"הסטנד אפ של היום החליף את המערכונים שהכרנו פעם"

אבי נוסבאום מוכר לרבים כסטנדאפיסט, אולם הוא גם חובב ספרות (ביוגרפיות והיסטוריה), לא יגיד לא לקולנוע (אוהב סיפור פשוט), ואפילו כתב ספר

אבי נוסבאום / צילום: אלדד רפאלי
אבי נוסבאום / צילום: אלדד רפאלי

אבי נוסבאום, בן 33, מוכר לרבים כסטנדאפיסט ואולי אף כתסריטאי (זכה ב"אקדמיה לצחוק" בשנת 2004, למי שהקפיד ועקב אחר הקריירה). עם זאת, יש כמה דברים שלא בהכרח ידעתם עליו.

"הייתי תולעת ספרים. אני זוכר שפעם בילדות הייתי בטיול, נכנסתי לחנות ספרים והתיישבתי לקרוא, עד שסיימתי את הספר. לא הסכמתי לצאת. זה היה אחד הספרים מסדרת ה'ג'ינג'י'".

- חובב תאטרון?

"הייתי במגמת תיאטרון בתיכון כצנלסון בכפר סבא. זה היה מעולה. עד אז לא האמנתי שאוכל להפוך את השטותניקיות שלי למקצוע. גם ראינו מספר הצגות במסגרת הלימודים. זכורה לי במיוחד ההצגה 'החייל האמיץ שוויק' בכיכובו של בראבא. הוא מאוד הרשים אותי".

- אהבת מופעי סטנד אפ?

"אז לא היו הרבה כאלו. הפעם הראשונה בה ראיתי מופע דומה, הייתה של ווילוז'ני בזהו זה. הייתה לו שם פינה. אני זוכר שראיתי אותו ואמרתי - כזה אני רוצה להיות".

- היית המצחיקן של הכיתה?

"האמת היא שכן. אהבתי לעשות שטויות ולא עד כדי מיאוס. מצד שני, אני חושב שהמורים די חיבבו אותי".

- חשבת להיות שחקן?

"בהתחלה כן, אבל אחרי שגיליתי את הסטנד אפ, החלטתי שזה יהיה הכיוון. בגיל 17 הלכתי לקאמל קומדי קלאב, והחלטתי שזה המקום שיהיה לי הכי נעים בו. שכאן אני רוצה להישאר. אולי פעם ארחיב את היריעה".

- ומה עם קולנוע?

"לא אגיד לא לשום דבר שנראה לי שאוכל לעשות, אבל כרגע עדיין לא מיציתי את מה שאני עושה. אני גם כותב. אחרי האקדמיה לצחוק כתבתי קצת לאדיר מילר, ואז מולי שגב הציע לי לעשות קופי טסט לארץ נהדרת. בתמיכתו המלאה של אדיר, עברתי לשם. זו אהבה אדירה וגאווה גדולה".

- יש לך המלצות לספר, סרט או הצגה?

"בדיוק סיימתי ספר שהוא פשוט ונהדר. 'הזקן בן המאה שיצא מהחלון ונעלם', של יונאס יונאסון. ספר חמוד, מצחיק וכיפי. בדרך כלל אני אוהב ביוגרפיות והסטוריה, כמו הביוגרפיה של אריק שרון, או תש"ח של יורם קניוק, אבל גם ספרים קלילים יותר. סרט מצוין שראיתי הוא 'ארוחת אמצע אוגוסט'. שוב, זה סיפור פשוט וקטן, ועדיין הוא נפלא".

- וגם אתה הוצאת ספר לאחרונה.

"נכון, 'ספר סטטוס'. זה בעצם אוסף של כל הסטטוסים שלי בפייסבוק. בחרתי את הטובים במיוחד, כאשר כל אחד מסמל משהו אקטואלי מאותה התקופה בה הוא נכתב. עיון בספר הזה מאפשר להבין מה קרה פה, בדרך שונה. אנשים אוהבים היום מסרים מהירים. אפשר לראות את זה גם בסטנד אפ, שהחליף את עולם המערכונים של פעם. היום הכל צריך להיות מהיר ותוך 30 שניות".

- התגובות והלייקים גם בספר?

"לא. אולי אעשה מהם ספר נפרד".

כתבה זו היא חלק מסדרת הכתבות "אורות גבוהים" העוסקת במובילי תרבות, והיא שיתוף פעולה בין "גלובס" וחברת "לובינסקי" יבואנית סיטרואן
יומן קורונה:
ניוזלטר יומי על כל מה שצריך לדעת
הרשמה
הרישום נכשל
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988