מנכ"ל ארו-אסיה: "המותג רולקס הוא בעצם מלכ"ר"

נועם בורשטיין, מנכ"ל ארו-אסיה, מספר על הצדדים הפחות מוכרים מאחורי המותג רולקס: "כ-70% מהרווחים מושקעים בפיתוח - והיתר עוברים לקהילה"

את נועם בורשטיין אני פוגש בבית-קפה ברחוב אבן גבירול בתל-אביב, רחוב שנדמה שלאחרונה קורה לו משהו טוב, במיוחד לחלק הדרומי שלו, עם בתי-קפה, פאבים ומסעדות לרוב. בדרך-כלל, בפגישות שנערכות לקראת הערב, אני דוחק בבן-שיחי ללגום איתי משהו, אבל הפעם אני מגיע לכאן היישר מטעימות ויסקי - ונדמה שאין נוזל שאני זקוק לו יותר מאשר אספרסו.

לפני שעבר לעולם השעונים, עסק בורשטיין בהנדסה: כעתודאי הוא למד הנדסת מכונות בטכניון, שירת כמהנדס ימי בחיל הים (היום הוא סגן אלוף במילואים), השלים תואר שני בהנדסת חומרים, ואת האהבה לים הוא מתחזק דרך "רישיון משיט" שבו הוא מחזיק, גם אם למטרות כושר יומיומיות הוא מעדיף שחייה בבריכה.

לחברת "ארו-אסיה" הגיע בורשטיין כמעט במקרה: הוא לקח חופשה ממקום עבודתו הקודם כדי לסייע לחברה להקים את המעבדה החדשה שלה, ובעלי החברה, דני פייזר (משמש כיום כיו"ר, בנו של הוראס פייזר שייסד את הנציגות הישראלית של החברה ב-1972), ביקש ממנו להיות מעורב יותר, עד שהצטרף לחברה כמשנה למנכ"ל ומאוחר יותר כמנכ"ל.

- משהו על רולקס בישראל?

"ארו-אסיה היא חברה משפחתית. משפחת פייזר נמצאת כבר יותר מ-65 שנה בשענות, הם ברחו מהנאצים לבוליביה, עסקו בשענות ואחרי שעלו ארצה, הקימו בישראל את הסוכנות שמייבאת את רולקס וכן מותגים נוספים כמו 'סרטינה'.

"יש לנו כמה חנויות בוטיק של רולקס ברחבי הארץ, החדשה ביותר היא בבניין גינדי (בפינת אבן גבירול ושאול המלך בתל-אביב, נ.ק). יש לנו חנויות גם באילת ובירושלים. זו שבירושלים עוברת שיפוץ ושדרוג ותהיה מוכנה בקרוב. יש לנו כאן גם מערך תיקונים 'מורשה רולקס', שהעובדים בו עברו השתלמות מקצועית בחברה בשווייץ".

- ו"המצב" המפורסם לא משפיע על שוק שעוני היוקרה?

"לפי דן אנד ברדסטריט, הישראלים הוציאו בשנה שעברה כמיליארד שקל על תכשיטים ושעונים, מתוך זה - כ-250 מיליון שקל רק על שעונים, כששעוני היוקרה מהווים כ-60% מההוצאה על שעונים, ורולקס הוא המותג המוביל. בשוק האמריקאי, למשל, רולקס מחזיק בכ-25% משעוני היוקרה ואפילו 'מוביל' את קטגוריית הזיופים: 52% מהשעונים המזויפים, נחזים להיות רולקס. חשוב להזכיר שרולקס הוא בעצם מלכ"ר: כ-70% מהרווחים מושקעים בפיתוח - והיתר עוברים לקהילה".

תפריט תרבותי:

ספרים:

"לצערי, יש לי מעט מאוד זמן לקרוא. אם לציין ספר אחד, אשאר בתחום שלי ואספר שלאחרונה קראתי את 'לקרוא בשעון' מאת שחר נבות, ספר שמציג את השעון כמעיד על התכונות של העונד אותו ומלמד איך לפענח אדם על-פי שעונו".

טלוויזיה:

"אני צופה מעט, בעיקר בסופי שבוע. זה חלק מעונג השבת שלי, אפילו אם הוא מסתכם רק בצפייה בחדשות השבת".

קולנוע:

"אני חובב קולנוע וצופה קבוע בסרטים. הסרט האחרון שראיתי בקולנוע ושנהניתי ממנו מאוד הוא 'הזאב מוול סטריט'".

תחביבים:

"אספתי שעונים עוד הרבה לפני שעברתי לעבוד בתחום. בעיקר שעוני איכות, אבל לא רק. יש לי באוסף גם שעוני כיס ושעונים שולחניים, אני מאוד אוהב פירוק והרכבה של שעונים. בעבר אספתי עטים נובעים, ויש לי גם אוסף של נשק קר מכל הסוגים".

- נשק קר? סכינים וחרבות?

"למשל, אבל לא רק נשק קר, אלא גם חם, כמו אקדחים ורובים. יש לי מחסן שבו הם מאוחסנים, ואני אוהב להתמקצע בירי. עברתי קורס של ירי מעשי".

מוזיקה:

"אני אוהב מוזיקה. זה מתחיל ממוזיקת שנות ה-60 ונמתח עד מה שאפשר לכנות 'קלאסיקל'. התחביב העיקרי שלי במוזיקה הוא שירת מקהלה, בעיקר מקהלות אקפלה. אני מבקר קבוע בפסטיבל השנתי באבו-גוש. גם כחברה אנחנו עורכים שיתופי-פעולה עם קונצרטים, עם האופרה הישראלית ובקרוב נתחיל משהו עם 'הבימה'".

מזון לא רוחני:

"אני אוהב לאכול ואוהב מאוד מאכלים טובים (טופח קלות על בטנו), אבל אני לא מבשל".

נועם בורשטיין

מנכ"ל "ארו-אסיה" חברה ליבוא שעוני יוקרה

מצב משפחתי: נשוי+3

מגורים: רמת-גן

עוד משהו: מתנדב במשטרת התנועה בתל-אביב. השלים גם קורס קצינים במשטרה, ובכל יום שלישי הוא לובש מדי שוטר ויוצא לכביש: "אני משתדל לחיות לפי האמרה של קנדי: 'אל תשאל מה המדינה עשתה בשבילך אלא מה אתה יכול לעשות למענה'"

צרו איתנו קשר *5988