"גוונים במחול": הנה היוצרים שמחוללים את ביכורי המחול הישראלי

תחרות "גוונים במחול" מציינת השנה 100 שנה ליצירה "פולחן האביב" ומגלה כישרונות חדשים בזירת המחול הישראלית ■ "גלובס" מפגיש אתכם עם כמה יוצרים שכדאי לזכור את שמותיהם

פולחנים וטקסים שימשו מקור השראה למתמודדים בתחרות הדו-שנתית ליצירה מקורית ישראלית "גוונים במחול". התחרות, המתקיימת זו הפעם ה-17, מוקדשת השנה לציון 100 שנים ל"פולחן האביב" של הבלט הרוסי מייסודו של דיאגילב בפריז. המוזיקה העזה של סטרווינסקי והכוריאוגרפיה הנועזת של ניז'ינסקי הפכו את היצירה לאחד האירועים המכוננים של המחול המודרני.

גוונים במחול שימשה נקודת זינוק לרבים מהיוצרים הבולטים במחול הישראלי. עם אלה נמנים ליאת דרור וניר בן גל, תמר בורר, ענבל פינטו, ברק מרשל, יסמין גודר, עמנואל גת, רונית זיו, שלומי ביטון, ענת דניאלי ועוד רבים וטובים. את התחרות השנה מנהלת אמנותית עדית הרמן, בעצמה זוכת "גוונים" עם תיאטרון קליפה שייסדה בשנת 1997.

ערב הפתיחה יכלול מופע אורח של הילל קוגן בווריאציה על "פולחן האביב" וסדרת אלתורים על אותו נושא מאת 11 רקדנים בהנחייתה של הרמן. בשלושת הערבים הבאים יעלו יצירות התחרות בשתי תוכניות: תוכנית א': "אן מון"; "פוליאנות"; "צ'ארלי". תוכנית ב': "פירורי פרידות במשקל כבד"; "מה שמרגיז אותי"; "אני רואה אותם מתקרבים". לפניכם היוצרים שמחוללים את ביכורי המחול הישראלי.

גוונים במחול: 28-31 באוגוסט, מרכז סוזן דלל. מופע הפתיחה 95 שקל, מחיר תוכנית בודדת: 65 שקל, שתי תוכניות 110 שקל. טל' להזמנת כרטיסים: 03-5105656. www.suzannedellal.org.il

מירב דגן

גיל: 29

מירב דגן התחילה לרקוד בגיל שש ולא הפסיקה מעולם. בשנים האחרונות הוסיפה למחול את העיסוק ביוגה "באופן אדוק ויומיומי", כדבריה. ביצירת הסולו "אני רואה אותם מתקרבים" היא מתכתבת עם הביוגרפיה הפרטית שלה ושל משפחתה, ונעה על הגבול הדק שבין אמת לבדיה. "אמי שכלה את אחיה אבנר במלחמת יום הכיפורים. לא הכרתי את דודי אבל הוא דמות נוכחת-נפקדת בחיי. ההשתייכות לאצולה המפוקפקת של 'משפחת השכול' עוררה בי תחושות אמביוולנטיות של תלות מול מיאוס ויראת קודש מול ביקורת נוקבת".

עמר עוזיאל

גיל: 30

לומד כוריאוגרפיה אצל ענת דניאלי ומספר שהחל את "קריירת המחול" שלו בגיל 8, כששהה עם משפחתו בשליחות בלוס-אנג'לס. הוא התאהב במחול וזכה לתגובות אוהדות, אולם הקפיא הכול כששב לארץ. הוא חזר לרקוד (כמו רוב הרקדנים הגברים בישראל) רק אחרי הצבא. לראשונה הופיע ב"גוונים במחול" ב-2011, ביצירה של יובל גולדשטיין "expensive shit" ובאינטימדאנס עם *רומאו ויוליה".

היצירה "צ'רלי" היא מעין טקס מעבר, פנטזיית מחול העוסקת ברצון ובצורך להתבגר ובמקביל ברצון להישאר ילד. "אני מזמין את הצופים להיכנס לחלום שבו אני נוחת במקום זר ופוגש חד-קרן".

סמדר גושן

גיל: 33

סמדר גושן, בכירת היוצרים ב"גוונים" השנה, היא גם היחידה שאינה רוקדת בעצמה במחול שיצרה. גושן החלה לרקוד בגיל חמש בבית הספר למחול בקרית טבעון, בהנהלתה של לבנה קורין, רקדה מגיל תשע וכעבור מספר שנים כבר החלה ליצור כוריאוגרפיות. את לימודיה וריקודיה המשיכה באקדמיה למחול בירושלים והציגה לראשונה בגוונים במחול לפני שנתיים, את היצירה "אורבינה".

"פירורי פרידות במשקל כבד" היא יצירה העוסקת בטראומת הפרידה ומשקעי העבר שנצברים אצל כולנו במהלך השנים. היצירה משלבת טקסט בהשראת הספר "מצבי רוח" של יואל הופמן.

ניצן מרגליות

גיל: 22

צעיר היוצרים, ניצן מרגליות, גדל בין שיכוני משפחות בבסיסי חיל האוויר. בגיל 11 התחיל לרקוד ובתיכון למד באקדמיה למוזיקה ולמחול בירושלים. ב-2009 הצטרף לאנסמבל בת שבע, כעבור שנתיים רקד בפרויקט מחול בקופנהגן, דנמרק וכיום הוא רוקד בלהקת ורטיגו.

את יצירתו "א*ן מו*ן" הוא מכנה "יצירת מחול פואטית, העוסקת בטקס-שיחה בין דמות לירח". במחול סולו הוא מגלם את הדמות המתארת עולם ישן וכאוטי. "היא מעלה בגופה ובדמיונה זיכרונות קדומים, ימים ואירועים מהעבר המניעים אותה, היא נוגעת בפראות, בטירוף ומקדשת את חוסר העשייה. העבודה עוסקת בהתמודדות עם קונפליקט ממושך, סתירות ומאבק בין השלמה להתרסה מול גורל טרגי".

עדי פז

גיל: 30

עדי פז משחקת ורוקדת במקביל בתיאטרון קליפה (תיאטרון מחול פיזי), בתיאטרון הסימטה (רפרטוארי) ובתיאטרון המדיטק (לילדים). ביצירותיה שלה היא עוסקת בנושאים אישיים, שואבת השראה מחיי היומיום ומהדמיון הפרוע. פז: "אני אוהבת להגיש את הנושאים והאמירות שלי על הבמה באופן ישיר, אותנטי וחושפני, להשתמש בתנועות יומיומיות ארוזות בעטיפה אסתטית של סמלים ודימויים, שמשאירים הרבה מקום למחשבה". ביצירה "פוליאנות" היא חוזרת יחד עם חמש רקדניות לפולחן הבמה, שכבש אותה כבר בילדותה. "אורח החיים שלי רצוף בכל מיני טקסים פרטיים וסמויים, שהביאו אותי לאן שהגעתי".

עדי בוטרוס

גיל: 24

עדי בוטרוס, שגדל בבאר-שבע, הוא בן למשפחה ערבית נוצרית שורשית. כילד עסק בהתעמלות קרקע והתנסה בסגנונות תנועה שונים, היפ-הופ וברייקדאנס עד שבגיל 18 החל ללמוד מחול באופן מקצועי, בסדנה לרקדנים בגעתון ובביכורי העתים בתל-אביב. ב-2012 זכה ממשרד התרבות במלגת לימודי אמנות. ביצירה "מה שמרגיז אותי" הוא מופיע עם בת זוגו, סתיו סטרוז'. "רציתי ליצור דואט שמשקף את היחסים המורכבים בינינו ושל שנינו כזוג עם הסביבה. אנו מגיעים מתרבויות שונות - אני מבית ערבי וחינוך במערכת היהודית ואילו סתיו גדלה בירושלים, לאם חילונית ואב דתי. ההבדלים האישיים מעמידים אתגרים ומתחים, שבאים לידי ביטוי אמנותי".

צרו איתנו קשר *5988