גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

אייפקס במגעים לרכישת טמבור מידי קבוצת עזריאלי

חברת הצבעים וחומרי הבנייה נמצאת על המדף כ-8 חודשים, ועזריאלי מבקשת עבורה כחצי מיליארד שקל ■ רווחי טמבור, שנמחקה מהמסחר ב-2012, נשחקו אשתקד ■ אייפקס תגייס קרן של 300 מיליון דולר שבאמצעותה תבצע את הרכישה

קרן ההשקעות אייפקס ישראל מנהלת מגעים ראשוניים לרכישת חברת הצבעים טמבור, שבשליטת גרנית הכרמל המשתייכת לקבוצת עזריאלי - כך נודע ל"גלובס". אייפקס, אשר מנוהלת על-ידי זהבית כהן ושולטת בחברת תנובה ובבית ההשקעות פסגות, מנהלת מגעים עם בכירים בקבוצת עזריאלי וכן עם נציגי ברקליס, בנק ההשקעות שנשכר על-ידי המוכרת לליווי העסקה.

תג המחיר שהצמידה קבוצת עזריאלי לטמבור, שנמצאת על המדף קרוב ל-8 חודשים, הוא כחצי מיליארד שקל - מחיר גבוה יחסית שהרתיע בעבר לא מעט רוכשים פוטנציאליים.

ככל הידוע, גם באייפקס סבורים כי המחיר שעזריאלי דורשת עבור טמבור הינו גבוה. ועדיין, קרן ההשקעות - שכבר שילמה בעבר סכומים שנחשבו גבוהים בשוק - מעוניינת לקדם את המהלך.

אחת הסיבות לכך היא שטמבור תואמת לאסטרטגיית ההשקעה של אייפקס. הקרן היא כאמור בעלת השליטה בקונצרן תנובה, ששולטת בשוק החלב, וכן בפסגות, בית ההשקעות הגדול בישראל. במילים אחרות, אייפקס מתמקדת ברכישת חברות ששולטות בתחום פעילותן - וטמבור עונה על ההגדרה.

את ההשקעה, אם תצא לפועל, תבצע אייפקס ישראל באמצעות כספי קרן חדשה שהיא מגייסת ממשקיעים זרים, שותפים באייפקס וגופים מוסדיים בישראל. היקף הקרן צפוי לעמוד על 300 מיליון דולר, והיא מתעתדת להשקיע בחברות מקומיות בסדר גודל בינוני-גדול, עם מחזור מכירות של החל מ-75 מיליון שקל לשנה.

גרנית הכרמל לא סינרגטית

טמבור, שנוסדה בשנת 1936 ומייצרת צבעי קיר, דפוס ורכב וכן חומרי בנייה ושיפוץ, נחשבת למותג חזק ולחברה נקייה מבעיות ניהוליות. החברה מנוהלת על-ידי מיכאל דיין.

במאי אשתקד טמבור נמחקה ממסחר בבורסה על-ידי החברה-האם, גרנית הכרמל, לפי שווי של 350 מיליון שקל. את 2011 סיימה החברה עם צמיחה של 13% בהכנסות, שהסתכמו בכ-771 מיליון שקל, ועם ירידה של 11% ברווח הנקי ל-31.4 מיליון שקל.

תוצאות 2012 של טמבור לא פורסמו, אך בתחילת השנה חשף דיין בראיון ל"גלובס" כי למרות שהכנסות החברה צמחו במהלך 2012 בשיעור של 12% לכ-860 מיליון שקל, הרווחיות המשיכה להישחק. לדבריו, הדבר נובע מכך שהעלאת המחירים בחברה לא פיצתה על התייקרות חומרי הגלם.

בקבוצת עזריאלי, נזכיר, מנסים כבר מספר שנים למכור את גרנית הכרמל, שמלבד טמבור מחזיקה בחברת הדלק סונול, בחברת הגז סופרגז ובחברת GES הפועלת בתחומי המים והשפכים. הסיבה היא שבקבוצה רואים החזקות אלה כבלתי סינרגטיות לפעילותה העיקרית של הקבוצה - נדל"ן מניב.

על סף אקזיט עצום בתנובה

בשלב זה קשה להעריך האם באייפקס יסכימו לשלם את המחיר שדורש עזריאלי. מצד אחד, בקרן ההשקעות ביצעו בעבר עסקאות במחירים גבוהים יחסית, כמו בעסקת פסגות. ב-2010 רכשה אייפקס את השליטה בפסגות לפי שווי של 2.7 מיליארד שקל - שהוגדר על-ידי גורמים בשוק כ"מנותק מהמציאות", ומאז הרכישה ידע בית ההשקעות עליות ומורדות בדוחותיה הכספיים של אייפקס. מצד שני, לא בטוח שזהבית כהן, שניהלה גם את עסקת פסגות, תסכים לסגור עסקה נוספת במחיר שנחשב גבוה יחסית.

אייפקס, נזכיר, עומדת כיום בפני אקזיט רווחי במיוחד בתנובה, שאת השליטה בה רכשה לצד מאיר שמיר בינואר 2008, במחיר ששיקף לקונצרן החלב שווי של כ-3.8 מיליארד שקל. מאז הרכישה החזירו לעצמם הרוכשים כמעט את כל השקעתם, באמצעות חלוקת דיבידנדים מרווחי החברה, חלקם רווחי הון חד-פעמיים שנבעו ממימוש נכסי הנדל"ן של תנובה בתל-אביב. כעת מתכוונת אייפקס להנפיק או למכור את תנובה לפי שווי חברה של כ-8 מיליארד שקל.

יוסי זינגר פורש מניהול גרנית הכרמל; עלות שכרו ב-5.5 שנים - 15.5 מיליון שקל

אחרי 5 שנים וחצי כמנכ"ל חברת ההשקעות גרנית הכרמל, הודיע היום (ב') יוסי זינגר על פרישתו מהתפקיד, והוא צפוי לסיימו בסוף חודש מארס הקרוב.

זינגר, ממקימי פירמת הייעוץ הכלכלי גיזה זינגר אבן, מונה לתפקיד בתחילת אוגוסט 2008, כשנתיים לאחר שהשליטה בגרנית עברה לקבוצת עזריאלי מידי משפחת בורוביץ'.

במהלך שנותיו בגרנית הכרמל כחברה ציבורית צבר זינגר שכר בעלות כוללת של 15.5 מיליון שקל. כשהגיע לחברה ב-2008, משכורתו החודשית נקבעה על 140 אלף שקל צמוד למדד, וכן הוא נהנה מתנאים נלווים, בונוס בתלות בתוצאות החברה וחבילת אופציות.

גרנית הכרמל מחזיקה ב-4 חברות מרכזיות - חברת הדלק סונול, חברת הצבע טמבור, סופרגז וג'י.אי.אס (GES) הפועלת בתחום התפלת המים. אחרי 4 שנים בהן ניהל זינגר את גרנית הכרמל כחברה ציבורית, מניותיה נמחקו מהמסחר באוקטובר 2012 (אחרי כ-20 שנה בבורסה), בהשקעה של כ-320 מיליון שקל מצד קבוצת עזריאלי, ששיקפה לחברה שווי של יותר מ-800 מיליון שקל. מאז פועל עזריאלי למכירת פעילויותיה, עד כה ללא הצלחה.

ככל הנראה בשל הרצון למכור את פעילויות גרנית, לזינגר לא ימונה מחליף, ויו"ר גרנית הכרמל, מנחם עינן, ינהל את הפעילות במסגרת תפקידו הנוכחי.

זינגר מסר היום: "בחרתי לסיים את תפקידי בעיתוי הנוכחי בגרנית, המציגה עמידה ביעדים העסקיים, ולהפנות את משאביי לאתגר חדש. הליכתי בדרך חדשה נעשית בתחושת הצלחה וסיפוק אדיר, על מימוש המטרות האסטרטגיות רחבות ההיקף בתקופה זו".

מלבד פירמת הייעוץ, בה מכר את חלקו לשותפים לאחר שעזב, זינגר (54) הוא בעל תואר שני במינהל עסקים, ונמנה עם קבוצת היזמים שהקימה את חברת הדירוג מידרוג, ביחד עם סוכנות מודיס. כן הוא שימש בעבר כדירקטור חיצוני בבנק דיסקונט.

עוד כתבות

שופט העליון, נועם סולברג / צילום: אוריה תדמור

דעה: מהפכת הסבירות של השופט נעם סולברג

אף שהכרזת שופט העליון סולברג לא הופנמה, בקרוב נחוש את גלי ההדף • מי שעתיד לשמש כנשיא העליון מבקש לעצב מחדש את יחסי הממשלה ובתי המשפט, ולאפשר לדרג הנבחר לעשות את מה שהפך בשנים האחרונות ללא מקובל: למשול • וגם, מה ניתן ללמוד מראיונות הפרישה של שי ניצן ● פרשנות

המלכה אליזבת' / צילום: Yui Mok, רויטרס

מחפשים עבודה? המלכה אליזבת מחפשת מנהל מדיה חברתית

בעבור שכר בגובה 233 אלף שקלים לשנה (50 אלף ליש"ט), מנהל המדיה החברתית יצטרך לעבוד 37.5 שעות בשירות הוד מלכותה

דונלד טראמפ, פודקאסט לשבת / עיבוד תמונה: אפרת לוי / איור: אפרת לוי, גלובס

נמאס לכם לבחור? עשינו לכם את העבודה לקראת סוף השבוע

הבחירות שנגזרו עלינו בפעם השלישית הובילו אותנו לתחושת מיאוס מבחירה, אפילו כשזה נוגע לפודקאסטים ● אל חשש, עשינו בשבילכם את העבודה, וריכזנו בעבורכם את הפודקאסטים מבית "גלובס" שהכי אהבתם בשבוע החולף ● פודקאסט לשבת ● האזינו

הצעקה האחרונה/ צילום: יחצ

ביקורת ספרים ירוקה במיוחד: הספר שיעזור לכם לצרוך בצורה אקולוגית יותר

וגם: "לאכול בעלי חיים", הספר הטבעוני המשלב קטעים פילוסופיים, מידע וסיפורים, כולל דיאלוגים פנימיים בנושא ההתחממות הגלובלית והשלכותיה, בדגש על מה שכל אחד יכול לעשות

מחוז שינג'יאנג בצפון מערב סין שבו מתגורר המיעוט המוסלמי, האויגורים / צילום: רויטרס

לא רק מלחמת הסחר: מכונת היח"צ של סין עובדת שעות נוספות בניסיון לשכנע שאין מחנות ריכוז במדינה

סין מרכזת את מאמציה בעיקר באינדונזיה, המדינה בעלת האוכלוסיה המוסלמית הגדול בעולם בניסיון לשכנע כי מחנות הריכוז לחינוך מחדש בתחומה, הם "מרכזים להכשרה מקצועית ומאבק בקיצוניות"

מלון הר ציון ירושלים - 7 כתבות הנדל"ן שעשו את השבוע / צילום: איל יצהר, גלובס

מרד בהרצליה, זעם המתווכים ועזריאלי עולים לי-ם. כותרות הנדל"ן

בכמה מכר שלמה אליהו את מלון הר ציון בירושלים לעזריאלי, למה 300 מתווכים הגיעו השבוע לבית ציוני אמריקה בת"א, פרטים ראשונים על ההגרלה העשירית של מחיר למשתכן וגם: תוכנית ההתחדשות העירונית הגדולה של קרית ים קיבלה אור ירוק

ליאת דרור וניר בן גל/ צילום: כפיר זיו

"אם ראש הממשלה היה מזיז את האגן אחרת, החיים שלנו היו נראים אחרת"

ליאת דרור וניר בן גל עברו לשדרות עם להקת המחול שלהם ועם מרכז אדמה ללימוד מחול ומתמודדים עם מציאות ביטחונית־כלכלית חדשה

שי ג'ינפינג, נשיא סין, ודונלד טראמפ, נשיא ארה"ב / צילום: KEVIN LAMARQUE, רויטרס

אנליסטים: ההסכם עם סין רחוק מלהיות הישג מפואר לטראמפ

תחת הכותרת "סין תחמנה את טראמפ" כותב "וושינגטון פוסט": בהסכימה להוריד את המכסים, הסירה ארה"ב נטל כבד מעל סין תמורת הבטחות שבייג'ינג תקיים או לא תקיים בעתיד ● המחלוקות הגדולות נותרו על השולחן: הסובסידיות המסיביות שמעניקה סין לחברות ממשלתיות, והנוהג הסיני לדרוש ידע טכנולוגי מחברות זרות תמורת הזכות לפעול בסין

פרופ’ פרטה דסגופטה / צילום:רפי קוץ

"לפי החישוב שלי, כדור הארץ יכול להכיל רק 2 מיליארד אנשים"

פרופ' פרטה דסגופטה, מכלכלני הקיימות המובילים בעולם, מסביר שהאנושות צריכה להתכווץ ב-75% כדי לשרוד, ושאם נשנה את דפוסי הצריכה נוכל למנוע את רוע הגזירה ● בראיון ל"גלובס", הוא טוען שהמשבר הסביבתי מתחיל באשליה שהטבע בא בחינם

מעיליא גליל מערבי/ צילום: עדי זרחי

סנטה קלאוס בא לבקר בישראל: חגיגת כריסמס בגליל

הכפרים הנוצריים בגליל מתקשטים בעצי אשוח, בשוקי כריסמס ובסיורים מיוחדים

יורם נוה, מנכ"ל כלל ביטוח / צילום: כדיה לוי

המכרז המוסדי בהנפקת המניות של כלל ביטוח: ביקוש ער שמוביל לדילול של סדר גודל של כ-20% של בעלי מניות קיימים

במכרז המוסדי של הנפקת המניות החדשות של כלל ביטוח התקבלו ביקושים ערים בהיקף 900 מיליון שקל והחברה תגייס 650 מיליון שקל ● כלל תגייס עוד עד 868 מיליון שקל בכתבי התחייבויות נדחים

חן גולדברג, מנהלת הנדסה בגוגל  / צילום: תומר פולטין

הכירו את הישראלית הבכירה שעוזרת לגוגל בזירת המאבק החמה ביותר של ענקיות הטכנולוגיה

חן גולדברג אחראית על פלטפורמת הדגל החדשה של גוגל קלאוד, שמנהלת לארגונים את המידע שלהם בעננים השונים ובשרתים הפיזיים ● בראיון ל"גלובס" היא מספרת על ניהול מאות אנשי פיתוח ועל הטכנולוגיות מאחורי אסטרטגיית הענן של גוגל: "מכירים בכך שלא כל החדשנות תהיה בענן"

ד”ר איציק מזרחי/ צילום: איל יצהר

"יקר בישראל, אבל התיירים מגיעים למרות המחירים. זה פרדוקס": מנכ"ל בוקינג ישראל בראיון

ד"ר איציק מזרחי, מנכ"ל בוקינג ישראל, מסביר בראיון ל"גלובס" מדוע הפכה פלטפורמת הזמנות מקומות הלינה והאירוח הבינ"ל לכל-כך פופולרית ● "מדד ההצלחה של בוקינג דומה במידה רבה לפורמט של ייעוץ עסקי שכולל ניהול תשואה וניהול תוכן כדי למקסם את העבודה"

ההצבעה על פיזור הכנסת/  צילום: Gettyimages/Anadolu Agency

פרשנות - באישון לילה, בלי ליברמן, דרעי ובנט ותחת איום של כחול לבן: כך פוזרה הכנסת בפעם השלישית בתוך שנה

ב–3:00 לפנות בוקר הופיע נתניהו לפתע במליאה, השתתף בהצבעות וחמק מיד לאחר מכן ● תחת הלחץ בוועדה המיוחדת שהתכנסה להכין את חוק פיזור הכנסת לקריאה שנייה ושלישית התקבלו החלטות שאף אחד לא חלם לאשר ● רק צדיק אחד הצביע נגד הגדלת מימון המפלגות ● פרשנות

מחווה ליגאל בשן/ צילום: שלומי פינטו

עכשיו התור לגעגוע: מופע מחווה ליגאל בשן הדגיש את חסרונו

במחווה ליגאל בשן, במלאת שנה למותו, הגוונים הרבים ביצירתו התלכדו לצבע של אהבה והדגישו את חסרונו

הצבעה בקריאה הראשונה על חוק פיזור לכנסת ה-22 / צילום: דוברות הכנסת - גדעון שרון, יח"צ

ממימון מפלגות עד כלים חד פעמיים - כמה אתם שולטים בחדשות?

מתי יתפטר נתניהו מתפקידיו כשר, איפה נבחרה ראשת הממשלה הצעירה ביותר בעולם ואת מי הכי חיפשו השנה הישראלים בגוגל? 10 שאלות מסיפורים שהיו השבוע בחדשות

טראמפ וארדואן / צילום: Peter Nicholls, רויטרס

החלטה היסטורית בארה"ב: הסנאט הכיר רשמית ברצח העם הארמני

ההחלטה, שהינה בעיקר מוסרית והצהרתית, מגיעה על רקע מערכת היחסים הרעועים בין ארה"ב וטורקיה בשנים האחרונות ובמיוחד בעקבות מעורבותה של טורקיה במלחמת האזרחים בסוריה באחרונה ● על פי דיווחים בטורקיה, בעקבות החלטת הסנאט, טורקיה הוציאה בשעה האחרונה זימון לשגריר ארה״ב באנקרה לשיחת נזיפה

רחוב הקניות המקושט/ צילום: Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

תענוגות של חורף: כך חוגגים בבודפשט את חג המולד

השילוב של שוקי כריסמס מקושטים, מעיינות חמים, יופי אדריכלי, אוכל טוב ומחירים זולים הופך את בודפשט ליעד אידיאלי לחופשה אורבנית עונתית קצרה

יאיר נתניהו והוריו בנימין ושרה / צילום: קובי גדעון, לע"מ

"גיל ההתבגרות זז בכמה שנים": למה המילניאלז לא עוזבים את ההורים?

שליש מהישראלים בגילאים 25 עד 34 עדיין גרים עם ההורים ● אם פעם הצעירים שאפו לצאת מהבית לחיים כלכליים עצמאים, היום זה ממש לא המצב ● ההשלכות מרחיקות לכת - מבחינה כלכלית, שוק הדיור והמצב הנפשי של כל המעורבים בסיפור ● האזינו לפודקאסט "הצוללת" - פרק פתיחת העונה

תיירת  / צילום: שאטרסטוק

100 הערים בהן ביקרו הכי הרבה תיירים: מי בראש הרשימה ולאיזה מקום הגיעו ירושלים ות"א?

חברת המחקר הבריטית Euromonitor International ערכה בדיקה מעמיקה בקרב 400 ערים וגיבשה את רשימת הערים שנהנו מהכי הרבה תיירות נכנסת ● הערים מאסיה שולטות ברשימה, לונדון מאבדת מעט ממעמדה ואילו ירושלים התמקמה במקום טוב באמצע