גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

אושר ההסדר באי.די.בי; דנקנר: "זו לא המילה האחרונה"

(עדכון) - השופט אורנשטיין: "הטענה לגבי היעדר אמינות של בן-משה לא נכונה" ■ עו"ד רם כספי: נשקול לערעראקסטרה: דנקנר איבד את העשתונות

לאחר 10 שנים בראשות אי.די.בי , במהלכן הפך לאיש העסקים החזק בישראל, ידע הצלחות מרשימות וכישלונות מהדהדים שהביאו את הקונצרן לחדלות פירעון, צפוי נוחי דנקנר למצוא את עצמו מחוץ לאי.די.בי, לטובת בעלי בית חדשים - אדוארדו אלשטיין ומוטי בן-משה.

"אני מאשר את הסדר הנושים של אי.די.בי אחזקות, לפי הצעת אלשטיין-בן-משה. עם זאת, פסק הדין לא ייכנס לתוקף אלא רק בכפוף לכך שיוחלט, כי ניתן מידע מספק באשר לבעלי השליטה ובהתאם להוראות שבפסק הדין" - במילים אלה חתם היום (ג') שופט בית המשפט המחוזי בתל-אביב, איתן אורנשטיין, את החלטתו בתיק אי.די.בי, כשהוא מותיר, כרגיל, מקום רב לפרשנות מצד הצדדים השונים לגבי המשך הדרך.

ראשון לצאת מאולם השופט היה דנקנר, מלווה במקורביו. "אני מאמין במערכת המשפט הישראלית ובהחלטותיה", אמר והוסיף: "לא נאמרה המילה האחרונה. השופט הטיל על הקבוצה השנייה לגלות את המקורות הכספיים שלה ובעלי השליטה האמיתיים, דבר שלא נעשה עד היום. אני מאמין בצדק, ואני מאמין שבסופו של דבר החברה תישאר בידינו".

דקות ספורות אחר כך יצא בן-משה, מלא ביטחון עצמי, נעמד מול המצלמות ואמר: "זהו רגע מרגש. אני מודה לשופט על הכרעת דין אמיצה. בשבועות האחרונים עברנו מסע השמצות והאשמות קשות מצד קבוצת דנקנר. נזים את כל השמועות וניתן את כל הגילוי שדרוש מאיתנו כלפי כל גוף רגולטורי, כדי שההסדר הזה ייצא לדרך. אי.די.בי יוצאת לדרך חדשה שתשיא ערך רב לשותפים שלנו ולצרכן הישראלי. דנקנר חי בפנטזיות".

בתגובה לשאלה האם לא מטרידה אותו העובדה שהשופט התעקש לגבי חקירה וגילוי מלא מבחינתו, השיב בן-משה כי "החברות שלי פרטיות, ולכן השופט דרש גילוי ויקבל את כל הגילוי".

כאמור, מצד אחד אישר השופט את הצעת אלשטיין ובן-משה להשקעה בקונצרן, אשר נבחרה ברוב קולות על-ידי מחזיקי האג"ח, אך מנגד התנה את אישורו בבדיקה של רשות ניירות ערך, הכנ"ר והמשקיף מטעמו - עו"ד חגי אולמן, לגבי הגילוי המלא בדבר מקורות הונו של בן-משה.

על המשקיף הוטל להגיש דיווח לגבי חקירה זו עד ה-29 בדצמבר. "החלטתי שעל בעלי השליטה או מי מטעמם להיפגש עם שלושת אלה תוך 7 ימים מהיום, ולהמציא להם את כל המידע המבוקש שעיקרו מהות בעלי השליטה בקבוצת אלשטיין-בן-משה", כתב השופט.

עוד ציין אורנשטיין כי מכיוון שמדובר על הסדר עם השלכות לגבי גורל כספי ציבור בהיקף גדול, הוא מזמין בזאת את הרגולטורים הרלוונטיים שיבחנו גם הם את הגילוי הדרוש ויעמידו במידת הצורך דרישות נוספות.

כל אחד מהצדדים פירש את פסיקת השופט כמיטיבה עם עמדתו. בשיחה עם "גלובס" ציין אדוארדו אלשטיין, שנעדר גם היום מבית המשפט בשל עסקיו בבואנוס איירס, כי הוא שבע-רצון מהחלטת השופט. "אני מאוד שמח לשמוע את הבשורות הטובות האלה, לאחר תקופה ארוכה מאוד שבה אני מנהל משא-ומתן להשקעה בחברה. אנחנו נביא ערף מוסף לאי.די.בי, למשקיעים ולמשק בישראל. יש לנו עוד הרבה עבודה", אמר.

- השופט הצמיד למעשה חוקרים לשותפך בן-משה - רשות ניירות ערך והכנ"ר. מה דעתך על כך?

אלשטיין: "אני מאמין ברשויות וברגולטורים בישראל, הם יעשו מה שהם צריכים לעשות. אנחנו באנו לישראל להשקעה ארוכת-טווח, לא לעשות סיבוב. אנחנו מבינים את הצורך להסיר ספק לגבי ההשקעה, ואנחנו מוכנים וערוכים לכך. נספק כל מידע שיבקשו מאתנו".

- דנקנר סבור כי טרם נאמרה המילה האחרונה בנושא.

"אני מבין שההסכם אושר. בכל מקרה, אין לי שום ריב עם דנקנר".

עו"ד כספי: נשקול לערער

את מה שצפוי לנו בהמשך הסאגה, הנמשכת כבר יותר משנה, ניתן היה להבין מדבריו של עו"ד רם כספי, המייצג את אי.די.בי. "תפקיד הרגולטור לבדוק את העניין, ולא צריך להטיל את האחריות על בית המשפט. השופט חכם ואמר לרשות ניירות ערך לבדוק את הנושא", אמר.

כשנשאל מה להערכתו הסיכוי של דנקנר להמשיך לשלוט באי.די.בי, אמר כספי: "אני לא מתייחס לסיכויים ולא לסיכונים, זה לא התפקיד שלי. ההחלטה של השופט נכונה. צריך לבדוק את השליטה ואת מקורות ההון - זו החלטה חכמה".

כשנשאל האם יערער על החלטת אורנשטיין לבית המשפט העליון, השיב כספי: "יש לנו זמן לשקול ערעור".

אורנשטיין: "הפוסל המיתמם במומו פוסל"

בהחלטה המשתרעת על פני 48 עמודים, פורס השופט אורנשטיין את התגלגלות הסדר החוב שהגיע לשולחנו לפני 15 חודשים, תוך שהוא מדגיש לקראת סוף ההחלטה מספר דגשים.

המשמעותי בדגשים אלה הוא התייחסות לטענת קבוצת גרנובסקי-דנקנר לגבי היעדר מידע מספק על בעלי השליטה בקבוצת אלשטיין ובן-משה.

"החברה שלא עמדה בהתחייבויותיה כלפי הנושים, מה תלין על כשלים בהצבעה של גורם שלישי, המציע לנושים הסדר שלפיו יקבלו את רוב כספם?", ציין אורנשטיין, והוסיף כי עצם העובדה שדנקנר עצמו גייס את אלשטיין להשקיע בגנדן, ולאחר מכן ניהל עמו משא-ומתן להגשת הצעה משותפת להסדר חוב, מעלה לא מעט תהיות לגבי הטענות שהוא מטיח בשותפו לשעבר. "העלאת הסתייגויות לגבי אלשטיין, עתה משחבר לאקסטרה, היא בגדר היתממות".

השופט מציין גם את העובדה ששותפו אלכסנדר גרנובסקי הוא בעצמו משקיע זר, וגם לגביו אין מידע מספק, כך ש"הפוסל במומו פוסל".

זאת ועוד, אורנשטיין הדגיש כי הוא אינו רואה בהצעת גרנובסקי-דנקנר כהצעת החברה (אי.די.בי) - אלא כהצעה של קבוצת משקיעים עמה נמנה דנקנר, שאינו בעל המניות הגדול בה.

דגש נוסף עליו עמד אורנשטיין הוא סמכותו של בית המשפט לכפות הסדר חוב על חברה, תוך שהוא טוען כי עצם העובדה שהחברה אינה סולבנטית מקנה לנושים את הזכות להסדר חוב.

בכך דחה השופט את האפשרות של פירוק הקונצרן, לגביה רמזו עורכי הדין של החברה בדיון בתחילת השבוע. "פירוק לא יפתור את הבעיות אלא יביא לסחבת מיותרת, ולא בהכרח לתוצאה טובה יותר מהסדר נושים", אמר אורנשטיין.

פסגות: תקדים אי.די.בי מגדיר מחדש את כללי המשחק בין מוסדיים לבעלי שליטה שלא עומדים בהתחייבויותיהם

ההכרעה בעניין הסדר החוב בקונצרן אי.די.בי היום, שלפיה תעבור השליטה בחברה מנוחי דנקנר לידי אדוארדו אלשטיין ומוטי בן-משה, התקבלה בסיפוק אצל מחזיקי האג"ח של אי.די.בי.

בין אלה שמיהרו לברך על החלטתו של השופט אורנשטיין היה גם בית ההשקעות פסגות - אחד מהגופים הדומיננטיים במאבק שניהלו המחזיקים בשנה האחרונה מול בעל השליטה דנקנר.

"בהחלטתו, בית המשפט שם סוף להמשך משיכת הזמן לטובת בעל השליטה הנוכחי ולרעת ציבור החוסכים. ראוי, הוגן וצודק יהיה שקבוצת גרנובסקי-דנקנר תאפשר לנושים לממש את רצונם החד-משמעי, תחדל מניסיונותיה לשנות את המציאות ותשים סוף לכל ההליכים המשפטיים המיותרים, שתוצאתם הברורה היא שוב פגיעה בנושי החברה", אמר מנכ"ל פסגות, חגי בדש.

פסגות הוביל את המאבק לכפיית הסדר חוב בחברה-הבת אי.די.בי פתוח. בבית ההשקעות הגדול בישראל הקפידו לאורך הדרך לשמור על קו מיליטנטי נגד דנקנר, והזכירו בכל הזדמנות כי הם פועלים אך ורק לטובת ציבור החוסכים.

היום, לאחר כשנה וחצי של מאבק, בדש בהחלט מרוצה מההתפתחויות. "תוצאות הסדר החוב באי.די.בי מהוות את התקדים החיובי והמשמעותי ביותר בשוק ההון הישראלי בכל הקשור לניהול כספי ציבור. תקדים זה מגדיר מחדש את כללי המשחק בין נושים בכלל וגופים מוסדיים בפרט, לבין בעלי שליטה שלא עומדים בהתחייבויותיהם כלפי הציבור".

הגופים המוסדיים ספגו לא מעט ביקורת על האופן שבו העניקו לקבוצת אי.די.בי אשראי נדיב ללא ביטחונות ולא זיהו את סימני האזהרה בקונצרן שנקלע להסדר החוב. בדש לא התייחס לכך, אולם ציין כי על הגופים המוסדיים, הרגולטורים, הנושים ובעלי השליטה "להפיק לקחים בכל הנוגע לייעול הטיפול בהסדרי החוב".

בהמשך העביר מסר כי האקטיביזם המוסדי יימשך: "הגופים המוסדיים הוכיחו כי לצד מקסום החזר החוב, הם מבקשים להוקיע את אותן נורמות פסולות שהביאו את הקונצרן למצבו הנוכחי. כמנהלי כספי ציבור, נפעל לכך שתקדים אי.די.בי לא יהיה חד-פעמי, אלא תחילתה של דרך חדשה שבה בעלי שליטה יידרשו לנהל את החברות הציבוריות שבשליטתם ביושר, בהוגנות, בשקיפות ובשיתוף-פעולה עם הציבור".

למעשה, בדש סבור כי במסגרת המאבק הצליחו הגופים המוסדיים להביא לשינוי תפיסתי בשוק ההון, באמצעות "תקדימים חיוביים". לדבריו, "בישראל נוצרה הלכה פסוקה, שלפיה ניתן לכפות הסדר חוב מטעם הנושים על חברה שאינה עומדת בהתחייבויותיה. כיום, הנושים לא חייבים עוד להיכנע להצעת הסדר חוב מטעם בעל השליטה אל מול אלטרנטיבת הפירוק, אלא זכותם להציע הסדר חוב משלהם ולכפותו על חברה לא סולבנטית".

"אנו מקווים שמעתה ואילך כל הגורמים הרלוונטיים ישתפו פעולה לצורך הוצאתו לפועל של ההסדר לטובת בעלי איגרות החוב, שאינם מקבלים תשלומים זה שנה וחצי", סיכם.

התבטאויותיו של דנקנר
כך הידרדר הקונצרן הגדול בישראל
המספרים של איי.די בי בעידן נוחי דנקנר

המספרים של איי.די בי בעידן נוחי דנקנר

המספרים של איי.די בי בעידן נוחי דנקנר

עוד כתבות

אריה דרעי באירוע ההשקה של קמפיין ש"ס / צילום: יעקב כהן, יח"צ

דרעי: סמוטריץ' צריך לפעול משפטית נגד תחבורה ציבורית בשבת

בהשקת קמפיין הבחיירות של ש"ס, דרעי האשים את ליברמן בבחירות אך אמר שאינו תוקף אותו כי הוא "מעולם לא פגע אפילו בכוס מים של אדם דתי" ● דרעי הציב רשימת הבטחות ובהן: העלאת שכר המינימום באלף שקל, חידוש פרויקט שיקום השכונות, טיפול שיניים חינם לקשישים וחינוך חינם מגיל אפס

כיכר דיזנגוף בתל אביב / צילום: כדיה לוי

חפשו את הצל: למה אחרי כל ההשקעה כיכר דיזנגוף החדשה נטושה בשעות היום?

הכיכר התל-אביבית אינה היחידה, ובחום הלוהט של הקיץ הישראלי גם ירידה של שלוש-ארבע מעלות היא משמעותית ● אז למה חסר כל-כך הרבה צל במרחב הציבורי שלנו, אף שההשקעה בו טובה לתושבים וגם חוסכת כסף למדינה?

מנכ"ל אסתי לאודר ישראל, אורן רווח / צילום: איל יצהר

אחרי המזון, גם תחום הקוסמטיקה מצטרף לגל ההתייקרויות: אסתי לאודר מעלה מחירים

הנציגות הישראלית של אסתי לאודר ביצעה עדכון מחירון למוצריה ברשתות ובאמצעים בהם היא משווקת ישירות לצרכן ● עליית המחיר לקמעונאי תעמוד על עד 15%, אך המחיר הסופי לצרכן צפוי להיות גבוה יותר ולגלם גם את שיעורי הרווחיות של הרשת ● החברה: "במרבית המוצרים לא נעשה שינוי במחיר, בחלק מהמוצרים חלו הורדות מחירים של עד 15%"

הבורסה בתל אביב / צילום: רויטרס

עליות בת"א: אלטשולר גמל מזנקת 7% לעומת מחיר ההנפקה

מדד ת"א 35 מטפס ב-0.4%, ת"א 90 עולה ב-0.2% ● שיכון ובינוי צפויה להיכנס למדד ת"א 35 ● באטמ עדכנה הבוקר על "השקת פלטפורמת רשת להעברת נתונים מהירה ובנפח גבוה במיוחד" ● הראל פיננסים: "מתמקדים כיום בהסטה למניות ישראל לצד ארה"ב, החזקה באג"ח קונצרני בדירוגים גבוהים-בינוניים לפידיון וחשיפה לדולר במח"מ קצרצר"

ספה שנזרקה במהלך חג הפסח / צילום: חזי נקש, פארק דודאים

נגב אקולוגיה רכשה 49% מפארק דודאים ב-47 מיליון שקל

נגב אקולוגיה מפעילה עשרה מתקנים למיחזור סוגים שונים של פסולת בכל רחבי הארץ ● מנכ"ל דודאים: "בקרוב יוקם מפעל המיון והמיחזור הראשון בדרום, שיאפשר להגדיל משמעותית את מיחזור הפסולת בכל הרשויות שמפנות פסולת לפארק דודאים"

דוד ברודט / צילום: תמר מצפי, גלובס

עתיד הבנקים, הפוליטיקה של התקציב, העקיצה למתחרים והשאלה היחידה שלא נענתה: דוד ברודט בראיון פרישה

חמישה עשורים הוא ישב בכל צמתי קבלת ההחלטות הכלכליים במשק ● כעת בראיון ל"גלובס" מסכם דוד ברודט את כהונתו כיו"ר לאומי ומדבר על פוליטיקה וכלכלה, על העלמות המס בארה"ב ועל החשיבות שהוא מייחס לבנק הדיגיטלי פפר בעידן של ענקיות הטכנולוגיה ● הרבה ביקורת על הבנקים לא תקראו כאן

שרון שפורר \ צילום: שלומי יוסף

אין שום סיבה להתלהב ממחיקת התביעה של לשכת עורכי הדין נגד שרון שפורר

הסירוב לשאת בהוצאות של שפורר על ההליך המשפטי הוא בבחינת "דיבור כפול" שמשמעותו ברורה - הלשכה עדיין טוענת כי הפרסומים שקריים ● לפחות נקודה אחת הרוויחה הלשכה עם החזרת הרישיון לפעיל החברתי ברק כהן, שהושעה לאחר העמדתו לדין בפרשת "באים לבנקאים" ● פרשנות

ראש הממשלה נתניהו ושר האוצר כחלון /צילום: אוליביה פיטוסי-הארץ

מה הקפיץ את מחירי הדירות באזור הצפון במעל 6% בחצי שנה?

בשלהי 2018 נרשמה ירידת מחירים במרבית אזורי הארץ, אלא שמאז נכנסה ישראל לתקופת בחירות, והמחירים בעלייה ● בין הסיבות: חוסר ודאות לגבי תוכניות הממשלה ו"הבנה" בציבור שתוכנית מחיר למשתכן בדרך לסיום ● וגם: מדוע באזור הצפון נרשמה עליית המחירים הגבוהה ביותר?

אלי רייפמן. פרשה שהחלה עם הרשעתו ב-2011 / צילום: תמר מצפי, גלובס

ביהמ"ש פסק פיצויים במיליוני שקלים נגד אלי רייפמן והמעורבים בפרשת אמבלייז

כעשור לאחר התפוצצות התרמית בפרשת המניות, ביהמ"ש קבע כי עוה"ד דורון אפיק ושלומי תורג'מן ישלמו 6 מיליון שקל לחברות שנתנו הלוואות לאלי רייפמן ● רייפמן עצמו ישלם לאפיק ולתורג'מן 8.5 מיליון שקל במסגרת תביעת צד ג' ● גם מזכירת אמבלייז דאז תשלם מיליונים

סניף בנק דיסקונט/ צילום: תמר מצפי

ימים ספורים לאחר שלא הלך בפועלים: הוועדה למינוי דירקטורים ממליצה על תמר בר-נוי גוטלין לדירקטוריון דיסקונט

הוועדה ממליצה עליה לתפקיד דח"צית בבנק דיסקונט, שנמנה על הבנקים שאינם בעלי גרעין שליטה ● בר-נוי גוטלין תתחרה מול מירי כץ שכבר מכהנת כדירקטורית בדיסקונט

אחיות / צילום: Shutterstock

האחיות מאיימות להשבית את מערכת הבריאות החל מיום שלישי: "העבדות עברה מהעולם"

מדובר בשביתת אחיות כללית במתכונת חירום בכל מערכת הבריאות, אם כזו תצא לפועל ● הסתדרות האחיות מוחה על עומסים כבדים במחלקות, היעדר תקנים מספיקים והפחתה משכר האחיות בישראל ● "האחים והאחיות בישראל אינם עובדי כפייה. על כן החלטנו - די לעומסים וכן למטופלים"

איילת שקד / צילום: כדיה לוי, גלובס

איילת שקד תעמוד בראשות הימין החדש במקום נפתלי בנט

שרת המשפטים לשעבר איילת שקד הודיעה על המשך דרכה הפוליטית: תתייצב שוב לצד נפתלי בנט במפלגה שהקימו יחדיו, אך הפעם תעמוד בראשה ● המהלך צפוי להגביר את הלחץ על רפי פרץ לוותר על המקום הראשון באיחוד מפלגות הימין ● בנט: "המדינה חשובה יותר מקידום אישי"

ליאורה עופר / צילום: שלומי יוסף

דירקטוריון מליסרון מינה ועדת איתור למנכ"ל במקומו של אבי לוי הפורש

לפי הערכות, הוועדה תבחן כ-30 מועמדים פוטנציאליים ● לוי הסכים לבקשת הדירקטוריון להמשיך ולכהן כמנכ"ל מליסרון באופן זמני וללא שינוי בתנאי העסקתו הקיימים

ג'ף מקלר, מנכ"ל אינטק / צילום: רויטרס

אינטק נכשלה בניסוי הקליני בגלולת האקורדיון לפרקינסון; המניה צוללת בטרום מסחר בנאסד"ק

הגלולה לא הראתה בניסוי עדיפות בהפחתת "זמן הקיפאון" (Off Time), הזמן בו חולי הפרקינסון אינם מסוגלים לזוז ● גם מדדים משניים לא הושגו ● אי הצלחת הניסוי לא פוסלת את השימוש בכל הפלטפורמה של אינטק, אולם ההשקעה הרבה בניסוי, אכזבת השוק והשאלה מדוע המוצר לא פעל כמו המצופה, יכולים להעמיד אתגרים בפני החברה

יבגני סובה צילום: יצחק הררי, דוברות הכנסת

נתניהו או ליברמן? מי עבד למען החיילים והעולים בממשלה האחרונה

בישראל ביתנו מנסים להוכיח לנתניהו שבניגוד לדבריו, הם כן פעלו למען עולים וחיילים ● חבר הכנסת הטרי יבגני סובה התגאה במיוחד בהטבות שניתנו למילואימניקים עצמאיים ובמענק כספי לחיילים בודדים ● בדקנו אותם

סטאר מארקט / צילום: רויטרס / צילום: China Stringer Network, רויטרס

520% ביום: פתיחה חגיגית לתשובה הסינית לנאסד"ק - בורסת סטאר מרקט

בורת הכוכבים שהשיק נשיא סין לפני כשנה החלה להיסחר היום ומציגה עליות חדות בקרב 25 המניות שבמסחר ● המטרה של הבורסה החדשה: למשוך את הענקיות הסיניות שנסחרות מעבר לים לרישום כפול ● מניית אנז'י מיקרואלקטרוניקס זינקה 520%

אודי אדם / צילום: דוברות משרד הביטחון

לא כלכלי? תע"א פרשה ממכרז בהיקף מיליארדי שקלים; רפאל ואלביט ממשיכות להתמודד

התעשייה האווירית החליטה לפרוש ממכרז ענק של משרד הביטחון הכולל פיתוח ואספקת מערכות מודיעיניות לצה"ל ● בחברה טוענים כי המכרז לא כלכלי בעקבות הגבלות על מכירת הציוד לחו"ל, אך בכירים בתעשיות הביטחוניות טוענים כי המכרז לא כלכלי לחברה עקב חוסר יעילותה

מעצר מכלית הנפט האיראנית,  / צילום:: רויטרס

המתיחות במפרץ הפרסי מחריפה: איך זה משפיע על מחירי הנפט?

ההשתלטות של משמרות המהפכה על מכלית הנפט הבריטית הובילה לעלייה קלה בלבד במחיר חבית נפט • העובדה שאירוע כה דרמטי לא הוביל לקפיצה גדולה במחיר, מצביעה כי אנו בעידן אחר: סעודיה מבטיחה לספק כל כמות נפט שהעולם יזדקק לה, סין מקטינה ביקושים, וארה"ב מתבססת על ייצור עצמי

מתחם גני שרונה בתל אביב / צילום: תמר מצפי

כדי לפרוע אג"ח: מידאס נוטלת הלוואה בריבית של 9.6% ומשעבדת את עיקר החזקותיה בגני שרונה

חברת הנדל"ן הקטנה תממן כמעט מחצית מתשלום החוב הקרוב בסוף החודש - בהיקף של כ-18 מיליון שקל - באמצעות הלוואה של 8 מיליון שקל מבנק, שכנגדה ישועבדו ההחזקות במתחם הבילויים בת"א

גן ילדים / צילום: שאטרסטוק

על רקע האירועים האחרונים: בזק תצא בקרוב בשירות "גן חכם"

השירות יכלול התקנת מצלמות וחיישנים שינטרו את תנועת הילדים בגן וכן חיישן מצוקה שיקושר למשטרה