לכתבה הקודמתטרמינל, ז'ה טם - חווית טיסה אחרת בדרך לניו יורק לכתבה הבאהיאכטות זה פאסה: הלהיט שמשגע את המיליארדרים בחו"ל

נושאים הקשורים לכתבה

מחקר - מי נוטים להיות יותר נדיבים, עשירים או עניים?

שני חוקרים בחנו לאורך השנים את אופיים של מתעשרים, אותו השוו לעניים ■ הממצאים מעניינים לא פחות משיטת המחקר

07/10/2013, 22:37
שירות גלובס
הונג קונג, עושר / צלם רויטרס
הונג קונג, עושר / צלם רויטרס

מחקרים הנוגעים לאופיים של עשירים ומתעשרים מתפרסמים חדשות לבקרים, אולם לאחרונה התפרסם מחקר חדש, המציע ממצאים מעניינים, עליהם סיפר בשבוע שעבר אתר BornRich. אחד הדברים המעניינים במחקר, הוא השיטה בה הוא התבצע.

החוקרת פטרישיה גרינפילד, בדקה וגילתה כי עשירים מתאפיינים בכך שהם יותר אינדיבידואליסטים, משפחתיים פחות, ונוטים להתבודד חברתית. גרינפלד עקבה לאורך ארבעה עשורים אחר מספר משפחות במקסיקו, וראתה כיצד ההתעשרות וגדילת ההון הובילו לכך שבני המשפחה הלכו והתרחקו זה מזה. יש לציין כי מדובר באוכלוסיה הנוטה להקדיש תשומת לב מיוחדת לחיזוק התא המשפחתי.

יתרה מכך, גרינפילד בחנה את הפן הטרמינולוגי של הנושא, והממצא המעניין לא פחות, קשור יש להניח, להתפתחות האישית שצמחה בד בבד עם ההתבססות הכלכלית -

מעיון במיליוני ספרים שהודפסו בארה"ב בתקופה שבין 1800 ו-2000 עולה כי יש עליה ברורה בשימוש במילה - "לקחת" (Get), זאת לעומת מילים כמו "לתת" (Give).

במקביל, שכיחותן של מילים שמשמעותן - "אני", "מיוחד" ו"עצמי", עלתה, זאת על חשבון מילים כמו "מחויבות" ו-"שייכות". כמובן שהכלל לא מעיד על הפרט, אבל אין ספק של מקומו של הפרט בחברה הפך הרבה יותר חשוב, על אחת כמה וכמה כשיש לו כסף.

נקודה מעניינת נוספת, היא זו של פרופסור דאצ'ר קלטנר, אשר הגיע למסקנה דומה במחקרי הפסיכולוגיה. קלטנר מצא וגילה כי עניים נוטים להיות נדיבים יותר, וזאת בין היתר בגלל הקשרים החברתיים והקהילתיים אותם הם נוטים לטפח. שניהם הדגישו כי אין הדבר מראה כי עניים תורמים יותר. אולם באופן יחסי, הם נדיבים יותר בנוגע לרכושם.

גלובס לחודש היכרות – כל הכתבות, המאמרים וטורי הדעה אצלך מדי ערב >>
 
גלריה