בנק ישראל יחייב אימוץ כללי החשבונאות האמריקאיים

התקינה האמריקאית נחשבת נוקשה יותר ומותירה פחות חופש פעולה לעומת ה-IFRS ■ התקן האמריקאי יאומץ גם בשערוך התחייבות לעובדים; הנפגע העיקרי: בנק לאומי

בנק ישראל מתכוון לחייב את הבנקים לאמץ את כללי החשבונאות האמריקאיים בדוחות הכספיים - כך נודע ל"גלובס". הבנקים יאמצו את הכללים האמריקאיים (US GAAP) בהדרגה, ובמקרים מסוימים יהיו לתקנים התאמות לשוק הישראלי. מקורות במערכת הבנקאית מציינים כי התקינה האמריקאית נחשבת נוקשה יותר מזו של ה-IFRS (התקינה החשבונאית הבינלאומית), ומאפשרת פחות חופש פעולה בחישוב ושערוך סעיפים שונים.

המעבר צפוי להיות הדרגתי, ואולם הסעיף הראשון שבו נראה יישום הוא אימוץ של התקן האמריקאי בנושא שערוך התחייבויות לעובדים. הנטייה המקורית של בנק ישראל הייתה לאמץ את תקן 19 IAS של כללי ה-IFRS, ואולם בסופו של דבר הוחלט לאמץ את התקן האמריקאי.

בפועל אין הבדלים דרמטיים בין שני התקנים; ההבדלים הם ברמת הניואנסים. הבנק המרכזי שיושפע מאימוץ תקן ההתחייבויות לעובדים הוא בנק לאומי. בבנק לאומי, בניהולה של רקפת רוסק עמינח, יש התחייבות גבוהה מאוד לעובדים, בשל ההתחייבות לתשלום הפנסיה התקציבית לעובדי דור א'. לפי הערכות, יישום התקן יקטין את ההון העצמי של הבנק בסכום גבוה, שעלול להגיע ל-2 מיליארד שקל. בנקים נוספים החשופים למעבר לתקן 19 הם דיסקונט והבינלאומי, אבל בהיקפים נמוכים יותר.

ככל הנראה, אימוץ התקן ייעשה ב-2015, ואולם כבר ב-2014 (ואולי אף בדוחות הקרובים), יצטרכו הבנקים לפרסם הערכה על השפעת אימוץ התקן על דוחותיהם הכספיים. נדגיש כי אימוץ התקן בנושא זה אמנם יפגע מבחינה חשבונאית בהון של הבנקים (בלאומי הוא צפוי להפחית את ההון העצמי בכ-7%), אך הפגיעה בהלימות ההון לא תהיה חמורה כ"כ. הסיבה לכך היא שהבנקים יוכלו לפרוס את ההשפעה של המעבר לתקן על הלימות ההון על פני תקופה של חמש שנים. ההחלטה כי התקן לא ישפיע על הלימות ההון חשובה, שכן פגיעה בהלימות ההון מפחיתה את יכולת הבנק במתן אשראי.

"התאמות מקומיות"

ובחזרה לאימוץ הכולל של הכללים האמריקאיים - החלטת בנק ישראל לאמץ את התקינה האמריקאית נעשית 4 שנים לאחר שהוחלט כי הבנקים יאמצו את תקני ה-IFRS בנושאים שאינם בליבת הפעילות הבנקאית. נזכיר כי כיום דוחות הבנקים מהווים שעטנז של התקינה: בתחומי פעילות הליבה הבנקאית, הם לפי התקינה האמריקאית, בתחומים שאינם בליבה הם לפי כללי ה-IFRS, ובכל מקרה ישנם מקרים שבהם נעשית התאמה וטוויסט ישראלי. גורמים במערכת הבנקאית מציינים כי השילוב של הכללים מקשה על ההשוואה בין הבנקים הישראליים לבנקים אחרים בעולם.

הסיבה לכך שעל הבנקים הוחלו הכללים לפי התקינות השונות מקורה בציפייה שבסופו של דבר התקינה האמריקאית והבינלאומית (IFRS) יתכנסו, ואולם נראה כי הכללים עדיין לא התכנסו, ולא נראה כי הם מתקדמים לכיוון הזה; לכן הוחלט שכל הכללים יחזרו להיות לפי התקינה האמריקאית.

"המעבר לתקינה האמריקאית נכון, ויסייע בהשוואה בין הנתונים בישראל לבנקים האמריקאיים. עם זאת, חשוב שבבנק ישראל לא יעשו יותר מדי התאמות מקומיות, וידבקו כמה שיותר בכללים האמריקאיים", ציין מקור בנקאי.

רוצה להשאר מעודכן/ת בנושא שוק ההון?
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988