מדריך למטייל: איך מוצאים מדריך טיולים מקומי בארץ זרה?

בעיר אירופית או בכפר נידח, לכמה שעות או לפרק זמן ממושך - גם טיול ביעד מוכר יכול להשתדרג משמעותית בעזרת מדריך טיולים מקומי, אם רק מוצאים את האדם הנכון ■ איך עושים את זה בשלט רחוק, ומה כדאי לוודא מבעוד מועד?

גם מטיילים עצמאים, שאינם בוחרים לטייל באופן מאורגן ו"תפור" על-ידי חברה, יעדיפו במקרים רבים להסתייע במדריך מקומי - כזה שבקי היטב בנבכי המקום או האתר שבו החליטו לקבל תגבור. איך מאתרים מדריך מקומי טוב - כזה שאכן עושה את מלאכתו נאמנה, דובר באופן רהוט את השפה המבוקשת ו"משדר על אותו גל", מבחינת הסגנון ותחומי העניין?

"סיור מודרך הופך את חוויית הטיול למשהו אחר לגמרי", אומרת שלי חודורוב, מנהלת השיווק בקבוצת "למטייל". "הטיול יהפוך לשופע בתחומי עניין ומידע על אתרים מיוחדים, סודיים וגם מוכרים, שלא תמיד מתאפשר להכירם באופן עצמאי וזה יותר ממומלץ. אפילו באתר כמו ארמון בקינגהאם אפשר להיות מופתעים. לטעמי כדאי לקחת הדרכה ביום-יומיים הראשונים של הטיול, זה ממקם אותך ביעד - ונותן הרבה יותר מסתם ספר הדרכה או גוגל".

עניין של זמן

ב"למטייל" מדגישים כי חשוב לעשות את האבחנה בין סיורים עירוניים חד-יומיים, לרוב פוגשים מדריך לכמה שעות או ליום שלם, לבין טיולים מודרכים של ממש, הנערכים במסלולי טבע או במדינות מתפתחות (כמו אפריקה, מזרח אירופה ותאילנד), בהם מתבקש יותר להיעזר במדריך מקומי - שלעתים גם משמש כנהג. המדריך במקרה כזה הוא זה שאחראי לסידורי הלינה, לאוכל, לרכב, לכניסות ולאתרים.

כשמדובר בסיורים עירוניים, קיים פעמים רבות היצע רחב של מדריכים דוברי עברית - לרוב ישראלים המתגוררים כבר תקופה במקום. אם אנגלית (או שפה אחרת) אינה בעיה, ניתן פעמים רבות להצטרף לסיור שיוצא בשעות קבועות ממקומות איסוף ציבוריים - וגם המחיר סביר יותר.

מדריך פרטי, לעומת זאת, יוכל "להיתפר על-פי מידותיכם": "צריך לדעת להתאים את ההדרכה להרכב", מדגימה חודורוב. "אם באת עם ילדים קטנים ונפלת על מישהו ש'חופר' לך היסטוריה ואמנות - אתה עלול לצאת מאוכזב".

בעקבות הגרפיטי

סיורי נושא הם תחום פופולרי בפני עצמו: הסיורים יכולים להיות בנושא אמנות ולקחת אתכם בין גלריות ותערוכות נדירות, לעסוק בתחום הקולינרי או אפילו לעקוב אחר כתובות גרפיטי והסיפורים מאחוריהן בעיר מסוימת. "בעבר", מספר יוסי ברגינסקי מכרמל שירותי תיירות, "נדרשתי למספר לא מבוטל של בקשות לא סטנדרטיות בנושא - הדרכה בעקבות אמני הרנסנס בצפון איטליה, מדריך המתמחה בגפנים מסוימים באזור בורדו שבצרפת וכדומה. לשכות התיירות המקומיות עשוית לסייע, אבל לא רק הן: נוסע הזקוק להדרכה מקומית בחו"ל בנושאים לא סטנדרטיים יכול לחפש ביעד את הארגון המשתייך לתחום (לדוגמה, 'ארגון האדריכלים') וליצור קשר איתם. הם יידעו להגיד מי מחברי הארגון עוסק, בנוסף להיותו אדריכל, גם בהדרכות בשטח. אפשר גם ללכת בכיוון הפוך - לפנות לארגון המאגד בתוכו את כל מדריכי התיירות, ודרכו לאתר מדריך המתמחה בתחום המבוקש".

רק עבור טיפ

חודורוב ממליצה על דרך נוספת להכיר מקומות: סיורי FREE TOUR ברחבי אירופה וארה"ב (כמו neweuropetours.eu), המעניקים אפשרות להכיר ולבחור סיורים ייחודיים במגוון נושאים, להכיר לעומק אתרים פופולריים או להכיר מקומות נסתרים שסביר להניח שלא תגיעו אליהם לבד - ושגם אם תצליחו להגיע אליהם, סביר להניח כי לא תכירו את הסיפור המיוחד העומד מאחוריהם. "המדריכים של הסיורים הללו הם לרוב סטודנטים לאמנות או להיסטוריה", היא מספרת, "מדריכים מיוחדים עם גוון שונה ממדריכי טיולים 'סטנדרטיים' שאנו מכירים. הפרנסה של מדריכים אלה מתבססת על הטיפ שיינתן על-ידי כל אחד מחברי הקבוצה. יש להירשם באינטרנט ולהגיע למקום המפגש שנקבע, ולהצטרף לסיור. הסיורים הללו הפכו מאוד פופולריים ומסלולי ההליכה הם לרוב יוצאי דופן. התשלום נעשה בסוף הסיור ולכן חשוב מאוד להיות נדיבים ולהעניק למדריך המשקיען טיפ נאה".

איך למצוא מדריך?

ראשית, עליכם לבחור יעד לטיול. כעת, ניתן לצאת למסע שיטוט בכמה אפיקים שונים:

המלצות מחברים שטיילו לפניכם, ומישראלים המשתפים מידע ברשת. כך, למשל, מציעה מערכת הטיפים באתר "למטייל" לא מעט סיורים פופולריים ומדריכים ספציפיים המומלצים על-ידי המטיילים עצמם. גם "עכבר העיר" ו"מאקו", למשל, מרכזים לא מעט המלצות.

אתרי המלצות זרים - לא מעט אתרים מציעים חיפוש חובק-עולם אחר מדריכים, על-פי מאפיינים שונים ובלא מעט מקרים על-פי דירוג והמלצות (ראו פירוט נפרד). אתרים ספציפיים קיימים פעמים רבות גם לערים או מדינות מסוימות.

בעידן האינטרנט לא מסובך ליצור עצמאית קשר עם סוכנות טיולים מקומית, שמעסיקה מגוון מדריכים ושיכולה גם לבנות לכם בצורה מקיפה טיול למספר ימים, כולל כל מה שתצטרכו. שימוש בסוכנות נפוץ מאוד למטיילים בתאילנד ובאפריקה.

גם סוכנים ישראליים מנוסים מספיק עשויים לסייע: "ייתכן שיש טענות שהמקצוע 'מת'", אומר נדב גבלינגר מ"ברלין טורס", "וזה נכון שלפעולות פשוטות יחסית אין צורך בסוכן נסיעות למרבית האנשים. אבל להיכרות עם השטח או לטיפול אישי יותר, מורכב יותר, עדיין כדאי לעתים לעבוד עם מישהו שמכיר את הנפשות הפועלות ביעד".

העליתם כמה שמות בחכתכם? זה הזמן לברר "מקרוב": מומלץ ליצור קשר מראש עם המדריך, טלפונית או במייל, ולערוך את הבירורים שלכם תוך תיאור הציפיות והצרכים הספציפיים שלכם. חיפוש אינטרנטי אחר ביקורות עשוי בהחלט לסייע, במיוחד כשמסתמן דפוס חוזר לכיוון מסוים. אם אתם עדיין מהססים, תוכלו לפעמים לפנות לממליצים עצמם, אם הם מזוהים, בשאלות נוספות.

ההחלטה כבדת משקל יותר במקרים שבהם מדובר בטיול בן מספר ימים: אם כבר הגעתם למדינה או שאתם שוהים בה תקופה, כדאי לפגוש את המדריך לפני יציאה לטיול כדי לנסות להתרשם בטרם יתלווה אליכם לפרק זמן משמעותי.

7 אתרים מומלצים לחיפוש מדריך אישי בחו"ל

1. tripadvisor.com התנ"ך של המטיילים כולל מידע והמלצות מכל סוג - גם בתחום הזה.

2. privateguide.com מערכת ידידותית לאיתור מדריכים בכל העולם - בעזרת כרטיס אישי וביקורות.

3. tourguides.viator.com אתר מקיף נוסף העוזר למצוא ולהשוות מחירים והמלצות גולשים של מגוון מדריכים וסיורים ברחבי העולם.

4. leaplocal.org אתר שנולד מתוך רצון לסייע לתושבי מדינות מתפתחות ליהנות מהתיירות הנכנסת לתחומם, בין השאר באמצעות מערכת המלצות של משתמשים.

5. guidexplorer.com אתר "שידוכים" בין מדריכים ומודרכים פוטנציאליים, עם מידע רחב על סיורים מיוחדים בכל העולם.

6. localguiding.com אתר לממכר וקנייה של שירותי תיירות, המוצגים מראש עם המחירים והמפרט בצורה נוחה ויעילה.

7. toursbylocals.com סוכנות מתווכת נוספת לתיאום טיולים והדרכות ברחבי העולם.

5 דברים שכדאי לברר מראש

באתר "למטייל" ממליצים לחשוב מראש על הפרטים הקטנים:

1. הכול כלול חשוב לקבוע מחיר מראש ומה בדיוק הוא כולל - למשל - כניסות לאתרים, הוצאות דלק ועוד. דאגו לתיעוד בכתב (למשל בתכתובות במייל).

2. הזמנה אישית חשוב לציין אם יש בקשות מיוחדות - לאוכל או לינה, למשל, וכן להתאים את הטיול מבחינת תנאים ורמת קושי לילדים, מבוגרים וכדומה.

3. ביד הלשון נסו לברר אם למדריך יש רישיון ממשלתי, ומה רמת השפה המבוקשת שהוא דובר.

4. כמה זה עולה יש לברר מראש כיצד מתבצע התשלום - רצוי לשלם את רובו עם תום הטיול ולא בתחילתו. על מנת ללמוד על המחירים, כדאי לערוך השוואה בין ההצעה שקיבלתם לבין מערכת "למטייל מרקט" שמאפשרת להשוות בין עלויות טיולים מאורגנים לחו"ל. אל תשכחו לקחת בחשבון תשלום טיפ כמקובל, בהתאם לשביעות הרצון.

5. מפה לאוזן המלצות הן העצה הטובה ביותר: גם אם מדובר בסוכנות, נסו לברר מראש מיהו המדריך והנהג, ולחפש עליהם המלצות.

צרו איתנו קשר *5988