גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

ניתוח "גלובס": מיהו פרקליט המדינה המיועד, עו"ד שי ניצן?

אופיו הווכחני של ניצן, המצטייר לעתים כיהיר, מקים עליו יריבים בפוליטיקה ובמשפט ■ על כישוריו המקצועיים המעולים - איש לא חולק ■ ניתוח "גלובס"

שרת המשפטים, ציפי לבני, תביא ביום ראשון הקרוב (25.11.13) לאישור הממשלה את מינויו של עו"ד שי ניצן לתפקיד פרקליט המדינה. זאת לאחר שאמש (ב') בשעת לילה מאוחרת החליטה ועדת האיתור לתפקיד פרקליט המדינה, בראשות היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, להמליץ על מינויו של ניצן לתפקיד.

החלטת הוועדה התקבלה בתום דיון מרתוני שארך 9 שעות, שבו ראיינה הוועדה את ארבעת המועמדים הסופיים לתפקיד: שופטי ביהמ"ש המחוזי אבי זמיר וצבי סגל ואנשי הפרקליטות ניצן ושוקי למברגר.

ההחלטה להמליץ על ניצן התקבלה ברוב של ארבעה מחמשת חברי הוועדה. תמכו בבחירתו: וינשטיין, מנכ"ל משרד המשפטים ד"ר גיא רוטקופף, נציב שירות המדינה משה דיין, ונציגת הציבור עו"ד רחל תורן. נציג האוניברסיטאות, פרופ' אריאל בנדור, תמך במועמדותו של למברגר.

הבוקר (ג') הודיעה לבני כי היא מאמצת את ההמלצה, ומברכת על הבחירה בניצן. עם זאת, צפוי מאבק במליאת הממשלה על המינוי, נוכח התנגדות המתנחלים והאגף הימני בממשלה למינוי ניצן. אם יאושר, ייכנס ניצן לתפקיד בעוד כחודש, עם פרישתו של לדור.

הטוען הטוב ביותר

לפני שבועות אחדים ייצג עו"ד שי ניצן, אז המשנה ליועץ המשפטי לממשלה והיום פרקליט המדינה המיועד, את המדינה במסגרת דיון בבג"ץ בעתירת תנועת אומ"ץ נגד החלטת היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, לסגור את תיק החקירה המרכזי נגד השר אביגדור ליברמן.

ניצן, ליטיגטור מחונן, עשה את עבודתו היטב ושכנע את השופטים להורות על מחיקת העתירה. בתום הדיון נקלע ניצן לשיחה פרטית על סתירות שהתגלו במסגרת מעורבותו בכתיבת החלטתו המפורטת של היועמ"ש, לסגור את תיק החקירה נגד ליברמן. ניצן השיב בלי להניד עפעף: "אז יש סתירות פנימיות, מה קרה? יש חוק נגד סתירות פנימיות?"

הסיפור הזה יכול ללמד משהו על תכונותיו המקצועיות והאישיות של מי שיכהן כפרקליט המדינה בשש השנים הקרובות, בכפוף לאישור הממשלה. מצד אחד, האיש שהוכתר פעמים רבות בתואר "הטוען הטוב ביותר" בפני בתי המשפט בשירות המדינה, מצליח בזכות שכלו החריף וזריזות מחשבתו לנמק את דרכו החוצה מכל סיטואציה, אפשרית או בלתי-אפשרית. מצד שני, נטען כלפיו לא פעם כי הוא מסוגל להגן על כל עמדה, בין אם היא ראויה ובין אם לא. מצד שלישי, אופיו הווכחני, המצטייר לעתים כשחצני וכיהיר, מקים עליו יריבים רבים, הן במערכת הפוליטית והן במשפטית.

הסיר את הכיפה

זו לא הייתה הפעם הראשונה שבה נשלח ניצן לבית המשפט העליון, להגן על עמדת המדינה בנושאים מעוררי מחלוקת עמוקה. כמי שכיהן שנים רבות במחלקת הבג"צים בפרקליטות, ובהמשך כמשנה לפרקליט המדינה לתפקידים מיוחדים וכמשנה ליועמ"ש לתפקידים מיוחדים, היה ניצן במוקדי קבלת ההחלטות בנושאים הרגישים ביותר שהתגלגלו לפתחו של משרד המשפטים. ניצן התבקש בין היתר להגן על עסקת הטיעון שכרת היועמ"ש דאז מני מזוז עם נשיא המדינה דאז משה קצב, וספג ביקורת על מה שנתפס כהטלת ספק במהימנות המתלוננות כדרך להצדיק את העסקה.

אולם לא בשל כך נתפסת אישיותו של ניצן כשנויה במחלוקת, אלא בשל האיבה העזה שרוחשים לו ציבור המתנחלים ואנשי הימין הפוליטי. לאורך השנים שימש ניצן כראש צוות אכיפת החוק על מתנחלים בשטחים, וכן בתפקיד הממונה על העמדה לדין בעבירות המשיקות לחופש הביטוי - המרדה והסתה לאלימות ולגזענות. בנושאים אלה התעמת לא פעם עם גורמי הימין הפוליטי, והפך עבורם לסדין אדום.

בימים האחרונים, בניסיון למנוע את בחירתו לפרקליט המדינה, אף הוגשה נגדו תלונה במשטרה, בטענה שבשנת 2010 השתמש בתפקידו כדי לסייע לקרוב משפחתו לבטל צו גירוש שהוציא משרד המשפטים נגד בת-זוגו. ראש אגף החקירות והמודיעין במשטרה, ניצב מני יצחקי, מיהר להודיע אמש (ב'), עוד לפני החלטת ועדת האיתור, כי אין כל תשתית ראייתית לפתיחת חקירה פלילית.

משרד המשפטים ניסה להגן פעמים רבות על ניצן מפני ההשתלחויות האישיות כלפיו. "יש להצטער על הניסיונות החוזרים ונשנים לצבוע בצבעים פוליטיים פסולים את מלאכתו של עובד ציבור הגון, מסור ונאמן דוגמת עו"ד ניצן", נמסר אז בשם וינשטיין.

אפשר שהאנטגוניזם העודף השמור לו בקרב ציבור המתנחלים, נובע דווקא משורשיו הדתיים של ניצן, שהסיר בצעירותו את הכיפה מראשו. ניצן, בן 54, נשוי ואב לחמישה ילדים, הוא בוגר הישיבה התיכונית הירושלמית "נתיב מאיר". בצבא שירת בחיל הצנחנים ועבר מסלול כלוחם בגדוד 890. בהמשך, לאחר טיול בדרום אמריקה, פנה ניצן ללימודי משפטים באוניברסיטה העברית. הוא בעל תואר ראשון במשפטים ובהיסטוריה של עם ישראל, ותואר שני במשפטים ובמדעי המדינה, שאת כולם סיים בהצטיינות.

לאחר תום לימודיו התמחה ניצן בבית המשפט העליון, אצל פרופ' אהרן ברק, בעת שזה שימש המשנה-לנשיא בית המשפט העליון, ושנה נוספת אצל עו"ד יעקב רובין, ראש לשכת עורכי הדין דאז. בשנת 1989 הצטרף למשרד המשפטים, תחילה כעוזר אישי לפרקליטת המדינה דאז, דורית ביניש, ולימים נשיאת העליון. משנת 1994 עבר לשמש פרקליט במחלקת הבג"צים, וייצג את המדינה בעתירות שהוגשו נגדה לבג"ץ, בעיקר בתחום הפלילי והביטחוני. משנת 1997 שימש גם כממונה על עניינים ביטחוניים בפרקליטות המדינה.

ב-2002 כיהן ניצן למשך שנתיים כמנהל תחום תפקידים מיוחדים (בפועל) בפרקליטות המדינה; ובשנת 2004 נבחר במכרז לתפקיד המשנה לפרקליט המדינה (תפקידים מיוחדים), תפקיד שאותו מלא במשך 8 שנים. עם תום כהונתו, ב-2012, ביקש להתמודד על תפקיד פרקליט מחוז ירושלים (פלילי), אך משהבין שפרקליט המדינה משה לדור תומך בנציגת המחוז, נורית ליטמן, משך את מועמדותו.

היועמ"ש וינשטיין, שלא רצה לראות את ניצן פורש ממשרד המשפטים ומשירות המדינה, יצר בעבורו תפקיד חדש: משנה ליועמ"ש לתפקידים מיוחדים. בכל השנים הללו, ובכל התפקידים, המשיך ניצן לייצג את המדינה בעתירות רבות בבית המשפט העליון, היה שותף להחלטות וכן כתב חוות-דעת בתחומים רבים ומגוונים.

לאורך השנים ביסס ניצן את מעמדו בתוך משרד המשפטים כרפרנט המרכזי לעניינים ביטחוניים. הוא ייצג את המדינה בעשרות תיקים ביטחוניים שהגיעו לבג"ץ. בין היתר, בעתירה נגד מדיניות החיסולים של צה"ל בשטחים; בעתירה נגד העינויים בחקירות השב"כ; בעתירה לביטול חוק הנזיקים האזרחיים ("חוק האינתיפאדה"); בעתירה לפתיחת חקירת מצ"ח נגד חיילים שירו בפלסטינים כפותים בכפר נעלין; בעתירת ה"מכה הקלה בכנף" בדרישה לפתוח בחקירה בעקבות חיסול סלאח שחאדה באמצעות הטלת פצצה של טון על שכונת מגורים בעזה; ובעתירות בעניין גדר ההפרדה, נוהל "מגן אנושי", דיראני ועובייד.

לצד זאת, הוא מילא שורה של תפקידים נוספים: הוא עמד בראש ועדה שבדקה את טיפול מח"ש בקצינים שנחשדו בעבירות של טוהר המידות, בעקבות פרשת האחים פריניאן; הוא החליט להעמיד לדין את יו"ר בנק הפועלים לשעבר דני דנקנר בפרשת ההלוואה שהתקבלה במרמה, ובמקביל הורה על סגירת התיק נגד מנכ"ל הבנק ציון קינן; הוא הורה לא להעמיד לדין את השוטרים שנחשדו בהרג מפגינים ערבים במהומות אוקטובר 2000; הוא הורה להעמיד לדין אוהדי כדורגל בעקבות אירועי אלימות והסתה באצטדיונים; הוא תמך בהמשך כליאתו הסודית של בן זיגייר, "האסיר איקס"; הוא קבע הגבלות על רבני ערים ושכונות באשר לקבלת תמורה על עריכת חופות, ועוד.

ייתכן כי זאת הסיבה שבעטיה בחר וינשטיין לשכב על הגדר בעבור ניצן, ולחטוף ביקורת על כך שתפר בעבורו את תפקיד המשנה ליועמ"ש לתפקידים מיוחדים, כשהסתיימה הקדנציה שלו כמשנה לפרקליט המדינה. משרד המשפטים הוציא אז, בעקבות המינוי, הודעה סתומה: "ניצן יעסוק בכל נושא שיטיל עליו היועמ"ש", כולל נושאים רגישים הנובעים מהמציאות הביטחונית, המדינית והבינלאומית המורכבת של ישראל". המציאות המורכבת הזו עושה כעת את דרכה ללשכת פרקליט המדינה.

כעס בימין: "איש שמאל קיצוני"

מינויו הצפוי של עו"ד שי ניצן לפרקליט המדינה עורר ביקורת חריפה בחוגי הימין. בחוגים הפוליטיים מתחו ביקורת על היעדר הניסיון הניהולי של ניצן. ביקורת נוספת הושמעה על היכולת המוגבלת שלו להוביל שינויים ארגוניים, על רקע העובדה שהוא גדל בשירות המדינה ומעולם לא יצא מבניין הפרקליטות. "רק מי שיצא לעולם האמיתי וראה את הדברים מזווית אחרת של הפרקליטות, יוכל להבין את הצורך בשינוי ולהוביל שינוי ארגוני", הביעו גורמים במערכת הפוליטית אכזבה מהמינוי.

ואולם, עיקר הביקורת במסדרונות הכנסת הוטחה בניצן על רקע פוליטי. סיעת הבית היהודי פירסמה הודעה, לפיה שיטת מינוי פרקליט המדינה פסולה: "על השרים לדרוש להעביר לידם את היכולת להכריע בין מספר מועמדים. לא ייתכן שייכפה עליהם מינוי תפור מראש בלי שניתנת להם האפשרות לקבל את ההחלטה".

דברים דומים השמיע יו"ר הקואליציה, ח"כ יריב לוין (ליכוד): "המינוי נעשה בחדרי חדרים, ללא דיון ציבורי ובהתעלם מהצורך להביא בפני הממשלה מספר מועמדים על-מנת שיתקיים תהליך בחירה אמיתי". לוין קרא לממשלה ולכנסת לתמוך ברפורמות שיזם בתחום זה.

ח"כ משה פייגלין (ליכוד) הגדיר את ניצן בדף הפייסבוק שלו כ"איש שמאל קיצוני שבקיצוניים", והוסיף כי מדובר ב"אדם שניצל את תפקידו הציבורי בכדי לקדם אג'נדה פוליטית מובהקת ונטל לעצמו עוד ועוד סמכויות בניגוד לחוק. ניצן, יורשה של טליה ששון במחלקה הפוליטית, המכונה 'המחלקה לתפקידים מיוחדים' - קובר עכשיו סופית את היסוד החשוב ביותר של כל מערכת צדק - את אמון הציבור".

סגנית השר, ציפי חוטובלי (ליכוד), קראה לשרי הממשלה שלא לאשר את המינוי. "ניצן השתמש בתפקידו בפרקליטות בכדי לכפות על ממשלת ישראל את עמדותיו הפוליטיות. דווקא בתקופה זו הממשלה צריכה למנות פרקליט עם ניסיון במאבק בפשע המאורגן, ולא למנות אדם עם רקורד של אכיפה סלקטיבית כלפי ציבור שומר חוק", אמרה.

עוד כתבות

משה כחלון / צילום: רפי קוץ, גלובס

קרן המטבע חותכת בפעם נוספת את תחזית הצמיחה לישראל

קרן המטבע צופה צמיחה של 3.1% לעומת תחזית קודמת לצמיחה של 3.3%, שגם היא הונמכה בחודש אפריל ● בנוסף, קרן המטבע חתכה את תחזית הצמיחה לכלכלה העולמית ל-3% בלבד בצל מתיחות הסחר בין סין לארה"ב ● התחזית הנוכחית שפרסמה קרן המטבע משקפת האטה בקרב 90% מהכלכלות בעולם

מחרוזת התפילה האלקטרונית Click to Pray / צילום: יח"צ

סלח לי אבי כי הקלקתי: הוותיקן השיק מכשיר תפילה לביש

מדובר במחרוזת תפילה אלקטרונית בשם Click to Pray ("לחץ כדי להתפלל"), שניתן לענוד כצמיד, ומחוברת לאפליקציה למובייל

אצטדיון המושבה / צילום: רויטרס

הדיל של עיריית פתח תקווה: שלמו כמיליון שקל בשנה - וקבלו אצטדיון על שמכם

אצטדיון "המושבה" בפתח תקווה עשוי בקרוב לשנות את שמו ● העירייה פרסמה מכרז שבו היא מציעה לחברות מסחריות את שם האצטדיון, בסכום שעשוי להגיע ל-8 מיליון שקל ב-8 שנים ● ניסיונות דומים בנתניה ובאילת נכשלו, ורק בת"א מצליחים להפיק מיליונים

הנשיא ריבלין ונתניהו / צילום: רונן זבולון, רויטרס

הליכוד: כל ראשי גוש 55 הצהירו שיתנגדו לממשלת מיעוט

לדברי הליכוד, ההתחייבות הזו תמנע את האפשרות שבני גנץ יקים ממשלת מיעוט, כיוון שממשלה שכזו לא תוכל להתרחב

טראמפ וארדואן / צילום: רויטרס - Kevin Lamarque

השווקים לא התרגשו מהאיום של טראמפ "להרוס את כלכלת טורקיה", ומה חושב על זה ארדואן?

נשיא ארה"ב שלף את הנשק החביב עליו בעקבות המתקפה הצבאית של טורקיה בצפון סוריה ● מה כוללות הסנקציות, איך הגיב עליהן הקונגרס, ולמה הלירה הטורקית ובורסת איסטנבול דווקא עלו ● וגם מה כתב ארדואן ל"וול סטריט ג'ורנל" על המתקפה בסוריה

רוני אלשיך/ צילום: שלומי יוסף

הסיפור המוזר על קצין המשטרה, חקירת מח"ש והניסיון לכאורה להפליל את המפכ"ל לשעבר אלשיך

קצין בכיר במשטרה טוען כי חקירת מח"ש נגדו נפתחה ללא בסיס וממניעים זרים ● לדבריו, באחת מההפסקות בחקירה התברר לו לכאורה המניע האמיתי לחקירתו - חוקר שוחח איתו על חקירה אחרת וניסה לגרום לו להפליל את המפכ"ל לשעבר

בצלאל סמוטריץ / צילום: אתר הכנסת

המאחזים הלא חוקיים ביהודה ושומרון: סמוטריץ' מגיב לחשיפת "גלובס"

שר התחבורה שלח מכתב חריף למנכ"ל משרד רה"מ, בו הוא מותח ביקורת קשה על המשנה ליועמ"ש, עו"ד ארז קמיניץ, וקורא שלא לציית להוראתו בעניין המאחזים הלא חוקיים ביהודה ושומרון ● "סגנונו מבטא בעיית משילות קשה ואובדן דרך של מי שאמורים להיות משרתי הציבור תחת הנחיית נבחריו. אין להשלים עם היפוך יוצרות כזה"

ארומה תל אביב / צילום: מתוך ערוץ היוטיוב של ארומה

תגובה אלרגית חריפה לטונה: שני אנשים אושפזו לאחר שאכלו בסניף ארומה ת"א

שני בני אדם שאכלו טונה בסניף ארומה ברחוב מנחם בגין בת"א טופלו במרכז הרפואי איכילוב ● אישה בת 41 במצב קשה מאוד לאחר שאיבדה את הכרתה והייתה במצב של שוק עמוק ● השני הוא גבר בן 34 שהגיע לקבל טיפול עקב כאבי ראש ודפיקות לב מואצות ● המקרים דווחו למשרד הבריאות

דונלד טאסק, נשיא המועצה האירופית / צילום: Bartosz Banka/Agencja Gazeta, רויטרס

נמשכות השיחות על הסכם "ברקזיט"; טאסק: "נדע בעוד שבע-שמונה שעות"

השיחות על הסכם הברקזיט החדש בין האיחוד האירופי לבריטניה נמשכות בשעה זו, לאחר שהדד-ליין שנקבע להיום אחר-הצהריים חלף

לוגו הוט 2019

הוט: התקלה הסתיימה, כלל השירותים בת"א ובגבעתיים עלו

(עדכון) - נציין כי בשל החג מוקדי השירות של הוט מאוישים חלקית, ולכן זמני ההמתנה לנציגים ארוכים מהרגיל

שואשי קיאננגואו / צילום: רויטרס Jason-Lee

הדרך החדשה של סין לאסוף מידע על אנשים: תרגום של מידע פומבי מ-65 שפות שונות

במערב חוששים כי הממשל הסיני אוסף מידע ונתונים באמצעות טכנולוגיות סלולר, אך מחקרים חדשים מעלים כי הריגול כולל גם שימוש בטכנולוגיות פשוטות יחסית

הדמיית החניון של התחנה המרכזית של צפון ירושלים   / צילום: חברת מוריה, מורדגן

דניה סיבוס נבחרה להקים את התחנה המרכזית של צפון ירושלים

המרכז התחבורתי הצפוני של הבירה יכלול מסוף נוסעים וחניון למאות אוטובוסים שמעליהם גג בתצורת גינה ירוקה ● הפרויקט נאמד ב-212 מיליון שקל ● החניון יביא לפינוי חניון האוטובוסים שפועל בסמוך לבנייני האומה

עפרה שטראוס / צילום: איל יצהר

שטראוס אישרה את תנאי העסקת היו"רית בעלות שנתית של כ-5.3 מיליון שקל

חברת המזון אישרה את הארכת תנאי העסקתה של היו"רית עפרה שטראוס בעלות שנתית מוערכת של 4.7 מיליון שקל, על בסיס שכר שנתי בעלות של כ-3.1 מיליון שקל ומענק בהיקף של כ-1.6 מיליון שקל

עבדאללה מלך ירדן / צילום: רויטרס

דיווח: חכירת השטחים בצופר מידי הירדנים תוארך בחצי שנה

לפי דיווח בגלי צה"ל, השטחים החקלאיים באזור נהריים יוחזרו לידי ירדן בעוד פחות מחודש ● בירדן מכחישים את הפרסומים

שליחים של וולט ותן ביס/ צילום: שלומי יוסף

בלי סכו"ם בבקשה: כך תהפכו את משלוח האוכל שלכם לקצת פחות מזהם

לפריחה בתחום משלוחי האוכל יש מחיר כבד - באיחוד האירופי נזרקים מיליארד קופסאות חד-פעמיות מזהמות לפח מדי שנה, ובישראל אלפי שליחים מדי יום מעבירים ארוחות ארוזות במוצרים לא מתכלים לבתי עסק ● רוב החברות אפילו לא מציעות ללקוחות להימנע מלקחת מוצרים מזהמים

אדם נוימן / צילום: שאטרסטוק

קדחת הנדל"ן של אדם נוימן: כל הבתים שמייסד WeWork רכש בזמן שהחברה הלכה והסתבכה

בני הזוג נוימן יצאו למסע רכישות שכלל לא פחות משני נכסי מגורים במנהטן, חווה בווסצ'סטר, שני בתים בהמפטונס ואחוזה בקליפורניה ● בסך-הכול הוציאו הנוימנים קרוב ל-90 מיליון דולר על שישה נכסים ועוד בחנו השקעות נוספות בסמוך להידרדרות במצבה של WeWork

ריד הייסטינגס, מנכ"ל נטפליקס, וטד סרנדוס, מנכ"ל התוכן / צילום: Kim Hong-Ji, רויטרס

רבעון אחרון לפני כניסת המתחרות החדשות: נטפליקס מכה את התחזיות והמניה עולה ב-7% במסחר המאוחר

6.8 מיליון מנויים חדשים בתשלום הצטרפו לנטפליקס ברבעון הזה, נטפליקס עצמה חזתה שיצטרפו אליה 7 מיליון משתמשים ופספסה במעט את ציפיותיה ● הרווח למניה ברבעון זה של 1.47 דולר - מעל ציפיות האנליסטים לרווח למניה של 1.04 דולר

קשישה / צילום :  Shutterstock

הביטוח הלאומי יחלק היום מענקי חימום ל-273.5 אלף איש

הזכאים יקבלו מענק בהיקף 562 שקל ישירות לחשבון הבנק שלהם

משתמשי סלולר / צילום: Shutterstock

"40 שקל לחבילת סלולר ללא הגבלה? זה מצב שלא קיים באף מדינה מפותחת"

חברות הסלולר הישראליות נערכות למכרז על הדור החמישי בזמן שהן עסוקות בתוכניות הישרדות ובפיטורי עובדים ● סמנכ"ל השיווק של חטיבת פתרונות הרשת של אמדוקס, יוגן פאטל, מזהיר: המשבר בתחום יוביל את ישראל, שהיא אומת הסטארט-אפ, לנחיתות טכנולוגית

סוחרים בוול סטריט / צילום: רויטרס

נעילה בירידות קלות בוול סטריט; המכירות הקמעונאיות בארה"ב הפתיעו לרעה בספטמבר

המכירות הקמעונאיות בחודש ספטמבר בארה"ב ירדו ב-0.3%, בניגוד לתחזיות לעלייה של 0.3%, והירידה הראשונה מזה 7 חודשים ● בנק אוף אמריקה עקף את התחזיות לרבעון השלישי ● בורסות אירופה ננעלו ביציבות ● סין הזרימה 28 מיליארד דולר למערכת הפיננסית