כתבות נוספות
לכתבה הקודמתמיומנה של משקיעה - למה כדאי להשקיע? לכתבה הבאהמיומנה של משקיעה - חשיבות מקסום הפוטנציאל הכלכלי

נושאים הקשורים לכתבה

מיומנה של משקיעה - על הקשר שבין פנסיה ונכסים

ההבנה שרובינו לא ערוכים מספיק לכך, ושהפנסיה שלנו תהיה נמוכה בעשרות אחוזים מרמת השכר הנוכחית שלנו, מתחילה לשקוע. השאלה היא מה עושים עם זה?

08/06/2014, 14:39
אורלי רובין
אורלי רובין / איור: גיל ג'יבלי

בעת האחרונה, נושא הפנסיות עולה על סדר היום חדשות לבקרים. ההבנה שרובינו לא ערוכים מספיק לכך, ושהפנסיה שלנו תהיה נמוכה בעשרות אחוזים מרמת השכר הנוכחית שלנו, מתחילה לשקוע. השאלה היא מה עושים עם זה, האם נותנים לזה לעבור ליד האוזן ובלב מרגיעים את עצמינו ואומרים שבסוף הכול יסתדר? האם נכנסים לפאניקה ורוכשים הרחבות פרטיות לפנסיות הקיימות?

פעם אנשים יצאו לעבודה בגיל מוקדם יחסית וצברו שנים רבות של הפרשות לפנסיה. הם עבדו הרבה מאוד שנים, בדרך כלל במקום עבודה אחד, או שניים ושמרו על רצף ביטוחי. בגיל 65 יצאו לפנסיה, חיו כ-10 עד 15 שנים לאחר הפרישה והפנסיה שהייתה מובטחת ועמדה על קיצבה חודשית בגובה 70% מהשכר האחרון, בנוסף לביטוח הלאומי, הספיקה. בבסיס החישובים של תכניות הפנסיה במדינת ישראל עמדה ועדיין עומדת, ההנחה שתוחלת חיים ממוצעת היא 78 שנים.

כיום, הילדים שלנו שעוזבים את הבית בסביבות גילאי 27-30, מתחילים, במקרה הטוב, לעבוד בעבודה מקצועית בגיל 30. הם בדרך כלל מחליפים עבודות כל מספר שנים, אינם מקפידים לשמר רצף ביטוחי, וגרוע מזאת, לעיתים אף מושכים את כספי הפנסיה, שנצברו עבורם כפיצויים. בנוסף, בסביבות גיל 50 נפלטים עובדים רבים מענפים שונים ממעגל העבודה. למשל עובדי היי טק, שמוצאים עצמם יום אחד ללא עבודה ונאלצים להסתפק במשכורות נמוכות יותר מאלה שהורגלו אליהן. בנוסף, תוחלת החיים גדלה כך, שאנו נמצאים היום יותר שנים בפנסיה.

כשיוצאים לפנסיה ההוצאה החודשית עולה בכ-15% הן משום שאנו רוצים סוף סוף, ליהנות מהחיים ולבלות קצת יותר, והן משום שאנו רוצים לעזור לילדים. ברוב המקרים גם ההוצאות הרפואיות עולות וכן הוצאות התפעול של הבית, שכן אנו מבלים הרבה יותר שעות בבית. כיום אפשר לחסוך לפנסיה רק בקרנות שאינן מבטיחות לחוסכים דבר, מה שאומר שהיום, מאום כבר לא בטוח.

אז מה עושים? האם רוכשים פנסיה פרטית? ב-13 שנים האחרונות היו 12 רפורמות של משרד האוצר ששינו את תחום הפנסיות מקצה לקצה. מה מבטיח לנו שלא יהיו רפורמות נוספות בעתיד שימשיכו לצמצם את הפנסיות שלנו?

צבירת נכסים מניבים, מסתמנת בעיניי כפיתרון לבעיה הפנסיונית. המטרה היא לצבור נכסים שיניבו הכנסה פסיבית שתשתווה בסופו של דבר לגובה ההוצאות החודשיות שלנו. וכך, אם גובה ההוצאות החודשיות שלי עומד היום על 20000 ₪ לחודש, כדאי לשאוף לכך ,שסכום זה יגיע מהכנסה פסיבית כמו שכר דירה, דיווידנדים מתיק השקעות מנוהל וכדומה. במצב כזה, נבטיח את קיומינו בשנות הפנסיה ויישאר לנו נכס להוריש לילדים.

אחד המנועים שעוזר לנו להגיע לכך, הוא התנהלות חודשית מאוזנת הכוללת בתוכה רכיב משמעותי של חיסכון המושקע בחוכמה ומניב תשואה מקסימאלית. כשסך החיסכון מצטבר להון עצמי לדירה , קונים דירה. לוקחים משכנתא ל-15 שנים, משכירים את הנכס בשאיפה שסכום השכירות יהיה גבוה יותר מסכום ההחזר החודשי על המשכנתא, ויכסה את הוצאות הדירה במשך השנים. לאחר סיום המשכנתא, נותרת הכנסה חודשית קבועה, המכסה חלק מההוצאות החודשיות .

מנוע נוסף ,הוא מקסום פוטנציאל המשכנתא על נכס שיש לנו. למשל, אם קנינו נכס לפני 10 שנים בשווי שוק של מיליון שקל יש להניח שב-10 השנים האלה, ערך הנכס עלה ב1-2% לשנה. לאחר קיזוז המשכנתא שנותרה על הנכס, נוכל להגדיל את המשכנתא עד ל-50% משוויו עם המלצה שההחזר החודשי לא יעלה על 30% מההכנסה המשותפת שלנו. הגדלת המשכנתא, בדרך כלל, בשילוב הון עצמי שנצבר, מאפשרים לנו לרכוש נכס נוסף.

כל אחד מאתנו, צריך לתכנן את הפרישה שלו. מומלץ לבצע מספר סימולציות לגבי השקעות אפשריות (הכנסה משכירות, לעומת סימולציה של השקעה בשוק ההון למשל) ולקחת החלטות שיעמידו אותו בעמדה טובה יותר בגיל הפרישה. אם התמונה שמתקבלת, משקפת פער בין הרצוי למצוי, כמו למשל ירידה ברמת חיים אליה הורגלנו, יש לפעול לקבלת הכנסה פסיבית מנכסים מניבים.

* הכותבת עוסקת בייעוץ וליווי כלכלי

*** אין לראות בכתוב לעיל המלצה לביצוע אי-אלו פעולות השקעה. לפני כל השקעה, יש לבצע בדיקה מושכלת והתאמה אישית לצרכיך.

 

 
 
 
מיומנה של משקיעה - למה כדאי להשקיע?

תשואה גבוהה, מאפשרת להכפיל את ההון האישי שלנו תוך מספר ...

אורלי רובין

 
 
 
 
תערוכה מומלצת בניו-יורק: "פס הייצור של האושר" במוזיאון MOMA
התערוכת של כריסטופר ויליאמס ב-MOMA, העוסקת בצילום בעידן הצריכה, היא ...
ניו-יורק - דוכני הרחוב שכל תושב חייב להכיר
ניו-יורק מציע מגוון קולינרי עשיר, וזה לא בהכרח אומר שמדובר ...
 
 
שכונת אינווד במנהטן - תזכרו את השם
הזדמנויות צריך לדעת מתי והיכן לחפש ■ לכן כדאי למשקיעי ...