה ה-18 ודרכי הגישה משובשות למדי. דיירי המקום הם צאצאי מבריחים שהיו פעילים מאוד במאה ה-17, ויש האומרים כי עד היום הם עוסקים באותה המלאכה. בדרך הכורכר העוברת במקום קשה לראות תושבים מחוץ לבתים, למעט שני מקומיים (המהווים כ-10% מתושבי העיירה הנטושה), היושבים מחוץ למה שנראה בית קפה מקומי מהמאה הקודמת.

טיפוס אטי בין מעברי מים במסלול אלפיני ודרך משובשת מביאה אותנו לגובה של 1,600 מטרים ולנוף שכל צייר היה חולם לצייר. נחלים באופק, הרים מושלגים, מרחבים אינסופיים של מרבצי דשא ירקרקים, פרות מנומנמות - אל מול שישה ג'יפים ומטיילים שלא יודעים להיכן לכוון את עדשת המצלמה. לאחר נסיעה מאתגרת של שעה, שביל הכורכר מסתיים ומתחיל כביש אספלט מצוחצח וחדש, ברוכים הבאים לאנדורה.

צלילה מתחת לקרח

הנסיכות הקטנטנה והעשירה הזו, הנמצאת תחת חסות ספרדית וצרפתית, גודלה כ-86 אלף קמ"ר ואוכלוסייתה מונה 75 אלף תושבים בלבד. לחובבי הכדורגל זכורה אנדורה עם קבוצת החובבנים סנטה קולומה, כמי שהשפילה את מכבי ת"א בכדורגל במסגרות מוקדמות גביע אופ"א ב-2007 (1-0), וכמדינה לכאורה זולה ללא מע"מ (בלוף, אל תבנו על מחירים נמוכים).

העיירה ארינסל (arinsal) נראית שקטה ומנומנמת כשאנו עושים את דרכנו למלון. הניקיון והסדר ברחובות ראויים להערצה. תחום האופניים על כל גווניו נחשב כאן למאוד מפותח בתקופת הקיץ ונחשב לגן עדן לרוכבים מכל התחומים והרמות.

אחד האתרים המרשימים ביותר נמצא בחלק הצפוני של אנדורה, שם נמצאים שלושה אגמים בשם טריסטיינה (tristaina), הניזונים ישירות מהפשרת השלגים מסביבם כשאחד ממלא את השני והשני את השלישי. בדרך כלל בתקופה הזו של השנה כבר אין שלג במקום, אך כאמור החורף החזק דאג לשינוי בתוכנית ואנו המרוויחים הגדולים מכך. עומקו של האגם הראשון הוא מעל 30 מטרים ובחורף מנסרים בו פתח בקרח העבה לאחד מתחומי הספורט המהנים והמאתגרים הקיימים בעולם, צלילה מתחת לקרח.

פארק נטרולנדיה (naturlandia) מהווה את אחת האטרקציות הגדולה למשפחות באנדורה. בפארק יש מתקנים פעילות לילדים בכל הגילאים. אחת האטרקציות המפורסמות והמהנות שהפארק מציע, היא מזחלת ההרים הארוכה באירופה. אורכה 5.5 ק"מ והנסיעה בה מזכירה דהירה על אופנוע במסלול מאתגר ומפותל.

הערב האחרון שלנו בקטלוניה מלווה בגשם זלעפות ואולי זה הזמן לסיכומים, אחרי שבוע של תיור בפירנאים הספרדים ובאנדורה אפשר לומר כי מדובר בחוויה מעוררת חושים ובתמהיל משובח ומדויק של חופש, טבע, נופים ואתגרים.

עכשיו צריך לשלב את קצב החיים בחזרה להילוך חמישי מהילוך ראשון. בהתחלה המנוע יקרטע ויתלונן, אבל שחרור מדוד ונכון של המצמד יביא אותי בבטחה למהירות שיוט ישראלית.

* הכותב היה אורח של החברה הגיאוגרפית

גלובס לחודש היכרות – כל הכתבות, המאמרים וטורי הדעה אצלך מדי ערב >>
 
גלריה