גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הסיבה לפרישת ליאו ליידרמן: מכתבים על הטרדה מינית והעלמת מסים לכאורה

איך עובדת השיטה? שולחים מכתבים אנונימיים לפיהם המועמד לתפקיד ביצע עבירה פלילית ■ לאחר מכן, המועמד "ייצלב" בתקשורת וסביר להניח שיפרוש

1. זה לא האסטרולוג. גם לא הווידאו ביו-טיוב שמראה את פרופ' ליאו ליידרמן, האיש הנבחר לעמוד בראש בנק ישראל, משחק עם נכדתו. קל וחומר לא "ההמלצות החמות" של רפי מלניק, שהיה כל חייו צילו של ליידרמן, וכבר תקופה ארוכה עושה ימים כלילות ומכפיש את ליידרמן בכל מקום אפשרי ומול כל אדם אפשרי. זו השיטה.

2. ליידרמן הוא קורבן (בתקווה שהאחרון) של ההמצאה הכי מקברית אי-פעם במדינת ישראל: מנגנון ההשמדה העצמית של המנהיגות הישראלית. שמו הרשמי: "הוועדה למינויים בכירים בשירות הציבורית". זה כמובן התחיל עם כוונות טובות, ראויות ואף הכרחיות, אך זה הפך לאיום על קיומנו. מי שמזלזל במשקלם של מנהיגים שיקרא את ספרי ההיסטוריה של עם ישראל. ליידרמן התבקש להפוך למנהיג הכלכלי של ישראל.

כך זה עובד

3. איך עובדת השיטה? שולחים מכתבים אנונימיים לפיהם המועמד לתפקיד - מנהיג כלכלי, צבאי, משפטי - ביצע עבירה פלילית. ייתכן שזה נכון, ייתכן שלא (לרוב זה לא נכון). המכתב מגיע לוועדה והיא מצידה חייבת, לפי צו מצפונה והחוק היבש, לדרוש מהמועמד תגובה מפורשת.

מי ששלח את המכתב, שכל רצונו הוא לטרפד את המינוי, פונה לעיתונאי ו"מדליף" כי הגיע מכתב תלונה בגין עבירה פלילית "אלמונית". העיתונאי קיבל "סקופ" והוא מוגן מעבירה של לשון הרע או הוצאת דיבה; הרי הוא מדווח על מכתב שאכן הגיע ועל הדרך מספר על העבירה.

לאחר מכן, במהלך שבוע, שבועיים ואף שלושה, עיתונים מלאים בכתבות לפיהן המועמד ביצע עבירות פליליות נוראיות, "לכאורה". רוב המועמדים - שבאו עם רצון טוב - לא מחזיקים מעמד וקורסים נפשית. הם מוותרים על התפקיד בעיקר בלחץ המשפחה שעדה לעינוי הדין והקריסה.

4. זה מה שקרה לליידרמן. כבר שלשום החלו מתנגדיו לשגר לוועדת טירקל מכתבים (אנונימיים כמובן) על ביצוע הטרדה מינית וגם על העלמת מסים. מקרוביו ליידרמן מסבירים כי ההאשמות העולות מהמכתבים מופרכות מכל וכל. השופט טירקל מבקש ממנו להגיב מפורשות לכל מכתב שהגיע. הרי טירקל לא יכול לקחת סיכונים. הוא קיבל כבר מספיק ביקורת ציבורית.

זה לא משנה אם התלונה נכונה או לא. זה ממש לא משנה. טירקל חייב תשובה לציבור. הוא חייב לבדוק. ליידרמן רוצה להמשיך, הוא התייעץ עם חבריו והם מפצירים בו להמשיך. עד שהגיע לעורך דינו והלה מסביר לו שביום ראשון על הבוקר, לכל המאוחר, כל המכתבים הללו יתנוססו על העמוד הראשון של כל העיתונים. הוא גם מסביר לו שהפולחן הזה יימשך שבוע, שבועיים אך סביר להניח שלושה שבועות, ממש כמו עם פרנקל. ליידרמן מסביר לו שהוא לא עשה שום דבר מהדברים שמייחסים לו המכתבים. אז מסבירים שאם הוא עשה או לא - זה ממש, אבל ממש, לא משנה.

עורך הדין טעה בדבר אחד: זה לקח כמה שעות, לא כמה ימים. כולם כבר יודעים על המכתבים. כאן נכנסה לתמונה משפחתו של ליידרמן - וזה הסוף.

איבדנו נגיד

5. כך קורה שאחד מהכלכלנים המוכשרים ביותר של מדינת ישראל - אשר חלם כל חייו להפוך לנגיד בנק ישראל, התפלל כל בוקר על היום בו ראש הממשלה ושר האוצר יפתחו את הפה ויגידו "האם תהיה לנו לנגיד?" - נאלץ לוותר על חלומו. ליידרמן לא יהיה נגיד. לא היום, לא אף פעם. אין ראש ממשלה בישראל שייקח את הסיכון.

מבחינת ליידרמן, התוצאה הסופית של החלטתו היא הגרועה מבין כולן: משגרי המכתבים השיגו את מטרתם, נגיד הוא לא יהיה, הסיפורים יתנוססו בעמודי החדשות (ועוד איך יתנוססו), הציבור הרחב שאינו מכיר אותו רשאי לחשוב כי אם הוא ויתר יש "משהו" בתלונות, מתנגדיו שטענו כי הוא לא מנהיג רשאים לחשוב כי אכן צדקו שכן הוא לא הצליח להתמודד עם כמה שאלות קשות מטירקל. והגרוע מכל: הוא גרם נזק למשק, אך בעיקר לעצמו. הוא גם אכזב. ה-worst case scenario התממש.

6. אולי בכל זאת הוא מסתיר משהו? חבריו מבטיחים שאין ולא היה. אבל ליידרמן לא ידע שיהיו גורמים שינסו לסנדל את מינויו? "תקשיב", מסביר אחד ממקורביו, "הוא ילד טוב ירושלים. פתאום מסבירים לו שהוא נמצא בחקירה פלילית, בכיכר העיר, על עבירות נוראיות, שהוא לא עשה ושמחר הכל יהיה מרוח על כל העיתונים. מה אתה רוצה ממנו? אתה מתחיל לחשוב האם שילמת על הקוקה-קולה אתמול בערב בתחנת דלק. אתה כבר לא יודע כלום".

הפלונטר של נתניהו

7. רה"מ נתניהו רותח. אש. הוא בפלונטר קשה. מסונדל. נבוך. קרנית פלוג? אין על מה לדבר, עכשיו זה עניין של פרינציפ. פעמיים הוא היה יכול לבחור בה. הוא לא רוצה אותה. פעמיים נלחם על אי-מינויה מול כולם - מול פישר, מול לפיד. הוא לא רוצה אותה וזו הסיבה שהיא התפטרה (ובצדק). יתרה מכך, לפיד רצה את פלוג מהיום הראשון. זה הסנדול האולטימטיבי.

8. לראש הממשלה נותרו שתי חלופות: הראשונה - לקחת מטוס, או לשים את יוג'ין קנדל ולהגיד להם: "תביאו לי נגיד. עד אז, אל תחזרו". לנתניהו אסור לוותר. הוא רוצה פרופסור בעל שם עולמי ובעל ניסיון בשוק הפרטי-הון-פיננסים-בנקים. זה מה שהמשק צריך והוא התעקש על זה.

החלופה השנייה: להקים ועדת איתור ולקבוע לה קריטריונים. שחברי הוועדה כבר ישברו את הראש.

אנרכיה כלכלית

9. ומה עם המשק? עם כלכלת ישראל? תחושת האנרכיה השוררת זו תקופה ארוכה נכונה ומדויקת. אנו במצב אנרכי. המשטר הישן של טייקונים, קומבינות, מונופולים ועם שמוכן לקבל הכול - תם ונשלם. הייתה מחאה חברתית וטוב שכך.

הבעיה היא שטרם קם משטר חדש. הסוציולוגים מכנים זאת "ANOMY" - השינויים היו מהירים מדי. מהפכות נוטות ליצור מצבים כאלו. הערכים, העקרונות, הכללים - טרם ברורים. מה טוב? מה רע? בנקים, אג''ח, בורסה - זה רע? ועדים חזקים, קיצוץ בביטחון, העלאת מסים - זה טוב? פרנקל, פישר, ליידרמן, קרנית - מה אנחנו צריכים?

עוד כתבות

ישראל זינגר / צילום: שלומי יוסף

ראש עיריית ר"ג לשעבר תובע חצי מיליון שקל ממחליפו בתפקיד

ישראל זינגר הגיש תביעת דיבה נגד ראש עיריית ר"ג המכהן כרמל שאמה-הכהן, בטענה כי יזם חקירה פלילית נגדו ואף ליווה וליבה את החקירה בפייסבוק ● טוען כי לפרסומים השליליים של שאמה-הכהן נגדו היה חלק משמעותי בהפסד שלו בבחירות לעירייה ב-2018

מרכז העיצוב דיזיין סיטי, מעלה אדומים / הדמיה: יח"צ

בכמה שכרה רשת פנדור 600 מ"ר בדיזיין סיטי במעלה אדומים?

ועוד דירות וחללים שנמכרו והושכרו לאחרונה

אילן רביב, כנס רואי חשבון / צילום: כדיה לוי

מיטב דש מתרחב בתחומים האלטרנטיביים: נכנס למימון של יזמי נדל"ן קטנים באירלנד

בית ההשקעות רכש 45% מחברת ניהול תיקי האשראי Lotus Investment תמורת 5.4 מיליון אירו, לצד עוד שותפים ישראלים שרכשו 40% מהחברה האירית ● לוטוס מנהלת עבור משקיעים תיקי הלוואות מגובות בשיעבודים בסך כ-115 מיליון אירו

חדווה בר / צילום: יונתן בלום, גלובס

בלי ארנק, בלי כרטיסי אשראי: האם מתקרב היום שבו נצא מהבית "רק עם הסמארטפון"

כסף מזומן? "יהיה הרבה פחות, רוב התשלומים יעברו דרך המובייל" ● תשלומי חשבונות? "לישראל ייכנסו גורמים זרים, וביניהם אפל וגוגל. אפליקציות התשלומים ישנו את חיינו" ● והבנקים? "בעוד שנה יתחיל לפעול בישראל בנק דיגיטלי" ● המפקחת על הבנקים, ד"ר חדוה בר, בראיון ל"ליידי גלובס"

נאום מלכת בריטניה אליזבת השנייה בפרלמנט / צילום: REUTERS/Toby Melville

"להבטיח את היציאה מהאיחוד האירופי ב-31 באוקטובר": שבוע ה"ברקזיט" המכריע של ג'ונסון נפתח בנאום המלכה בפרלמנט

מלכת בריטניה אליזבת השנייה הציגה היום את עיקרי המדיניות של הממשלה הבריטית ● "העדיפות העליונה של ממשלתי הייתה תמיד להבטיח את היציאה מהאיחוד האירופי ב-31 באוקטובר"

שרון זכות / צילום: אלון רון

שרון זכות ייפרד מרבד עם מענקים של עד 1.7 מיליון שקל 

החברה מבקשת מבעלי מניותיה לאשר את חבילת הפרישה למנכ"ל היוצא, שיחד עם עלות העסקתו השוטפת צפויה להצטבר בסיכום 2019 לכ-3.3 מיליון שקל

אמיר אוחנה, נעמה יששכר / צילום: כדיה לוי, רויטרס

פרשת נעמה יששכר: האם הסמכות להסגרת ההאקר הרוסי נתונה בידי שר המשפטים?

בג"ץ קבע בעבר כי "בידי השר הכוח שלא להסגיר, אך רק בנסיבות מיוחדות וכבדות-משקל" ● האם מקרה שבו אזרחית ישראלית מוחזקת כבת-ערובה ברוסיה על החזקת כמות מינימלית של סמים קלים, כקלף מיקוח נגד הסגרת האקר רוסי לארה"ב, נחשב לנסיבות כאלה?

הבורסה לני"ע בת"א. / צילום: תמר מצפי

הבורסה ננעלה בעליות: מדד ת"א 35 קפץ ב-1.2%, אנרג'יאן זינקה ב-9.6%

המדדים המובילים עלו בדומה לסנטימנט מעבר לים, ת"א 90 הוסיף 0.9% לערכו, מדד הבנקים טיפס ב-0.7% ● תמר פטרוליום דיווחה על חלוקת דיבידנד של 10 מיליון דולר ● טאואר זינקה ב-6.2%, לאומי עלתה ב-1.17%, בזק איבדה 2.5%, קנון זינקה ב-5.3%, מנורה קפצה ב-5.1%, אנלייט אנרגיה עלתה ב-3.7%

קשישה / צילום :  Shutterstock

הביטוח הלאומי יחלק היום מענקי חימום ל-273.5 אלף איש

הזכאים יקבלו מענק בהיקף 562 שקל ישירות לחשבון הבנק שלהם

סוחרים בבורסת ניו יורק/ צילום: רויטרס, Brendan McDermid

נעילה חיובית בוול סטריט: פתיחה חזקה לעונת הדוחות לרבעון השלישי

מדד נאסד"ק עלה בסיום המסחר ב-1.2%, S&P 500 טיפס ב-1% והדאו ג'ונס הוסיף 0.9% ● מחיר הנפט ירד ב-1.5% ● ג'י.פי מורגן, סיטיגרופ ובלאקרוק עקפו את התחזיות ברבעון השלישי של השנה ● יונייטדהלת' העלתה את תחזית הרווח לשנה לאחר הדוחות ● ג'ונסון אנד ג'ונסון עקפה את התחזיות ● זינוק מחיר בשר חזיר הקפיץ את האינפלציה בסין לשיא של 6 שנים ● מדד המחירים לצרכן בסין עלה ב-3% בספטמבר ● פולקסוואגן מעכבת בניית מפעל בטורקיה בצל תקיפת הכורדים

מארק בניוף \ צילום: רויטרס

מארק בניוף: "הקפיטליזם שאנחנו מכירים מת, הגיע הזמן לקפיטליזם הוגן יותר"

במאמר שפרסם ב"ניו יורק טיימס" כתב המיליארדר ומנכ"ל ומייסד סיילספורס כי "הקפיטליזם של העשורים האחרונים, עם האובססיה שלו למיקסום רווחים עבור בעלי המניות, הוביל לאי-שוויון מזעזע" ● עוד הציע להטיל מסים על העשירים ביותר

רפאל תספק מערכות מעיל רוח נוספות לצבא האמריקני / צילום: דוברות רפאל

צבא ארה"ב קיבל משלוח ראשון של מערכת ההגנה הישראלית לטנקים

רפאל השלימה בימים האחרונים את אספקת המשלוח הראשון של מערכת "מעיל רוח" לשימוש חטיבות השריון של הצבא ● במקביל, תעש מערכות פיתחה בהצלחה את המערכת המקבילה להגנה על טנקים ועל רק"מ מסוג "חץ דורבן"

בנימין נתניהו / צילום: רויטרס

נתניהו לא התקדם עם הרכבת הממשלה, אך מתכנן נסיעה ליפן

20 ימים חלפו מאז קיבל נתניהו את מלאכת הרכבת הממשלה, אך נראה כי המו"מ תקוע ● חדשות 12 פרסמו כי רה"מ שוקל נסיעה ליפן החל ממוצאי שבת

ח״כ אביגדור ליברמן, יו״ר ישראל ביתנו / צילום: טל שניידר

ליברמן: נשמח לשמוע שנתניהו מפרק את גוש הליכוד-חרדים

באשר לאמירות כאילו נתניהו מתעכב עם השבת המנדט לנשיא כי הוא מחכה לשמוע שליברמן מתנער מתמיכה בממשלת גנץ מבחוץ באמצעות הסיעה המשותפת, אמר ליברמן: "היחיד ששיתף פעולה לאורך שנים עם הח"כים הערבים, זה נתניהו"

 סיגל רגב–רוזנברג/צילום: אורית פניני

"יש כרוניקה של מוות ידוע מראש, צריך להחליט - ארבע קופות חולים טובות או רק שתיים"

זמן קצר לאחר מינויה למנכ"לית קופת חולים מאוחדת, גילתה סיגל רגב-רוזנברג כי הגירעון השנתי זינק ב-2018 ל-440 מיליון ש' - הגבוה מאז הקמתה ● בראיון ל"גלובס" היא מדברת על התחרות, על ההתמודדות עם משרדי האוצר והבריאות וכיצד היא מתכוונת לייצב את הקופה ולהביא מבוטחים חדשים

בנימין נתניהו / צילום: Ronen Zvulun, רויטרס

גם רה"מ נתניהו מצטרף לבקשת החנינה מרוסיה לנעמה יששכר

נעמה יששכר, שנשפטה ברוסיה ל-7 שנות שנים בגין החזקת 9 גרם חשיש, נפלה קורבן לריב מעצמות, כאשר רוסיה מבקשת להסגיר לידיה האקר המוחזק בישראל, אשר גם ארה"ב מבקשת את הסגרתו, ובישראל סבורים כי מעצרה של יששכר נעשה כדי שתשמש קלף מיקוח

שי נשר / צילום: יוסי כהן

פוצץ המו"מ בין עובדי הקולנוע והטלוויזיה לבין המפיקים

באקט טוענים כי ההסכם הקיים מגדיר את היחסים בין עובדי הארגון למפיקים כ"נותני שירות", אולם ההגדרה איננה תואמת את מהות יחסי העבודה ● מנגד, המפיקים טוענים: "אין כל רצף עבודה של עובדי התעשייה שמצדיק הפיכתם לשכירים"

יצחק סוארי, יו"ר אלייד צילום: תמר מצפי

אקזיט המכוניות המשומשות: סוארי רוכש 51% מאוטודיל תמורת 100 מיליון שקל

צמד המייסדים, מאיר אוחיון ותומר דותן, ימשיכו לנהל את רשת הטרייד-אין גם לאחר מכירת החזקותיהם לידי אלייד, חברת ההשקעות שמוביל יצחק סוארי

סוחרים בוול סטריט / צילום: רויטרס

נעילה שלילית בארה"ב; טראמפ הקפיץ את המכס על יבוא פלדה מטורקיה

הנפט נופל מעל ל-2% ● המסחר באירופה ננעל בירידות ● מזכיר האוצר האמריקאי סטיבן מנוצ'ין ציין כי הייתה התקדמות משמעותית במשא ומתן בשבוע האחרון, אך סין מקררת מעט את האופטימיות ● בורסת יפן בחופש

אריאל חסון, מנכל קרדן אן.וי / צילום: יחצ

"כדור השלג בתהל מחייב השקעה מהירה": שווי חברת תשתיות המים צנח בכמעט 90% בשנתיים .

קרן פימי מציעה להשקיע בתהל לפי שווי חברה של 15 מיליון דולר בלבד ● מנכ"ל קרדן אן.וי, בעלת החברה: "הפרסומים על מצבה של תהל גרמו לאובדן אמון בחברה ופגעו בשווי שלה"