גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

שיא של יותר מעשור: 32 אלף דירות נרכשו ברבעון השני

ברבעון החולף נרכשו כ-32 אלף דירות - גידול של 24.3% לעומת הרבעון הראשון ■ המחירים שבהם נסגרו העסקאות מעידים על ירידה במינוף של הרוכשים

עלייה משמעותית ברכישת דירות, בעיקר על ידי רוכשי דירה ראשונה (בין היתר זוגות צעירים), הן ברבעון השני של 2013, הן ביולי - כך עולה מנתוני מינהל הכנסות המדינה במשרד האוצר, שפרסם היום (ה') שתי סקירות הנוגעות לענף המגורים. מהנתונים עולה כי מספר העסקאות בדירות מגורים עלה ב-14% ביולי לעומת החודש שקדם לו. בהפרדה בין דירות חדשות לדירות יד שנייה, רשם פלח השוק של הזוגות הצעירים גידול משמעותי, בשיעור 17%.

גם בראייה רבעונית ניתן לראות כיצד הביקוש לדירות גבר בחודשים האחרונים. ברבעון השני של 2013 נרכשו כ-32 אלף דירות - המספר הגבוה ביותר של עסקאות מתחילת העשור הקודם (שנת 2000). מדובר בגידול בשיעור של 24.3% לעומת הרבעון הראשון השנה. הגידול המשמעותי ביותר ברכישת דירות ברבעון השני נרשם בקרב רוכשי דירה ראשונה, שרכשו כ-13 אלף דירות - עלייה של 30% לעומת הרבעון הקודם, ולאחר רבעונים רצופים של ירידות. ייתכן שנתון זה מעיד על ירידה מהגדר של רוכשי הדירה הראשונה, שהמתינו עד כה לפעילות הממשלה להורדת המחירים ונואשו מלהמתין. בנוסף, אין ספק שגם עליית המע"מ דחפה עוד רוכשים אל השוק.

נזכיר כי באחרונה התפרסמו נתוני התחלות הבנייה של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, שהתייחסו אף הם לרבעון השני של 2013. על פי נתונים אלה, ברבעון זה החלה בנייתן של 8,797 יחידות דיור בלבד. לאור הביקוש הגבוה לדירות ,המצטייר מנתוני האוצר, מדובר בנתון שעל קובעי המדיניות ושרי קבינט הדיור לתת עליו את הדעת בהקדם ולגבש פתרונות למצוקת ההיצע שרק מחריפה.

חריש וירושלים מטות הנתונים

נתונים אחרים מזכירים פעם נוספת כי בכל סקירה יתכנו נתונים המשפיעים על החישוב הארצי ומטים את הנתונים. כך, נתוני הרבעון השני מעידים על גידול משמעותי ברכישת דירות באזור חדרה ובאזור ירושלים. זאת, בשל שתי סיבות עיקריות. הסיבה לעלייה בנתוני המכירה באזור חדרה - עלייה של כ-67% בהשוואה לרבעון המקביל ועלייה של כ-39% בהשוואה לרבעון הקודם - נעוצה בעסקאות רבות שבוצעו ביישוב החדש חריש, שם החלו להירשם העסקאות של קבוצות הרכישה שגובשו למכרזים הגדולים שנסגרו בתחילת השנה ומנו אלפי יחידות דיור.

הסיבה לעלייה ברכישת הדירות באזור ירושלים - עלייה של כ-27% לעומת הרבעון הקודם ועלייה של כ-28% בהשוואה לרבעון המקביל אשתקד - נעוצה בעסקאות מרובות בבית"ר עילית וגם מענק ירושלים שעדיין בתוקף, ומעניק הטבה בגובה של 100 אלף שקל לרוכשי דירה ראשונה בבירה. נזכיר כי גם בחריש ניתן מענק לרוכשי דירה ראשונה, וחיבור הביקוש הגבוה ביישוב ובירושלים מעיד על השפעת מענקים אלו על הרוכשים.

עם זאת, חשוב לציין כי על פי הנתונים המעודכנים יותר של האוצר, ביולי נרשמה ירידה חדה בפעילות באזור חדרה. לעומת זאת, נתוני יולי מחזקים את המגמה המעידה על עלייה משמעותית ברכישת דירות בירושלים, בעיקר על ידי זוגות צעירים (רוכשי דירה ראשונה). כך, בעוד משקלם של רוכשים אלו עלה ב-17% ביולי בכל הארץ, בירושלים מדובר בזינוק חד של 92% ברכישת דירות על ידי רוכשי דירה ראשונה, בעיקר בדירות יד שנייה. גם באזורי תל אביב והמרכז נרשמה עלייה ברכישת דירות על ידי רוכשי דירה ראשונה, ובד בבד נרשמה ירידה באזור חדרה ובאזור באר שבע.

בסקירה הרבעונית מתייחסים במשרד האוצר גם לטענה שעל פיה קבלנים בירושלים ניצלו את המענק שניתן לרוכשי הדירות והעלו את המחירים בהתאם. "בהתבסס על העסקאות בפועל", נכתב בסקירה, "ובהנחה שלא חל שינוי מהותי בתמהיל הדירות הנרכשות בתוך השכונות עצמן, לא נמצא תימוכין לטענה זו".

ממונפים פחות

נקודה מעניינת נוספת שעולה מהסקירה הרבעונית של האוצר מתייחסת גם לשכר החציוני של רוכשי הדירות ולמחיר החציוני של דירות יד שנייה שנרכשו. על פי הנתונים, נראה שהמחירים שבהם נסגרו העסקאות מעידים על ירידה במינוף של הרוכשים. כך, מחירה החציוני של דירה יד שנייה עמד על 980 אלף שקל, נתון הנמוך ב-2% בהשוואה לרבעון הקודם. "בהנחה שהשכר מהווה אומדן להון העצמי", נכתב בסקירה, "יש בכך לרמז על ירידה במינוף הרוכשים". ירידה זו בולטת באזור תל אביב, שם נרשמה עלייה של 1% בשכר החציוני והממוצע של משק בית שרכש דירת יד שנייה באזור; בה בעת נרשמה ירידה חדה של 7% - הן במחיר החציוני, הן במחיר הממוצע של דירת יד שנייה.

בכל הנוגע לרכישת דירות על ידי משקיעים, נתוני יולי מעידים שוב על גידול של 11% בנתון זה, לאחר ירידה חדה בשיעור של 31% בחודש הקודם. עם זאת, משקל המשקיעים בסך העסקאות הוסיף לרדת, לשיעור של 19.7%. הגידול ברכישות המשקיעים התרכז באזור חיפה (גידול של 48%). במכירת דירות על ידי משקיעים נרשם גידול של 23% ביולי, לאחר הירידה החדה בחודש הקודם. גידול חריג במכירות המשקיעים נרשם באזור ירושלים ובאזור תל אביב.

דירות

עוד כתבות

מוצרי חלב על מדפי שופרסל / צילום: תמר מצפי

שוק המזון והמשקאות בסטגנציה; הטואלטיקה והניקיון בצמיחה

לפי נתוני סטורנקסט, בניכוי עליית המחירים, הצמיחה בשוק מוצרי הצריכה בעשרת החודשים הראשונים של השנה עומדת על 1.6% בלבד

בנין הבורסה / צילום: איל יצהר

תל אביב מחפשת כיוון; המדדים מדשדשים סביב רמות הפתיחה

מניית בזק נחלשת לאחר שחברת התקשורת דיווחה על ירידה של כ-18% ברווחי הרבעון השלישי ● עליות חדות בסלקום ובפרטנר; מדד התקשורת מטפס 1.2% ● מיטב דש יורדת אחרי הודעה על פיטורים צפויים ● מניות הקנאביס ממשיכות לרכז עניין

מוצרי קנדוק / צילום: אתר קנדוק

אינטרקיור החלה בניסוי קליני לטיפול בקנאביס בילדים על הספקטרום האוטיסטי

בניסוי ישתתפו 100 מטופלים, והוא יימשך 24 חודשים - אחד המחקרים ארוכי-הטווח בתחום עד היום

שי ניצן/ צילום: איל יצהר

13 מיילים בשנתיים, בלי בקשות גיבוי: מה נכלל ביתר המיילים ששלח שי ניצן לשופטים ולעורכי דין פרטיים?

תפוצת "פורום יוצאי הפרקליטות" של פרקליט המדינה שי ניצן, שעוררה סערה לאחר שנחשף כי ביקש משופטים ומעורכי דין פרטיים להגן על המערכת, לא כללה בקשות דומות ● מה בכל זאת נכלל ב-13 המיילים שהגיעו לידי "גלובס"?

עו"ד ארז רוזנבוך / צילום:שלומי יוסף

קרן הריט מגוריט גייסה כ-410 מיליון שקל ממוסדיים בהנפקה פרטית

ההנפקה בוצעה בהנחה של כ-12% על מחיר הסגירה של המניה אתמול ● המנכ"ל: "מקווה שהמדינה תבין את מה שהמוסדיים כבר הפנימו, כי מדובר בענף בעל פוטנציאל עצום, וכי יש לעזור לו רגולטורית"

צביקה שווימר, מנכ"ל אמ"צ / צילום: יחצ

רווח חד-פעמי "בגין ביטול התחייבות חוזה מכביד" הקפיץ את רווחי גולן טלקום ואלקטרה צריכה

החברה רשמה רווח הנקי הרבעוני של אמ"צ לכ-127 מיליון שקל, אחרי רווח נקי כ-14 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד

שרון נדב/ צילום:ת מונה פרטית

"כשארצה ללדת, לא אקבל את הזכויות שתקבל יולדת שהיא שכירה"

שרון נדב (25) היא מאמנת כושר עצמאית בשדרות וביישובי עוטף עזה ● "אין לי את הפריבילגיה שיש לעובד שכיר להישאר בבית כשהוא חולה" ● עצמאים? "גלובס" רוצה לשמוע מכם מה מטריד אתכם. צרו קשר במייל ATZMAIM@globes.co.il

שאול שני / צלם: תמר מצפי / צילום: תמר מצפי

לאחר שנכשל בניסיון להנפיק בלונדון: שאול שני מוכר את ECI בשליש מהשווי שלפיו נרכשה ב-2007

הרוכשת האמריקאית ריבון תשלם 450 מיליון דולר עבור חברת ציוד התקשורת למודת המשברים ● משקיעי ריבון לא אהבו את העסקה, ומניית הרוכשת איבדה כשליש מערכה בתוך יומיים - גם על רקע עזיבת המנכ"ל וגיוס חוב מתוכנן של חצי מיליארד דולר למימון הרכישה ופרעון חובות ECI ● הערכות: לא צפויים פיטורים מאסיביים ב-ECI בעקבות הרכישה

הראל ויזל, מנכ"ל ובעלים קבוצת פוקס  / צילום: שוקה כהן, יח"צ

הנשר נחת: איחוד תוצאות אמריקן איגל הקפיץ את רווחי פוקס ברבעון, למרות ירידה במכירות חנויות זהות

קבוצת האופנה סיימה את הרבעון השלישי ברווח של 116 מיליון שקל, עיקרו בגין מעבר להחזקת שליטה באמריקן איגל ● דיווחה על עלייה בפעילות במותגים החדשים ושיפור בפעילות אתר טרמינל איקס ומועדון כרטיס האשראי ● מניית פוקס קרובה לשיא ומשקפת לה שווי של כ-2 מיליארד שקל

מריו דראגי / צילום: רויטרס

עולם חדש ומופלא? איך הגענו למצב של ריביות שליליות ומי המרוויחים הגדולים

איך הגענו לעולם הזה של ריביות שליליות ומדוע, מי מרוויח מכך ומי מפסיד, ואילו אקסיומות כלכליות נשברו בעשור האחרון? ● האם העולם של ריביות נמוכות צפוי ללווות אותנו עוד הרבה שנים? ואם כן, מה עלולות להיות ההשלכות על חיינו?

מונית מעופפת/ צילום: מתוך אתר החברה Lilium

והרי החדשות: אכפתיות יכולה להשתלם כלכלית, ופקק הוא הזדמנות עסקית ומיתוגית

הבשורה הגדולה של כנס הדיגיטל והטכנולוגיה Web Summit Lisbon שנחתם בסוף השבוע היא לא דיגיטלית או טכנולוגית; קוראים לה פשוט Purpose Marketing ● על מה בונים ב-P&G ובאיקאה, ולמה נדמה שלאנושות אין בעיות גדולות יותר מתורים?

ורנר היור, יו"ר בנק ההשקעות האירופי / צילום: FRANCOIS LENOIR, רויטרס

בנק ההשקעות האירופי מסיט הלוואות מדלקים מאובנים

בנק ההשקעות האירופי משנה את מדיניות ההלוואות שלו, ובכך מצטרף לטרנספורמציה האנרגטית בעידן משבר האקלים ובהלימה ליעדי הסכם פריז

קובי הבר, מנכ"ל ביטוח ישיר / צילום: כפיר סיון

כיוון חדש לביטוח ישיר: תמכור פוליסות חיסכון בדמי ניהול נמוכים

איי.די.איי ביטוח, שמחפשת מנועי צמיחה חדשים, תשווק פוליסות בדמי ניהול בגובה 0.55% מהצבירה, נמוך בהרבה ביחס למקובל בחסכונות קטנים ● המינימום לפתיחת פוליסה - הפקדה חד–פעמית של 5,000 שקל או הפקדה חודשית של לפחות 200 שקל

טילי ספייק בשימוש חיילים גרמנים / צילום: רפאל

רפאל תמכור לגרמניה אלפי טילים נגד טנקים בכ-200 מיליון אירו

את העסקה בגרמניה הובילה חברת הבת של רפאל באירופה, Eurospike והיא נחתמה באחרונה ● במסגרת העסקה, במהלך השנים הקרובות רפאל תספק לצבא גרמניה אלפי טילי ספייק על דגמיהם השונים ועוד מאות משגרים מותאמים מסוג ICLU

רחוב נגבה, נס ציונה / צילום: watchwork

שלושת הבניינים בנגבה בנס ציונה עברו תמ"א 38 ומציגים את החניון הרובוטי הראשון בעיר

שלושה בניינים בנס ציונה פנו לחיזוק בזה אחר זה ● אחת הדיירות: "בפעם הקודמת שהיו אזעקות עוד רצנו למקלט, עכשיו יש לנו ממ"ד"

מחזור סוללת רכב חשמלי במפעל בגרמניה/ צילום: רויטרס

גרמניה מאשרת חוק להגנת האקלים בהשקעה של 60 מיליארד דולר

במטרה להבטיח את השגת היעדים של הסכם פריז עד 2030, העביר הפרלמנט הגרמני ביום שישי את "חוק הגנת האקלים"

רן גוראון /צילום: שלומי יוסף

פלאפון: שיפור בהכנסות ברבעון השלישי שצמחו ל-446 מיליון שקל

השיפור בהכנסות חברת הסלולר בא על רקע עונתיות חזקה, אך בהשוואה לרבעון המקביל נרשמת שחיקה של 3 מיליון שקל

שד' טרומן פינת נח"ל בקריית חיים / צילום: מיכה בריקמן

עם הפנים לים: פורסמה תוכנית ההתחדשות העירונית של קריית חיים המערבית

תוכנית ההתחדשות העירונית של קריית חיים המערבית מציעה בניית "חזית ים" ותוספת של 4,500 יחידות דיור ● האדרריכלית פרופ' אירית צרף נתניהו: "שלא כמו ביישובים אחרים שלוקחים את קו החוף - כאן נותנים אותו לציבור"

בנימין נתניהו ואביגדור ליברמן / צילום: לע"מ, קובי גדעון

שינו את הטון: לאחר פגישה בין ליברמן לרה"מ, בליכוד התחילו לפרגן

לאחר שהפגישה בין ליברמן לראש הממשלה הסתיימה בצורה חיובית, דיברו הבוקר מספר שרי ליכוד בכלי התקשורת ופרגנו לראש ישראל ביתנו במילים חמות ● ליברמן, כך מסתמן, מתפקד כמתווך בין נתניהו לגנץ

שדרות ירושלים / צילום: כדיה לוי

עם חלון ראווה לסלון: עד שהרכבת הקלה תגיע, ביפו הופכים חנויות נטושות לדירות מגורים

בהיעדר קונים, בעלי חנויות בשדרות ירושלים מפנים עסקים ומשכירים אותן למגורים ● "יפו היא חצר אחורית, לאף אחד לא אכפת", מספר אחד מבעלי החנויות בשדרה