"חייבת שגיבורי הספרים שלי ייצאו מהעלילה וידברו איתי"

הסופרת אדיבה גפן התאהבה בילדותה בשלושת המוסקיטרים ■ מהי הצגה ששינתה את תפיסתה? ■ איזו יצירה מוזיקלית השפיעה על ספרי המתח שכתבה?

אדיבה גפן/ צילום: מיקי קרצמן
אדיבה גפן/ צילום: מיקי קרצמן

כשהסופרת אדיבה גפן מעידה על עצמה שהיתה בילדותה תולעת ספרים, זה לא מי יודע מה מפתיע. בעיקר בגלל שהיא סופרת שכתבה מספר רבי מכר. מעט יותר מפתיע אולי, לדעת שהספר החביב עליה בגיל 14 היה שלושת המוסקיטרים. לא ספרי בנות, כנראה, כמו סיפורם המרטיט של "הגברים שראוי להתאהב בהם", כהגדרתה. ולספר נזכיר, יש ארבעה גיבורים.

"הם היו גיבורי על, אבל לא סופרמנים. הם היו בדיוק אלה שתמיד אשמח שיהיו שם בשבילי".

- את גם אוהבת תיאטרון.

"אני בנאדם של תאטרון, אוהבת מחזות, וגם כתבתי מחזות. בנעורי הקימו את תאטרון חיפה, ואחת ההצגות שהכי זכורות לי מאז היא 'שש נפשות מחפשות מחבר'. בשבילי זו הייתה תגלית שהשפיעה מאז על כל דרכי הספרותית. עצם זה שדמות יכולה לצאת מתוך המחזה ולהתווכח עם הכותב על גורלה, הדהים אותי. המחזה הוא של לואיג'י פיראנדלו, והוא גרם לי לחשוב על זה בכל דמות שאני יוצרת בספרים שלי. היום אני כבר יודעת, וגם מלמדת את תלמידי, שאם אין מפגש אמיתי עם גיבור, אז אין ספר".

- מה זה אומר?

"אם הדמות לא מדברת איתי, אז היא לא נכונה. בספר שלי, 'רצח בקריאה ראשונה', לגיבורה יש מפגש עם מחזר. היא עסוקה בלבחור מה היא תלבש, ואז היא שלפה טוניקת משי וחצאית. יום אחד טיילתי על שפת הים, ופתאום 'ראיתי' את הדמות. היא אמרה לי: 'אצלי בארון טוניקה וחצאית? אצלי יש רק ג'ינס'. חזרתי הביתה והוצאתי אותה לפגישה עם ג'ינס. זה היה מרעיש מבחינתי".

- מה עם קולנוע?

"אני מאוד אוהבת את הסרטים של וודי אלן. זכור לי שמאוד אהבתי את ימי הרדיו וכמובן את אנני הול. את האחרונים שיצאו, מעט פחות אהבתי. אגב, גם אצלו יש סרטים בהם הדמויות יוצאות מהסרט. יוצר אחר שמאוד השפיע עלי כילדה הוא צ'רלי צ'פלין. זו לגמרי גאונות". ואז גפן נזכרת: "יש עוד סרט בו הדמות מתווכחת עם היוצר - 'המופע של טרומן'. שם זה מקסים".

- מוזיקה?

"חזרתי היום לנגן על פסנתר. אני גדלתי על מוזיקה. אחת היצירות האהובות עלי ביותר היא פולחן האביב. זו יצירה שהשפיעה עלי, גם בספרי המתח שכתבתי".

- את אוהבת לכתוב ספרי מתח?

"נכון שאלו ספרי מתח, אבל תמיד מעורב בהם גם הרבה הומור. זה לא שבחרתי את הז'אנר הזה. הז'אנר בחר אותי".

כתבה זו היא חלק מסדרת הכתבות "אורות גבוהים" העוסקת במובילי תרבות, והיא שיתוף פעולה בין "גלובס" וחברת "לובינסקי" יבואנית סיטרואן
יומן קורונה:
ניוזלטר יומי על כל מה שצריך לדעת
הרשמה
הרישום נכשל
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988