תוכן מקודם

כתבה זו נכתבה והופקה על ידי כותבי תוכן מקצועיים בשיתוף גורם מסחרי.

כתבות התוכן השיווקי בגלובס כוללות מידע ענייני בעל ערך מוסף לקורא, תוך שמירה על שקיפות מרבית כחלק מהקוד האתי של גלובס.

"כמוזיקאי היה לי קל יותר מלצעירים של היום; אז הייתה סבלנות"

המלחין והמנצח קובי אושרת מסביר מדוע להשירים של הביטלס הם מוזיקה קלאסית, ומדוע הוא לא מעריך את גל תוכניות הריאלטי ■ ומי יהפוך לקלאסיקה בדור הבא?

קובי אשרת  / צלם: ג'ואי כהן
קובי אשרת / צלם: ג'ואי כהן

"השירים של הביטלס הם מוזיקה קלאסית", מסביר המלחין קובי אושרת. אושרת, שהוא גם מפיק ומנצח, נזכר כיצד הוא גדל עם הפריצה של הלהקה לעולם המוזיקה בעולם, מה שגרם לו כמו לכל אוהבי המוזיקה: "לדפוק את השכל".

"זה התחיל באלביס כמובן, והמשיך אל הלהקה כשלכל תקליט שהם הוציאו האזנו אני וחבריי, 200 פעם לפחות. מאז היתה פריחה בעולם ובארץ, והיום כבר מדובר במוזיקה שהיא קלאסית לכל דבר".

- תסביר.

"אז נכון שלא מדובר בסימפוניה, כפי שמקובל להגדיר, אבל קלאסי הוא משהו שממשיך ועובר מדור לדור. זה נכון גם עם כמה וכמה שירים ישראליים, כמו של וילנסקי, נחצ'ה היימן וסשה ארגוב וכולי".

- למה אתה מאזין היום?

"אותה המוזיקה הקלאסית עליה אני מדבר. פול מקרטני, סטינג, אריק קלפטון".

- אתה יכול להעריך מי מהיוצרים של היום יהפוך לקלאסי?

"אני מאמין בלני קרביץ, סיל, ג'סטיין טימברלייק ודפש מוד. הם יהפכו לקלאסיקה, כי עובדה, הם עדיין כאן כמו לפני 25 שנה. אני לא יכול לשים את האצבע על יוצר צעיר מהתקופה הנוכחית. הכל הפך למסחרי ומיידי, ואין כבר אורך נשימה. תכניות הריאלטי רק מוסיפות ומחזקות את זה. תכנית כמו כוכב נולד למשל, היא חיובית, כי היא חושפת ונותנת הזדמנות, אבל בפועל מדובר בתהילה רגעית בלבד. לא מדובר בהתפתחות נורמלית, כי הכוכב החדש מתבקש לתת מיד את כל ליטרת הבשר. לי כמוזיקאי צעיר היה קל יותר מלצעירים של היום, כי אז הייתה יותר סבלנות. למה התפוצצה תעשיית התקליטים? בדיוק מאותה הסיבה".

- זה האינטרנט ששינה את התמונה, לא?

"האינטרנט הוא תוצאה של מה שנתנו לו. היום מסתפקים בבינוניות. חברות התקליטים טעו כשבחרו להילחם באתרים כמו נאפסטר. אם היו מחנכים שאפשר לשלם גם עבור המוזיקה הזו, היינו מתרגלים לכך. שכרן של חברות התקליטים יצא בהפסדן".

- ספר על המופע החדש שלך.

"שם המופע הוא 'הללויה לעולם', איתו אני מתארח בפסטיבל 'מספרי סיפורים' של יוסי אלפי בחול המועד סוכות, שרץ כבר 20 שנה. במופע אתן זוית שונה קצת לשירים, מנקודת ראות היוצר".

- וחוץ ממוזיקה? אילו תחומי תרבות נוספים מעניינים אותך?

"אני אוהב תאטרון. במשך 4 שנים הייתי באקדמיה לתאטרון, וההצגה האחרונה עליה אני ממליץ, היא 'אישה, בעל, בית' בבית לסין. אני גם מאוד אוהב קולנוע על כל גווניו. סרטי פעולה למשל, שאשתי לא רוצה לראות איתי. אני ממליץ למשל על הסרט הדני 'הניצוד'. זה סרט על מורה שמואשם בהטרדת תלמידה, ועל כל ציד המכשפות שהוא עובר, שלא בצדק".

- ספר?

"'אמנות ההקשבה לפעימות הלב' של יאן פיליפ סנדקר. רומן נפלא".

כתבה זו היא חלק מסדרת הכתבות "אורות גבוהים" העוסקת במובילי תרבות, והיא שיתוף פעולה בין "גלובס" וחברת "לובינסקי" יבואנית סיטרואן
צרו איתנו קשר *5988