גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מכרז IDB: הוגשו הצעות משופרות; ההכרעה ב-15 בדצמבר

שביעות רצון בקרב מחזיקי האג"ח, הנאמנים ומומחי ביהמ"ש לנוכח מקצה השיפורים שעברו ההצעות של גרנובסקי-דנקנר ואלשטיין-בן משה: "המנצחת הגדולה של היום היא התחרות"

היום (ג') הוגשו לביהמ"ש שתי הצעות השקעה משופרות בקונצרן אי.די.בי, במסגרת המכרז הבלתי רשמי שמנהל השופט איתן אורנשטיין למכירת השליטה בקונצרן. מדובר בהצעתה של קבוצת גרנובסקי-דנקנר ומולה הצעתם המאוחדת של אדוארדו אלשטיין ומוטי בן משה. בשני המקרים מדובר בהגדלת היקף ההבטחה להזרמת הון לקונצרן ולנושיו.

תחושה כללית של שביעות רצון שררה היום בקרב מחזיקי האג"ח, הנאמנים ואף המומחים מטעם ביהמ"ש נוכח מקצה השיפורים שעברו שתי ההצעות. "המנצחת הגדולה של היום היא התחרות. את המילה האחרונה יאמרו נושי הקבוצה, שנראה כי סבב השיפור האחרון השיא עבורם תוספת ערך משמעותית ביותר", אמרו נאמני אג"ח אי.די.בי אחזקות.

יחד עם זאת, עדיין מרחף סימן השאלה לגבי יכולתן הפיננסית של שתי הקבוצות לעמוד בהצעותיהן.

ביום שישי הקרוב יגיש אייל גבאי, המומחה הכלכלי בחברה מטעם ביהמ"ש את חוות הדעת שלו לגבי ההצעות המשופרות, כאשר במהלך שבוע הבא יצביעו עליהן נושי החברה. ההכרעה בביהמ"ש תינתן באמצע החודש הבא.

נזכיר כי חברת אי.די.בי אחזקות נמצאת במצב של חדלת פירעון כבר יותר משנה, כשיש לה חוב של כ-2 מיליארד שקל, עיקרו למחזיקי האג"ח, שצפויים לספוג תספורת של עשרות אחוזים על הערך המתואם של החוב.

קבוצת גרנובסקי-דנקנר - שבה הוחלפה ברגע האחרון חברת המזון נטו של דודי עזרא באחים נקש, בעלי ארקיע - העלתה את הצעתה להשקעה כוללת במסגרת הסדר החוב של עד 1.150 מיליארד שקל, לעומת 900 מיליון שקל בהצעתה הקודמת.

הקבוצה מציעה להזרים למחזיקי האג"ח של אי.די.בי אחזקות 318-450 מיליון שקל, הזרמה של 200 מיליון שקל לאי.די.בי פתוח והפקדת חצי מיליארד שקל בחשבון נאמנות, שיוזרם לאחרונה רק במידה שעסקת המכירה של כלל ביטוח לא תצא לפועל עד יוני 2014.

בנוסף, בהתאם לדרישת נאמני האג"ח, התחייבה הקבוצה כי לא תתנה את ביצוע ההסדר באישורים רגולטוריים של הממונה על הביטוח באוצר ומשרד התקשורת, אשר להם יידרש גרנובסקי אם תיבחר הצעת הרכישה של הקבוצה.

נקש במקום עזרא

כאמור, הוסיפה היום הקבוצה לשמה צלע שלישית - האחים אבי, רפי וג'ו נקש. כפי שנחשף אתמול ב"גלובס", הצליח דנקנר לרתום לקבוצה את האחים, בעלי חברת התעופה ארקיע, אשר עתידיים להזרים כ-250 מיליון שקל בהסדר, 100 מיליון שקל מתוכם יפקידו בנאמנות. "אנחנו מאמינים בהשקעה ובקבוצה שהתגבשה, וכמובן בחברת אי.די.בי, ומקווים שכניסתנו לקבוצה תעזור לזכייה בהליך", ציין היום רפי נקש.

הצטרפות האחים נקש דורשת את אישור הממונה על ההגבלים, זאת בשל שליטתה של אי.די.בי בחברת התעופה ישראייר, שיחד עם ארקיע שולטות למעשה בתחום תיירות הפנים בארץ. בהקשר לכך ציינה היום הקבוצה, כי "הצדדים יפעלו להפקדה בנאמנות או מכירה של החזקה בפעילויות האמורות של קבוצת אי.די.בי תיירות".

מנגד בחרה כאמור חברת המזון נטו של דודי עזרא, שהייתה אמורה להזרים 135 מיליון שקל במסגרת הקבוצה, לפרוש ממנה, וזאת בשל "שינויים שנעשו במתווה ההסדרים". צריך להזכיר כי גם בפני קבוצה זו עמדו קשיים רגולטוריים בהצטרפות לקבוצה, שכן נטו היא אחד הספקים הגדולים של רשת שופרסל הנמצאת בשליטת אי.די.בי.

מכשול נוסף העומד בפני הקבוצה - המתכוונת לבנות מגדל של חברות החזקה על גב אי.די.בי - הוא חוק הריכוזיות, אשר עבר אתמול בוועדת הכספים של הכנסת, וצפוי לעלות להצבעה ב-9 בדצמבר. זאת כאשר מועד ההכרעה בסאגת הסדר החוב של אי.די.בי נקבע ל-15 בדצמבר.

"לא יעלה על הדעת שביחס להוראות החוק תחול פרשנות, שמשמעה כי פעולה שננקטה קודם למועד פרסום דבר החקיקה הופכת לבלתי חוקית, רק מפאת שטרם הושלמה מיד עם פרסומו", נמסרים מהקבוצה. במילים אחרות, דוחים שם את החלתו של חוק הריכוזיות רטרואקטיבית על קבוצת הרכישה שארגנו, שכן לטענתם היא התאגדה עוד טרם כניסתו לתוקף.

ויתרו על תנאים מתלים

מהעבר השני, הצעתם המשותפת של אלשטיין ובן משה הציגה גם היא מספר שיפורים עבור נושי הקונצרן. היקף ההזרמה הכולל לקונצרן עלה מ-805 מיליון ל-950 מיליון שקל, כאשר 300 מיליון שקל ישולמו לנושי אחזקות ו-650 מיליון שקל מיועדים להיות מוזרמים לאי.די.בי פתוח במקרה שעסקת כלל ביטוח לא תיסגר (אחרת, יעמוד היקף ההזרמה על 150 מיליון שקל בלבד).

בנוסף, ויתרו השניים על כל התנאים המתלים לקיום העסקה, ובראשם הסכמות עם בנק הפועלים לגבי אמות המידה הפיננסיות של אי.די.בי פתוח.

אלשטיין ובן משה ביקשו להדגיש כי עד כה הפקידו יחדיו כ-876 מיליון שקל בנאמנות עבור העסקה (גרנובסקי-דנקנר טוענים כי הפקידו 680 מיליון שקל), כי בקבוצת אסקטרא הולדינג של בן משה אין מינוף פיננסי אלא מבנה קבוצה שטוח, וכי בקבוצת אלשטיין "אין בכל חברה שהיא מינוף פיננסי משמעותי, ודולפין (הקרן שבאמצעותה מבקש אלשטיין לשלוט בקונצרן, א' פ') נטולת חוב כלשהו".

כמו כן, מתעתדים בקבוצה לערוך שינויים במצבת כוח האדם שלהם, הכוללים בעיקר רילוקיישן לאנשי המפתח. כך למשל, עשוי בן משה, אם תזכה הצעתם במכרז, "להקדיש את רוב זמנו ומרצו" לטיפול בענייני החברה, ואילו מקורבו של אלשטיין, שולם לפידות, מתכנן במקרה הצורך לעשות "עלייה" לישראל.

הצעות ההשקעה

עוד כתבות

אלדד פרי / צילום: איל יצהר

מדוע הטיל משרד השיכון עיצום כספי של 800 אלף שקל על פרי נדל"ן

במשרד הממונה על חוק המכר במשרד השיכון בדקו בשנה האחרונה אם בחלק מהפרויקט,בהם מציגה את עצמה פרי נדל"ן כמארגנת קבוצת רכישה, הוטעו הלקוחות לחשוב כי הם רוכשים דירות בפרויקט יזמי ● הבוקר הוטל על החברה לחתום על מתווה תיקון ליקויים ועיצום כספי על סך 800 אלף שקל

שר האוצר ישראל כ"ץ / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

"נכנע לסינים": משרד האוצר מוותר על לפחות 9 מיליארד שקל לעידוד תעשייה מקומית

חברות ענק מחו"ל שישתתפו במכרזי תשתיות גדולים לא יחוייבו להישען על ספקים מקומיים ולבצע רכש גומלין בישראל ● במשרד הכלכלה ובהתאחדות התעשיינים מתריעים "האוצר נכנע לסינים"

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - 2 באוגוסט 2020

אתמול באיכילוב: 13 פצועים בתאונות קורקינט ואופניים חשמליים

"גלובס" ובית החולים איכילוב חוזרים לדווח על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

משה גפני בדיון של וועדת הכספים / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

ועדת הכספים אישרה את תקנות הניוד החדשות של קופות הגמל

התיקון אמור להביא להגברת התחרות בין החברות ושיפור מצבם של החוסכים, לרבות הוזלה בדמי הניהול ● עוד אושרה תקנה הקובעת כי במידה והחוסכים הגיעו לגיל 60 לפחות, יוכלו להעביר את חסכונם מקופת גמל להשקעה לקופת גמל לקצבה

מספנות ישראל בנמל חיפה   / צילום: פאול אורלייב

המעורבות הסינית בפרויקטי תשתיות מסבכת את ישראל מדינית ואסטרטגית

המעורבות הסינית במיזמי תשתית לאומית בישראל, ובמיוחד בנמל המפרץ, מהווה כיום מוקד לחיכוך משמעותי ביחסים בין ישראל וארה"ב, שילך ויגבר בחודשים הבאים ● אבל הפרק העוסק בנושא בדוח מבקר המדינה בוחר לדבר בטון שקט, אקדמי ומאוד מצונזר

טנקים של צה"ל ברמת הגולן / צילום: Ariel Schalit, AP

תקרית לילית בגבול סוריה: צה"ל חיסל חוליית מחבלים שהניחו מטענים

כוח מיוחד של מגלן שביצע מארב בדרום רמת הגולן, זיהה ארבעה מחבלים בעת שהניחו כמה מטענים בקרבת גדר הגבול ● הכוח, יחד עם כלי טיס שהוזנק למקום ביצעו ירי במקביל על החוליה ופגעו בהם ● צה"ל: "רואים במשטר הסורי אחראי לכל פעולה הנעשית בשטחו"

הבורסה בת"א / צילום: איל יצהר

עליות קלות בבורסה; רימוני מזנקת ב-31%, פתאל עולה בכ-10%

מחזור המסחר מסתכם בכ-814 מיליון שקל ● הדולר מתחזק ב-0.3% לרמה של 3.42 שקלים והאירו נחלש ב-0.8% ל-4 שקלים ● התעשייה בסין מתאוששת ● במסחר בחוזים על מדדי בורסות ארה"ב נרשמות עליות

חוות שרתים של אמזון בסין. התחום החם של עולם ההייטק   / צילום: dycj, רויטרס

אמזון מגדילה את ההימור על ישראל: מו"מ עם עזריאלי להקמת דאטה סנטר

עזריאלי כבר סיכמה על אופציה לרכישת קרקעות בשלושה מקומות בארץ, אך אמזון החליטה לפרסם מכרז כדי לקבל הצעות נוספות ● היקף הפרויקט מוערך בקרוב למיליארד שקל ● פעילות הענן של אמזון אחראית לכ-60% מהרווח התפעולי שלה ● אמזון: לא מגיבים לשמועות

לירן אבישר בן חורין, מנכ"לית משרד התקשורת / צילום: דוברות משרד התקשורת

משרד התקשורת יערוך שימועים מקוצרים במקרה של סגר נוסף

המשרד מתכוון להיערך לטפל בחריגות בתשלומים בדקות שיחה בסלולר ובטלפוניה הנייחת וליישם תוכניות שכבר הוציא בגל הראשון

מפגין מסמן עצור בהפגנה בבלפור / צילום: Oded Balilty, Associated Press

גן העדן הכלכלי שהפך לכינוי גנאי למפגינים: מי את כלכלה אנרכיסטית?

אנרכיזם, אנחנו שומעים את המושג הזה שוב ושוב בשבועות האחרונים ● אבל האם אנרכיזם הוא באמת מושגי גנאי? תלוי את מי שואלים ● בהגות הפוליטית כלכלית היא נחשבת להצעה מעניינת ומיוחדת, גם אם לא ישימה ● אבל מה זה בכלל? ● האזינו

יפעת שאשא ביטון בועדת הקורונה / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

"בלתי נתפס שהכל נפתח ורק עולם התרבות נשאר מאחורה"

דיון סוער בועדת הקורונה נסוב סביב הגבלות הממשלה - גרוטו הבטיח ש"יש כוונה כללית לפתוח את עולם התרבות", ויו"ר הועדה, יפעת שאשא ביטון דרשה תאריך יעד לפתיחה הזאת ● ויכוח אחר פרץ כאשר ח"כ יוליה מלינובסקי טענה כי 70% מהתחלואה היא במגזר החרדי

יו"ר רשות ניירות ערך, ענת גואטה  / צילום: ענבל מרמרי

ניהול תיקים 2.0: כיצד יגיבו הבנקים למודל החדש שמקדמת רשות ני"ע

מודל השקעות חדש, המקודם על ידי רשות ניירות ערך כבר יותר משנה, מנסה לחבר יחד שני מכשירים: ניהול תיקים וקרן נאמנות ● מה אפשר ללמוד מניסיון הבנקים להכפיף קרנות ל"תיק השקעות בנקאי"?

ראשת הרשות לאיסור הלבנת הון, שלומית ווגמן־רטנר / צילום: יונתן בלום, גלובס

הרשות לאיסור הלבנת הון: רבע מהפעילות העבריינית בתחום קשורה לשחיתות ציבורית

מדוח שפרסמה הרשות לשנת 2019 עולה כי שחיתות ציבורית והונאה, מרמה וזיוף הן הפעילויות העברייניות הנפוצות ביותר בישראל ● עוד עולה מהדוח כי דפוס הפעולה הנפוץ ביותר להלבנת הון הוא פעילות בינלאומית

ערן יסעור ופיליפ גלדר / צילום: רפי דלויה, יח"צ

ביהמ"ש אישר את העברת מוצר השנה לזכיינות של איזי מוקדי; הזכיין הקודם מקים מיזם מתחרה

נדחתה בקשה לצו מניעה זמני שהגישה פורום פאבלישינג ישראל נגד החברה העולמית והזכיין החדש מטעמה ● ערן יסעור, בעל השליטה בזכיינית הקודמת, מקים מיזם עצמאי שיתחרה בה

עמוס לוזון/ צילום: יוסי כהן

הנאמנים של דורי בניה: "בעלת השליטה, קבוצת לוזון, עוינת לחלוטין את הליך חדלות הפירעון"

הנאמנים שמינה ביהמ"ש לחברת הבניה שקרסה, מפנים אצבע מאשימה כלפי בעלת השליטה, קבוצת לוזון, שבבעלות עמוס לוזון: "בסגנונה המיוחד היא מקשה ללא הרף, מעלה לדיון ומחלוקת כל עניין – קטן כגדול"

כיכר אתרים /  צילום: איל יצהר

עיריית ת"א הפסידה בעליון, ותיאלץ למכור את חניון כיכר אתרים במכרז

ב-2017 מכרה העירייה את החניון לקרן הנדל"ן הפרטית JTLV תמורת 150 מיליון שקל ● שנה לאחר מכן ביטל בית המשפט המחוזי את המכירה בעקבות עתירה. בעירייה ערערו, אך כעת נדחו גם בעליון

מתחם אלביט באזור התעשייה החדש של נתניה / צילום: בר אל

המבקר: כיצד זכתה אלביט בחוזה שמן ללא מכרז של התותח החדש של צה"ל?

אלביט זכתה במכרז של צה"ל ומשרד הביטחון לרכישת תותח מתנייע אוטומטי, למרות החלופה הגרמנית שעמדה על הפרק ● בדוח מבקר המדינה נחשף כי למטה לביטחון לאומי ולקבינט הוצגו נתונים שגויים ומנופחים באשר לעלות התותח הגרמני - הערכת מחיר כפולה מזו שהייתה בידיהם

שר התרבות והספורט חילי טרופר / צילום: איציק הררי, דוברות הכנסת

לאחר חודשים בלי פרנסה: אמנים יופיעו בגנים הלאומיים

משרד התרבות והספורט ורשות הטבע והגנים יקיימו באוגוסט הופעות של אמני רחוב ומוזיקאים בגנים הלאומיים ברחבי הארץ ● היקף ההשקעה בפרויקט עומד על 1.2 מיליון שקל והוא ימומן על ידי מפעל הפיס ומשרד התרבות והספורט

שופטת בית המשפט המחוזי בחיפה, בטינה טאובר / צילום: עינת לברון, גלובס

הסיפור המוזר על שופטת המחוזי והמינויים השנויים במחלוקת בתיקי חדלות פירעון

עו"ד ליאור מזור מונה ע"י ביהמ"ש המחוזי בחיפה 12 פעמים לבעל תפקיד בתקופה של 3 שנים בלבד, כשמחצית מהמינויים נעשו ע"י השופטת בטינה טאובר ● נציב התלונות על השופטים קבע שהדבר "מעורר תמיהה"

זאב רוטשטיין. תומך בהגדלה מסיבית של הבדיקות  / צילום: ליאור מזרחי

זאב רוטשטיין: הנזק הכלכלי לבי"ח הדסה בעקבות הקורונה - כ-200 מיליון שקל

בדיון בוועדה לביקורת המדינה בעניין העומס בבתי החולים התריע רוטשטיין על המצב, ואמר כי בשל כך הוצאו לחל"ת 250 עובדים ● "לצערנו אנו נכשלים במתן שירות לחולי קורונה ולשאר החולים"