כתבות נוספות
לכתבה הקודמתמיומנה של משקיעה - על הקשר שבין פנסיה ונכסים לכתבה הבאהמיומנה של משקיעה - מציאות חדשה לא נבנית ביום

מיומנה של משקיעה - חשיבות מקסום הפוטנציאל הכלכלי

חוסר אחריות כלכלית הוא פגיעה בביטחון הכלכלי שלנו ■ דבר זה ישפיע על רמת החיים שלנו בפרישה, ויקבע עד כמה נוכל לעזור לדורות הבאים

08/06/2014, 14:39
אורלי רובין
אורלי רובין / איור: גיל ג'יבלי

כ-40% מהאנשים שמגיעים אלי לייעוץ כלכלי, הם לקוחות שאין להם מינוס בבנק. הם מגיעים בדרך כלל על מנת להבין מה יש להם, לעשות סדר, לצמצם פער בין המצוי לרצוי. לתכנן קדימה כדי לדעת אם יוכלו לצאת לפרישה מבלי לרדת ברמת החיים שלהם ואם יוכלו לעזור לילדים. הם רוצים לדעת מה עליהם לעשות היום על מנת להגיע לעצמאות כלכלית או ביטחון כלכלי בעתיד, ולמקסם את הפוטנציאל הכלכלי שלהם.

ללקוחות אלה אני מספרת שזה לא מספיק לעבוד קשה, להרוויח הרבה כסף, להתנהל בצורה מאוזנת, ולהפריש מידי חודש כ-30% מההכנסה שלהם לחסכונות. לשאלה מה עושים עם החסכונות שנחסכים בעמל רב, יש מקום מרכזי בביטחון הכלכלי העתידי וזה הקטר שמשפיע על הצמיחה.

רבים מתושבי מדינת ישראל מפקידים את כספם בתוכניות חיסכון ופיקדונות כאלה ואחרים, המניבים תשואה נמוכה ביותר. לפעמים, לאחר ניכוי דמי הניהול, התשואה שנותרת היא שלילית ועדיין, רובנו ממשיכים להפקיד כסף במקומות "בטוחים" כדי שנוכל לישון טוב בלילה. מעטים מודעים לכך שאפשר למשל, לחסוך כסף בחסכון פיננסי בחברות ביטוח וליהנות מתשואות גבוהות יותר.

איך אפשר לישון טוב בלילה כשאנו נוהגים בחוסר אחריות כלכלית כלפי עצמינו והקרובים לנו? חוסר אחריות כלכלית הוא פגיעה בביטחון הכלכלי שלנו ובעתידינו. דבר זה ישפיע על רמת החיים שלנו בפרישה, ויקבע האם נוכל לעזור לילדים שלנו עם שכר לימוד לאוניברסיטה, כסף לחתונה או דירה.

יש לי זוג חברים שהחליטו שהם היו רוצים אחת ולתמיד להבין מהו שוק ההון ולקחו יחד קורס היכרות. אז נכון שקורס שכזה אינו בהכרח מספק על מנת להשקיע ולהכפיל את הונך האישי, אך עם זאת, הם עשו צעד כדי ללמוד ולהבין. צעד כזה יכול לעזור כשיושבים עם יועץ השקעות, מבינים את המושגים, בוחרים אסטרטגיית סיכון-סיכוי מתאימה, ויודעים מהי תשואה טובה ומהי תשואה טובה יותר, המסייעת להגיע ליעדים בזמן קצר. אם התשואה על החסכונות שלי, היא נמוכה, ייקח לי יותר שנים להגיע ליעדים שלי. בדקו בעצמכם.

כלל ה-72 משמש לבדיקה תוך כמה זמן השקעה תכפיל את עצמה. השימוש פשוט מאוד- 72 חלקי אחוז התשואה השנתי. לדוגמא, אם הילד שלנו קיבל מתנות בר מצווה בשווי 50 אלף שקלים, ואנו רוצים לחסוך עבורו ללימודים באוניברסיטה, נרצה לדעת תוך כמה שנים יכפיל הסכום את עצמו ויגיע ל-100 אלף שקלים.

כשאני משקיעה 50 אלף שקלים עם תשואה של 2% לשנה, יקח לי 36 שנים להכפיל את הסכום ולהגיע ל-100 אלף שקלים. לעומת זאת, כשאני משקיעה את הסכום עם תשואה של 8% לשנה, ייקח לי רק כ-9 שנים להגיע לסכום. לתשואה שאני מקבלת על הכסף שלי יש משמעות עצומה, שלפעמים עושה את ההבדל בין להצליח לשלם שכר לימוד לילד, או לא.

אז מדוע רובנו נמנעים מלנהל את ההון האישי שלנו? האם זה בגלל שהדבר דורש זמן ולימוד? לעתים קרובות אין לנו זמן להתעדכן, למצוא הכשרה מקצועית, או לפנות זמן ללימוד עצמי. אנו עייפים ושחוקים בין העבודה והמשפחה, וחושבים חשיבה קצרת מועד. חלקינו מתעוררים בשלב מסוים ומעמידים סדר עדיפויות חדש שבו לניהול ההון האישי יש מקום חשוב. זוהי חשיבה לטווח ארוך.

בואו נתעורר, היום, יותר מתמיד.

* הכותבת עוסקת בייעוץ וליווי כלכלי

*** אין לראות בכתוב לעיל המלצה לביצוע אי-אלו פעולות השקעה. לפני כל השקעה, יש לבצע בדיקה מושכלת והתאמה אישית לצרכיך.

 

 
 
 
מיומנה של משקיעה - למה כדאי להשקיע?

תשואה גבוהה, מאפשרת להכפיל את ההון האישי שלנו תוך מספר ...

אורלי רובין

 
 
 
 
תערוכה מומלצת בניו-יורק: "פס הייצור של האושר" במוזיאון MOMA
התערוכת של כריסטופר ויליאמס ב-MOMA, העוסקת בצילום בעידן הצריכה, היא ...
ניו-יורק - דוכני הרחוב שכל תושב חייב להכיר
ניו-יורק מציע מגוון קולינרי עשיר, וזה לא בהכרח אומר שמדובר ...
 
 
שכונת אינווד במנהטן - תזכרו את השם
הזדמנויות צריך לדעת מתי והיכן לחפש ■ לכן כדאי למשקיעי ...