גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

כך מתחמקות חברות הביטוח מתשלום למבוטחים

ביצירתיות מופלאה, חברות הביטוח לא בוחלות בדבר כדי לטמון מלכודות למבוטחים ולדחות תביעות ■ "גלובס" סוקר את שיטות הבילוש והתירוצים הנבחרים

כשדפקו בפתח ביתו שני טכנאי גז לא תיאר לעצמו י', בשנות ה-80 לחייו, שכוונותיהם עלולות להיות רעות. ודאי לא קישר זאת לתביעת ביטוח עומדת ותלויה, בדרישה לממן עבורו עובד סיעודי בשל מצבו. האורחים הלא קרואים שוחחו עמו בחביבות, ועל אף מצבו ביקשו ממנו להתלוות עמם לגינה כדי להראות להם את בלוני הגז. י' לא סירב, צולם על-ידם במצלמה נסתרת יוצא את פתח ביתו - ונדון לדחיית דרישותיו מחברת הביטוח.

כשהן רבות על כיסנו, יודעות חברות הביטוח להבטיח לא מעט. בשעת אמת, הן יעשו הכול כדי להתחמק מתשלום, בעיקר כשהוא מתמשך וארוך טווח. בדרך הן לא בוחלות בדבר: משימוש בדרכי חקירה מפוקפקות ועד גיוס סעיפים בעייתיים להגנה על עמדתן בבית המשפט.

האמת צריכה להיאמר: גם המבוטחים, בחלק מהמקרים, אינם טלית שכולה תכלת - וניסיונות הונאה של חברות הביטוח אינן דבר נדיר. אולם גם במקרים בהם דורש מבוטח תמים לקבל את המגיע לו, עלולות החברות להרחיק לכת בניסיון למנוע זאת ממנו.

עו"ד גיל מיכלס, שמשרדו מתמחה בדיני נזיקין וביטוח, מסביר שבין הטריקים - שנעים על גבול החוקיות, אך לא פעם חוצים אותה - ניתן למצוא שכירת נערות פיתוי או התחזות להן, תחקור סמוי של מקורבים, הערמת מכשולים בפני נכים על מנת לבחון את התמודדותם, התחזות לסוכני מכירות של חברות שונות הדורשות הצהרה על בריאות תקינה כדי לקבל דבר מה, התחזות למזמיני עבודה ולסתם אנשים שמעוניינים בקרבתכם מפתחים שיחה קלילה שכל כולה מוקלטת בסתר. כמה אבות טיפוס חוזרים על עצמם במקרים רבים.

יצירתיות רבה מפגינות החברות גם כדי למצוא תירוצים לא לשלם למבוטחים, כפי שמספרת עו"ד מאירה זוהר, העוסקת בנזיקין, מומחית בתביעות ביטוח סיעודי ובביטוחי אובדן כושר עבודה. הבשורה היחסית טובה היא שיש כמה שכיחים במיוחד, ואפשר עם קצת בקיאות ועקשנות להתמודד איתם: "ההתעקשות משתלמת גם כשנדמה שחברת הביטוח פסקנית ונצמדת לניסוח היבש שבפוליסה", אומרת זוהר, "לעתים האמת המשפטית נמצאת דווקא לצידן של המילים והניסוחים ה'יבשים', ויש צורך לנהל מאבק בלתי מתפשר מול חברת הביטוח כדי לזכות לקבל את המגיע לנו".

"גלובס" מביא דוגמאות לשיטות הבילוש של חברות הביטוח:

קשר אישי

מבוטח נפגע קשה בקרסולו בתאונת דרכים. חברת הביטוח שלחה חוקרת חביבה שהתדפקה על דלתו והציגה עצמה כמי שעושה סקר על הרגלי צפייה בטלוויזיה. תוך כדי הסקר שאלה החוקרת שאלות על מצבו הגופני, כאשר כל מהלך השיחה מוקלט ללא ידיעתו.

לאחר כמה שאלות הודיעה לתובע כי היא חייבת לסיים את הסקר, מאחר שיש לה פגישה אצל עו"ד המייצג את החבר שלה לאחר שעבר תאונת אופנוע, והוסיפה שחברת הביטוח הנתבעת מסרבת לשלם לחבר פיצויים. התובע נפל ברשתה והחל לספר לה כי גם הוא נמצא בהליך דומה מול חברת הביטוח, ולכן האופנוע שלו מוחבא אצל השכנים. חברת החקירות הציבה מעקב, צילמה אותו עם האופנוע ועל אף שסבל מפגיעה קשה בקרסול, נאלץ המבוטח להתפשר על רבע מסכום הפיצוי שהיה עתיד לקבל.

מקרה קיצוני יותר הוא של חוקר שהחל עם התובעת המבוטחת קשר רומנטי. באופן זה, הצליח לחדור לפרטיותה ולהוציא ממנה אמירות שונות במטרה להציגן בבית המשפט מטעם חברת הביטוח הנתבעת. בית המשפט קבע כי התנהגות כזאת פסולה ומפרה את התקנות וכי יש לראות בחומרה את מעשי החוקר, והחליט שלא לקבל את הראיות שהשיג במרמה ותוך עבירה על החוק.

מעקב וירטואלי

אישה טענה לנזק נפשי בעקבות תאונת דרכים שעברה, כמו כן טענה כי היא מסתגרת חברתית נוטה לדיכאונות ואינה מצליחה לחזור אל שיגרת חייה כפי שהיו קודם לתאונה. החוקרים עשו שימוש בפייסבוק, והאישה נצפתה מטיילת עם חברים, מצטלמת במסיבות ושולחת תמונות למקורביה.

עו"ד מיכלס מדגיש כי הפייסבוק כיום מספק לחוקרים מידע רב על התובעים, ועל כן יש לצמצם את הפעילות בו ובכל מקרה לנהוג במשנה זהירות בהעלאת אינפורמציה ותמונות אשר יכולות לשמש כנגד התובעים בסופו של דבר.

תצפית יזומה

אדם לאחר תאונת דרכים עם פגיעה קשה בכתף, קם בבוקר בהיר וגילה כי גלגל מכוניתו נוקב. למרות נכותו ומגבלת התנועה נאלץ לסחוב גלגל רזרבי ולהחליפו במכוניתו. כל זה צולם במצלמת החוקרים ושימש נגדו בבית המשפט.

דוגמנית מסלול נפגעה בתאונת דרכים, עברה ניתוח ושיקום של כמה חודשים במהלכו נאלצה לשבת על כיסא גלגלים למשך זמן ממושך. חוקרים ערמומיים שכרו דירה מול ביתה וצילמו אותה כשקמה מהכיסא ושטפה את רצפת ביתה.

תחקור מקורבים

עובדת במעבדה כאזרחית עובדת צה"ל, שתבעה פיצויים בעקבות פגיעת כתף, גילתה כי חוקרים הצליחו לחדור לשטח הבסיס ולתשאל אנשים על תפקודה בעבודה; אישה עם נכות נפשית ואורתופדית לאחר תאונת פגע וברח קשה טענה כי לפני התאונה נהגה לטפל ולסעוד את אמה הקשישה וכיום אינה מסוגלת לכך.

החוקרים הגיעו לבית האם הקשישה, אישה חולה לאחר אירוע לב, על מנת לוודא כי בתה אינה מגיעה אליה יותר.

עו"ד מיכלס מציין שבמקרה של התחזות לנושא תפקיד רשמי, מדובר על עבירה על-פי חוק, שלא רק שעשויה לפסול בבית המשפט כל ממצא או עדות שנובעים מההתחזות - אלא אף ניתן להגיש בעקבותיה תלונה במשטרה.

הצעות עבודה

רצף עם פגיעה קשה בשורש כף היד קיבל הצעת עבודה: שמעתי מהחבר של הבן שלך שאתה רצף מעולה, האם תוכל לרצף לי את הדירה?"

במקרה אחר, בחורה לאחר תאונה עם שבר ברגל ופגיעה קשה בברך המגבילה אותה בהליכה קיבלה הצעת עבודה להיות שליחה לציוד של חיות מחמד. במהלך השיחה - נשאלה שאלות כמו "נכון שאין לך כל בעיה לטפס מדרגות בבית בלי מעלית?"

איך להימנע ממלכודות החוקרים?

דום שתיקה: הימנעו מלדבר, להתייחס או לבצע פומבית פעולות באופן הסותר את הטענות כלפי חברות הביטוח - גם לא בסביבת מקורבים בלבד. גם סחיבת קניות מהסופרמרקט עלולה לשמש נגדכם בבית המשפט.

כבדו חשדהו: בקשו תעודה מזהה ובררו מי איש המקצוע המגיע לביתכם.

בלי נחמדות: אם חוקר דופק בדלת ביתכם, אין צורך להיות אדיבים: ולשתף פעולה. שלחו אותו לדרכו.

הצעות עבודה: להיזהר מהגשת מועמדות להצעות עבודה המחייבות מאמץ פיזי; או להתנדב לביצוע מטלות פיזיות בעבודה.

להימנע מהצהרת בריאות: אל תחתמו על דבר הדורש הצהרת בריאות תקינה, מבלי לציין את הבעיה הרפואית הזמנית או הקבועה ממנה אתם סובלים: מנוי לחדר כושר, יציאה לטיול מאורגן חתימה על טופסי ביטוח באופן אגבי וכד'.

להיזהר מרשתות חברתיות: בשום פנים ואופן לא להעלות לפייסבוק, או לכל רשת חברתית אחרת, או לצרף לדוא"ל, תמונות שעלולות להתפרש כאילו לא קיימת נכות בפועל, גם אם הן מתקופה אחרת.

היזהרו מהצעות פשרה: ברוב המקרים מדובר ב"שיטת מצליח" שמטרתה להוריד באופן ניכר את סכום הפיצויים במקרים שחברות הביטוח מעריכות שיפסידו בהן במשפט.

הטריקים של חברות הביטוח

עוד כתבות

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - 19 בפברואר

אתמול באיכילוב: 5 נפגעים בתאונות קורקינט ואופניים חשמליים

מדי יום "גלובס" ובית החולים איכילוב מדווחים על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

פרויקטים סולאריים של חברת אנלייט ומערכת של חברת סולאראדג' / צילום: יח"צ

צמיחה של 60%: סולאראדג' הישראלית נסקה לשיא לאחר הדוחות הרבעוניים

ההכנסות מתחום הסולאר צמחו בכ-60%, לעומת הרבעון המקביל ל-389 מיליון דולר ● שיעור הרווח הגולמי (Non-GAAP) עמד על 34.3% ובתחום הסולארי על 37.8%

פלוריאן סיטה, מנכ"ל איי.די.או גרופ  / צילום: יח"צ

"לא הבנו את הכעס של מחזיקי האג"ח על צעד שנועד למנוע תשלום ריבית"

איי.די.או פרעה באחרונה את מלוא החוב למחזיקי האג"ח, ולדברי המנכ"ל פלוריאן סיטה, היא אינה מתכוונת לשלם פיצויים נוספים שדורשים המחזיקים ● "לא יכול למנוע מהם מלפנות לבית המשפט, אבל אנו לא פוחדים מהתדיינות, וגם נגיש תביעה נגדית"

אסתר חיות, אפי נוה והשופטת מרגולין־יחידי / צילומים: ברני ארדוב וואלה, כדיה לוי, דוברות בתי המשפט

מה הוביל שופטת ושתי פרקליטות להיפגש בחשאי עם אפי נוה

שופטת השלום לימור מרגולין-יחידי ושתי פרקליטות נפגשו בחשאי ב-2017 עם יו"ר הלשכה דאז אפי נוה ועם חברת הוועדה לבחירת שופטים ● נשיאת העליון אסתר חיות גילתה על כך בדיעבד וזעמה ● לאחרונה פרשה מרגולין-יחידי, ופסק הדין האחרון שלה קבע כי סיקור חיובי יכול עקרונית להיחשב שוחד

דוד אמסלם / צילום: יוסי זמיר

רגע לפני הבחירות: שר התקשורת רוצה לבטל את ההפרדה בין מכירת ספק אינטרנט ותשתית

ל"גלובס" נודע כי שר התקשורת זימן ליום רביעי הקרוב ישיבה עם כל גורמי המקצוע ומתכוון להוציא שימוע ציבורי לקראת ביטול ההפרדה ● אם הדבר אכן ייצא לפועל מדובר ברעידת אדמה בשוק התקשורת אולם חשוב להדגיש שהחלטה סופית בעניין תתקבל רק לאחר הבחירות

שלמה כפיר / צילום: איל יצהר

עובדי בזק פותחים בעיצומים בעקבות התעכבות המו"מ על ההסכם הקיבוצי

בעקבות גרירת רגליים במו"מ להבטחת זכויותיהם עם כניסת קרן סרצ'לייט לשליטה בבזק, הגיעו העובדים למסקנה שהעיכוב הוא חלק ממהלך כולל שנועד להרוויח זמן ● החל ממחר העובדים הודיעו כי לא יונפקו חשבוניות ללקוחות ולא יאפשרו הכנת הדוחות הכספיים

חיבורי כבלים פיראטיים / אילוסטרציה: שאטרסטוק

ניתוק רשתות התקשורת הפיראטיות בצפון: ביהמ"ש הורה לחברן מחדש

בעקבות חשיפת "גלובס": מפעילי הרשתות הפיראטיות הסתערו על משרד התקשורת ועל רה"מ נתניהו שבמקרה היה בצפון בסיור בחירות, ודרשו להורות להוט לחבר מחדש חיבורים בלתי חוקיים ● ביהמ"ש אילץ את הוט לחבר מחדש את הרשתות עד 4 במרץ, אז יתקיים דיון במעמד הצדדים

מתקן ההתפלה פלמחים / צילום: שלומי יוסף

חריגות במים: המשטרה פתחה בחקירה נגד מפעילת מתקן ההתפלה בפלמחים

"גלובס" חשף חריגות במים במתקן ההתפלה שורק • אלא שהפארסה לא נגמרת כאן ● ל"גלובס" נודע כי דיווחים כוזבים אודות בדיקות המעבדה במתקן ההתפלה של פלמחים עומדים כעת בלב חקירת משטרה • איך בשניים מחמשת מתקני ההתפלה בארץ התגלו חריגות ומשרד האנרגיה שותק?

ח"כ אריה דרעי./ צילום: רפי קוץ

דרעי לא מחכה: מקים אשכול מועצות מקומיות ביהודה ושומרון בדרך לריבונות

עד כה המשרד נמנע מהקמת אשכול כזה ביהודה ושומרון, אך לאחר פרסום תוכנית המאה וההכרה העקרונית האמריקאית בריבונות על הרשויות, הוחלט על הצעד הזה ● מי המועצות שישתתפו באשכול?

חנן מלצר / צילום: שלומי יוסף

העליון דחה את בקשת "גלובס": הדיון בעניין חקירת מח״ש לא יצולם ולא יוקלט

חוק בתי המשפט אוסר על צילום והקלטת דיונים בבית המשפט, ללא אישור של השופט הדן בתיק ● השופט מלצר דחה את הבקשה וציין כי השופטים "שוקדים מזה זמן על הכנת תכנית מובנית לצילום והקלטה של דיונים נבחרים בבית המשפט העליון"

טראמפ ופוטין / צילום: רויטרס - Kevin Lamarque

המודיעין בארה"ב: רוסיה שוב מתערבת בבחירות 2020 לטובת טראמפ

ההערכה הושמעה בתדרוך מודיעיני לצירי בית-הנבחרים ● טראמפ זועם על החשיפה: "מספקת תחמושת לדמוקרטים" ● פיטר את ראש המערך המודיעין הלאומי והחליפו באחד מנאמניו, שאין לו שום ניסיון בעבודה מודיעינית

אל על דרימליינר / צילום: גלובס

דעה: אל על, תסתדרי לבד - חברת תעופה לא זקוקה לסיוע מכספי הציבור

לא מצאתי בתקשורת העולמית שום פרסום על שר תחבורה במדינה מערבית שמציע להעביר כספי מדינה לחברת תעופה מקומית בשל נזקי הקורונה ● מוטב גם לאל על שלא לפזול לעבר הקופה הציבורית, אלא לתת לכוחות השוק לעשות את מלאכתם

שי ג'ינפינג - נשיא סין / צילום: רויטרס

בפעם הראשונה מאז מותו של מאו צה טונג: סין מגרשת עיתונאים

סין החליטה על גירוש שלושה עיתונאי "וול סטריט ג'ורנל", כעונש על פרסום מאמר דעה בעיתון ● השלושה נדרשים לעזוב את סין בתוך חמישה ימים ● מועדון הכתבים הזרים במדינה: "תגובה חסרת תקדים נגד עיתונאים זרים בסין"

אבישי אברהמי / צילום: יונתן בלום

הכנסות Wix ב-2020 צפויות להתקרב למיליארד דולר; למרות הצמיחה המהירה, החברה עדיין לא מרוויחה

חברת האינטרנט צמחה בשנת 2019 ב-26.1% בהכנסות, שהגיעו לרמה של כ-761 מיליון דולר ● Wix סיימה את השנה עם הפסד נקי בסך 86.4 מיליון דולר, גבוה מההפסד שנרשם ב-2018

שער בכניסה לשכונה בעיר שנחאי / צילום: רויטרס ALY SONG

המשטר הסיני בכל פינת רחוב: המלחמה בקורונה, גרסת השכונה

780 מיליון סינים, מחצית מאוכלוסיית המדינה, נמצאים עדיין תחת הגבלות תנועה שונות כדי למנוע את התפשטות הנגיף ● מי שאחראיות על יישום ההגבלות הן השכונות והקהילות, שלפעמים הולכות רחוק מדי

צביקי עשת/ צילום: איל יצהר

"מסעדנות זה העסק הכי בלתי נסבל שיש. צריך להיות מטורף כדי לעסוק בתחום הזה"

צביקי עשת, העומד בראש קבוצה המונה שש מסעדות ועוד שתיים בקנה: "מסעדנות עבורי זו דרך חיים. המטרה שלי היא לא נטו פרנסה או הצלחה כלכלית, אלא העשייה" • "הצרכן הישראלי הוא המבקר הקשה מכולם. באותה נשימה, אין על הישראלים" ● אנשים שנהנים בעבודה, מדור מיוחד

סער ברכה / צילום: ולדימיר אסקין

מצבה הקשה של תהל וכישלון ניסיונות המכירה של החברה הובילו להתפטרות המנכ"ל סער ברכה

את ברכה יחליף בינתיים רוני קומר, שמונה למ"מ המנכ"ל בתיאום עם הבנקים נושי החברה ● עפ"י מקורות בשוק, הבנקים ימשיכו לממן את תהל במסגרת תוכנית התייעלות שתאפשר לפרוע כמה שיותר מחובותיה כלפיהם

ח"כ היבא יזבק / צילום: איציק הררי, ועדת הבחירות המרכזית

עתידות: היום שבו דנה השופטת יזבק בפסילתו של רה"מ יאיר נתניהו

בישראל של 2048 הציבור התרגל לחיות מבחירות לבחירות • אז מי מקבל את ההחלטות בממשלות המעבר, איך המדינה מתפקדת במערכות הבחירות האינסופיות ולמה הוחרב משרד המשפטים • דיסטופיה שכולה פרי הדמיון ● דעה

ענת כהן דייג / צילום: רמי זרנגר

קומפיוג'ן מרחיבה את ההסכם עם בריסטול מיירס; יצאו לניסוי נוסף

לחברות שיתוף פעולה שהוביל בעבר להשקעה של 12 מיליון דולר בקומפיוג'ן; במסגרת שיתוף הפעולה הנוכחי יבחן מוצר של קומפיוג'ן עם מוצר של בריסטול שעדיין נמצא בפיתוח

מה אפשר לקנות ב-1.2 מיליון שקל באזור חיפה / צילומים: איל יצהר. עיבוד: טלי בוגדנובסקי

איזו דירה תוכלו לקנות ב-1.2 מיליון שקל באזור חיפה

4.5 חדרים בקריית מוצקין, 4 חדרים בקריית ביאליק, 3.5 חדרים בזכרון יעקב או 4 חדרים בחיפה?