בעלת חברת RH: "העסק התפתח בבית שלנו בנצרת עילית"

שיחת תרבות עם שושי רוזנברג, בעלים של חברת RH, שהתחילה מפיתוח מערכות אזעקה לרפתות ■ רוזנברג מדברת על חברה שהתפתחה "מדירת השיכון בנצרת עילית כל הדרך אל הבורסה", על טיולים בחו"ל ועל החיבה לתוכניות ריאליטי

מי היה מאמין שאזעקות לרפתות יכולות להצמיח עסק שגדל לממדים בינלאומיים? אבל אם תשאלו את שושי רוזנברג, בעלים של חברת RH, שם בדיוק הכול התחיל.

"את בעלי, יעקב, הכרתי בצבא", משחזרת רוזנברג. "היינו בקבע ונשלחנו לארצות-הברית לקראת הבאת ה-אף 16 לישראל. זה למעשה היה ירח הדבש שלנו. חזרתי ארצה בהריון והשתחררתי מקבע. אחרי 10 חודשים, נהייתי מנהלת ייצור של חברה בשם 'טלסק'. ערב אחד אני יושבת עם בעלי בסלון שלנו, בדירת 78 מטרים רבועים בנצרת עילית, ואנחנו רואים בעיתון שהתפרסם מכרז לאספקת אזעקות לרפתות בצפון".

- גם אני רואה מדי פעם מכרזים בעיתון, אבל אף פעם לא ניגש.

"למזלי היו לי חסכונות משש שנות שירות בקבע, היה לי שולחן גדול במרפסת והיה לי מלחם. את המערכות התקנו בסלון כשבעלי עדיין משרת בקבע. בכל ערב הוא היה שב הביתה, פושט את המדים ומתחיל לעבוד. מהרפתות המשכנו הלאה ובנינו מערכות אזעקה גם לבנקים ולמכוניות".

- והכול ממרפסת של דירת 78 מטרים רבועים?

"התפתחנו בבית. אני הייתי כבר בהריון שני, עם 5 עובדים בתוך הדירה כשאולם הייצור היה הסלון. היינו רוכשים קיטים של מערכות אלקטרוניות מחו"ל, מלחימים בבית ומתקינים. כשעבדנו למשל עם 'סילורה', הטלוויזיה הישראלית שיוצרה בקיבוץ עין המפרץ, סיפקנו את כל הסחורה עם טנדר סובארו ואלפא-סוד שהיו אז רכבי החברה שלנו".

- מתי יצאתם מהדירה?

"זה סיפור מצחיק: יום אחד הודיעו לנו שהשותפים האנגליים של לקוח שלנו, רוצים לבוא לבקר במפעל. לא ידענו מה לעשות. למזלנו, ראש עיריית נצרת עילית הפנה אותנו למתפרה שנסגרה והייתה מלאה בזבל. בתוך חודש ניקינו, שיפצנו והעמדנו מפעל. הבעיה הייתה שלא היו לנו מספיק עובדים. נכנסנו למתפרה שעדיין עבדה לידינו ולקחנו את כל הבנות שעבדו שם, הושבנו אותן ליד שולחנות והן עשו כאילו הן עובדות.

"אפילו מיזוג לא היה ונאלצנו להגיד לאנגלים שמדובר בתקלה. היום יש לנו מפעל שעובד מול כל הלקוחות הגדולים בישראל, מנוהל בידי מנכ"ל שכיר ומחזיק גם מפעל בארצות-הברית, אחרי שלפני שלוש שנים התמזגנו עם החברה השלישית בגודלה בתחום בארצות הברית. היום יש לנו כ-1,000 עובדים בחברה".

בשנת 2000, נכנסה RH לבורסה והפכה לחברה ציבורית. רוזנברג נזכרת בתהליך בחיוך: "יעקב בעלי הסתובב בין האנליסטים רכוב על וספה. הפכנו לחברת אחזקות שתחתיה יש את RH אלקטרוניקה, שלף עיבוד שבבים, RH USA ו-RH מטאל".

במחצית הראשונה של 2013, הכנסות החברה עמדו על 53 מיליון דולר והיא סיימה את המחצית עם הפסד של 4 מיליון דולר. נכון להיום, שווי השוק של החברה הוא 110 מיליון שקל.

אחרי תקופה ארוכה של עבודה שלקחה אותה מדירת השיכון בנצרת עילית כל הדרך אל הבורסה, התפנתה רוזנברג לפעילות קהילתית: "אני שותפה בפרויקט 'מעגל האור', יחד עם מחלקת החינוך בעיריית נצרת עילית. אנחנו לוקחים ילדים שמערכת החינוך הרגילה כבר ויתרה עליהם ומביאים אותם לבחינות הבגרות בעזרת מנהלים שתורמים מזמנם וחונכים את הנערים. צריך להבין שחלק מהם הם מה שנקרא 'מסורבי גיוס', כאלה שהצבא כבר ויתר עליהם ואנחנו מביאים אותם ליכולת לעשות שירות צבאי מלא ותורם. עם הצבא יש לנו שיתוף פעולה גם בפרויקט 'הזנק לתעשייה', שבמסגרתו חיל חימוש מצביע על כיוונים שדרושים לו ואנחנו דואגים להשכלה המקצועית של הילדים בתחום".

- ואחרי הפעילות העסקית והקהילתית, נשאר לך זמן לתחביבים?

"כן. אני מאוד אוהבת טיולים בארץ ובחו"ל. לא מדובר בטיולים רגילים של ספא ושופינג, אלא בטיולים אתגריים יותר. בארץ זה יכול להיות טיולים עם 'רייזר' (טרקטורון עם ביצועי שטח מעולים, נ.ק), וגם בחו"ל מדובר בעיקר בטראקים ובכל מיני פעילויות לא שגרתיות.

מעבר לזה, התרפיה שלי היא הכנת אלבומי תמונות דרך 'לופה': לנכדה בת השלוש, למנהלים שהיו איתנו שנים ופורשים, לטיול המשפחתי...אני אוהבת לצלם, אבל התחביב האמיתי שלי הוא הנכדה שלי: גידלתי את הילדים שלי אל תוך העסק עם המון עזרה מהאמהות שלנו. היום, עם הנכדה - זה התיקון".

- טלוויזיה את רואה?

"אני אוהבת תוכניות ריאליטי. כולם אוהבים לומר שזה תת-רמה, אבל בסופו של דבר מדובר באנשים, ואנשים מעניינים אותי".

- מוזיקה?

"אני אוהבת מאוד מוזיקה ישראלית, בעיקר קלאסיקה ישראלית כמו שלמה ארצי ושלום חנוך. אוהבת גם מזרחי, לעומת זאת מוזיקה לועזית אני פחות אוהבת".

שושי רוזנברג

תפקיד: בעלים של קבוצת RH

מצב משפחתי: נשואה 3

מגורים: קיסריה

צרו איתנו קשר *5988