גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

"יש לי כלכלופוביה. לא יודע מה ההבדל בין דולר לשקל"

גם בגיל 64 ועם דיסק חדש, ה-18 במספר, שלמה גרוניך מלא להט ותשוקה מוזיקלית. זה רק הפתיל שהתקצר ■ ראיון עצבני

פעמיים במהלך הראיון הוצאתי את שלמה גרוניך מכיוון. לא ציפיתי לזה ממישהו שנראה הכי הרמוני וזורם, עם הלוק השאנטי של קוקו השיבה הארוך, ושתי צמות כחולות משולבות בו בצד אחד, אבל מתברר שדימוי לחוד ומציאות לחוד. לאיש יש פתיל קצר מאוד. הוא יכול להתעצבן פתאום, בלי סימנים מקדימים, ולגרום לך לאבד שיווי משקל. לזכותו ייאמר מנגד, שכמו שהוא נדלק בשנייה, הוא נכבה באותה מהירות.

בפעם השנייה הוא התפוצץ כששאלתי אותו שאלות כלכליות, אבל זה בהמשך. הפעם הראשונה, שאני מודה שהייתה קצת מלחיצה, התרחשה עשר דקות מתחילת הראיון, רגע אחרי שהחלפנו מקום בתוך בית הקפה, כי לא היה מקום בחוץ והוא רצה לעשן, עד שבסופו של דבר יצאנו החוצה, ואחרי שהוא כמעט מעך את המלצר בגלל טבעות הבצל ליד הסנדוויץ', שהתעקש להזמין במיוחד מהמטבח, כי ככה הוא חייב לאכול אותו.

זה התחיל רגוע לגמרי. גרוניך היה מקסים ואינטליגנטי. שאלתי אותו, אגב האיחוד המוצלח של כוורת בקיץ האחרון, למה דחה בזמנו את ההצעה של דני סנדרסון להצטרף ללהקה במשבצת של יוני רכטר, והוא אמר, "אני לא זוכר אם זה היה דני שפנה אליי. יכול להיות. אמרו שמקימים הרכב עם גידי ודני. אמרתי, כולם מגניבים, אבל אני ממש במסלול שלי ואני לא רואה איך אני נכנס לעבודה של ביצועיסט, כי אני יוצר. לא חשבתי על זה יותר מדי. אני לא איש חושב, אלא מרגיש. מדי פעם אומרים, איך פספסת. אני מרגיש שאני גאה בהצלחתי וגאה בקהל הישראלי, שמגדל את ילדיו על המוזיקה הזו, במקום מוזיקות רדודות, שאינן מוזיקה אלא פתקי רייטינג כאלה. אני לא מצטער לרגע", וכאן החלה השיחה להידרדר אט-אט אל מחוזות הכעס.

- היית מתחבר לחומרים של כוורת?

"זו מוזיקה הומוריסטית שיש בה תוכן ועומק מוזיקלי, אפילו שהיא רדודה בכאילו, היא עשויה בטוב טעם. אני אוהב את דני סנדרסון. אולי זה נבע מאגואיזם, שהיה אז שליט בתוכי, של 'אני לבד'. ואני חוזר ואומר שאני שמח לראות את הצלחתם הגדולה".

- היו תקופות שקינאת בהם?

"ממש לא. לא חשבתי על זה".

- גם בפן הכלכלי?

"לא מקנא".

- מוזיקה של "פתקי רייטינג" היא לא לגיטימית?

"מה זה לא לגיטימית? זה שאנחנו חיים בביצה טובענית כבר כמה שנים רעות? אם אתה לא מספר שאתה הומו, יצאנית ולא גבר, אין לך סיכוי להגיע לכתבות מסוימות בעיתונים מסוימים. אין במה לאמנים, הכול מעכשיו לעכשיו. את מי שממליכים עכשיו נדיח עוד רגע. זה הולך לכלום. מערבולת של צורך להיות מפורסם ולא משהו משמעותי.

"במדינה שבה הכול קיצוני, כמעט שלא נותר מקום למשהו בעל ערך. כשמשהו הופך לאופנה, כל העדר הולך אחריו. בטלוויזיה אתה פותח ורואה רק ריאליטי. בארצות הברית, שהיא הרבה יותר גדולה, כל אחד יכול למצוא את הנישה שלו".

- הפתרון לריאליטי הוא רגולציה חזקה יותר?

"לא יודע מה הפתרון. אני עושה את שלי, וכשאני עושה את זה, אני מחנך דורות של צעירים שמחפשים משהו אחר, עם מסורות מוזיקליות; דור הולך ופוחת, אבל אני פוגש אותם. יש כאלה ששותים בצמא את החומרים האלה ומבואסים ממה שיש. אם יש פתרון - הוא בחינוך. להחליף את העם אי-אפשר. צריך שהצעירים עם המשקל הסגולי, העומק והנחישות, יגיעו לעמדות מפתח וישפיעו משם".

- ישנם כוחות השוק. אייל גולן מצליח.

"מה זה משנה אייל גולן?".

הפנים של גרוניך קפאו תוך כדי משפט והמבט שתקע בי הצמיד אותי לכיסא. השבתי שהוא זה שבחר לא להיות במיינסטרים, כי הרי יכול היה בקלות להפוך לחביב העם עם כוורת, ושאייל גולן, הוא, מה לעשות, חביב העם, גם אם לא כולם אוהבים את המוזיקה שלו. זה לא עזר להוריד את מפלס הכעס שלו. להפך.

"עצם השאלות שלך מעידות על זה שאת מתייחסת אליי כמוצר שיגביר את הרייטינג של הכתבה שלך בעיתון", ירה. "את לא נותנת לי כבוד".

- סליחה?

"את שואלת שאלות לא מכבדות, לא בשביל זה באתי להתראיין. לא בשביל לדבר על אייל גולן".

- אתה זה שמתחת ביקורת על מוזיקת "פתקי הרייטינג". הנחתי שהתכוונת למוזיקה מזרחית ושאלתי עליה.

"את לא מדברת על המוזיקה שלי. בשביל זה באתי לכאן".

- בדיוק על זה אני שואלת.

"אני לא יכול לעשות אחרת ממה שאני יכול לעשות. כשאני מנסה לעשות משהו שימצא חן בעיני הקהל, זה לא יוצא טוב. כשלא השמיעו אותי וכעסתי, כתבתי את 'שירים פשוטים', ופתאום השמיעו אותי כל הזמן. מרוב הסקרנות שלי והרצון לעסוק בכל-כך הרבה סוגים של מוזיקה, גרמתי לבלבול רב; רק בשנים האחרונות אני מתכוונן".

מוזיקאי מגיל שש

גרוניך סוחב רזומה של יותר מ-40 שנות קריירה, שבהן התנסה פחות או יותר בכל מה שיש לתחום להציע - ממוזיקה קלאסית, דרך פופ, ג'ז, נונסנס, ועד לאוריינטלי לגווניו. הכול מהכול. הוא נולד בחדרה, לאוטו גרוניך, מורה קשוח למוזיקה, שלימד בין היתר את אהוד מנור ז"ל, שניגן על מגוון של כלים, ושהיה המנצח הראשון של תזמורת צה"ל ומי שהקים את תזמורת מכבי האש בעיר. האב שלח את שלושת בניו ללמוד מוזיקה ודרש מהם לעמוד בסטנדרטים מוזיקליים גבוהים.

שמו של אלבומו החדש, "אחרי הכול", מקבל משמעות עמוקה על רקע הקריירה העמוסה, אולי עמוסה מדי, שעבר. האלבום הזה מביא גרוניך אחר - מוקפד יותר, ממוקד, אסוף, כאילו מישהו שם רסן על ההשתוללות חסרת המעצורים שאפיינה אותו והתחיל להוליך אותו בדרך ראשית, בלי להתפתות לדהור בדרכי עפר שמובילות לשום מקום.

- למה זה לקח כל-כך הרבה שנים?

"אני לא מתוחכם מבחינה חומרית - כלכלית ויחסי ציבור; אני לא בחרתי בזה, פשוט לא יכולתי לזייף את עצמי. אני חייב לעשות את מה שבוער בי, וזה היה מאז ומתמיד מוזיקה עמוקה, מסובכת, שלא הייתה ולא תהיה מיינסטרים. אפילו שלפעמים אני מתעצבן שאין יותר קהל לדברים האלה".

- אז מה גרם לך להתמקד פתאום?

"אחרי כל-כך הרבה שנים של עיסוקים מכל מיני סוגים, מצאתי את עצמי מנגן עם חבורת צעירים, מה שנתן לי 'בוסט' למרכז העצבים ומיקד אותי בחזרה במוזיקה האישית, הקצבית, התוססת, שנותנת אגרוף ויודעת ללטף. בעזרת המוזיקאים המדהימים האלה קיבלתי כיוון מסוים. בפעם הראשונה הלכתי לאלבום שיהיה מוקפד ומחושב, שיהיו לו פנים מזוהות, סגנון ברור, שלא יהיה מסך עשן שמאחוריו מסתתרים רעיונות נפלאים. יותר ברור".

- קוראים לזה מיתוג מחדש.

"זה לא שאני עסוק בזה. המנהל האישי שלי, דוד אפשטיין, הולך איתי לדרך הזו. מתוך 50 שירים נבחרו 12 לאלבום. מכיוון שאני לא טוב במיתוג, הפקדתי את ההפקה ואת העיבודים בידיו של איל מזיג, נגן הבס, מוזיקאי מוכשר מאוד שחונך על ברכי המוזיקה הקלאסית. זה היה צעד נבון. האגו שלי פחת מאוד. אני משתף פעולה, מקשיב, רוצה שייתנו אינטרפרטציה למוזיקה שלי".

- לא הרשית שיעשו את זה קודם בגלל התנשאות מסוימת?

"היו כאלה שאמרו שאני מתנשא. יכול להיות שזה אחד הפירושים הפסיכולוגיים לזה. שלא ינגנו משהו אחר חוץ ממה שיש בראש שלי. זה להט של צעיר".

- הגרעין של האמנות הוא הטוטאליות הזו.

"במשך השנים גיליתי ששיתוף הפעולה ויציקת התכנים של האנשים שלצדי לתוך מה שאני עושה, הם השמחה האמיתית. שמחת החיבור".

"יש לי כלכלופוביה"

למרות גילו, 64, הצליח גרוניך לשמר ילדותיות בועטת. מצד אחד, יש בזה חן לפגוש אדם שמרשה לעצמו להשתעשע בלי לדפוק חשבון לאף אחד, ומהצד השני, הילדותיות הזו, שמרוכזת בעצמה, גורמת לו להגיב אימפולסיבית כשלא בא לו לדבר על משהו. כלכלה, למשל. שאלתי למה הוא עובד כל-כך קשה והוא הזדעף פתאום, כמו ילד שמקבל מצב רוח בלי סיבה נראית לעין, "אני לא עובד קשה".

- אתה מופיע הרבה מאוד.

"אני מצליח לעשות מה שאני רוצה ולא לעשות את מה שאני לא רוצה".

- מי יוזם את המופעים?

"גם אני וזה גם בא מבחוץ. יודעים שאני הרפתקן, רב פנים, עם תעוזה. אני עולה, למשל, על הבמה עם גיל שוחט ועושה דברים קלאסיים יותר; עולה לבד על הבמה עם מוזיקה יהודית; היה לי הרכב יהודי-ערבי, מקהלת שבא. כמו ילד שיש לו הרבה צעצועים. זה כנראה נתן לך את התחושה שאני עובד הרבה".

- יש לרעב הזה להופיע גם מוטיבציה כלכלית?

"הסיבה העיקרית היא לא כלכלית. אני אמן ואני רוצה לצאת החוצה עם מה שאני עושה, אבל בכל זאת אני צריך לפרנס משפחה".

- הצלחת להתפרנס טוב במהלך השנים?

"למה אנחנו מדברים על כלכלה, כי אנחנו בגלובס?".

- בהחלט.

"זה לא מגרה אותי, זה מדכא אותי. למה את שואלת אותי את השאלות האלה?".

- כלכלה היא חלק מהחיים ומהאמנות - היום ובכלל. תסלח לי, אבל זה קצת אינפנטילי לעצום עיניים ולהגיד, עזבו אותי מהדיבורים האלה.

"יש לי כלכלופוביה. לא יודע מה ההבדל בין דולר לשקל, אני אהבל בדברים האלה. כשצריך, אני נעזר במיכל אשתי וברואה חשבון. אנחנו חיים טוב. נוסעים לחו"ל, הולכים למסעדות, קונים לילדים, אין לי תלונות".

- יש לך חומרים מעולים לילדים, למה אתה לא עושה איתם משהו? זה שוק יציב שמגלגל הרבה כסף.

"אני מסתדר עם ילדים נורא טוב. לפעמים כשאני מסתכל עליהם מהצד, ההורים עלולים לחשוב שאני סוטה. ילד או ילדה קטנה ששקועים בעולם שלהם גורמים לי לשמחה והתפעלות. לאחרונה יצאנו עם מופע לילדים בשם 'שלמה גרוניך והנגנים לילדים', שכבר רץ שלוש פעמים והתגובות מצוינות. לא לקחתי סיפור של הנס כריסטיאן אנדרסן והפכתי אותו להצגה, אלה השירים שלי, עם נגנים שלי, בעזרת קטעי הקישור שכתב דוד אפשטיין. אני מקווה שזה יתפתח ויגדל. חוץ מזה, אני מתחיל לכתוב מוזיקה למחזמר 'בגדי המלך החדשים'".

- הבת שלך התחילה להופיע. אתה דוחף אותה כמו שאביך דחף אותך ואת שני האחים שלך בזמנו?

"יש לי תאומות, שחר וים, שתיהן מוזיקליות. הן קיבלו את הגנים של זוג הורים מוזיקליים. ים לקחה את הבמה מאז שהייתה תינוקת והיא זמרת בקנה מידה עולמי. כשהייתה בת שנתיים, היא הייתה בונה במה ועולה להופיע עליה.

"אבא הפעיל משטר ספרטני והייתי צריך לעמוד במכסת שעות אימון, והייתי חוטף אם לא. אני לא גידלתי את הבנות שלי ככה. כשהן לא רוצות ללכת לפסנתר, אני יכול להציע, תיגשי לפסנתר, את צריכה להתאמן. אני לא יכול להיות טרוריסט ואני לפעמים מצטער שאני לא מצליח למצוא את הדרך לגרום להן להשקיע יותר".

- בדיעבד, אולי השיטה הקשה של אבא הצליחה. הפכת למוזיקאי וליוצר פורה מאוד.

"אין לי תשובה חד משמעית אם אבא צדק או לא, אבל העובדה היא שבעזרת הדחיפה המסיבית שלו הגעתי ליכולת שאולי לא הייתי מגיע אליה בלעדיה, למרות שעד היום אני לא אחד שאוהב להתאמן שעות על הפסנתר. יכול להיות שאני לא מספיק משקיע בכישרון המדהים של ים ואני מקווה שכשתתבגר היא תמצא את הדרך שלה".

הכתבה המלאה - במגזין G

עוד כתבות

זריקת מזון בקנדה/ צילום: רויטרס, Ben Nelms

לא גומרים מהצלחת: כך הפך בזבוז המזון העולמי לפצצה מתקתקת

כמעט שליש מהמזון בעולם הופך בסופו של דבר לאשפה, כאשר במקביל 820 מיליון בני אדם סובלים מרעב ● מרגישים חסרי אונים בגלל תחזיות אימה על התחממות כדור הארץ? הדרך להשפיע מתחילה בסופרמרקט (אל תתפתו למבצעים), ממשיכה במקרר (לא חייבים לזרוק את זה) ונגמרת בצלחת

קפה לנדוור, שדרות רוטשילד, ת"א / צילום: יח"צ

דג על הכוונת: לנדוור בוחנת - הסוף לטונה ברשת

ברשת בחרו לנקוט גישה זהירה בעקבות משבר הטונה של ארומה ת"א ● ל"גלובס" נודע כי לנדוור תוציא ככל הנראה את הטונה מהתפריט ובוחנת כעת חלופות למוצר שנחשב לאחד הפופולריים ב-77 סניפיה

מיה יניב, יו"רית ועד עובדי סלקום / כדיה לוי

רגע לפני הפיטורים: ההסתדרות גיבשה תוכנית "הצלה" לשוק הסלולר

ההסתדרות תגיש תוכנית למשרד התקשורת שקוראת לפצל את חברות בזק והוט מפעילות הסלולר שלהן, להפחית את אגרות התדרים ולאפשר הקלות בחבילות הצרכניות שיכללו דקות וגלישה פלוס מכשיר ● אולם התוכנית לא מתמודדת עם הסוגייה הבוערת ביותר - דרישת החברות להתייעלות

שיחות טלפון / צילום: Shutterstock א.ס.א.פ קריאייטיב

חושבים שהעתיד הוא תקשורת בהודעות טקסט? קבלו את הקאמבק המפתיע של שיחות הטלפון

צעירים מנהלים שיחות וידאו כשהטלפון מופנה לתקרה, משוחחים בצ'טים קוליים באתרי גיימינג מבלי לשחק כלל ומשתמשים באפליקציות קוליות מתוחכמות ● השיחות פינו את מקומן לטובת הודעות וגלישה באינטרנט, אך האם הן בדרך לקאמבק מפתיע?

משה גפני / צילום איל יצהר

יו"ר ועדת הכספים: על המדינה להעלות מכסים על יבוא טקסטיל בשיעור של 12%

באוצר סירבו לציין מהי עמדתם הרשמית - האם יבקשו להאריך את הוראת השעה שממשיכה להעמיד על 0% את המכס, או שיאפשרו להחזירה ל-6% כפי שקבוע בחוק כיום ● מדובר במכסים שהוסרו לפני כשנתיים למשך שנה במסגרת תוכנית "נטו הוזלות" שהוביל כחלון, כשבתום 2018 הוארכה התוכנית בשנה נוספת

משה גפני/ צילום: שלומי יוסף

גפני לרשות המסים: "תציגו בתוך שבוע תוכנית לפיצוי עסקים בעוטף עזה"

יו"ר ועדת הכספים הזהיר כי אם הרשות ואגף התקציבים באוצר לא יציגו תוכנית להסדר תשלום פיצויים למסעדנים ולבעלי אולמות וגני אירועים בעוטף עזה, הוועדה תקדם חקיקה מיוחדת בנושא

ד"ר אלרן חבר / צילום: יח"צ

ביומיקה של אבוג'ן תפתח מוצר המבוסס על גילויים של זוכת פרס נובל עדה יונת

יונת פענחה את מבנה הריבוזום של החיידק העמיד ואילו ביומיקה מקבוצת אבוג'ן תפתח את התרופה שיכולה לפעול נגד מבנה כזה

וד"ר דוד גולן (מימין) וד"ר כריס מנסי, מייסדי החברה VIZ.ai / צילום: יח"צ

Viz.Ai מגייסת 50 מיליון דולר כדי לעזור לאבחן שבץ במהירות

החברה הישראלית פיתחה מערכת לזיהוי שבץ שמבוססת על בינה מלאכותית, ובפברואר האחרון קיבלה אישור לשיווק מוצריה בארה"ב ● ד"ר דוד גולן, ממייסדי החברה: "כל דקה שחוסכים בטיפול בשבץ מוחי מעניקה לחולה שבוע של חיים בריאים"

"מידבראג". ציליות שעשויות מרשת ברזל בניין, ובתוך הריבועים שקפים צבעוניים/ צילום: גאיה סעדון

פסטיבל אינדינגב נפתח, והשנה הוא כולל גם אמנות פלסטית

פסטיבל אינדינגב חוגג השנה בר-מצווה, והוא מתרחב מפסטיבל מוזיקה גם לאמנות פלסטית, שמוקמת רק לשלושה ימים בלב המדבר ● בפסטיבל יצירות של אמנים מקומיים ועצמאיים, וחלקן ייעלמו אחריו "כמו סטורי באינסטגרם"

משטרת ישראל / צילום: שאטרסטוק

10 קציני משטרה בכירים קיבלו מימון השתלמויות מקרן וקסנר מאז 2015

מתוך עשרה קציני המשטרה הבכירים בדרגת סגן ניצב ומעלה שקיבלו מימון, שלושה היו במסלול של "תוכנית עמיתים" שאורכה כשנה, ושבעה במסלול "תוכנית למנהלים בכירים" בת חודש ימים

מיקרוסופט / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

מיקרוסופט הכתה את התחזיות: צמחה ב-14% לעומת הרבעון המקביל

הציגה רווח של 1.38 דולרים למניה, לעומת תחזית האנליסטים לרווח של 1.25 דולרים ● ההכנסות עלו ל-33 מיליארד דולר ברבעון החולף

ריצ'רד ברנסון נוחת בישראל / צילום: איל יצהר, גלובס

יס סר: המיליארדר הבריטי ריצ'ארד ברנסון נחת בישראל

ברנסון, מייסד חברת וירג'ין אטלנטיק, הגיע לישראל חודש אחרי שחברת התעופה הבריטית השיקה קו תל-אביב-לונדון ● "אנחנו לא אוהבים לטוס עם מושבים ריקים. נגיע לרמה של מחיר שתאפשר לנו את זה"

 סוחרים בבורסתNYSE/  צילום: רויטרס  .rendan McDermid

נעילה חיובית בוול סטריט; עלייה מפתיעה במלאים הקפיצה את מחיר הנפט בכ-3%

מלאי הנפט בארה"ב עלה בשבוע החולף במפתיע בניגוד לתחזיות ● נעילה חיובית בבורסות אירופה, הדאקס עלה ב-0.8%, הפוטסי טיפס ב-0.66% ● ירידות במגזר הטכנולוגיה על רקע תחזית הכנסות פסימית מצד טקסס אינסטרומנטס ● קטרפילר פיספסה את התחזיות ● בואינג מסרה כי דגם המטסים 737 MAX עומד בלוחות הזמנים לקראת חזרה למסלול

מפעל שבבים בישראל./ צילום: יחצ

מלחמת הסחר וחולשה בביקושים גרעו 11.5% מהכנסותיה של טקסס אינסטרומנט; הנמיכה תחזיות

יצרנית המוליכים למחצה טקסס אינסטרומנט האמריקאית הנמיכה תחזיות, מתחת לציפיות השוק ● מניות הסקטור כולו נסחרות תחת לחץ ● החברה פספסה את התחזיות לרבעון השלישי בשורה העליונה

הנשיא מעניק את המנדט להרכבת הממשלה לבני גנץ / צילום: חיים צח, לע"מ

המנדט עבר לגנץ: "נקים ממשלת פיוס לאומית שתאחד את הקרעים בעם"

מחר אמורים צוותי המו"מ של כחול לבן והליכוד להיפגש לשיחת מו"מ ראשונה ● ריבלין: "ניתן להקים ממשלה. אין שום הצדקה לכפיית מערכת בחירות נוספת, שלישית במספר תוך שנה על הציבור" ● גנץ: "מי שינסה לגרור את ישראל לבחירות נוספות, יוקע וייזרק מהמערכת הפוליטית" ● גנץ לנתניהו: "מכיר בזכויותיך ומאחל לך לצאת נקי מכל העניינים המשפטיים. תוצאות הבחירות מחייבות שינוי"

טראמפ וארדואן / צילום: רויטרס - Kevin Lamarque

טראמפ: "הסנקציות על טורקיה יבוטלו; הפסקת האש קבועה"

נשיא ארה"ב התייחס הערב להפסקת האש בסוריה: "הבסנו 100% מהכליפות של דאעש" ● טראמפ ציין כי הוא שומר את על הזכות לחדש את הסנקציות והודיע כי הוא עשוי להיפגש עם ארדואן

מאזדה MX-30, הרכב החשמלי הראשון של החברה / צילום: יח"צ

חשמלית ושמה מאזדה: הושק דגם חשמלי לענקית הרכב היפנית

הרכב, MX-30, מגיע בתצורה של ג'יפון ומציע טווח נסיעה של כ-200 קילומטר בין טעינות

נדל"ן מניב / צילום: shutterstock

קבוצת הנדל"ן המניב CBRE רכשה את חברת ירון-לוי ניהול פרויקטים

רכישה זו מצטרפת לרכישות קודמות של חברות ישראליות מובילות על ידי CBRE - מאן נכסים, חברת ייעוץ ותיווך נדל"ן, וקבוצת רמות, ספק ניהול ואחזקת מבנים

איקאה / צילום: שאטרסטוק

פלסטיק החוצה: איקאה ישראל תפסיק שימוש בכלי פלסטיק חד פעמיים

בכפוף ליעדים שהציבה החברה בעולם כולו, איקאה ישראל תפסיק להשתמש בכלי פלסטיק עד 2020 ● בין השינויים: תפסיק למכור קשיות פלסטיק ותעבור למכירה של כלי אוכל מפלסטיק מתכלה

סאטיה נאדלה / צילום: דניס בליבוס, רויטרס

לקראת דוחות מיקרוסופט: האם פעילות הענן תמשיך להיות מנוע הצמיחה של החברה?

ענקית הטכנולוגיה מיקרוסופט היא הראשונה מבין הענקיות שמפרסמת דוחות כספיים ● קצב הצמיחה של פעילות הענן מאט, אך החברה מגדילה את נתח השוק