תוכן מקודם

כתבה זו נכתבה והופקה על ידי כותבי תוכן מקצועיים בשיתוף גורם מסחרי.

כתבות התוכן השיווקי בגלובס כוללות מידע ענייני בעל ערך מוסף לקורא, תוך שמירה על שקיפות מרבית כחלק מהקוד האתי של גלובס.

כיצד תכנית המתאר של תל אביב תשפיע על מחירי הדירות?

הגבלת הבניה במרכז הישן של תל אביב מאפשרת תוספת בניה של עד 30 אלף יחידות דיור בלבד עד לשנת 2025 ■ כיצד הדבר ישפיע על הפרוייקטים הנוכחיים?

*** הכתבה בשיתוף "אנטוקולסקי שטרוק", תודה לצוות גורו, שסייע בהכנת בכתבה

מדוע הפרויקטים שיוצאים היום לשיווק במרכז תל אביב הם השקעה טובה? תוכנית המתאר שמקדמת עיריית תל אביב מגבילה את הבניה בעיקר במרכז הישן בעיר. במידה והתוכנית תאושר מחירי הדיור בעיר ירשמו עליה נוספת ויהפכו את הפרויקטים הנבנים כיום לנדירים. זה הזמן להשקעה לטווח רחוק בלב העיר.

הגבלת הבניה במרכז הישן של תל אביב, כפי שעולה מתוכנית המתאר של העיר, עשויה בסופו של יום לגרום לעליות מחירים. תכנית המתאר של העיר מאפשרת תוספת בניה של עד 30 אלף יחידות דיור בלבד ברחבי העיר עד לשנת 2025. בנוסף, התוכנית מגדירה חלקים נרחבים במרכז העיר כ"מרקם בנוי לשימור" ולכן מגבילה בניה בשטח נרחב מאד במרכז הישן של העיר הכולל בין היתר חלק מרחוב אבן גבירול עד הים במערב, נחל הירקון בצפון ועד רחוב בוגרשוב בדרום.

לפני שהמחירים ממשיכים לטפס, בואו להכיר את הפרויקט החדש בצפון הישן של תל אביב >

כאמור, הגבלת הבניה בשטח עצום כזה עשויה בסופו של יום להעלות את מחירי הנדל"ן. "מקדמי תכנית המתאר של העיר טוענים כי אין צורך לאשר תכניות נוספות עד 2025, למעט פרויקטים בודדים", מסביר שמאי המקרקעין אריה קמיל ממשרד "קמיל טרשסנקי שירותי נדל"ן". "התוכנית קובעת הוראות לשמירה על איכויות המרקם העירוני ואוסרת על בניית מגדלים חדשים. המשמעות היא כי מחירן של דירות שנמכרות כיום בבניינים המתפוררים של העיר במחיר התחלתי של כ-2 מיליון שקל, עשוי להמשיך ולעלות, קל וחומר לגבי הדירות בפרויקטים החדשים שנמכרים באותו אזור. השכונות בהן נחתמו הכי הרבה עסקאות היו דווקא השכונות במרכז העיר, אף שהשכונות בדרום העיר מהוות אלטרנטיבה להשקעה זולה יותר. עובדה זו, והתרחבות תופעת פיצולי הדירות במרכז העיר, מעידות על הביקושים ההולכים וגדלים לאזור זה".

נכון להיום דירות 3 חדרים בשטח של 70 מ"ר בממוצע, נמכרות במרכז הישן של תל אביב החל מ-30 אלף שקל למ"ר, תלוי במפרט הטכני של הבניין. דירות חדשות באזור זה נמכרות בממוצע בכ-37 אלף שקל למ"ר.

השכונות הוותיקות של העיר תל אביב רשמו תמיד התעניינות גבוהה יותר מאחרות. את זה הבינו חברות נדל"ן רבות, שניצלו את ההזדמנות ונכנסו בשנים האחרונות לאזור הישן של העיר. כיום מקודמים לא פחות מ-10 פרויקטים למגורים במרכז הישן. חברות הנדל"ן מקימות פרויקטים יוקרתיים בהשקעה של מאות מיליוני שקלים תוך שהן שמות דגש על המיקום המיוחד - המרכז הוותיק שאין שני לו, מחיר שמשתווה כמעט למחיר דירת יד שניה ושפע פינוקים.

בעוד כשנתיים וחצי תסתיים הבנייה של מגדלי אסותא וילאג' בין הרחובות ז'בוטינסקי, יהושוע בן-נון וארבע ארצות. המגדלים יתנשאו לגובה של 26 קומות ויכללו 155 דירות, בריכה, חדר כושר וספא. העסקאות בפרויקט נחתמו בין 2009-1010 לפי מחיר של 43,000 שקל למ"ר, כאשר נכון להיום שווי נכס בנוי עשוי להגיע לכ-50,000 שקל למ"ר.

פרויקט נוסף שעתיד להתאכלס בעוד כשנה הוא מגדל מאייר של המיליארדר האמריקאי ניקלס ברגרואין, קבוצת חג'ג' והאחים כהן. הפרויקט ממוקם ברחוב רוטשילד פינת אלנבי במסגרתו יבנה מגדל בן 42 קומות ו-141 דירות. בין היתר יציע הפרויקט בריכת שחייה, ספא, חדר כושר, לאונג' עסקים, תערוכות אמנות מתחלפות בלובי ו-5 מעליות. שיווק הפרויקט החל ב-2009 לפי מחיר של כ-40 אלף שקל למ"ר בממוצע. לאחרונה נסגרו עסקאות בפרויקט לפי מחיר של כ-70,000 שקל למ"ר.

עוד פרויקט שיוצא לדרך בימים אלה הוא אנטוקולסקי-שטרוק של היזם אורי הלר. באמצעות חברת BIT רכש הלר תמורת 80 מיליון שקל את המרכזייה המיתולוגית של בזק ובית הדואר במשולש הרחובות אנטוקולסקי, שטרוק ואבן גבירול. על שטח של כשלושה דונם יוקם פרויקט מגורים שיכלול שני בניינים בני 9 קומות ובהם 103 דירות. הפרויקט יציע בין היתר לובי עם עמדת שומר, לאונג' לאורחים, מועדון דיירים, חדר כושר פרטי, מערכת בית חכם ו-6 מעליות. נכון להיום דירות 2 חדרים נמכרות במחיר התחלתי של כ- 52 אלף שקל למ"ר. אכלוס הפרויקט צפוי במהלך 2018 ועד אז המחיר עוד צפוי לעלות.

"עירייה ששמורת על היצע נמוך של בניית דירות הופכת כל השקעה במרכז העיר להשקעה טובה. היום אנחנו מבחינים בפרויקטים שמתאימים את עצמם לעקרונות תכנית המתאר החדשה, ועם זאת המחירים עדיין שומרים על יציבות ונמצאים כל הזמן במגמה עליה", מסכם קמיל.

לפני שהמחירים ממשיכים לטפס, בואו להכיר את הפרויקט החדש בצפון הישן של תל אביב >

צרו איתנו קשר *5988