"לא נגיע לחברה צודקת כשכ"כ הרבה אנשים לא משלמים מס אמת"

סגן שר האוצר, מיקי לוי, בכנס לשכת יועצי המס: "בגלל ההון השחור זולגים מקופת המדינה מיליארדים רבים, שיכולים לשמש להורדת מסים או לשיפור השירותים"

"אחד הדגלים העיקריים שאני הרמתי, ושכנעתי את שר האוצר להצטרף אליי בנושא זה, הוא המאבק בהון השחור. לרוב כאשר מדברים על המאבק הזה, מזכירים את הגידול בהכנסות ממסים, אליו ניתן להגיע אם יגדל שיעור הדיווח על הכנסות" - כך אמר היום (ב') סגן שר האוצר, מיקי לוי, בפאנל הפתיחה בכנס השנתי של לשכת יועצי המס באילת.

לדבריו, "מדובר במיליארדים רבים שזולגים מקופת המדינה, אשר יכולים לשמש להורדת מסים או לשיפור השירותים שהממשלה מספקת לאזרחים. אך יש השלכה נוספת של ההון השחור עליה כמעט ואין מדברים, והיא הפגיעה ברמת ההוגנות של הכלכלה והחברה. כאשר אדם אחד, שומר חוק, מדווח על הכנסותיו ומתקשה להתחרות מול אדם אחר, שמעלים מס ויכול להציע מחיר נמוך יותר".

לוי הוסיף: "אנחנו מאמינים כי לא נוכל להגיע לחברה צודקת, כאשר כל-כך הרבה אנשים אינם משלמים מס אמת, והוצאות הממשלה נופלות על כתפיהם הצרות של מעמד הביניים, הנאנק תחת העול הכבד".

לוי ציין כי הממשלה נקטה במספר צעדים מיידיים במטרה להגדיל את שיעורי גביית המס, בהם "הגדלת כוח-האדם והיכולות הטכנולוגיות של רשות המסים, כדי שיהיה באפשרותה להגיע ליותר תיקים ולייצר הרתעה כנגד עברייני מס; ייסוד מפגשי שולחן עגול עם המייצגים לצורך שיפור מערכת המס וחקיקת המס בישראל; קידומם של שורת הצעות חוק שהוגשו לכנסת ויובאו להשלמת חקיקתם בכנס החורף הקרוב".

לדבריו, שורת סעיפי החקיקה הללו יאפשרו לרשות המסים להילחם במעלימי המס ובתרגילי המס במלחמה בהון השחור, וכך יביאו להעמקת הגבייה.

לוי אמר כי הוא פועל עם שר האוצר, יאיר לפיד, לטפל בבעיות הקיימות בתחום המיסוי. "חוק עידוד השקעת הון, לדוגמה, נבחן על-ידנו מחדש, ושיעורי המס בו שונו; הודענו גם על כוונתנו לשנות את צורת חישוב המס מאוחד-נפרד, שהטילה עול על זוגות נשואים שבחרו לעבוד ביחד בעסק משותף; בנוסף, גמלנו בליבנו לתת דגש על פטורים ומכסי מגן שניתנו לקבוצות לחץ, ובכך הטילו עומס נוסף, בלתי נסבל, על ציבור משלמי המסים ההגון", ציין.

סלומינסקי: לצמצם את הריכוזיות

יו"ר ועדת הכלכלה של הכנסת, ח"כ ניסן סלומינסקי, אמר כי לצד הצמיחה היפה והאבטלה הנמוכה, יש להוריד את יוקר המחיה. "מי שמכיר את המשק הישראלי יודע שאנו מדינה קטנה וריכוזית. יש מספר משפחות ששולטות על כל המערכת, קיבלו הרבה מנכסי המדינה במחיר אפס, יד רוחצת יד, וכל האחרים לא מצליחים להיכנס. למכרזים גדולים של המדינה תמיד ייגשו בסוף 3-4 קבוצות, והעסקים הבינוניים לא מצליחים להיכנס ובטח שלא הקטנים".

סלומינסקי קרא לפעול לצמצום הריכוזיות והגדלת התחרותיות. לדבריו, "יש כאלה שמקבלים מהבנקים אשראים ענקיים, שאנחנו לעולם לא נצליח לקבל, ועושים מינוף על גבי מינוף ובונים פירמידות, והמשמעות היא שהכסף של כל אחד מאיתנו מנוצל - אם יש חברות שמפסידות, אז הם מעבירים את העסקים שלא מצליחים לידי הציבור - מנצלים את כסף הציבור לדברים האלה, ואין כמעט מדינה בעולם עם מודל כזה".

סלומיאנסקי התייחס גם למהפכה בעולם הקפה בעקבות פתיחת רשת קופיקס המציעה קפה ב-5 שקלים. "אין שום סיבה שבעולם שנשלם 15 שקל לקפה. אנחנו כבר לא פרייארים, ועלינו לשמור על המגמה הזאת בכל התחומים", ציין.

דוח הכנסות לכולם

נשיא לשכת יועצי המס, ירון גינדי, אמר כי "חייבים להפסיק את המצב האבסורדי, בו רק חלק מהציבור נושא בנטל הדיווח ובנטל המס. כחלק מהמאבק בהון השחור במדינה, יש לחייב את כל האוכלוסייה למלא דוח הכנסות, בדומה למצב בארה"ב. זה יחזק את האכיפה, יעמיק את גביית המס ויגרום לשוויון בנטל".

גינדי ציין כי יש לפעול בזהירות בנוגע להפחתת הטבות המס לחברות הגדולות. לדבריו, "בכלכלה הגלובלית, אנו כמדינה לא יכולים להרשות לעצמנו שלחברות ענק ישתלם להקים את המפעל הבא באירופה, במקום אצלנו בפריפריה. הספורט הלאומי החדש של יציאה נגד הטייקונים והחברות המצליחות הוא מסוכן לחברה ולכלכלה. אם מדינת ישראל תשנא את עשירייה, היא לא תצעד בכיוון הנכון".

צרו איתנו קשר *5988