בעלי עסק: אלה הדברים שיעזרו לכם "לישון טוב בלילה"

רו"ח שמוליק הירשפלד מסביר על יתרונות ההליך לגילוי מרצון, ומבהיר מה חשוב לכל אחד ואחת לדעת

רו"ח שמוליק הירשפלד - משרד שטיינמץ עמינח ושות' / צילום: יח"צ
רו"ח שמוליק הירשפלד - משרד שטיינמץ עמינח ושות' / צילום: יח"צ

*** הכתבה בשיתוף שטיינמץ-עמינח ושות'

"הליך גילוי מרצון נועד לכל מי שרוצה לישון טוב בלילה, ויש לו כסף עליו לא דיווח לרשויות", מסביר רו"ח שמוליק הירשפלד, ממשרד שטיינמץ עמינח. הירשפלד ממליץ על דיווח, אולם לדבריו קיים לפעמים מסלול אפשרי נוסף.

"אלה יכולים להיות כספים שהוא קיבל בדרכים שונות, והפקיד בחשבונות שהוא פתח בחו"ל למשל. אזכיר, כי החל מסוף שנות ה-90, התיר החוק לישראלים להחזיק חשבונות בנק בחו"ל, אולם ב-2003 חל עדכון מהותי נוסף, לפיו המיסוי הוא פרסונלי ולא טריטוריאלי, דהיינו - אתה תהיה חייב במס בין אם הכסף נמצא בישראל או מחוצה לה. יש מקרים בהם בעלי עסקים מחזיקים חשבון, עליו לא דיווחו עדיין מסיבה כלשהי. זה לא פשוט. אי הדיווח הוא עבירה שעונשה יכול להיות מאסר, בין אם נעשה הדבר ביודעין או שלא ביודעין. יתרה מכך, לעיתים מצב כזה עשוי להיחשב כהלבנת הון, וזה מצב חמור במיוחד".

לדברי הירשפלד, כל מי שנמנע מלדווח, נוהג כבת יענה הטומנת ראשה בחול. "זה הופך חמור עוד יותר בעולם הממוחשב של היום, בו כמעט בלתי ניתן להימנע מחשיפה. הצטרפותה של ישראל לארגון ה-OECD, מגבירה עוד יותר את אפשרות החשיפה עוד יותר, בשל שיתוף המידע".

- יש חלון הזדמנויות המאפשר דיווח?

"היו בעבר מבצעים יזומים של רשויות המס, בהם ניתן פטור מריבית וקנסות. אבל גם בשגרה יש אפשרות לעשות דיווח מרצון, בו לא תהיה סנקציה פלילית או קנסות. יהיה מיסוי ויהיו הפרשי הצמדה, אבל גם ניתן יהיה ליהנות משקט נפשי ושינה טובה בלילה".

- מה המסלול הנוסף שקיים?

"אני בהחלט ממליץ להגיע ולתקן את הדוח, ובדרך כלל לבחור באפיק של גילוי מרצון. לצערנו, לעיתים קרובות האפיק הזה בעצם יוצר 'פרוז'קטור' ובדיקה דקדקנית של הדוחות הכספיים המתוקנים, ואף העלאת טענות נגדיות מצד רשויות המס. לכן, לעיתים, תוך בחינת כל מקרה לגופו, ניתן לדווח ולתקן דוחות עד 6 שנים אחורה, וכמובן שיש לבחור בדרך זו רק במקרים בעלי נסיבות מיוחדות. את בחינת הנסיבות, אעשה מול הלקוח".

- את מי הנושא מעניין, אנשים פרטיים? עסקים קטנים ובינוניים או חברות גדולות?

"את כולם, אבל בעיקר את האנשים הפרטיים ואת בעלי העסקים הקטנים והבינוניים, כי אלה שנוטים ל'טעויות ופיתויים'. אם הם רוצים לעשות סדר ולישון טוב בלילה - חשוב שידעו שיש להם אפשרות, אבל לא פחות חשוב שהם ידעו איך כדאי להם לעשות את זה".

צרו איתנו קשר *5988