גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

ההמלצות החמות: 4 מניות היי-טק מנצחות לקנות היום

הגל השלישי במהפכה הטכנולוגית, שבעיצומו אנו מצויים, מביא לשגשוגן של חברות העוסקות במחשוב ענן ועולם הביג דאטה ■ מאידך, מכפיל הרווח הגבוה יחסית, שבו נסחרות חלק מהן, מצריך זהירות בהשקעה שמתאימה לטווחים בינוני וארוך בלבד

עולם הטכנולוגיה הופתע בתחילת החודש, כשחברת מונסנטו, המפתחת זרעים ומוצרי הגנה עליהם, הודיעה על רכישת החברה הפרטית Climate בסכום מדהים של 930 מיליון דולר. מונסנטו רכשה את החברה, שהוקמה ע"י יוצאי גוגל, כדי לנתח מידע שברשותה ולספק המלצות לחקלאים לייעול שיטות הזריעה. התחום שבו פועלת Climate, ה-Big Data, הוא אחד משני התחומים הצומחים ביותר בטכנולוגיה כיום; האחר הוא מחשוב ענן.

נחזור מעט אחורה: עונת הדוחות בארה"ב נפתחה, וצל השבתת הממשל והצורך בהעלאת תקרת החוב ממשיכים ללוות את השווקים; ומביאים לתנודתיות רבה ולהמשך הסטת כספים מארה"ב לשווקים אחרים, בעיקר לאירופה.

לגבי ארה"ב המלצתנו המגזרית לא השתנתה: "משקל יתר" לתעשייה, פיננסים וטכנולוגיה. האחרון נסחר במכפיל ממוצע של 13.9 - נמוך מהממוצע ההיסטורי. חברות הטכנולוגיה מגדילות את הדיבידנד ב-20% בממוצע בכל שנה ב-7 השנים האחרונות; והתזרים החופשי שלהן עומד על 7% בשנה - השני מבין כלל המגזרים בארה"ב.

הפעם נרחיב על תת-המגזר תוכנה, שבו המשקיעים מוכנים לאורך השנים לשלם פרמיה בעבור צמיחת רווח גבוהה. המגזר נסחר במכפיל ממוצע של 24 בארה"ב, ושל 18.6 באירופה.

הוצאות ה-IT (טכנולוגיית המידע) בעולם, שצפויות, לפי גרטנר, לצמוח בשנה הבאה בכ-4%, אמורות לעמוד על כ-3.8 טריליון דולר - זו צמיחה מתונה המסתירה מהפכה המתרחשת מתחת לשטח.

לפי אנליסטים, אנו מצויים בעיצומו של הגל השלישי במהפכה הטכנולוגית. זו החלה עם המחשבים המרכזיים (Mainframe), נמשכה עם המחשוב השולחני (PC), והגיעה אל תחום מחשוב הענן. האחרון פרץ יד ביד עם עולם הביג דאטה, העושה שימוש בכמויות המידע האדירות הנאגרות במקורות שונים, לשם יצירת ערך עבור מנהלי החברות בקבלת החלטות שונות על בסיס מידע וניתוחים כמותיים.

הוצאות הביג דאטה צפויות לצמוח מ-28 מיליארד דולר ב-2012 ל-64 מיליארד דולר ב-2016; ותחום מחשוב הענן צפוי, על פי גרטנר, לצמוח בכ-17% בממוצע לשנה, ל-244 מיליארד דולר עד 2017.

אם תחום הביג דאטה מובן גם למשקיעים שאינם בעלי רקע טכנולוגי, הרי תחום הענן סבוך קצת יותר. בבסיסו עומד הצורך לצמצום הוצאות בחברות, תוך העברת המידע לרשת ענן פרטית על גבי האינטרנט, בצורה הזמינה רק לעובדי החברה או לקוחותיה. רשת ענן ציבורית מאפשרת גישה לציבור הרחב, ואת מגמה זו מובילות חברות דוגמת אמזון וגוגל.

המעבר בין אחסון מחשבים מבוסס שרתים באופן מסורתי לאחסון על גבי הרשת אינו פשוט טכנולוגית, ומעמיד אתגרים רבים - קיבולת, אבטחה, מהירות ועוד. בתקופה הקרובה, ובעתיד בכלל, נראה כי יתרונות הטכנולוגיה הזו יביאו להעברה הדרגתית של כל תשתיות המחשוב הארגוניות לענן. מפתחי תוכנה החלו להעביר את כובד משקל הפיתוח לענן.

תחום פיתוחי התוכנה מבוססת ענן וביג דאטה רותח, וכמעט מדי שבוע שומעים על רכישות בתחום: למשל, HP שרכשה בשנה שעברה את Autonomy תמורת 10 מיליארד דולר; סאפ שרכשה את אריבה; סיסקו שרכשה את Sourcefire הציבורית; ואינספור סטארט-אפים שנרכשו בידי חברות גדולות (IBM לבדה רכשה באחרונה חמש חברות בתחום).

בין החברות בולטות בתחום האחסון ניתן לציין את IBM, EMC, מיקרוסופט, HP, וריזון ואחרות. אלו ואחרות, כמו SAP, גוגל ואמזון, מפתחות גם תוכנות ניהול מידע והעברתו לרשת בתהליך הקרוי "וירטואליזציה".

שתי חברות ציבוריות מוכרות שינו את המודל העסקי שלהן והתאימו אותו לענן: Autodesk ו-Adobe, שהחלו למכור רישיונות למוצריהן במקום דיסקים בצורת השיווק הישנה. מכפיל הרווח של Adobe עלה מיום ההודעה בסוף 2011 מ-11 ל-28, והדבר מעיד כי המשקיעים צופים שיפור ברווחי החברה בשיטת מכירה זו.

סיכון גבוה יחסית

המכפיל הגבוה יחסית, שבו נסחרות חלק מהחברות, כולל כאלו שטרם עברו לרווחיות, הופך את ההשקעה בתחום לבעלת סיכון ענפי גבוה מהממוצע, שאינה מתאימה לכל משקיע. סיכון זה מחייב פיזור השקעות בין החברות, לדוגמה דרך תעודת הסל העוקבת אחרי חברות מחשוב ענן (SKYY), או דרך תעודה העוקבת אחרי תחום התוכנה בצורה רחבה יותר (כמו IGV).

מחברות הנסחרות בסיכון גבוה יחסית נמליץ על Salesforce (סימול: CRM), במחיר יעד של 55 דולר (פרמיה של כ-8% על מחירה הנוכחי); Fusion (סימול: FIO) במחיר יעד של 19 דולר (כ-39% מעל הנוכחי); ו-Rib Software הגרמנית (RST:AG) במחיר יעד של 7.9 אירו (כ-38% מהנוכחי).

חברת NetApp (סימול: NTAP) היא ספק גלובלי של פתרונות אחסון מידע וניהולו. החברה ממוצבת היטב על דור חדש של מוצרים, וצפויה ליהנות מצמיחה של 35% בשנה בכמות המידע הנשמר, על פי גרטנר. NetApp הוציאה מספר פתרונות, שיסייעו לחברות לעבור לאחסון גם על גבי ענן ("היברידי"). רכישה אחרונה, שביצעה סיסקו, מרחיקה את האפשרות שהחברה תירכש על ידיה. החברה צפויה למכור השנה בכ-6.8 מיליארד דולר ולהרוויח כ-970 מיליון דולר.

VMware (סימול: VMW) היא חברה גלובלית שעם לקוחותיה נמנות כל חברות פורצ'ן 100 העולמיות. החברה היא שחקן טהור בתחום העברת המידע בחברות לענן, ונשלטת ב-84% על ידי EMC. אזהרת הרווח של המתחרה Citrix עלולה ליצור מעט חששות בטווח קצר, אולם סיפור הצמיחה בה צפוי להימשך.

ServiceNow (סימול: NOW) פועלת בתחום שירותי הענן ומסייעת באוטומטיזציה של הפעולות בסביבה זו. החברה מגדילה את מכירותיה בכ-50% בשנה, וצפויה לעבור לרווח רק בשנה הבאה. מניות החברה עלו חדות בשנה האחרונה, אך הן נסחרות עדיין בחסר לעומת תמחור מתחרותיה. החברה צפויה למכור השנה בכ-400 מיליון דולר ובשנה הבאה בכ-590 מיליון דולר.

חברת Informatica (סימול: INFA) היא מובילה עולמית, לפי הודעת גרטנר החודש, בתחום תוכנות ושירותי אינטגרציית מידע, אשר חשוב כיום במעבר בין סביבות מחשוב שונות, כמו ענן, וכן בניתוח המידע העובר ברשתות אלה. החברה צפויה למכור ביותר ממיליארד דולר בשנה הבאה, ולהרוויח כ-188 מיליון דולר - צמיחה של כ-16% ברווח לעומת השנה.

לסיכום, הצמיחה המואצת בהוצאות הארגונים על מחשוב ענן ותחום הביג דאטה צפויה ללוות אותנו בשנים הבאות, ולהשפיע בצורה משמעותית על הכנסות ורווחי חברות רבות הפועלות בתחומים אלה. תמחור חלק מהחברות מצריך זהירות בעת ההשקעה, המתאימה לטווחי זמן בינוני וארוך בלבד.

* הכותב הוא מנהל השקעות ראשי ב-UBS Wealth Management Israel Ltd. לכותב המאמר ו/או לחברה עשוי להיות עניין אישי בנושא. האמור בכתבה אינו מהווה תחליף לשיווק השקעות ו/או ייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם

מניות הטכנולוגיה המומלצות של USB

עוד כתבות

רוברט בוקביץ' / צילום: יח"צ

"בישראל האופן ספייס שלנו רועש יותר": מייסד רשת חללי העבודה המשותפים הגרמנית מתכונן להתרחבות

רוברט בוקביץ', המייסד והמנכ"ל של רשת חללי העבודה המשותפים הגרמנית rent24, כבר פתח 60 סניפים בעולם, מהם אחד בתל אביב, ובקרוב ישיק כאן מרכז שני ● "הגמישות מתאימה לא רק לסטארט-אפים אלא גם לענקיות כמו אמזון"

מדף חמוצים ישראלים / צילום: שני מוזס, עיבוד: טלי בוגדנובסקי

המיזוג בשוק החמוצים מתקדם: קבוצת יבנה מבקשת מהרשות לתחרות לרכוש את המתחרה בני דרום

המגעים לעסקה נחשפו לראשונה ב"גלובס" ● היקף המכירות השנתי של שימורי יבנה מסתכם בכ-92 מיליון שקל במונחי מכירות קמעונאיות ● אם העסקה תושלם, היא צפויה להוסיף לחברה מכירות בהיקף שנתי של כ-28 מיליון שקל

דונלד טראמפ ובוריס ג'ונסון מתבדחים בפסגת G7 / צילום: דילן מרטינז, רויטרס

הבית הלבן מבהיר: "טראמפ לא מתחרט על הטלת המכסים, אלא שלא העלה את התעריפים גבוה יותר"

לאחר העלאת מכסים הדדית בסוף השבוע האחרון, הנשיא האמריקאי אומר כי עדיין מתנהל שיח מול הסינים, וכי הם מעוניינים בעסקה יותר מהאמריקאים ● בניגוד לכותרות לפיהן טראמפ מתחרט על הטלת המכסים, בבית הלבן מבהירים אחרת: "תשובתו לא הובנה ראוי"

קובי הבר, מנכ"ל ביטוח ישיר / צילום: כפיר סיון

שיערוך "בית פסגות" בת"א סייע לאיי.די.איי ביטוח להציג גידול ברווחי הרבעון והמחצית הראשונה

חברת הביטוח הישיר מציגה צמיחה של כ-4% בפרמיות, ומשיקה תחום פעילות חדש – פוליסות חיסכון ● המנכ"ל קובי הבר: "פוליסות החיסכון ישווקו לציבור באופן ישיר בתהליך דיגיטלי מלא, בדמי ניהול הנמוכים באופן משמעותי מהמקובל בענף"

דוד פתאל / צילום: רפי דלויה

פתאל החזקות כבר שווה 7 מיליארד שקל: המניה הגיבה בחיוב לתוצאות חזקות ברבעון השני

הכנסות ממלונות שנוספו לפורטפוליו במחצית השנייה אשתקד סייעו לחברת המלונאות להציג שורה עליונה של כ-1.5 מיליארד שקל ברבעון השני, צמיחה של 74% ● יישום תקן 16 IFRS גרע כ-56 מיליון שקל מהשורה התחתונה שהציגה ירידה של 35% ברווח הנקי

הבורסה בתל אביב/ צילום: איל יצהר

המסחר בתל אביב צפוי להיפתח בהמשך לירידות החדות אתמול

המסחר ייפתח בהמשך לירידות החדות אתמול, כאשר ת"א 35 נפל ביותר מ-3% והמשקיעים המשיכו להסיט כספים לנכסים בטוחים, כך האג"ח הארוכות זינקו אתמול במסחר ● עיני השוק מופנות להודעת הריבית של בנק ישראל ביום רביעי הקרוב

מהומות על הגדר בעזה/ צילום: רויטרס

טהרן מתכוננת לעימות הבא: מסיכול פיגוע הרחפנים, דרך הפיגוע בבנימין ועד ההתחממות בעזה

סיכול פיגוע הרחפנים הוא מכה קשה לכוחות קודס האיראנים, שמנסים לאיים מכל כיוון על מה שהם תופסים כחוליה החלשה: העורף הישראלי ● רצף האירועים של הימים האחרונים: התקיפה הישראלית בעיראק ובסוריה, הפיגוע בבנימין והתחממות הגדר בעזה - כולם קשורים לניסיונות של איראן להשפיע על האזור ● בעולם הערבי דווקא מפרגנים לישראל ● ניתוח "גלובס"

שוק ברמאללה. / צילום: Shutterstock ס.א.פ קריאייטיב

חבית חומר נפץ? הכלכלה הפלסטינית בגדה דווקא משגשגת

הקיצוצים במגזר הציבורי שעליהם הכריז ראש הרשות אבו מאזן לא מבשרים את קריסתה של הכלכלה הפלסטינית ● למרות סירובו לקבל את כספי המסים המקוצצים מישראל, לכלכלה הפלסטינית יש מקורות כספיים אחרים, כמו למשל עבודת הפועלים בתוך ישראל ובהתנחלויות

יגאל דמרי / צילום:איל יצהר

המכרז לרכישת הבעלות על אפריקה: דמרי ולוקסי עברו שלב

ספירת קולות המצביעים האסיפות מחזיקי האג"ח של החברה עולה, כי שתי הצעות הרכישה שקיבלו את ערב הקולות הן אלו שהגישו חברת י.ח דמרי שבשליטת יגאל דמרי וחברת לפידות קפיטל שבשליטת יעקב לוקסנבורג

רשת BE / צילום: סיון פרג'

שופרסל רוכשת בית מרקחת מקוון שיאפשר לה למכור תרופות מרשם

הרשת תשלם כ–5 מיליון שקל לרקח של ישי דוידי, תמורת 51% ממניות "בלה אונליין" ● החברה הנרכשת זכתה במכרז של קופת חולים לאומית למכירה מקוונת של תרופות מרשם למבוטחים ● רשת Be מתכוונת להקים פלטפורמה, שתשמש ערוץ שיווק לכל קופות החולים

אדוארדו אלשטיין / צילום: איל יצהר

אי.די.בי לבעל השליטה אלשטיין: הזרם 140 מיליון שקל כדי להימנע מהערת "עסק חי" בדוחות

אי.די.בי דורשת מאלשטיין הזרמה מיידית של 70 מיליון שקל למימון הלוואת המוכר שהתחייבה להעניק במסגרת מכירת 4.99% ממניות כלל ביטוח לאיל לפידות ● הערת "עסק חי" בדוחות עשויה להוות טריגר לדרישת פירעון מיידי על ידי מחזיקי האג"ח

נשארים מאחור / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק

איך זה שבאומת הסטארט-אפ לשליש מהתלמידים אין גישה נורמלית לאינטרנט?

עשרה תלמידים על כל מחשב, מורים בעלי הכשרה בלתי מספקת ומדפסות תלת-ממד שמעלות אבק ● מערכת החינוך אמורה להכשיר את התלמידים, אבל קצת קשה לעשות את זה כלשליש מהם אין גישה מספקת לאינטרנט, ומטרת-העל היא לגשת לבגרות ● ריסטרט לבית הספר – פרויקט מיוחד

סוחר מודאג בוול סטריט

מלחמה שכל הצדדים מפסידים בה

הבעיה עם מלחמות סחר, כמו עם מלחמות של יריות, היא שכשהן מתחילות, אף פעם לא יודעים איך הן יסתיימו. וכן, גם לאויב יש זכות פעולה ● פרשנות

עאידה תומא סלימאן  / צילום: דוברות הכנסת

למה ח"כ תומא סלימאן חושבת שאין טעם ששני בני הזוג יעבדו?

שתי משכורות טובות מאחת, אבל האם היתרון שלהן הולך ומצטמצם? ביררנו ● המשרוקית של גלובס 

עמיר פרץ / צילום: תמר מצפי, גלובס

ריד מיי ליפס: מה עשה עמיר פרץ כדי שיבינו שלא ישב עם נתניהו?

והתשובה היא גילח את שפמו בן 47 השנים ● בשבועות האחרונים סובל פרץ מספין של הליכוד, שלדבריו, מציג אותו כמי שיחבור לנתניהו אחרי הבחירות

חסן נסראללה / צילום: רויטרס

נסראללה אחרי התקיפות: "על ישראל לחכות בגבול לתגובה מידית"

מזכ"ל חיזבאללה אמר כי "מעתה נפיל מל"טים ישראלים", ואישר ששני לוחמים נהרגו בסוריה, אך טען כי לא הייתה זו מטרה איראנית אלא של ארגונו ● הוא אמר כי התקרית בבביירות היא הפרה ראשונה של הבנות מלחמת לבנון ה-2, ואמר כי נתניהו פועל משיקולי בחירות ● "שלב חדש בעימות"

נגיד בנק ישראל, פרופ' אמיר ירון./ צילום: רפי קוץ

נגיד בנק ישראל פרופ' אמיר ירון נעל את הכנס השנתי של הפדרל ריזרב בג'קסון הול והזהיר מפני גידול ביחס חוב-תוצר

הכנס התמקד ב"אתגרים בניהול מדיניות מוניטרית כעשור לאחר המשבר הפיננסי", ולקחו בו חלק נגידי הבנקים המרכזיים המובילים בעולם וראשי המערכת הפיננסית ● נגיד בנק ישראל אמיר ירון אמר כי הבנקים המרכזיים "צריכים לקחת בחשבון את המצב המחזורי של הכלכלה ולנסות לנתק את ההיזון החוזר בין התחזיות הכלכליות לבין הציפיות בשוק" ● ירון יהיה אורח "ועידת הנגידים" של "גלובס" ביום ראשון הבא, 1.9

מפעל פרוטליקס  / צילום: פאול אורלייב

עם הערת עסק חי וחוב של 58 מיליון דולר: פרוטליקס בוחנת אופציות "לצורך מקסום הערך לבעלי המניות"

החברה, המתמקדת בפיתוח תרופות חדשות, מציגה הפסדים כבדים מפעילותה ותזרים שלילי מפעילות שוטפת ● מאז השיא ב-2014 איבדה המניה כ-90% מערכה

שיגורי רקטות מרצועת עזה על ישראל / צילום: REUTERS/Amir Cohen

שלושה שיגורים לעבר ישראל מרצועת עזה; יירוט מעל פסטיבל בשדרות

התרעת צבע אדום נשמעה בשדרות ובישובים בשער הנגב, ולאחריה הודיע צה"ל כי זוהו 3 שיגורים מהרצועה לעבר ישראל וכי כיפת ברזל ביצעה שני יירוטים ● שריפה פרצה בכביש בעוטף עזה כתוצאה מנפילת רקטה ● בעקבות ההתרעה בוטל פסטיבל שהתקיים בשדרות, "אנשים רצו והיה מפחיד"

רני ולינגשטיין (מימין) ודוד בן בסט, Oryx Vision / צילום: יח"צ

חברת החיישנים לרכב האוטונומי אוריקס ויז'ן נסגרה

החלטה לסגור את החברה הגיעה בעקבות עיכובים בפיתוח הרכב האוטונומי אשר הובילו להאטה בשוק שבו פועלת החברה ● דוד בן בסט, המייסד וסמנכ"ל המו"פ לשעבר, בשיחה עם "גלובס": "אני לא הייתי חלק בהחלטה לסגור את החברה"