איזה יין לקנות? תכירו - מיזם חדש שיביא לכם יין מובחר עד הבית

המיזם DeVine מביא לכם יין עד הבית, וחוסך את ההיסחבות ואת הסחיבה, וגם את הצורך להתמודד עם השפע ועם חוסר היכולת והידע לבחור מתוכו

03/10/2013, 16:37
חיליק גורפינקל

אני מקרב את הכוס לפי ולוגם בחשדנות. הפתעה. בירת הובלון (Houblon) מבית לה שוף (La Chouffe) המהולל, היא אכן מצוינת. מרירה ולא מתוקה בכלל. יעל וגלי מחייכות בקורת רוח. ניצחון קטן הושג לפני שאפילו התחלנו.

הן מוצאות חן בעיניי כבר מהרגע הראשון. הצעתי להיפגש בבית הקפה השכונתי מועברת ביוזמתן לבר השכן. 10 שנים אני גר כאן, ובכל זאת אף פעם לא ישבתי בבר הבירות של יותם, שמגיש רק בירות בלגיות של לה שוף מהחבית. לא יודע למה. אולי מאותה סיבה שנדמה לי שלא הייתי קונה יין בצורה שבה יעל וגלי מוכרות אותו. כנראה שהרבה דעות קדומות יישברו בשעתיים הקרובות.

יעל אבידור וגלי פייגין הן שתי יזמיות צעירות ונמרצות. שתיהן נפגשו לפני למעלה מעשור בארצות הברית, כשלמדו באחד מבתי הספר היוקרתיים ביותר למנהל עסקים בארצות הברית, Kellogg שבאוניברסיטת נורת'ווסטרן. אחר כך עבדה יעל בקרן הון סיכון שמשקיעה בחברות מכשור רפואי. גלי התמחתה בשיווק ובפיתוח עסקי בהיי-טק ועבדה עם חברות כמו מוטורולה וHP-. בדיוק הרזומה הנכון כדי לפרוש מהמירוץ בתחילת שנות הארבעים שלהן ולהקים... חברה ליבוא ישיר של יין.

ולא סתם עוד חברה. חברה המביאה את היין שהיא בוחרת ישירות לביתכם, וחוסכת לכם לא רק את ההיסחבות ואת הסחיבה אלא גם את אחד הרגעים הכי קשים ומביכים בחייו של חובב יין מצוי. זה שבו הוא עומד בחנות היין השכונתית שלו ואין לו שום מושג במה לבחור.

אז נכון, בדרך כלל מה שרוב קוני היין עושים, וחלקם אפילו מחבב את זה, זה לפנות למוכר התורן ולהפקיר את עצמם בידיו האמונות, כך אנו מקווים, פלוס הבונוס הבלתי נמנע של כל הממבו-ג'מבו המסורתי בדבר יינות פירותיים או עפיצים, מהעולם החדש או הישן, מסינגל ויניארד מגפנים בוגרות שסוס מחרבן לידן רק פעם ב-19 שנה בשביל לדשן. או בעברית פשוטה - מה לעזאזל הוא אמר עכשיו. לא עוד.

יעל וגלי חברו לג'סי בודק, מומחה יין ותיק וסומלייה-מלצר יין, עוד מילה קשה, בכיר בעברו (קרן, מול ים, רפאל). את היינות שלהן הן בוחרות בעזרתו ובעזרת פאנל טועמים מתוך הפורטפוליו הענק של חברת Direct wine האנגלית, שלה יש "ציידי יין" בכל פינה ברחבי הגלובוס. פעם בחודשיים הן בונות ארגז של שישה יינות, ובו כמה יינות אדומים וכמה לבנים, חלקם כאמור מיובאים וחלקם יינות בוטיק מקומיים - סומק, ברבדו, עגור ואסף הם רק כמה מהיקבים שכבר כיכבו בארגז שלהן.

את הארגז הזה, שאפשר להכפילו גם לתריסר ואז כל יין יחזור על עצמו פעמיים, הן שולחות לביתם של המנויים, כך קוראים ללקוחות של מועדון היין שלהן, DeVine שמו, והכול במחיר שובר שוק של 58 שקלים לבקבוק (בתוספת דמי משלוח, שגם הם נחסכים ממי שמזמין את ארגז התריסר). את היינות שלהן, לא כולל הישראלים כמובן, אי אפשר להשיג בשום מקום אחר.

נו, שואל הפולני הצייקן שהוא אני, ומה יעשה מי שלא יתחבר לטעמכן (הנוטה קמעה אל עבר העולם החדש, אם יורשה לי). יעל וגלי מפתיעות אותי שוב. המיזם שלנו לא מכוון לפלצני יין כמוך, הן מאבחנות נכון, לצערו הרב של מי שלפחות בעיני עצמו נחשב כמי שחרט על דגלו מלחמה בפלצנות היין. גם לא למי שקונה יין בסופר. הוא מכוון לפלח שוק גדול שאין לו לא זמן ובעיקר לא חשק וכוח להתמודד עם השפע, ועם חוסר היכולת, וחוסר הידע, לבחור מתוכו. אם הארגז מצא חן, לא באמת חייבים לחכות חודשיים למיקס הבא ואפשר כמובן להזמין עוד אחד, או לקנות רק את היינות שיותר חיבבת ממנו (במחיר מעט גבוה יותר).

בבית אני טועם ונכנע. יש בזה משהו. אולי הגיע הזמן לזרום. עם היין. ועם החיים.

טעימה

יינות של DeVine

Verdejo 2012, LimeLeaf. לבן ספרדי צעיר ונהדר, בבקבוק ירוק ויפהפה עם פקק הברגה נוח. ורדחו הוא זן לבן ספרדי קלאסי, שלא מספיק ממנו מגיע לישראל, וחבל. יין פירותי עם שפע טעמי הדר. יין שופע, עגול חמוקיים וידידותי עד מאוד למשתמש, ובכל זאת מבלי לוותר על חומציות טובה ומרעננת.

Rioja Granacha 2010 Martinez Bujanda. עוד ספרדי אחד, והפעם אדום, לטובת הנודניק שהוא אני. והנה, הפתעה. לא שוב בלנד קלאסי מריוחה של טמפרניו, גראנש ושאר הזנים המשמשים בקודש הספרדי, אלא גראנש בלבד (גראנחה, בניב הספרדי) מגפנים בוגרות (בכל זאת, קצת פלצנות, שלא ניבהל). יין עשיר ומלא טעמים, פירותי, אבל לא עצי או עמוס מדי בטעמי וניל, כפי שקורה לא פעם ביינות ריוחה. יופי.

שיראז-קברנה סוביניון - מלבק 2012 The Waxed Bat. אדום ממנדוזה, מחוז היין החשוב ביותר בארגנטינה. בלנד מפתיע מיקב בעל שם לא פחות מפתיע, ומצחיק. מקור השם, בזיכרונותיו של היינן הארגנטיני הידוע אופי סדלר, ממרתף היינות של סבו, שבו שכנו זה לצד זה, יינות חתומים בשעווה וגם כמה עטלפים. יין קצת Funky, בטעמו המשתולל. מאוד עולם חדש, אבל עם המון טעם וריח שירצו גם נודניקים כמוני. מחיר מארז - 348 שקלים, 58 שקלים לבקבוק. דמי משלוח (בגוש דן) - 36 שקלים. בהזמנת 12 בקבוקים המשלוח חינם. www.devine.co.il

הכתבה המלאה במגזין G - לקבלת הגיליון ועיתון גלובס לחודש מתנה >>
 
גלריה